USA: Hospodářské výsledky zamíchají trhem

Robert Kubín | 16. 4. 2002
USA: Hospodářské výsledky zamíchají trhem
Akcioví investoři netrpělivě očekávají nadcházející období ohlašování hospodářských výsledků společností obchodovaných na amerických akciových trzích. To se v plné síle rozeběhne v několika málo týdnech a na dlouhou dobu bude přinášet důležité kurzotvorné informace.

Americká ekonomika má nastartovaný solidní růstový trend a pozitivní makroekonomické informace by se měly postupně přesouvat i do mikroekonomické sféry, tedy do hospodářských výsledků jednotlivých firem. Podle průzkumu agentury Thomson Financial/First Call by zisky firem měly v prvním čtvrtletí tohoto roku ještě meziročně klesnout o 8,6 procenta a až ve druhém čtvrtletí by měly meziročně vzrůst o 8,8 procent.

Tyto hodnoty se samozřejmě liší podle jednotlivých odvětví ekonomiky. Například výsledky počítačového průmyslu jsou výrazně volatilnější. V posledním čtvrtletí loňského roku poklesly o 55 procent, v prvním tedy současném čtvrtletí se očekává pokles už jenom o 25 procent a v druhém kvartálu se očekává průměrný meziroční nárůst o 38 procent. Všeobecné tržní očekávání pro společnost Intel je nastaveno na zisk v prvním i druhém čtvrtletí ve výši patnácti centů na akcii, což pro první čtvrtletí činí meziroční pokles o šest procent a pro druhé čtvrtletí meziroční růst o 25 procent.

Jiná je situace u výrobců automobilů, Ford pravděpodobně završí první kvartál se ztrátou 14 centů na akcii, když ve stejném období o rok dříve dosáhl zisku 56 centů na akcii. Návrat do zisku je očekáván ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Ford by měl dosáhnout ve druhém čtvrtletí zisku 13 centů na akcii, ve stejném období o rok dříve hospodařil se ztrátou 31 centů na akcii.

Kromě samotného ohlašování bude velice důležitý proces nastavování očekávání a série komentářů jednotlivých analytiků a samotných společností. First Call uvádí, že doposud snížily výhled na současné čtvrtletí zhruba čtyři stovky firem, což je velice dobrý výsledek v porovnání s počtem 825 společností, které varovaly o čtvrtletí dříve. Z nedávné doby jmenujme PeopleSoft, jehož varování poslalo akcie celého počítačového sektoru výrazně dolů, nebo snížení výhledu analytiků Goldman Sachs pro společnosti Siebel, Microsoft, EMC, IBM a Sun Microsystems. Z hlediska akciových kurzů se jako riziková tedy jeví právě současnost, kdy se očekávání tvoří.

Trhy jsou volatilní a jakákoliv investice je velice riziková, ovšem samozřejmě s velkým ziskovým potenciálem. Pokud budou tato očekávání realistická, potom samotné období ohlašování již bude pouze klidnou formalitou, kdy by měly trhy pozvolna posilovat. Tento scénář platil pro minulé čtvrtletí a dá se očekávat, že bude nyní více méně zopakován.

Budou trhy pozvolna posilovat? Stane se vyhlašování hospodářských výsledků v USA jen poklidnou formalitou, tak jak očekává autor článku? Nakupujete nyní akcie? Ne? A proč? Podělte se o své názory a zkušenosti!

Autor je analytikem burzovní společnosti FIO.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

1. 12. 2020 | Petr Kučera

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

Digitální měna, za jejíž přípravou stojí Facebook, se nově jmenuje Diem. Latinské slovo má zdůraznit „nový den projektu“. Měna se původně měla jmenovat libra, a to – na rozdíl od britské... celý článek

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

30. 11. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

Po skoro třech letech překonala hodnota bitcoinu svůj dosavadní rekord. Zatím jenom těsně – a krátce poté zamířila zase dolů.

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.