Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Stavební spořitelny: chceme poskytovat více úvěrů

Stavební spořitelny: chceme poskytovat více úvěrů
Pod tlakem klesajících úrokových sazeb začínají stavební spořitelny vycházet svým klientům vstříc stále víc. Změny, které od listopadu přinášejí první tři ústavy, jsou především ve znamení rozlišení produktů pro klienta úvěrového a spořícího.

Minulý týden snížila Česká národní banka v tomto roce již popáté klíčové úrokové sazby, tentokrát o čtvrt procentního bodu na 2,75 procenta. Na tyto průběžné změny pochopitelně reaguje celý finanční trh, stavební spořitelny nevyjímaje. Ty v podstatě až donedávna lákaly klienty především na garantovanou státní podporu a nemusely se příliš snažit své vlastní produkty "vypilovávat". Obchodování na mezibankovním trhu pro ně totiž bylo výnosné. Dnes, kdy se úroky z těchto transakcí pohybují kolem tří procent, je situace jiná a pro stavební spořitelny je výhodnější půjčovat peníze klientům. Pokles úrokových sazeb tak fakticky stavební spořitelny nutí, aby svým klientům nabízely skutečně výhodné a dostupné řešení bytové situace.

Hypo

Hypo stavební spořitelna ruší dosavadní tarify Nadstandard 1,6 a Nadstandard 1 a od listopadu zavádí dva tarify nové, oba s variantami A a B (rozlišení variant A a B v zásadě odpovídá předešlému rozlišení tarifů "Nadstandard 1,6" a "Nadstandard 1"). Nové tarify znamenají kromě jiného zvýšení poplatků za zavedení účtu (platí se 1,8 procenta, resp. 1,2 procenta cílové částky), s tím se ovšem pojí možné navazující výhody. První tarif, Nadstandard spoření 1,2 a Nadstandard spoření 1,8, je určen těm, kdo nehodlají využít úvěr a chtějí především spořit. Vklady jsou zde tak jako doposud úročeny dvěmi procenty, úročení úvěru rovněž zůstává stejné (4,9 %). Pokud úvěr čerpat nebudete, dostanete po vypršení smlouvy zpět dvě procenta cílové částky jako dodatečné úrokové zvýhodnění (u varianty Nadstandard spoření 1,8 pak ještě další jedno procento). Musíte ovšem dosáhnout stanovené minimální hodnoty hodnotícího čísla, které nově činí 8,5000. Druhý tarif, Nadstandard úvěr 1,2 a Nadstandard úvěr 1,8, je naopak určen těm, kteří úvěr využít chtějí. Vklad je úročen jedním procentem, sazba z úvěru činí 3,9 procenta. Pokud uzavřete smlouvu na tento tarif, můžete využít výhody v podobě možnosti bezplatného navýšení původně sjednané cílové částky až na dvojnásobek.

Hypo stavební spořitelna  Tarif Nadstandard spoření   Tarif Nadstandard úvěr  
Varianty spoření   1,8*; 1,2   1,8*; 1,2  
Min. výše naspořené částky   40 % cílové částky   40 % cílové částky  
Úroková sazba u vkladů   2 %  1 % 
Úrok z úvěru ze stav. spoření   4,9 %  3,9 % 
Dodatečné úrokové zvýhodnění   2 %  0 % 
* bonusové zvýhodnění 1 procento z cílové částky při dosažení hodnotícího čísla 8,500

Českomoravská stavební spořitelna

S "omlazenou" nabídkou přichází také Českomoravská stavební spořitelna. Ta původně nabízela jeden produkt, od listopadu ovšem klientům poskytne možnost zvolit ze dvou různých tarifů. Princip je vlastně stejný jako u Hypo. Tarif Klasik, dělí se na rychlou a standardní variantu, je určen těm, kteří chtějí především zhodnotit své vklady. Sazba pro jejich úročení zde zůstává ve výši tří procent, úroky z úvěru jsou oproti dosavadním šesti procentům nově úročeny 5,5 procenty. Tarifu Invest, opět má rychlou a standardní variantu, naopak využijí zájemci o úvěr. Úroková sazba vkladů zde činí dvě procenta, sazba pro úvěry poklesla na 4,8 procenta. Další změnou je možnost čerpání úvěru až do výše 60 procent cílové částky (doposud 50 procent).

Českomoravská stavební spořitelna   Tarif Klasik   Tarif Invest  
Varianty spoření   Rychlá, standardní   Rychlá, standardní  
Min. výše naspořené částky   40 % cílové částky   40 % cílové částky  
Úroková sazba u vkladů   3 %  2 % 
Úrok z úvěru ze stav. spoření   5,5 %  4,8 % 

Pokud jste stávajícím klientem, můžete požádat o přechod na tarif Klasik, jinak pro vás zůstanou platné dosavadní obchodní podmínky. Důležité je uvědomit si, že pozdější změna mezi tarify Klasik a Invest nebude možná. Je tedy třeba důkladně zvážit, který tarif pro vás bude vhodnější. Výhodou, kterou vám spořitelna nabízí, je možnost snížení měsíčních splátek. Platí to pro v případě, když naspoříte víc než požadovaných čtyřicet procent cílové částky.

Raiffeisen

Novinky přináší i Raiffeisen stavební spořitelna (profil, názory). Spočívají zejména v poklesu úrokových sazeb z vkladů. Těm, kteří úvěr nevyužijí, budou oproti dosavadním čtyřem procentům vklady úročeny třemi procenty. Těm, kteří úvěr chtít budou, sazba klesne ze tří na dvě procenta. Z úvěrů pak budete splácet 4,9 procenta, dosavadní sazba činila šest procent.

Raiffeisen stavební spořitelna   
Min. výše naspořené částky   40 % cílové částky  
Úroková sazba u vkladů   2 %  
Úrok z úvěru ze stav. spoření   4,9 %  
Dodatečné úrokové zvýhodnění pro klienty bez úvěru   1 % 

Je zřejmé, že stavební spořitelny konečně začínají klást ve své nabídce důraz na výhodné úvěry namísto státní podpory. Konečně tak začínají rozvíjet to, kvůli čemu je zákonodárci v první polovině devadesátých let zřídili. Ač se změny spořícím klientům líbit nebudou, nelze je než přivítat.

Ke srovnání nabídek můžete použít také naše unikátní nástroje. V orientaci vám pomohou také názory připsané k profilům jednotlivých stavebních spořitelen. Nezapomeňte, že smlouvu s kteroukoliv ze stavebních spořitelen můžete online uzavřít zde!

Máte stavební spoření jen kvůli spoření nebo uvažujete i o čerpání úvěru? Nebo jste úvěru již někdy využili? Jaké s ním máte zkušenosti? Zdá se vám atraktivní nabídka překlenovacích úvěrů? Napište nám své zkušenosti a názory!


HSBC Zajištěné fondy

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 11. 2002 23:17, TGP

Jaký to neskutečný vtip - zodpovědný finanční poradce? A vy už jste nějakého někde viděl? Já ne, vidím jen ty, co cpou lidem na rok fond Pioneer nebo dokonce distribuují Helvag či tlačí KTP Quantum. Opravdu nepotřebuji žádného dealera, abych věděl, jak maximalizovat státní podporu na stavebním spoření a co nevím, to si raději přečtu na poradenských serverech než se nechat zblbnout nějakým prachsprostým dealerem, kterému jde jen o jeho provizi a nic jiného.

Reagovat

 

+18
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 10. 11. 2002 15:30)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 11. 2002 15:51, Katerinka

Vážený pane, děkujeme za upozornění, ale Vaše připomínky nejsou zcela správně. K bodu 1. u Hypo stavební spořitelny se opravdu jedná o úrokové zvýhodnění a to ve výši 100 % získaných úroků při splnění všech spořitelnou daných podmínek (tj. 2 % úroků) nejde tedy o 2 % z cílové částky jak píšete Vy. Při dosažení hodnotícího čísla 8,500 může klient získat navíc jako bonus 1% z cílové částky u tarifů 1,8, tento údaj jsme do tabulky doplnili. K bodu 2. na základě Vaší připomínky jsme tabulku u Raiffeisen stavební spořitelny upravili tak, aby nemohlo dojít u čtenáře k dojmu, že spořící klient může získat 3 % úročení a ještě 1 % jako bonus. Kateřina Beranová

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Miloš 04. 11. 2002 13:27)

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

18. 12. 2002 | 15:02

Dodatek k diskusi: o možnosti rozdělování smlouvy na tzv. "starou" a "novou" mnoho poradců ani neví, taky to některé spořitelny nemají ve všeobecných obchodních podmínkách a rozdělení tedy nepřipouštějí. Určitě ho má Liška....více

11. 11. 2002 | 9:30 | Katerinka

Milý Jirko, neumím si představit jednoho člověka, který bude mít přehled o všech stavebních spořitelnách (a to mluvím jen o jednom finančním produktu) a přitom bude prodávat jen jednu, kterou mi nabídne. On ji sice nabízí...více

10. 11. 2002 | 23:17 | TGP

Jaký to neskutečný vtip - zodpovědný finanční poradce? A vy už jste nějakého někde viděl? Já ne, vidím jen ty, co cpou lidem na rok fond Pioneer nebo dokonce distribuují Helvag či tlačí KTP Quantum. Opravdu nepotřebuji žádného...více

10. 11. 2002 | 15:30 | Jirka

Vážená, gratuluji uzavřít smlouvu na stavební spoření nebo na jinou finanční službu pomocí internetu bez skutečného poradce, který se vyzná a má přehled i o konkurenci je jako koupit věc o které nevíte jak funguje a kčemu...více

8. 11. 2002 | 10:29 | TGP

Takových případů je a bohužel ještě bude hodně, neboť dealeři jsou hladoví a žijí z poplatků. Mnohem lepší je situace, kupujete-li si produkty na pobočkách bank. Pokud víte, co chcete, udělají Vám to bez problémů. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK