Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: Dovolená nebude, leda last minute

| 13. 5. 2002
Fondy: Dovolená nebude, leda last minute
Češi letos nepojedou na dovolenou, nebo jen na levnou, případně nakoupí zájezd na poslední chvíli, zdá se při pohledu na stav majetku v tuzemských podílových fondech. Příliv do nich neustává, naopak nabírá na obrátkách.

Kam pojedeme letos na dovolenou? To je otázka, kterou většina domácností řeší každoročně právě v polovině května. Rozhodnutí, zda do Dalmácie, Bibione, Costa Brava nebo na Lipno se vždy projeví také na majetku fondů. Ten před létem pravidelně klesá úměrně s tím, jak domácnosti hradí zálohy za svá plánovaná letní dobrodružství.

Letos jako by bylo všechno jinak. Odkupy nevidět, naopak majetek do fondů, především peněžního trhu, přibývá s rostoucí intenzitou. Jen Sporoinvest ISČS (profil, názory) získal za první úplný květnový týden bezmála čtvrt miliardy.

Na druhém místě za Sporoinvestem následuje s 206 miliony korun ČSOB výnosový (profil, názory), následovaný s odstupem bezmála sta milionů IKS peněžní trh (profil, názory) a Sporobondem ISČS (profil, názory). Souhrnný ukazatel přírůstku peněz pod správu investiční společnosti za týden vede notným náskokem ISČS (profil, názory). Od podílníků získala 344 milionů nových peněz. Druhý OB Invest (ISOBI) získal právě jen tolik, kolik jeho nejúspěšnější fond. IKS Komerční banky (profil, názory) "nabobtnala" o 118 milionů korun a čtvrtý ŽB Trust (profil, názory) o 38 milionů korun. Náskok má ISČS také v měsíčním horizontu. Za tu dobu získala 1,08 miliardy korun nových investic, OB Invest 804 milionů korun a IKS Komerční banky 452 milionů korun.

Nejvíce peněz, 113 milionů korun, odplynulo již tradičně z Restitučního fondu (OFPISRES). Na dalších místech, s poklesem majetku o pouhé jednotky milionů, se umístily ISČS Sporotrend (profil, názory), Výnosový fond První investiční (OFPISVYN) a IKS Globální (profil, názory). Pioneer Trust (profil, názory) se s odlivem majetku za 2,4 milionu korun umístil na pátém místě. Podívejte se na další fondy s nejnižšími týdenními čistými prodeji.

Střední Evropa jede

Průměrné týdenní výkonnosti všech kategorií fondů včetně peněžního trhu jsou záporné. Akciové fondy za poslední týden poklesly o 0,66 procenta. V měsíčním horizontu znehodnotily majetek připadající na jeden podíl v průměru o minus 2,06 procenta, za poslední čtvrt rok poklesl majetek každého podílníka v průměru o 4,14 procenta a za rok propadl o plných 29 procent. Není divu, vždyť světové akciové trhy klesaly. Ze světového trendu se odchýlila tuzemská burza, která rostla. Díky ní patřily k vítězům uplynulého týdne také fondy investující do českých akcií. Čelo tabulky fondů s nejvyšším týdenním zhodnocením tak obsadil s 3,6 procenty Citicorp OPF akcií (OFCITAKC), následovaný PKIS Růstovým (profil, názory), Sporotrendem ISČS (OFICSAPT) a Akrem OPF Českým (profil, názory)

Nejvíce, přes 3,36 procenta, ztrácel Akro Eurotech (profil, názory), následovaný s minus 2,9 procenty fondem fondů Globaltrend ISČS (profil, názory) a fondem fondů První investiční (OFPISFF). Za zmínku stojí též roční výkonnosti. Žebříček nejúspěšnějších v něm postupně opouští IKS Komerční banky, její fondy peněžní trh (profil, názory) a dluhopisový (profil, názory), základní stavební kameny balíčku Felix, jsou až na osmém a devátém místě. Nahoru naproti tomu jdou fondy ISČS (v první desítce jsou hned čtyři) a Citicorp (profil, názory).

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Pojedou letos lidé na dovolenou? Jak dlouho bude trvat příliv nového majetku v takovémto rozsahu? Proč se nedaří IKS dluhopisovému? Podělte se s ostatními o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK