Týden ve znamení technologií

David Petráček | 29. 4. 2002
Týden ve znamení technologií
I v tomto týdnu pokračovalo ohlašování hospodářských výsledků, které ovšem nedávají jednoznačný pohled na budoucí vývoj. Tento trend se projevil i v klesající důvěře jak spotřebitelů, tak podnikatelů.

Spojené státy

Pondělní oslabení akciových trhů, zejména pak telekomunikačního sektoru, bylo způsobeno varovným komentářem od společnosti Worldcom (profil, názory) a špatnými hospodářskými výsledky společnosti Ericsson (profil, názory). Výraznějšímu propadu indexu DJIA zabránily akcie společnosti 3M, která dokázala udržet svou ziskovost i přes klesající tržby. Naopak na propadu indexu Dow Jones se v druhé polovině obchodování podílely hlavně akcie společnosti Microsoft (profil, názory). Důvodem bylo vypovídání šéfa společnosti Billa Gatese před soudem v antimonopolní kauze týkající se jeho firmy. Dalšími klesajícími sektory bylo letectví, biotechnologie a finančnictví.

V úterý byl počátek obchodování ve znamení různých trendů. Zatímco DJIA byl spíše pozitivní, Nasdaq naopak víceméně negativní. Úterní zveřejněné výsledky hospodaření, které splnily nebo dokonce překonaly očekávání, však nedokázaly zabránit, aby oba zmiňované indexy neskončily v červených číslech. Překvapením dne se staly společnosti AT&T Wireless (profil, názory), Gillette (profil, názory), Kimberly – Clark, PepsiCo (profil, názory) a Verizon (profil, názory), který ohlásil v souladu s očekáváním, a to napomohlo telekomunikačnímu sektoru k oživení po pondělním propadu. Stavební sektor poslalo vzhůru ohlášení stavebních firem, které překonaly očekávání. Naopak o osm centů na akcii horší hospodářský výsledek ohlásila společnost Exxon Mobil (profil, názory).

Ve středu se zraky investorů ubíraly směrem k Fedu. Navýšení maloobchodních tržeb a průmyslové výroby za posledních šest týdnů zaznamenala většina poboček Fedu. Téměř nulový růst vykázaly kapitálové investice a beze změny zůstaly bankovní půjčky. Americká ekonomika pak vykázala meziroční růst, který podle odhadu odborníků dosáhl až pěti procentních bodů. Středečního minima dosáhl technologický index Nasdaq díky Béžové knize, která bude i s dalšími reporty užita při rozhodování o výši úrokových sazeb na zasedání Fedu v úterý 7. května. Analytici agentury Bloomberg oznámili, že manažeři investičních fondů začali investovat spíše do menších firem, u kterých očekávají větší růst tržeb a lepší přehled finančních reportů.

Ve čtvrtek došlo v úvodu obchodování k poklesu pod psychologické hranice (Nasdaq 1700 bodů a DJIA 10 000 bodů). Důvodem se stala nejistota ohledně hospodářských výsledků společností a velké ztráty, které zaznamenaly evropské trhy. Negativně ohlašující společností se stala společnost Tyco (profil, názory) a downgrady obdržely společnosti AT&T (profil, názory) a Qualcomm (profil, názory). Trhy ve čtvrtek vyzařovaly určitou nervozitu, jelikož investoři očekávali, že ekonomické oživení bude doprovázeno odpovídajícími makroekonomickými informacemi. Současný vývoj však působí trochu nejistě (snížené prodeje existujících domů, na druhou stranu pokles nových žádostí o pracovní místa). V konečném důsledku však skončilo obchodování mírně v kladných hodnotách.

Páteční obchodování začalo mírně optimisticky díky neočekávanému expandování americké ekonomiky. Ta vzrostla v prvním čtvrtletí o 5,8 procenta, což je nejrychleji za více než dva roky a mnohem rychleji, než se očekávalo (předpoklad činil 5 %). Hned vzápětí však vzal vítr z plachet americkým trhům index spotřebitelské důvěry, který zpracovává University of Michigan a který klesl na 93 odu z březnových 95,7 bodu. Mezi společnosti, které zaznamenaly propad, patřily VeriSign (profil, názory) a JDS Uniphase (profil, názory), které varovaly před propadem jejich finančních výsledků.

Evropa

Mohli bychom říct, že evropským trhům vládly v uplynulém týdnu technologické tituly. Špatné hospodářské výsledky Ericssonu stáhly dolů i některé jeho rivaly (například Siemens). Zmiňovaný Siemens naopak rostl ve čtvrtek díky ohlášeným hospodářským výsledkům, které dopadly pro tuto společnost velice dobře. Telekomunikační sektor získával také, díky zprávě o tom, že Nokia (profil, názory) získala zakázku na výstavbu sítě. To podpořilo i jejího rivala – Ericsson. Zklamání zažili ve Velké Británii, kde ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o pouhých 0,1 procenta mezikvartálně po stagnaci v posledním čtvrtletí minulého roku (očekával se růst 0,4 %). Také v Německu očekávání ekonomického růstu ztrácí na optimismu, když klesl index IFO, vyjadřující podnikatelskou důvěru. Jde o první propad za posledních 6 měsíců. V západní části Německa klesl IFO z březnových 91,5 bodu na 90,5 bodu.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018.

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 28 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.