Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: Škatulata, hejbejte se!

Fondy: Škatulata, hejbejte se!
Razantní nárůst čistých prodejů a výrazný propad výkonnosti všech fondových segmentů s výjimkou dluhopisového, takový byl první zářijový týden ve světě fondů. Kromě toho již brzy bude o jednu investiční společnost méně.

Když před více než rokem investiční společnost J&T (profil, názory) koupila společnost InvestAGe (profil, názory), netajila se tím, že její chuť růst dalšími akvizicemi není nasycena. Nyní se akviziční snaha posunula do dalšího, a nutno říci, že dlouho očekávaného, dějství. Komise pro cenné papíry schválila převod fondů všech fondů obhospodařovaných doposud investiční společnosti Newton (profil, názory) pod střechu J&T. Fondy Newton teď čeká proces slučování, který vyvrcholí jejich splynutím s fondy Perspektiva – Akciový (profil, názory) Smíšený (profil, názory) a Peněžní trh (profil, názory). Pohledem do portfolia fondů Newtonu lehce zjistíme, že nejvíce – 120 milionovým nárůstem majetku pod správou - se převzetí fondů Newton projeví ve fondu Perspektiva – Smíšený.

Model převzetí je tentokráte jiný než při nákupu InvesAGe. J&T neměla zájem o převzetí celé investiční společnosti, ale koupila jen aktiva – spravované fondy. J&T se tímto krokem zřejmě definitivně podaří překonat psychologickou hranici jedné miliardy korun pod správou, vnímanou jako hranici efektivity. Momentálně sice skupina J&T spravuje přes 2,2 miliardy korun, většina peněz je ale v postkuponových fondech, které postupně podílníci opouštějí. 1,2 miliardy například spravuje fond InvestAGe AGb (psali jsme o něm v článku Obchod Motoinvestu zaplatí daňoví poplatníci). V jádrových fondech Perspektiva, AG 2000 (profil, názory) a AG 7 (profil, názory), se kterými J&T do budoucna počítá, je majetek přibližně za 650 milionů korun.

Slučování určitě nebude probíhat hladce, podle neověřených zpráv jsou transformace některých z fondů IS Newton napadené minoritním akcionářem. Pokud by se podařilo některé z fondů sloučit do konce roku, bude se jednat o velký úspěch.

Dalších objektů k převzetí, které by J&T stály za pozornost, již na trhu mnoho není, vlastně jen jediný - investiční společnost Akro (profil, názory) s 200 miliony korun pod správou. Není však pravděpodobné, že by J&T chtěla zrovna tuto společnost koupit před vyřešením problému fondu Svět (profil, názory).

Konsolidace fondového byznysu nabírá na obrátkách – připomeňme, že kromě J&T se připravují také sloučení První investiční (profil, názory) s OB Investem (ISOBI) (Psali jsme o ní v článku ČSOB Asset Management přichází) a ŽB-Trustu (profil, názory) s Pioneerem (profil, názory) (Psali jsme o ní v článku Pioneer a ŽB-Trust: jak dopadne fúze?)

Statistikami v prvním zářijovém týdnu opět po menší odmlce zamíchal korporátní ČSOB výnosový (profil, názory) – získal 482 milionů korun nových investic. Z retailových fondů dopadly nejlépe Sporoinvest ISČS (+222 milionů korun), Sporobond ISČS (+128 milionů korun), jež následuje IKS peněžní trh (profil, názory).

Nejvíce – 416 milionů korun - odplynulo z Restitučního fondu (profil, názory). Podívejte se, jak poklesl majetek pod správou fondu od jeho otevření před necelými dvěma roky (graf vývoje majetku pod správou Restitučního fondu najdete zde). O 22 milionů korun poklesl majetek také v Růstovém fondu ŽB Trust (profil, názory). V desítce fondů s největším úbytkem majetku nenajdete žádný fond ISČS. Naproti tomu IKS KB zde má tři reprezentanty a První investiční dokonce čtyři. Peloton fondů s odlivem majetku doplňují ještě Pioneer Trust a J&T Perspektiva A.

Propad pokračuje

Týdenní výkonnosti akciových, smíšených fondů a fondů fondů jsou výrazně záporné (-4,65 %). O stejné procento propadá výkonnost také v měsíčním horizontu. Za tři měsíce akciové fondy ztrácejí v průměru dokonce 16 procent. Fondy peněžního trhu tentokrát stagnovaly, respektive mírně ztrácely. Kladného zhodnocení dosáhly jen dluhopisové fondy. Nejúspěšnějším z nich (+1,7 % za týden) byl Fond korporátních dluhopisů ČP Invest (profil, názory, koupit) a Dluhopisový fond První investiční (profil, názory).

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Soubor tabulek dokumentující tržní podíly a celkové prodeje jednotlivých investičních společností

Udělala J&T dobře, když převzala fondy Newton? Má šanci konkurovat na trhu velkým hráčům? Zůstane Akro samostatné, jak dlouho? Kdo koho ještě koupí? Podělte se s ostatními o své názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-55
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 9. 2002 0:12, CSrypatschek

Ty ostatní nebankovní subjekty, který chtějí ve fondovým byznys tady podnikat, tak jsou furt braný spíš jako ty už jednou profláknutý finanční holdingy. No ty, co je taťka stát nechal, sice s brbláním, z kupónových fondů zmorfovat, ale pak se už na ně dál s dohledem vykašlal. Tedy, nechal je kliďánko vytunelovat. Nebo se ty firmy, co byly v portfoliích holdingů, staly samy obětí těch vševědoucích her taťky státu, když všelijak zachraňoval od byrokratů vybranou konkurenci a ony musely netržně uhnout. Nebo měly jen tu smůlu, že byly úvěrovaný třeba nespolupracující zlou IPB a tak musely též uhnout do nebytí, páč dělaly konkurenci firmám z úvěrového portfolia naopak spolupracující skrumáže hodných bank ČS, ČSOB, KB aspol.

Reagovat

 

+21
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek 10. 09. 2002 00:10)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 9. 2002 0:23, CSrypatschek

...teď to po sobě čtu a nevím, jestli jsem tu Českou spořitelnu a tu její ISČS zase nějak moc nepřechválil ! No, ňák bude, a stejně, dokud ten křovan bude hrozit a házet v té emerice tím svým tomahafkem, tak to tady a ve světě bude na draka a investičně spekulačně taky, a jestli je pravda, že saúdové odtamtud stahujou tý svý majetky, tak to je vážný, Bůh je ale milosrdný a slitovný...

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek 10. 09. 2002 00:16)

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

10. 9. 2002 | 11:18 | Simpanz

Zlatá slova, herr prasatko, lépe bych to nenapsal... více

10. 9. 2002 | 11:16 | Simpanz

Aby ne, na Slovensku vytunelovali, co se dalo. Do Čech si přijeli penízky pěkně vyprat. více

10. 9. 2002 | 0:23 | CSrypatschek

...teď to po sobě čtu a nevím, jestli jsem tu Českou spořitelnu a tu její ISČS zase nějak moc nepřechválil ! No, ňák bude, a stejně, dokud ten křovan bude hrozit a házet v té emerice tím svým tomahafkem, tak to tady a ve...více

10. 9. 2002 | 0:16 | CSrypatschek

Se svým spekulativním zaháčkováním v NEWTON OPF YSE Akcionářů musím říct, a jde mi to proti štětinám do klávesnice pí sí, že bych se tady v kališti převaloval kolem půlnoci(!) méně(!) rozrušeně, kdybych věděl, že fond výhledově...více

10. 9. 2002 | 0:13 | CSrypatschek

Nebankovní(!) NEWTON na mne působil, jako vlastně zatím jediná hřejivá výjimka, velmi solidně. Spokojený jsem byl s jeho informační otevřeností. Velmi jsem oceňoval, když jsem mohl na internetu studovat aktuální portfolia...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK