USA: Hospodářské výsledky zamíchají trhem

Robert Kubín | 16. 4. 2002
USA: Hospodářské výsledky zamíchají trhem
Akcioví investoři netrpělivě očekávají nadcházející období ohlašování hospodářských výsledků společností obchodovaných na amerických akciových trzích. To se v plné síle rozeběhne v několika málo týdnech a na dlouhou dobu bude přinášet důležité kurzotvorné informace.

Americká ekonomika má nastartovaný solidní růstový trend a pozitivní makroekonomické informace by se měly postupně přesouvat i do mikroekonomické sféry, tedy do hospodářských výsledků jednotlivých firem. Podle průzkumu agentury Thomson Financial/First Call by zisky firem měly v prvním čtvrtletí tohoto roku ještě meziročně klesnout o 8,6 procenta a až ve druhém čtvrtletí by měly meziročně vzrůst o 8,8 procent.

Tyto hodnoty se samozřejmě liší podle jednotlivých odvětví ekonomiky. Například výsledky počítačového průmyslu jsou výrazně volatilnější. V posledním čtvrtletí loňského roku poklesly o 55 procent, v prvním tedy současném čtvrtletí se očekává pokles už jenom o 25 procent a v druhém kvartálu se očekává průměrný meziroční nárůst o 38 procent. Všeobecné tržní očekávání pro společnost Intel je nastaveno na zisk v prvním i druhém čtvrtletí ve výši patnácti centů na akcii, což pro první čtvrtletí činí meziroční pokles o šest procent a pro druhé čtvrtletí meziroční růst o 25 procent.

Jiná je situace u výrobců automobilů, Ford pravděpodobně završí první kvartál se ztrátou 14 centů na akcii, když ve stejném období o rok dříve dosáhl zisku 56 centů na akcii. Návrat do zisku je očekáván ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Ford by měl dosáhnout ve druhém čtvrtletí zisku 13 centů na akcii, ve stejném období o rok dříve hospodařil se ztrátou 31 centů na akcii.

Kromě samotného ohlašování bude velice důležitý proces nastavování očekávání a série komentářů jednotlivých analytiků a samotných společností. First Call uvádí, že doposud snížily výhled na současné čtvrtletí zhruba čtyři stovky firem, což je velice dobrý výsledek v porovnání s počtem 825 společností, které varovaly o čtvrtletí dříve. Z nedávné doby jmenujme PeopleSoft, jehož varování poslalo akcie celého počítačového sektoru výrazně dolů, nebo snížení výhledu analytiků Goldman Sachs pro společnosti Siebel, Microsoft, EMC, IBM a Sun Microsystems. Z hlediska akciových kurzů se jako riziková tedy jeví právě současnost, kdy se očekávání tvoří.

Trhy jsou volatilní a jakákoliv investice je velice riziková, ovšem samozřejmě s velkým ziskovým potenciálem. Pokud budou tato očekávání realistická, potom samotné období ohlašování již bude pouze klidnou formalitou, kdy by měly trhy pozvolna posilovat. Tento scénář platil pro minulé čtvrtletí a dá se očekávat, že bude nyní více méně zopakován.

Budou trhy pozvolna posilovat? Stane se vyhlašování hospodářských výsledků v USA jen poklidnou formalitou, tak jak očekává autor článku? Nakupujete nyní akcie? Ne? A proč? Podělte se o své názory a zkušenosti!

Autor je analytikem burzovní společnosti FIO.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

27. 9. 2023 | Vladimír Pikora

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

Jen málo lidí rozumí akciím a s dluhopisy je to ještě těžší. Chce to trochu matematiky, umět odhadnout budoucí úrokové sazby, znát rizika. V čem investoři nejvíc tápou?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Partners Financial Services