Můj dům, můj hrad
6. 5. 2002 | Jan Heřman | 1 komentář
Mít vlastní bydlení je pěkné, ale kde sehnat potřebné peníze. Jestli máte alespoň jednu desetinu ušetřenou a potřebujete peníze hned, doporučujeme hypotéku.
Osobní finanční plánování, ač není zásadním objevem, poskytuje komplexní pohled na oblast správy osobních financí. Úspěšné zvládnutí osobního finančního plánu může velmi usnadnit život – může zajistit, že budeme mít kontrolu nad svými financemi a vyhneme se finanční tísni. Může nám také pomoci vytvořit si dostatek prostředků na budoucí výdaje.
Základním nástrojem finančního plánování je rozpočet. Jeho smyslem je udržovat přehled o vlastních příjmech a výdajích a přimět člověka pohybovat se v rámci stanovených limitů výdajů. Zpětné hodnocení účelu vynaložených výdajů nám také dovolí některé výdaje kriticky posoudit, v budoucnu případně omezit a tím i část běžného příjmu ušetřit.
Další významnou součástí osobních financí je účelné využívání dluhu. Ten by měl být určen zejména pro financování dlouhodobých investic, spíše než na krytí běžných výdajů. Vzhledem k vysokým úrokovým sazbám z úvěrových a kreditních karet je výhodnější si na zamýšlenou věc ušetřit, než ji kupovat na splátky nebo s kreditní kartou. Úvěrové či kreditní karty však mohou dobře sloužit jako rezerva pro mimořádné a nečekané výdaje. V každém případě by splácení jakéhokoliv dluhu nemělo ohrozit naši životní úroveň.
Důležitou zásadou finančního plánování je také pokrytí vlastních rizik. Obzvláště se to týká životních rizik jako je úmrtí, úraz, trvalá invalidita, zdravotní výlohy a pracovní neschopnost, majetkových rizik jako je pojištění domácnosti a automobilu, a konečně i pojištění odpovědnosti pro případ, že způsobíme někomu škodu.
Čtvrtou zásadou finančního plánování je pravidelné spoření. Zde jde o to, pravidelně uspořit z běžného příjmu určitou částku a tu věnovat na budoucí finanční cíle. Sem patří zejména využívání stavebního spoření na bytové účely, penzijního připojištění na zajištění životní úrovně v důchodu, a využívání podílových fondů peněžního trhu k vytvoření a udržování finanční rezervy pro nečekané výdaje.
Studujte s námi! |
Pokud vás láká svět investic a chcete jej prozkoumat z pohodlí domova či vlastní kanceláře, právě pro vás je určena vzdělávací sekce našeho serveru, Univerzita. |
V poslední fázi potom přichází na řadu investování, které nám pomůže získat prostředky na finanční cíle jako jsou vybavení domácnosti, zahraniční studium, cesta kolem světa či koupě nového automobilu. Investování by mělo být pravidelnou součástí finančního hospodaření, přičemž má význam začít i u minimálních částek. Mezi základní investiční produkty patří podílové fondy peněžního trhu pro finanční cíle v horizontu ½-1 roku, dluhopisové fondy pro finanční cíle v horizontu 1-2 let, smíšené fondy pro nákupy v horizontu 3-5 let a fondy akciové pro finanční cíle, které budeme realizovat v horizontu delším než 5 let. Pokud nám i přesto zbývá část příjmu, můžeme se posunout k náročnějším investičním aktivům jako jsou akcie nebo reálná aktiva.
Jakmile jsme schopni pokrýt běžné výdaje z běžného příjmu, máme pojištěna všechna důležitá rizika, máme vytvořenu finanční rezervu, spoříme si na bydlení a na penzi a investujeme na budoucí finanční cíle, znamená to, že jsme úspěšné zvládli problematiku osobního finančního plánování. Tím máme zaručenu naprostou kontrolu nad svým finančním hospodařením a zabezpečenu ochranu naší životní úrovně.
Je podle vás běžná rodina schopna obsáhnout celou škálu produktů osobního finančního plánování, tj. hradit běžné výdaje, být kompletně pojištěna, spořit na bydlení a na důchod a vedle toho ještě investovat? O své názory se můžete podělit zde.
Srovnávat se vyplatí
Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
9. 9. 2002 6:55, Dloubálek
Piš česky prase!!! Ty tvoje "ňáký" - "vod ňáký" - "vod tý" - "skutečnýho" - "vobhospodařuje" a podobné >>pražské zhovadilosti<< degradují český jazyk.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
6. 9. 2002 19:29, CSrypatschek
...ten článek má být předobraz té slibované univerzity ? Já si to rád přečtu, dík a dík ! Ale koukám, že vo svý mergle se budu muset stejně rypáčkovsky postarat po svém, Mergl ne-Mergl ! Dyť to je zatím jen účelově a komerčně dydaktický, jako když si vezmu ňáký náborový leták vod ňáký finanční skupiny, třeba vod tý Český spořitelny, co pak jí platím ty transakční poplatky za každý pšššouk a jen se třesu, jestli stát v budoucnu podrží spořku a spořka podrží stát, to až se dojí kaše zase až ke dnu.
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.