USA: Hospodářské výsledky zamíchají trhem

Robert Kubín | 16. 4. 2002
USA: Hospodářské výsledky zamíchají trhem
Akcioví investoři netrpělivě očekávají nadcházející období ohlašování hospodářských výsledků společností obchodovaných na amerických akciových trzích. To se v plné síle rozeběhne v několika málo týdnech a na dlouhou dobu bude přinášet důležité kurzotvorné informace.

Americká ekonomika má nastartovaný solidní růstový trend a pozitivní makroekonomické informace by se měly postupně přesouvat i do mikroekonomické sféry, tedy do hospodářských výsledků jednotlivých firem. Podle průzkumu agentury Thomson Financial/First Call by zisky firem měly v prvním čtvrtletí tohoto roku ještě meziročně klesnout o 8,6 procenta a až ve druhém čtvrtletí by měly meziročně vzrůst o 8,8 procent.

Tyto hodnoty se samozřejmě liší podle jednotlivých odvětví ekonomiky. Například výsledky počítačového průmyslu jsou výrazně volatilnější. V posledním čtvrtletí loňského roku poklesly o 55 procent, v prvním tedy současném čtvrtletí se očekává pokles už jenom o 25 procent a v druhém kvartálu se očekává průměrný meziroční nárůst o 38 procent. Všeobecné tržní očekávání pro společnost Intel je nastaveno na zisk v prvním i druhém čtvrtletí ve výši patnácti centů na akcii, což pro první čtvrtletí činí meziroční pokles o šest procent a pro druhé čtvrtletí meziroční růst o 25 procent.

Jiná je situace u výrobců automobilů, Ford pravděpodobně završí první kvartál se ztrátou 14 centů na akcii, když ve stejném období o rok dříve dosáhl zisku 56 centů na akcii. Návrat do zisku je očekáván ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Ford by měl dosáhnout ve druhém čtvrtletí zisku 13 centů na akcii, ve stejném období o rok dříve hospodařil se ztrátou 31 centů na akcii.

Kromě samotného ohlašování bude velice důležitý proces nastavování očekávání a série komentářů jednotlivých analytiků a samotných společností. First Call uvádí, že doposud snížily výhled na současné čtvrtletí zhruba čtyři stovky firem, což je velice dobrý výsledek v porovnání s počtem 825 společností, které varovaly o čtvrtletí dříve. Z nedávné doby jmenujme PeopleSoft, jehož varování poslalo akcie celého počítačového sektoru výrazně dolů, nebo snížení výhledu analytiků Goldman Sachs pro společnosti Siebel, Microsoft, EMC, IBM a Sun Microsystems. Z hlediska akciových kurzů se jako riziková tedy jeví právě současnost, kdy se očekávání tvoří.

Trhy jsou volatilní a jakákoliv investice je velice riziková, ovšem samozřejmě s velkým ziskovým potenciálem. Pokud budou tato očekávání realistická, potom samotné období ohlašování již bude pouze klidnou formalitou, kdy by měly trhy pozvolna posilovat. Tento scénář platil pro minulé čtvrtletí a dá se očekávat, že bude nyní více méně zopakován.

Budou trhy pozvolna posilovat? Stane se vyhlašování hospodářských výsledků v USA jen poklidnou formalitou, tak jak očekává autor článku? Nakupujete nyní akcie? Ne? A proč? Podělte se o své názory a zkušenosti!

Autor je analytikem burzovní společnosti FIO.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 4 komentáře

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

12. 5. 2022 | Jana Divinová | 15 komentářů

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase, kde mají účty s bitcoinem a dalšími kryptoměnami i mnozí Češi, během včerejšího dne ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty. Vykázala totiž... celý článek

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

12. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 20 komentářů

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

Rostoucí úroky, inflace, drahé energie, válka na Ukrajině. To všechno trhům nesvědčí a akcie zlevňují. Vyplatí se teď koupit se slevou, nebo propad tentokrát bude dlouhodobější?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.