Trhy zasaženy nedůvěrou spotřebitelů

David Petráček | 2. 9. 2002
Trhy zasaženy nedůvěrou spotřebitelů
Bolestivou ránu zasadilo investorům v uplynulém týdnu ohlášení hodnoty spotřebitelské důvěry, z čehož se trhy dlouho vzpamatovávaly.

Spojené státy

Pondělní obchodování bylo pokračováním pátečního vývoje, avšak s pozitivním závěrem. Mírným stimulem pro trhy bylo ohlášení objemu prodaných domů, který vzrostl o 6,7 % na 1 017 tisíc. Tento den však byl na zprávy pro investory skoupý. Snad jen pozitivní komentář pro Cienu Corp. (profil, názory) a pozitivní hodnocení situace v Bank of America (profil, názory) od deníku Barron's naznačily investorům, kterým směrem se vydat. Na trhu se také objevily spekulace o tom, že Boeingu (profil, názory), největšímu americkému výrobci letadel, hrozí stávka.

Úterní otevření trhů bylo silně optimistické, a to díky oznámení hodnoty objednávek na zboží dlouhodobé spotřeby (+8,7, očekával se růst 1,5 %). Tato výrazně pozitivní zpráva zastínila i snížení odhadu společnosti Intel (profil, názory) pro třetí čtvrtletí. Avšak poté, co byla oznámena hodnota spotřebitelské důvěry, která v měsíci srpnu klesla z 97,4 na 93,5 bodu., začaly trhy ztrácet. Výraznější pokles zaznamenaly technologie, zatímco automobilový a letecký sektor fixoval své ztráty. Ropné společnosti těžily z projevu viceprezidenta D. Cheneyho, který se důrazně vyjádřil pro útok na Irák, což způsobilo tlak na růst cen ropy.

Ve středu pokračovaly trhy v oslabujícím trendu. Ani ohlášení výsledků společnosti Hewlett-Packard nepřineslo žádný stimul, a to i přesto, že firma potvrdila výhled pro další čtvrtletí. Avšak analytici už tak optimističtí nebyli. Telekomunikační sektor byl zasažen snížením výhledu společnosti Nortel Networks (profil, názory). Jedním z mála zpevňujících titulů byl Philip Morris (profil, názory), který se rozhodl zvýšit dividendu. Tento den se také investoři stále ještě vzpamatovávaly z úterní oznámené spotřebitelské důvěry, jelikož její hodnota vzbudila obavy z vývoje US ekonomiky.

Čtvrteční obchodování pozitivně ovlivnilo oznámení o růstu HDP, které potvrdilo předpoklady, když došlo k růstu v ročním vyjádření o 1,1 %. Naopak negativně vyznělo oznámení o mezitýdenním růst žádostí o podporu v nezaměstnanosti, a také k růstu opakovaně podaných žádostí o podporu. Chipový sektor zasáhl downgrade od UBS Warburg. Goldman Sachs snížil odhad pro letecké společnosti a Lehman Brothers snížily odhad pro GE (profil, názory). Po 16-té hodině došlo k obratu a trhy začaly i přes tyto negativní zprávy růst.

V pátek byla oznámena konečná hodnota spotřebitelské důvěry za měsíc srpen dle Universtity of Michigan, která mírně klesla na 87,6. (očekávalo se 88,0) z předchozích 87,9. Americký Commerce Department zveřejnil údaje o červencovém vývoji osobních příjmů a výdajů v USA. Osobní příjmy v červenci zaznamenaly nulový vývoj, zatímco osobní výdaje vzrostly o 1 % oproti revidovanému červnovému růstu o 0,5 %. Společnost Sun Microsystems (profil, názory)oznámila odhad tržeb pro třetí čtvrtletí, který je o 200 milionů USD nižší než očekával trh. Tato zpráva měla negativní vliv na její obchodování. S podobnou zprávou přišla také společnost Novellus Systems (profil, názory), výrobce polovodičů.

Evropa

Uplynulý týden byly evropské kapitálové trhy opět "řízeny" z USA. Nejbolestivější ránou pro evropské investory bylo ohlášení hodnosty spotřebitelské důvěry v USA. Avšak ani domácí makrodata nedopadla dobře. Německá asociace exportérů oznámila, že pro tento rok očekává růst HDP v SRN o 0,5 %, což je o 0,1 % méně, než dříve odhadovala. Důvodem je snižující se poptávka po německém zboží v USA. Také IFO index, který hodnotí mínění manažerů v 7,000 společnostech v SRN, poklesl na 88,8 z červencových 89,9. Ze společností oslabily například pojišťovna Allianz (profil, názory) a zajišťovna Munich Re. Pokles zaznamenala také společnost Infineon Technologies. Naopak telekomunikační sektor v začátku týdne těžil z pozitivního očekávání spojeného se schválením spolupráce na síti vysokorychlostního přenosu dat mezi DTE a britským MM02 od EU.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.


Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Rozporuplná makrodata

19. 8. 2002 | David Petráček

Rozporuplná makrodata

V uplynulém týdnu bylo zveřejněno mnoho makroinformací, které však v konečném důsledku nedávaly jasný směr vývoje.

Snaha o umazávání ztrát

12. 8. 2002 | David Petráček

Snaha o umazávání ztrát

I přesto, že se trhy snažily v uplynulém týdnu umazávat ztráty z předešlých seancí, vždy zde existovaly negativní zprávy, které těmto pokusům házely "klacky pod nohy".

Mohutný nástup trhům nevydržel

5. 8. 2002 | David Petráček

Mohutný nástup trhům nevydržel

Přestože vstup do obchodování naznačoval v uplynulém týdnu mnoho optimismu mezi investory, další dny bohužel daly za pravdu spíše skeptikům.

Propady neznají hranic

29. 7. 2002 | David Petráček

Propady neznají hranic

Ohlašování hospodářských výsledků v uplynulém týdnu bylo víceméně rozporuplné a výhledy do budoucna naznačují ještě mírné zhoršení. Toto a mnoho dalších zpráv se podepsalo na pokračujících... celý článek

Lepší výsledky staré ekonomiky

22. 7. 2002 | David Petráček

Lepší výsledky staré ekonomiky

Obchodování v uplynulém týdnu bylo silně ovlivněno probíhajícím ohlašováním hospodářských výsledků. Z prozatímního vývoje je patrné, že klasické tituly jsou na tom lépe než technologické.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.