Propad akciových trhů není ještě u konce

Propad akciových trhů není ještě u konce
Po fraudech ve společnostech WorldCom a Enron, hloupých účetních tricích společností Qwest a Xerox nebo nepřiměřených odpisech společností AOL Time Warner a JDS Uniphase se obavy investorů stále prohlubují.

Bohužel tyto případy jsou pouze špičkou ledovce a v současné době si nikdo nedokáže ani představit co bude následovat. Příkladem může být mediální gigant Vivendi Universal, jehož akcie utrpěly pod vlivem nedůvěry v účetnictví. Světová jednička ve výrobě chipů Intel ohlásil další nutné snižovaní počtu pracovních míst nebo silný výrobce léčiv Merck připustil zaúčtování příjmů ve výši 12 miliard dolaru, které se nepodařilo nikdy realizovat. Tyto zprávy posílají trhy níž a níž. K tomu se přidává obvinění auditorských firem v čele v KPMG z podpory daňových úniků.

Na druhou stranu je zde I početná skupina investorů, která je přesvědčena , že současné ceny už jsou natolik atraktivní, že další propad akciových trhů je omezen. Bohužel opak je pravdou. Je nutné počítat s dalšími nesrovnalostmi v účetnictví, s dalšími soudními spory a hlavně se špatnými výsledky firem. Tedy WorldCom nebyla poslední bomba, která explodovala.

Vraťme se nyní o několik měsíců zpátky, kdy většina analytiků a poradců tvrdila,že akcie velkých společností nemůžou již více klesat. Opak byl pravdou a většina z nich výrazně propadla. Například od 1.března 2002 zaznamenaly propad následující společnosti:

Sun Microsystems   -33 %  
Flextronics   -39 %  
Bristol-Myers Squibb   -49 %  
LSI Logic   -49 %  
Home Depot   -37 %  
Corning   -38 %  
JDS Uniphase   -24 %  
AT&T   -34 %  
GE   -36 %  

Tyto společnosti budou následovány dalšími při pokračujícím prodejním cyklu na Wall Streetu. Velký počet společnosti bude v blízké budoucnosti čelit "nepřekonatelným" dluhům, další pocítí propad poptávky po svých produktech a rychlé snižovaní svých tržních podílu, které jim bude brát pružnější konkurence.

Tyto problémy spolu se současnou ekonomickou situací a politickou nejistotou mohou přivést spoustu investorů do velkých problémů. Příkladem může být názor, že farmaceutické firmy jsou v tomto období bezpečnou investicí – CHYBA - opak je pravdou. Farmacie je oblast plná problémů, postupně bude klíčovým produktům končit patentní období a nových produktů je jako šafránu. I přesto spousta investorů tyto společností má ve svém portfoliu, jen doufám,že vy ne.

Zažijí technologické akcie "comeback"? Jistě, ale zatím není jisté kdy. Chybou by bylo budování pozice v tomto sektoru právě teď v období propadu zisků těchto společností. Existuje zde sice velká technologická jména, které podle společenského konsensu musí mít každý investor ve svém portfoliu, ale když je tam má tak prodělává. Proto se jim v současné době vyhněte. Obdobné příklady se dají najít i v jiných sektorech jako jsou například telekomunikace a zvláště mobilní telekomunikace, které sice prošly za poslední měsíc dvoucifernou korekcí, ale výsledky leadrů trhu nebyly pozitivní.

V současné době probíhá čtvrtletní zveřejňování výsledků, které bohužel nejsou optimistické. Spousta negativních predikcí byla zveřejněna již v červnu a investorská veřejnost očekává mírně lepší čísla, která by zlepšila "medvědí" sentiment na trhu. Bohužel tato očekávaní nebyla zcela naplněna. Příkladem mohou být výsledky společností jako Siebel Systems, Intel, Ericsson, Nokia, IBM, atd. nebo výhled společnosti Microsoft.

Ve srovnání s devadesátými léty, kdy největší důvodem růstu zisků amerických společností byl pokles úrokových sazeb. V současné době již není prostor pro další výraznější pokles amerických úrokových sazeb. A proto když investoři opět začnou věřit tomu co společnosti říkají o svých ziscích mohou být opět negativně překvapeni jak pomalu zisky porostou. To bude pro Wall Street další zklamání, která tvrdě trestá.

Proto je nutné v nadcházejících čtvrtletích počítat s vysokou volatilitou akciových trhů. Pozitivní zprávou pro akciové trhy je prohlášení FEDu, že dokonce roku nezpřísní monetární politiku. FED zároveň zvýšil svůj odhad růstu HDP až o 3,5 procenta. To by ovšem mohlo vést k prohloubení platební nerovnováhy, kterou prohlubuje i odliv investorů, a následnému zpřísnění monetární politiky.

Co bude následovat? Domníváte se, že přiznané případy jsou jen špičkou ledovce? Jaký je váš názor?

Autor pracuje jako portfolio manažer ve finanční skupině J&T.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 7. 2002 11:54

Co je to stock picking??

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 7. 2002 11:39, kocickam

Článek mne "pobavil",kdyby byl aktuální stav akciových trhů k pobavení. Podívejte se totiž na portfolio fondů J&T Prosperita A (http://www.jtam.cz/perspektiv a_a.html)a porovnejte s tímto článkem . Vyhýbejte je farmaciím apeluje článek a portfolio k tomu dodává Johnson & Johnson 3,07% Amgen ING 1,13% Pfizer Inc.0,78% ještě markantnější je apel začínat si teď s akciemi technologickým je chyba a sledujte se mnou MICROSOFT CORP 2,21% United Technologies Corp.1,85% ASML Holding N.V. 1,47% USA Networks 1,32% Intel corp. 1,18% INTL BUSINESS MACHINES 1,11% Cisco Systems Inc. 0,82% Texas instruments in 0,56% Telefonica S.A. 0,54% Flextronic Intl Ltd 0,53% Vodafone group 0,48% SAP AG 0,47% Nokia OYJ 0,45% ADVANCED MICRO DEVICE 0,35% APPLIED MATERIALS INC 0,30% Ericsson adr 0,09% Nortel Networks corp. 0,03%. Trošku mi to připomíná ta "doporučení",která se objevili i USA. Není to spíše tak ,že je potřeba diferencovat mezi obory , diferencovat teritoriálně a ještě jednou diferencovat raději dluhopisy vysokého výnosu . Nikdo neví kolik takových WordComů bude a jestli je pokles trh u konce

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Investoři nasadili růžové brýle. Zlatý listopad podílových fondů

10. 12. 2023 | Martin Mašát

Investoři nasadili růžové brýle. Zlatý listopad podílových fondů

Listopad byl pro investory jedním z nejúspěšnějších měsíců za kolik let. Americké akcie vyskočily skoro o devět procent, evropské o osm. Dluhopisové trhy nezaostávaly. Vývoj podílových... celý článek

Bitcoin za milion a stíhané Xixoio. Týden v kryptu

9. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin za milion a stíhané Xixoio. Týden v kryptu

Bitcoin pořídíte za milion, policie stíhá lidi z XIXOIO, ve Švýcarsku zaplatíte bitcoinem i daně, pokrytci z JPMorgan si nevidí do pusy a Do Kwon bude vydán do USA. Je tu další Týden... celý článek

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

6. 12. 2023 | Tomáš Vranka | 1 komentář

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

Nejvýznamnější kryptoměna, přezdívaná někdy digitální zlato, rychle posiluje. A cena skutečného zlata je vysoko jako nikdy. Co za tím je? Odpovědi v komentáři nabízí Tomáš Vranka, analytik... celý článek

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

5. 12. 2023 | PR text

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

Investování do zlata je jednou z nejstarších a nejstabilnějších forem uložení hodnoty. V posledních letech však přichází na trh s novinkou, která kombinuje tradiční hodnotu s moderními... celý článek

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Partners Financial Services