Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak úspěšně řídit své osobní finance?

Jak úspěšně řídit své osobní finance?
Předpokladem úspěšného řízení osobních financí je osvojení několika zásad finančního plánování. Zejména jde o dodržování rozpočtu, účelné využívání dluhu, pojištění vlastních rizik a pravidelné spoření a investování.

Osobní finanční plánování, ač není zásadním objevem, poskytuje komplexní pohled na oblast správy osobních financí. Úspěšné zvládnutí osobního finančního plánu může velmi usnadnit život – může zajistit, že budeme mít kontrolu nad svými financemi a vyhneme se finanční tísni. Může nám také pomoci vytvořit si dostatek prostředků na budoucí výdaje.

Základním nástrojem finančního plánování je rozpočet. Jeho smyslem je udržovat přehled o vlastních příjmech a výdajích a přimět člověka pohybovat se v rámci stanovených limitů výdajů. Zpětné hodnocení účelu vynaložených výdajů nám také dovolí některé výdaje kriticky posoudit, v budoucnu případně omezit a tím i část běžného příjmu ušetřit.

Další významnou součástí osobních financí je účelné využívání dluhu. Ten by měl být určen zejména pro financování dlouhodobých investic, spíše než na krytí běžných výdajů. Vzhledem k vysokým úrokovým sazbám z úvěrových a kreditních karet je výhodnější si na zamýšlenou věc ušetřit, než ji kupovat na splátky nebo s kreditní kartou. Úvěrové či kreditní karty však mohou dobře sloužit jako rezerva pro mimořádné a nečekané výdaje. V každém případě by splácení jakéhokoliv dluhu nemělo ohrozit naši životní úroveň.

Důležitou zásadou finančního plánování je také pokrytí vlastních rizik. Obzvláště se to týká životních rizik jako je úmrtí, úraz, trvalá invalidita, zdravotní výlohy a pracovní neschopnost, majetkových rizik jako je pojištění domácnosti a automobilu, a konečně i pojištění odpovědnosti pro případ, že způsobíme někomu škodu.

Čtvrtou zásadou finančního plánování je pravidelné spoření. Zde jde o to, pravidelně uspořit z běžného příjmu určitou částku a tu věnovat na budoucí finanční cíle. Sem patří zejména využívání stavebního spoření na bytové účely, penzijního připojištění na zajištění životní úrovně v důchodu, a využívání podílových fondů peněžního trhu k vytvoření a udržování finanční rezervy pro nečekané výdaje.

Studujte s námi!

Pokud vás láká svět investic a chcete jej prozkoumat z pohodlí domova či vlastní kanceláře, právě pro vás je určena vzdělávací sekce našeho serveru, Univerzita.

Je rozdělena do několika kurzů, z nichž každý uzavírá pětibodový test. První kurz se zabývá základy investování. Ve druhém se student seznámí se základním způsobem zhodnocování peněz,  spořením. Třetí kurz uvádí budoucí investory do problematiky kapitálového trhu. Čtvrtý kurz je pak věnován jednomu z nejvýnosnějších investičních aktiv, akciím. Tím univerzita  prozatím končí, ovšem již brzy budou následovat kurzy další.

Příjemné studium!

V poslední fázi potom přichází na řadu investování, které nám pomůže získat prostředky na finanční cíle jako jsou vybavení domácnosti, zahraniční studium, cesta kolem světa či koupě nového automobilu. Investování by mělo být pravidelnou součástí finančního hospodaření, přičemž má význam začít i u minimálních částek. Mezi základní investiční produkty patří podílové fondy peněžního trhu pro finanční cíle v horizontu ½-1 roku, dluhopisové fondy pro finanční cíle v horizontu 1-2 let, smíšené fondy pro nákupy v horizontu 3-5 let a fondy akciové pro finanční cíle, které budeme realizovat v horizontu delším než 5 let. Pokud nám i přesto zbývá část příjmu, můžeme se posunout k náročnějším investičním aktivům jako jsou akcie nebo reálná aktiva.

Jakmile jsme schopni pokrýt běžné výdaje z běžného příjmu, máme pojištěna všechna důležitá rizika, máme vytvořenu finanční rezervu, spoříme si na bydlení a na penzi a investujeme na budoucí finanční cíle, znamená to, že jsme úspěšné zvládli problematiku osobního finančního plánování. Tím máme zaručenu naprostou kontrolu nad svým finančním hospodařením a zabezpečenu ochranu naší životní úrovně.

Je podle vás běžná rodina schopna obsáhnout celou škálu produktů osobního finančního plánování, tj. hradit běžné výdaje, být kompletně pojištěna, spořit na bydlení a na důchod a vedle toho ještě investovat? O své názory se můžete podělit zde.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 9. 2002 6:55, Dloubálek

Piš česky prase!!! Ty tvoje "ňáký" - "vod ňáký" - "vod tý" - "skutečnýho" - "vobhospodařuje" a podobné >>pražské zhovadilosti<< degradují český jazyk.

Reagovat

 

+33
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek 06. 09. 2002 19:37)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 9. 2002 19:29, CSrypatschek

...ten článek má být předobraz té slibované univerzity ? Já si to rád přečtu, dík a dík ! Ale koukám, že vo svý mergle se budu muset stejně rypáčkovsky postarat po svém, Mergl ne-Mergl ! Dyť to je zatím jen účelově a komerčně dydaktický, jako když si vezmu ňáký náborový leták vod ňáký finanční skupiny, třeba vod tý Český spořitelny, co pak jí platím ty transakční poplatky za každý pšššouk a jen se třesu, jestli stát v budoucnu podrží spořku a spořka podrží stát, to až se dojí kaše zase až ke dnu.

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (17 komentářů)

30. 9. 2002 | 15:33

Klobouk dolů. Mně je skoro 45, mám VŠ, jsem žena samoživitelka, 1 dospívající dítě. Nemít nábytek a zařízení po zemřelých rodičích, tak bydlíme v holobytu. Čistý příjem 11.000,- Kč. Z toho se téměř ušetřit nedá. nepřivydělávat...více

25. 9. 2002 | 12:51 | Honza

Družstevní 2+1 v Praze náklady na nájem + služby kolem cca 4 T Kč. více

24. 9. 2002 | 10:41

Mlada Boleslav, naklady na bydleni (najem+zalohy na energie) jsou cca 4000,- , stavebni sporeni skutecne 3*1500,- (resp. 3*18000,- jednou za rok). více

19. 9. 2002 | 19:28 | CSrypatschek

...dík. Psát čéče přeci vim, ale tak, jak zrovna chci a co mi dá zrovna les a finanční skupiny, třeba od té České spořitelny, ke žrádlu. To potom to trávení má těžký následky, jako vod tý vochomůrky, pardon muchomúrky tygrovitý....více

19. 9. 2002 | 19:21 | CSrypatschek

...ale paní Šutrová, já se jen a jen bavím, děkuji za příspěvek, kejhající labutě mám jinak celkem rád, zrovna včera jsem je krmil u rybníka rohlíkem... více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK