Fondy: Nebude-li peněžní trh, nebudeme

Fondy: Nebude-li peněžní trh, nebudeme
S postupným otevíráním postprivatizačních fondů a s očekávaným poklesem zhodnocení dluhopisových fondů je zřejmé, že peníze poplynou v podstatě jen do fondů peněžního trhu. Nic jiného zatím české investory neláká.

Například minulý týden do českých fondů přiteklo měřeno čistými prodeji 565 milionů korun. Z toho 454 milionů směřovalo právě do fondů peněžního trhu, 192 milionů si k dobru připsaly fondy dluhopisové (z toho ovšem plných 127 milionů získal jediný fond, ISČS Sporobond). Z fondů smíšených, akciových i fondů fondů lidé odcházeli a jejich týdenní čisté prodeje skončily v červených číslech. Podobně vypadá i rozložení investic do fondů KBC, které jako jedny z mála zveřejňují podorbné výsledky. Fondy peněžního trhu, zvláště pak korunový KBC Multi Cash ČSOB, minulý týden získaly 156 milionů korun a fondy dluhopisové opět v čele s korunovým KBC Renta Czechrenta získaly 46 milionů korun. Plných 63 milionů minulý týden připadlo na novou emisi zajištěného fondu KBC Click ČSOB Světové akcie 6, z dalších smíšených a akciových fondů pak investoři vybrali deset milionů.

Přitom akciové fondy nebyly minulý týden až tak špatnou investicí. I když pravda - jak které. Především akciové fondy totiž najdeme v tabulce fondů úspěšných i neúspěšných. Zajímavá věc se povedla společnosti Akro (profil, názory), jejíž fond stojí jak v čele tabulky fondů s nejvyšší výkonností, tak v čele tabulky fondů s výkonností nejnižší. V prvním případě jde o Akro Eurotech (profil, názory) s nárůstem o 3,3 procenta, následovaný fondy ČP Invest Fond nové ekonomiky (profil, názory, koupit) se 2,1 procenta a ISČS Sporotrendem (profil, názory) s 1,7 procenta. V případě fondů se špatnou výkonností stojí v čele tabulky Akro mezinárodní akciový (profil, názory) s mínus 1,8 procenta, následovaný fondy Akro Svět (profil, názory) s mínus 1,2 procenta a ČP Invest Fond ropného a energetického průmyslu (profil, názory, koupit) s mínus 1,1 procenta.

Investiční společnost Akro (profil, názory) drží také jeden smutný primát: v tabulce fondů s nejnižší roční výkonností má tři fondy (z toho dva na prvním a druhém místě). Po dvou fondech v této neslavné tabulce mají také OB Invest (ISOBI), IKS KB (profil, názory) a ISČS (profil, názory). Investiční společnost České spořitelny ovšem dva málo výkonné fondy - Globaltrend (profil, názory) a Eurotrend (profil, názory) - vyvažuje plnými pěti zástupci v top ten fondů s nejvyšší roční výkonností v čele s ISČS Výnosový (profil, názory) a Bondinvestem (profil, názory).

Mírně netradičně vypadá přehled prodejů. ČSOB Výnosový (profil, názory), který obvykle dominuje přehledu fondů s nejvyššími čistými prodeji, minulý týden skončil až čtvrtý s pouhými 83 miliony korun. V čele tabulky stojí splehlivá náhrada, Sporoinvest (profil, názory) s 211 miliony korun, následovaný Sporobondem (profil, názory) se 127 miliony, fondem IKS Peněžní trh (profil, názory) s 89 miliony a již zmiňovaným ČSOB Výnosovým. 42,5 milionu získal také nový institucionální fond z dílny IKS, fond IKS Dividendový (profil, názory). V čele tabulky fondů s nejnižšími čistými prodeji stojí Středoevropský fond První investiční (profil, názory) s mínus 26 miliony a IKS Fond fondů (profil, názory) s mínus 17 miliony korun.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Kde máte své peníze investovány vy? Nastal již čas přesunout své peníze alespoň z části do akciových fondů? Podělte se s ostatními o své názory!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 5 komentářů

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.