Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zaměstnanec Nomury: Japonci jsou diletanti

Zaměstnanec Nomury: Japonci jsou diletanti
Alespoň takový pocit můžete mít z knihy Špinavá hra od amerického makléře Johna E. Fitzgibbona. Měl by vědět o čem mluví, řadu let totiž působil v amerických pobočkách Nomury a Sanyo Securities.

Všechny, kteří se těší na zajímavé čtení o různých podvodných a pochybných transakcích, musím předem zklamat. Kniha sice popisuje řadu problematických obchodů, bohužel pro neznalce poměrů (a hlavně předpisů) amerického akciového trhu jde o často o obtížně pochopitelné záležitosti. Například po dosti krkolomném popisu (zaviněno pravděpodobně překladem) toho, jak probíhal úpis konvertibilních obligací Mitsui, se dozvíte, že mimo jiné z důvodu obav z porušení pravidla 10b-6 se snažili v Nomuře přesvědčit autora knihy k falšování dokumentů. Je tam sice uvedeno, že dané pravidlo upravuje nákup a prodej cenných papírů členy syndikátu při úpisu, neznalým problematiky se však asi nabídne otázka "no a co?" Podobných situací je v knize bohužel více.

Obchody po japonsku

Celou knihou vás bude provázet pocit, že autor považuje Japonce za nepoučitelné diletanty. Všechno dělají špatně, jsou totiž skálopevně přesvědčeni, že to co funguje v Japonsku, musí fungovat i v USA, a nejsou vůbec ochotni se přizpůsobit, natožpak si nechat poradit. Nomura byla v Japonsku úspěšná především v maloobchodním prodeji. Jeho úspěšnost pak závisela na častém telefonickém kontaktu s klientem, kterého nezajímaly ani tak moc výsledky, jako spíše aktuální drby o firmě apod. Agresivní marketing ale na trhu institucionálních investorů (kam se Nomura v USA vrhla) však nemohl fungovat. Nakupované tituly totiž musely projít řadou schválení. Japonští manažeři tak například chtěli po makléřích, ať vezmou "nákupčí" investičních fondů a pojišťoven za slečnami, na večeři či jiné akce. V Japonsku to byl způsob, jak dělat obchody, v USA to mohla být leda cesta, jak zabavit (někdy možná ani to ne) portfoliomanagera, který pak s nimi stejně neudělá žádný obchod.

Na konci knihy (konec osmdesátých let) je autor vyhozen z Nomury a odchází pracovat k dalším Japoncům – Sanyo Securities. Protože tam má problémy i kvůli svému vyhození z Nomury, snaží se dosáhnout akce státních orgánů proti Nomuře. Všude se však setkává s nepochopením a nezájmem věc jakkoliv řešit. V průběhu jeho pátrání vyjde najevo, že Nomura dala Demokratické straně milion dolarů. Ani tato fakta nepomohla k žádnému vyšetřování, autor se tedy odhodlal napsat o všem, co se za jeho působení v Nomuře událo.

Místy je na textu vidět, že buďto neprošel korekturou vůbec a nebo měl korektor na hledání chyb málo času. V průběhu celé knihy se totiž objevují věty, které vůbec nedávají smysl, a řady zjevných překlepů. Překlad je místy dosti krkolomný a často jsou u odborné terminologie použita řada odlišných termínů, které lze v češtině vykládat jinak, než bylo původně myšleno.

Pokud alespoň trochu rozumíte detailům amerických předpisů o cenných papírech a máte volný víkend, přečtěte si tuto knihu. Nenajdete-li si na ni čas, moc velkou chybu neuděláte.

Četli jste již tuto knihu? Jak se vám líbila? Nebo si ji teprve chcete koupit? Podělte se o své názory s ostatními.

Zajímavé informace o Nomuře a jejím působení v ČR můžete najít v novém Zaostřeno na...


  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

15. 5. 2002 | 21:22 | Harpagon

Neměl jsem tu zprávu potvrzenou z jiného zdroje. Správně, od dob starého Říma víme, že peníze nesmrdí! více

15. 5. 2002 | 16:51 | TGP

To nejsou zlí jazykové, ale pravda. Obojí jsou velmi ziskové byznysy produkující zajímavý cash flow. Takže proč ne? více

15. 5. 2002 | 16:13 | Harpagon

"Memoáry" odpadlíků mají vždy problematickou věrohodnost. Zlí jazykové říkají, že Nomura v Japonsku řídila síť bordelů a v Anglii zase síť hospod. Ale v Česku operace České pivo s IPB a virtuální zvýšení kapitálu a kapitálové...více

15. 5. 2002 | 9:48

Už jsem o ní slyšel, ale v Brně ji nikde nemůžu sehnat! Jde někde objednat na webu? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK