Propad akciových trhů není ještě u konce

Propad akciových trhů není ještě u konce
Po fraudech ve společnostech WorldCom a Enron, hloupých účetních tricích společností Qwest a Xerox nebo nepřiměřených odpisech společností AOL Time Warner a JDS Uniphase se obavy investorů stále prohlubují.

Bohužel tyto případy jsou pouze špičkou ledovce a v současné době si nikdo nedokáže ani představit co bude následovat. Příkladem může být mediální gigant Vivendi Universal, jehož akcie utrpěly pod vlivem nedůvěry v účetnictví. Světová jednička ve výrobě chipů Intel ohlásil další nutné snižovaní počtu pracovních míst nebo silný výrobce léčiv Merck připustil zaúčtování příjmů ve výši 12 miliard dolaru, které se nepodařilo nikdy realizovat. Tyto zprávy posílají trhy níž a níž. K tomu se přidává obvinění auditorských firem v čele v KPMG z podpory daňových úniků.

Na druhou stranu je zde I početná skupina investorů, která je přesvědčena , že současné ceny už jsou natolik atraktivní, že další propad akciových trhů je omezen. Bohužel opak je pravdou. Je nutné počítat s dalšími nesrovnalostmi v účetnictví, s dalšími soudními spory a hlavně se špatnými výsledky firem. Tedy WorldCom nebyla poslední bomba, která explodovala.

Vraťme se nyní o několik měsíců zpátky, kdy většina analytiků a poradců tvrdila,že akcie velkých společností nemůžou již více klesat. Opak byl pravdou a většina z nich výrazně propadla. Například od 1.března 2002 zaznamenaly propad následující společnosti:

Sun Microsystems   -33 %  
Flextronics   -39 %  
Bristol-Myers Squibb   -49 %  
LSI Logic   -49 %  
Home Depot   -37 %  
Corning   -38 %  
JDS Uniphase   -24 %  
AT&T   -34 %  
GE   -36 %  

Tyto společnosti budou následovány dalšími při pokračujícím prodejním cyklu na Wall Streetu. Velký počet společnosti bude v blízké budoucnosti čelit "nepřekonatelným" dluhům, další pocítí propad poptávky po svých produktech a rychlé snižovaní svých tržních podílu, které jim bude brát pružnější konkurence.

Tyto problémy spolu se současnou ekonomickou situací a politickou nejistotou mohou přivést spoustu investorů do velkých problémů. Příkladem může být názor, že farmaceutické firmy jsou v tomto období bezpečnou investicí – CHYBA - opak je pravdou. Farmacie je oblast plná problémů, postupně bude klíčovým produktům končit patentní období a nových produktů je jako šafránu. I přesto spousta investorů tyto společností má ve svém portfoliu, jen doufám,že vy ne.

Zažijí technologické akcie "comeback"? Jistě, ale zatím není jisté kdy. Chybou by bylo budování pozice v tomto sektoru právě teď v období propadu zisků těchto společností. Existuje zde sice velká technologická jména, které podle společenského konsensu musí mít každý investor ve svém portfoliu, ale když je tam má tak prodělává. Proto se jim v současné době vyhněte. Obdobné příklady se dají najít i v jiných sektorech jako jsou například telekomunikace a zvláště mobilní telekomunikace, které sice prošly za poslední měsíc dvoucifernou korekcí, ale výsledky leadrů trhu nebyly pozitivní.

V současné době probíhá čtvrtletní zveřejňování výsledků, které bohužel nejsou optimistické. Spousta negativních predikcí byla zveřejněna již v červnu a investorská veřejnost očekává mírně lepší čísla, která by zlepšila "medvědí" sentiment na trhu. Bohužel tato očekávaní nebyla zcela naplněna. Příkladem mohou být výsledky společností jako Siebel Systems, Intel, Ericsson, Nokia, IBM, atd. nebo výhled společnosti Microsoft.

Ve srovnání s devadesátými léty, kdy největší důvodem růstu zisků amerických společností byl pokles úrokových sazeb. V současné době již není prostor pro další výraznější pokles amerických úrokových sazeb. A proto když investoři opět začnou věřit tomu co společnosti říkají o svých ziscích mohou být opět negativně překvapeni jak pomalu zisky porostou. To bude pro Wall Street další zklamání, která tvrdě trestá.

Proto je nutné v nadcházejících čtvrtletích počítat s vysokou volatilitou akciových trhů. Pozitivní zprávou pro akciové trhy je prohlášení FEDu, že dokonce roku nezpřísní monetární politiku. FED zároveň zvýšil svůj odhad růstu HDP až o 3,5 procenta. To by ovšem mohlo vést k prohloubení platební nerovnováhy, kterou prohlubuje i odliv investorů, a následnému zpřísnění monetární politiky.

Co bude následovat? Domníváte se, že přiznané případy jsou jen špičkou ledovce? Jaký je váš názor?

Autor pracuje jako portfolio manažer ve finanční skupině J&T.

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 7. 2002 11:54

Co je to stock picking??

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 7. 2002 11:39, kocickam

Článek mne "pobavil",kdyby byl aktuální stav akciových trhů k pobavení. Podívejte se totiž na portfolio fondů J&T Prosperita A (http://www.jtam.cz/perspektiv a_a.html)a porovnejte s tímto článkem . Vyhýbejte je farmaciím apeluje článek a portfolio k tomu dodává Johnson & Johnson 3,07% Amgen ING 1,13% Pfizer Inc.0,78% ještě markantnější je apel začínat si teď s akciemi technologickým je chyba a sledujte se mnou MICROSOFT CORP 2,21% United Technologies Corp.1,85% ASML Holding N.V. 1,47% USA Networks 1,32% Intel corp. 1,18% INTL BUSINESS MACHINES 1,11% Cisco Systems Inc. 0,82% Texas instruments in 0,56% Telefonica S.A. 0,54% Flextronic Intl Ltd 0,53% Vodafone group 0,48% SAP AG 0,47% Nokia OYJ 0,45% ADVANCED MICRO DEVICE 0,35% APPLIED MATERIALS INC 0,30% Ericsson adr 0,09% Nortel Networks corp. 0,03%. Trošku mi to připomíná ta "doporučení",která se objevili i USA. Není to spíše tak ,že je potřeba diferencovat mezi obory , diferencovat teritoriálně a ještě jednou diferencovat raději dluhopisy vysokého výnosu . Nikdo neví kolik takových WordComů bude a jestli je pokles trh u konce

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Investiční portfolio jen z akcií a dluhopisů? Trochu si to přeskládejte

28. 10. 2021 | Daniel Tácha

Investiční portfolio jen z akcií a dluhopisů? Trochu si to přeskládejte

Peníze od centrálních bank dopují ekonomiku a drží ceny akcií nahoře. „Ekonomická situace nemusí být tak dobrá, jak se zdá,“ varuje ale Tomáš Kálal, ředitel investičního bankovnictví... celý článek

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

27. 10. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

Tři čtvrtiny Čechů si v investování nevěří. Osobně se považují za „nepříliš zkušeného a znalého investora“ (46 %) nebo „zcela nezkušeného a neznalého“ (28 %). Ukázal to průzkum agentury... celý článek

Nemovitosti jako zbraň proti inflaci. Investovat může každý

27. 10. 2021 | Radim Zelený | 1 komentář

Nemovitosti jako zbraň proti inflaci. Investovat může každý

Rostoucí inflace luxuje úspory na bankovních účtech a nutí Čechy hledat jiný bezpečný přístav pro jejich peníze. Existuje dnes jen málo nízkorizikových investic, které by nenasytnou... celý článek

Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

26. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

Tři čtvrtiny Čechů vnímají takzvané zodpovědné investování (známé pod zkratkou ESG) pozitivně. Ukazuje to průzkum, který pro Amundi a Komerční banku uskutečnila agentura Ipsos na vzorku... celý článek

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

26. 10. 2021 | Olga Skalková, Petr Kučera | 12 komentářů

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

Že je posílání peněz do ciziny – mimo eurových plateb v rámci SEPA prostoru – drahé, nejspíš tušíte. Zaskočit vás ale může i výše poplatků za převod dolarů z jedné české banky do jiné,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.