Zaměstnanec Nomury: Japonci jsou diletanti

Zaměstnanec Nomury: Japonci jsou diletanti
Alespoň takový pocit můžete mít z knihy Špinavá hra od amerického makléře Johna E. Fitzgibbona. Měl by vědět o čem mluví, řadu let totiž působil v amerických pobočkách Nomury a Sanyo Securities.

Všechny, kteří se těší na zajímavé čtení o různých podvodných a pochybných transakcích, musím předem zklamat. Kniha sice popisuje řadu problematických obchodů, bohužel pro neznalce poměrů (a hlavně předpisů) amerického akciového trhu jde o často o obtížně pochopitelné záležitosti. Například po dosti krkolomném popisu (zaviněno pravděpodobně překladem) toho, jak probíhal úpis konvertibilních obligací Mitsui, se dozvíte, že mimo jiné z důvodu obav z porušení pravidla 10b-6 se snažili v Nomuře přesvědčit autora knihy k falšování dokumentů. Je tam sice uvedeno, že dané pravidlo upravuje nákup a prodej cenných papírů členy syndikátu při úpisu, neznalým problematiky se však asi nabídne otázka "no a co?" Podobných situací je v knize bohužel více.

Obchody po japonsku

Celou knihou vás bude provázet pocit, že autor považuje Japonce za nepoučitelné diletanty. Všechno dělají špatně, jsou totiž skálopevně přesvědčeni, že to co funguje v Japonsku, musí fungovat i v USA, a nejsou vůbec ochotni se přizpůsobit, natožpak si nechat poradit. Nomura byla v Japonsku úspěšná především v maloobchodním prodeji. Jeho úspěšnost pak závisela na častém telefonickém kontaktu s klientem, kterého nezajímaly ani tak moc výsledky, jako spíše aktuální drby o firmě apod. Agresivní marketing ale na trhu institucionálních investorů (kam se Nomura v USA vrhla) však nemohl fungovat. Nakupované tituly totiž musely projít řadou schválení. Japonští manažeři tak například chtěli po makléřích, ať vezmou "nákupčí" investičních fondů a pojišťoven za slečnami, na večeři či jiné akce. V Japonsku to byl způsob, jak dělat obchody, v USA to mohla být leda cesta, jak zabavit (někdy možná ani to ne) portfoliomanagera, který pak s nimi stejně neudělá žádný obchod.

Na konci knihy (konec osmdesátých let) je autor vyhozen z Nomury a odchází pracovat k dalším Japoncům – Sanyo Securities. Protože tam má problémy i kvůli svému vyhození z Nomury, snaží se dosáhnout akce státních orgánů proti Nomuře. Všude se však setkává s nepochopením a nezájmem věc jakkoliv řešit. V průběhu jeho pátrání vyjde najevo, že Nomura dala Demokratické straně milion dolarů. Ani tato fakta nepomohla k žádnému vyšetřování, autor se tedy odhodlal napsat o všem, co se za jeho působení v Nomuře událo.

Místy je na textu vidět, že buďto neprošel korekturou vůbec a nebo měl korektor na hledání chyb málo času. V průběhu celé knihy se totiž objevují věty, které vůbec nedávají smysl, a řady zjevných překlepů. Překlad je místy dosti krkolomný a často jsou u odborné terminologie použita řada odlišných termínů, které lze v češtině vykládat jinak, než bylo původně myšleno.

Pokud alespoň trochu rozumíte detailům amerických předpisů o cenných papírech a máte volný víkend, přečtěte si tuto knihu. Nenajdete-li si na ni čas, moc velkou chybu neuděláte.

Četli jste již tuto knihu? Jak se vám líbila? Nebo si ji teprve chcete koupit? Podělte se o své názory s ostatními.

Zajímavé informace o Nomuře a jejím působení v ČR můžete najít v novém Zaostřeno na...


Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Koruna je k dolaru nejsilnější za více jak dva roky

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Koruna je k dolaru nejsilnější za více jak dva roky

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018.

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 25 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Rekord na dohled. Bitcoinová raketa očima expertů

20. 11. 2020 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Rekord na dohled. Bitcoinová raketa očima expertů

Co stojí za raketovým růstem bitcoinu? Kdy jeho hodnota překoná hranici 20 tisíc dolarů? A co bude pro kryptoměny příští rok klíčové?

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

19. 11. 2020 | Petr Kučera

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

Společnost Kofola vyplatí dividendu ve výši 13,50 Kč na akcii před zdaněním. To znamená zhruba šest procent z ceny 218 až 225 korun za akci, na níž se pohybovala v posledních týdnech před... celý článek

Bitcoin letí nad 18 tisíc dolarů, blíží se rekordu

18. 11. 2020 | Petr Kučera

Bitcoin letí nad 18 tisíc dolarů, blíží se rekordu

Nejznámější a nejrozšířenější kryptoměna posílila za poslední týden skoro o pětinu. Bitcoin se dnes ráno středoevropského času dostal nad hranici 18 tisíc dolarů, ukazují data webu... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.