Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: Nebude-li peněžní trh, nebudeme

Fondy: Nebude-li peněžní trh, nebudeme
S postupným otevíráním postprivatizačních fondů a s očekávaným poklesem zhodnocení dluhopisových fondů je zřejmé, že peníze poplynou v podstatě jen do fondů peněžního trhu. Nic jiného zatím české investory neláká.

Například minulý týden do českých fondů přiteklo měřeno čistými prodeji 565 milionů korun. Z toho 454 milionů směřovalo právě do fondů peněžního trhu, 192 milionů si k dobru připsaly fondy dluhopisové (z toho ovšem plných 127 milionů získal jediný fond, ISČS Sporobond). Z fondů smíšených, akciových i fondů fondů lidé odcházeli a jejich týdenní čisté prodeje skončily v červených číslech. Podobně vypadá i rozložení investic do fondů KBC, které jako jedny z mála zveřejňují podorbné výsledky. Fondy peněžního trhu, zvláště pak korunový KBC Multi Cash ČSOB, minulý týden získaly 156 milionů korun a fondy dluhopisové opět v čele s korunovým KBC Renta Czechrenta získaly 46 milionů korun. Plných 63 milionů minulý týden připadlo na novou emisi zajištěného fondu KBC Click ČSOB Světové akcie 6, z dalších smíšených a akciových fondů pak investoři vybrali deset milionů.

Přitom akciové fondy nebyly minulý týden až tak špatnou investicí. I když pravda - jak které. Především akciové fondy totiž najdeme v tabulce fondů úspěšných i neúspěšných. Zajímavá věc se povedla společnosti Akro (profil, názory), jejíž fond stojí jak v čele tabulky fondů s nejvyšší výkonností, tak v čele tabulky fondů s výkonností nejnižší. V prvním případě jde o Akro Eurotech (profil, názory) s nárůstem o 3,3 procenta, následovaný fondy ČP Invest Fond nové ekonomiky (profil, názory, koupit) se 2,1 procenta a ISČS Sporotrendem (profil, názory) s 1,7 procenta. V případě fondů se špatnou výkonností stojí v čele tabulky Akro mezinárodní akciový (profil, názory) s mínus 1,8 procenta, následovaný fondy Akro Svět (profil, názory) s mínus 1,2 procenta a ČP Invest Fond ropného a energetického průmyslu (profil, názory, koupit) s mínus 1,1 procenta.

Investiční společnost Akro (profil, názory) drží také jeden smutný primát: v tabulce fondů s nejnižší roční výkonností má tři fondy (z toho dva na prvním a druhém místě). Po dvou fondech v této neslavné tabulce mají také OB Invest (ISOBI), IKS KB (profil, názory) a ISČS (profil, názory). Investiční společnost České spořitelny ovšem dva málo výkonné fondy - Globaltrend (profil, názory) a Eurotrend (profil, názory) - vyvažuje plnými pěti zástupci v top ten fondů s nejvyšší roční výkonností v čele s ISČS Výnosový (profil, názory) a Bondinvestem (profil, názory).

Mírně netradičně vypadá přehled prodejů. ČSOB Výnosový (profil, názory), který obvykle dominuje přehledu fondů s nejvyššími čistými prodeji, minulý týden skončil až čtvrtý s pouhými 83 miliony korun. V čele tabulky stojí splehlivá náhrada, Sporoinvest (profil, názory) s 211 miliony korun, následovaný Sporobondem (profil, názory) se 127 miliony, fondem IKS Peněžní trh (profil, názory) s 89 miliony a již zmiňovaným ČSOB Výnosovým. 42,5 milionu získal také nový institucionální fond z dílny IKS, fond IKS Dividendový (profil, názory). V čele tabulky fondů s nejnižšími čistými prodeji stojí Středoevropský fond První investiční (profil, názory) s mínus 26 miliony a IKS Fond fondů (profil, názory) s mínus 17 miliony korun.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Kde máte své peníze investovány vy? Nastal již čas přesunout své peníze alespoň z části do akciových fondů? Podělte se s ostatními o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

5. 11. 2002 | 7:40 | slimak

Rád bych to zkusil s akciovým fondem,mám představu fondu s akciemi strojírenskými/ automotive/,žádné skopičiny IT.Proto mám jistou částku v EUR u ČSOB chtěl jsem zjistit co mi nabídnou.Nejenže poradce neporadil ale ani se...více

4. 11. 2002 | 9:37 | TGP

Jenže z peněžního trhu se nedá žít, na to jsou správcovské poplatky příliš nízké! více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK