Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Lepší výsledky staré ekonomiky

| 22. 7. 2002
Lepší výsledky staré ekonomiky
Obchodování v uplynulém týdnu bylo silně ovlivněno probíhajícím ohlašováním hospodářských výsledků. Z prozatímního vývoje je patrné, že klasické tituly jsou na tom lépe než technologické.

Spojené státy

V pondělí byly trhy pod prodejním tlakem. Propady byly způsobeny převážně farmaceutickými a chemickými tituly. Vůdcem těchto poklesů byla společnost Pfizer (profil, názory). Index Nasdaq se držel nad hodnotami minim z předchozího týdne jen díky polovodičovému sektoru. Obavy mezi investory budil také stále slábnoucí dolar. Někteří ekonomové se však vyjádřily v tom smyslu, že jsme již blízko období konzistentního růstu akciových trhů.

I přes pozitivní ohlášení hospodářských výsledků většiny významných společností, nebyla nálada na trhu před otevřením optimistická a futures byly záporné. Nicméně po ohlášení, že průmyslová produkce v USA rostla o 0,8 % v červnu, když se předpokládalo 0,5 %, umazávaly trhy své ztráty. Otevření pak bylo mírně záporné. Po Greenspanově projevu trhy oslabily. Prohlásil, že ekonomika sice nabírá na síle, ale účetní skandály jsou pro budoucí vývoj hrozbou. Pak se však opět dostavil spíše pozitivní pohled a trhy umazávaly ztráty, aby je v závěru opět prohloubily.

Středeční obchodování bylo silně ovlivněno pozitivními hospodářskými výsledky společností obsažených v Dow Industrial Composite. Mezi společnosti, které překonaly očekávání, patřily Citigroup (profil, názory), United Technologies (profil, názory), Boeing (profil, názory) a Ford (profil, názory). Náladu, která na trhu panovala, nedokázalo poškodit ani úterní ohlášení Intelu, který nedosáhl ani očekávaných výsledků. Avšak prohlásil, že pro druhé pololetí předpokládá růst. Tento den zveřejněná hodnota zahájených staveb byla 1672 tisíc, když se očekávalo 1680 tisíc. Trhy se však k této hodnotě postavily neutrálně.

Z probíhajícího ohlašování je patrné, že tituly staré ekonomiky jsou na tom mnohem lépe - International Paper (profil, názory), Philip Morris (profil, názory) než tituly technologické - Siebel Systems (profil, názory), AMD (profil, názory). Trh však neudržel celkem pozitivní vývoj, k čemuž přispěl v 16:00 zveřejněný údaj indexu hlavních indikátorů "leading indicators", který byl v souladu s očekáváním 0,0 %, nicméně níže než 0,4 % v minulém měsíci. Za propady stály farmaceutické a zdravotnické tituly Baxter Int. (profil, názory), Bristol-Myers (profil, názory), Eli Lilly (profil, názory) a Biogen (profil, názory).

Páteční obchodování začalo strmým propadem, což bylo způsobeno hned několika zprávami. Negativně se na vývoji trhu projevilo ohlášení společností Sun Microsystems (profil, názory), Nortel (profil, názory) a Microsoft (profil, názory), které sice dosáhly očekávaných výsledků (Michrosoft dokonce mírně překonal), ale nevalně se vyjadřovaly o vývoji v dalších obdobích. Další zprávou byl zveřejněný index spotřebitelských cen, který v červnu dle očekávání mírně vzrostl o 0,1 procentního bodu, když v květnu byl přírůstek nulový. Commerce Department také zveřejnil hodnotu zahraničního deficitu, která investory nemile překvapila a která v červnu vzrostla na 37,6 mld. USD z květnových 35,9 mld. USD. Předpokládal se však pokles na 35,3 mld. USD.

Evropa

Uplynulý týden nezačal pro evropské kapitálové trhy vůbec dobře. Oba hlavní evropské indexy - DAX a FTSE 100 - zaznamenaly výrazné propady. V dalších dnech došlo ke vzpamatování,i když některé negativní zprávy stále způsobovaly výkyvy ve vývoji trhu. V pátek však trhy opustily pozitivní teritorium a obchodovalo se hlavně v červených číslech, a to díky společnostem Sun Microsystems, Nortel, Johnson&Johnson (kvůli vyšetřování v jedné z jejich poboček) a dalším. Jako USA tak ani Evropě se nevyhnuly problémy farmaceutických fírem. Naopak dobře si vedly společnosti Deutsche Telekom, Siemens, Infineo a Munich Re. Obavy panovaly v maloobchodním sektoru, jelikož společnosti Metro AG, KarstadtQuelle AG a další se strachují, že díky hrozícím stávkám zaměstnanců, nastane odliv zákazníků.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+13
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK