Složené úroky – osmý div světa

Složené úroky – osmý div světa
Má smysl za současných podmínek spořit a investovat? Úrokové sazby z vkladů jsou na nízké úrovni a světové akciové trhy rostou plouživým tempem. Ale i tak, díky kouzlu složených úroků, může mít Dow Jones index v roce 2049 milion bodů.

Albert Einstein, jeden z nejmoudřejších lidí historie, označil složené úroky za osmý div světa. Byl fascinován jejich geometrickým růstem a několikrát zdůrazňoval jejich význam a výhody. Co to vlastně složené úroky jsou? Jednoduše řečeno, jsou to úroky z předchozích úroků. Když například uložíte 100 korun na 10 % úrok, tak po roce získáte úrok deset korun a máte dohromady 110 korun. Po druhém roce však už budete mít 121 Kč, protože získáte deset procent z původního vkladu sta korun a také 10 % z úroku vydělaného v prvním roce. Po třech letech budete mít 133,1 Kč. Po dvaceti letech to bude již přes 672 koruny. Síla složených úroků způsobí, že váš vklad naroste téměř na sedminásobek při desetiprocentním úroku získávaném po dobu dvaceti let. Ve druhém roce byl úrok z úroků jen jedna koruna, zatímco ve dvacátém roce byl dokonce více než 51 Kč a hlavně byl pětkrát vyšší než úrok z původního vkladu.

Čím delší je doba úročení, tím více se složené úroky projevují. Kdyby Karel IV. v roce 1345 uložil jednu korunu na 5 % úrok, v roce 2000 by měl na účtu 80 000 000 000 000 Kč (osmdesát tisíc miliard korun). Tedy asi stokrát více než je současný státní rozpočet. Samozřejmě, tento příklad je trochu odtržený od reality běžného života díky tomu, že investiční horizont je delší než šest století, ale názorně demonstruje co dokáží složené úroky.

Zde je praktičtější příklad: Za posledních padesát let průměrný roční výnos amerického akciového trhu dosahoval 9,25 %. Z investované částky 100 000 korun s výnosem 9,25 % má investor pěti letech 155 000 korun, po deseti letech 242 000 korun a po dvaceti pěti letech dokonce 913 000 korun, tedy více než devítinásobek původní částky.

Složené úroky mají v sobě magickou sílu, která se postupně uvolňuje, nabírá na velikosti a roste čím dál tím rychleji, až překryje všechno ostatní. K tomu, aby se mohly plně rozvinout a projevit, potřebují složené úroky čas. Čím delší je časový horizont investic, tím více můžeme získat ze složených úroků. John Templeton, zakladatel významné investiční společnosti nesoucí jeho jméno, říká: Začněte ve svém životě investovat nejdříve, jak je to možné, abyste maximálně využili síly složených úroků.

Dow Jones index je dnes zhruba na úrovni 10 000 bodů. Pokud poroste dál svých reálných 7 % ročně, pak v roce 2049 dosáhne hodnoty jeden 1 000 000 bodů, což je stonásobek dnešní hodnoty. Čím dříve začnete investovat, tím dříve budete moci těžit ze složených úroků. Ten, kdo se o pět let zpozdí se začátkem investice, bude mít v roce 2049 ne stonásobek, ale jen šedesátinásobek. A to je rozdíl, který už stojí za úvahu, co říkáte?

Také považujete úroky za osmý div světa? Nebo je jím podle vás něco jiného? Lze po bezmála tříletém propadu ještě věřit kapitálovému trhu? Podělte se o své názory s ostatními.

Autor je generálním ředitelem ABN AMRO Asset Management. Článek je vybrán z jeho audioknihy Průvodce moudrého investora. Autor vycházel z údajů z ledna 2002.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 10. 2002 17:12, GEKKO 99

Tento clanek se opravdu mimoradne pochybne kvality. Mel bych k nemu par zasadnich vyhrad. ........... Za prve soucasna hodnota indexu DJ se pohybuje okolo 7800 bodu, coz se mi zda opradu podstatny rozdil oproti prezentovanych deseti tisicum, myslim si ze reditel investicni spolecnosti ABN AMRO by se obcas mohl podivat na aktualni hodnotu DJ indexu, ledaze clanek byl napsan pred delsi dobou jako propagacni material a ted bez jakekoliv
korekce uverejnen...........Za druhe slozene uroceni je vhodne pouzivat tak pro vypocet v pripade terminovanych vkladu mozna penežnich inv. fondu. Neni to prilis vhodne pro akciove fondy. .........Za treti ted to nejpodstatnejsi. Pokud bychom pouzili ono slozene uroceni ve vysi
7 procent rocne do roku 2049 od roku 2002 ,coz prakticky znamena 47 rocnich uroceni !!
Pak pri slozenem uroceni by v podstate dosahl DJ index hodnoty priblizne 240 000 bodu a nikoli milion jak autor prezentuje. Aby dosahl milionu do 2049 muselo by rocni zhodnoceni bud mirne presahnout 10% nebot pri 7% rocnim zhodnoceni by to trvalo pres 68 let!! Tedy v roce 2070!!
Myslim si, ze by bylo vhodne pred psanim takovych to clanku otevrit nejakou stredoskolskou ucebnici matematiky nebo absolvovat kurz Finance A na kterekoli fakulte ekonomie ci obchodu. Ackoli si myslim, ze takove znalosti ,aby si spocita slozene urokovani by mohl mit i radovy zamestnanec , kterekoli investicni spolecnosti natoz reditel ABM AMRO!!!


+44
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 10. 2002 8:08, Petr

Zda se mi, ze nacasovani uvedeni clanku neni opravdu stastne. Zejmena citovani DJA s urovni 10.000 bodu a dalsim ocekavanym rustem 7% pusobi ponekud komicky v situaci, kdy se DJA potaci pod 8.000 a nekdy dokaze o nekolik procent denne spadnout. Jinak jsou samozrejme slozene uroky vyhodnym prikladem, jak inspirovat sporive tipy. Je treba zduraznit fakt, ze 10% urok nelze prilis dlouhou dobu na bezpecnych aktivech dosahovat a rozhodne ne realny urok.

-13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Partners Financial Services