Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dluhopisové fondy trápí silná koruna

Dluhopisové fondy trápí silná koruna
Nejen mladoboleslavskou Škodu a ostatní velké exportéry trápí kurz koruny atakující 30 Kč / Eur. K lobbingu za slabší korunu by se jistě rády přidaly také fondy investující do zahraničí.

S takto silnou korunou manažeři fondů nepočítali. Její desetiprocentní posílení jen v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku maže zisky, jichž především dluhopisové fondy dosáhly, a sráží jejich výkonnost v lepším případě na úroveň fondů peněžního trhu, v horším i pod ní. IKS Dluhopisový (profil, názory), který v roce 2001 zhodnotil majetek podílníků o více než deset procent a ještě před pár měsíci byl nejúspěšnějším tuzemským fondem, má nyní roční výkonnost 4,73 %. To je dokonce o 0,1 procentního bodu méně, než má konkurenční Sporobond ISČS (profil, názory) a jen o 0,3 procentního bodu více než IKS peněžní trh (profil, názory). Ještě o poznání hůře jsou na tom Trendbond ISČS (profil, názory) a IKS Plus bondový (profil, názory), které vykazují týden co týden u položky zhodnocení červená čísla.

Nejlépe ilustrovat těžkosti fondů způsobené posilující korunou se ale dá na fondu Akro Obligace (profil, názory). Ten má většinu portfolia zainvestovanou na peněžních trzích v eurozóně a v USA. Meziroční pokles kurzu o 13 procent tak poměrně věrně kopíruje českou korunu. Ta o podobnou sumu vůči dolaru a euru posílila. Gref výkonnosti Akro Obligace najdete zde.

Novinka z OB Investu

Pomalu si zvykáme, že OB Invest se mění z ospalého nic v dynamické něco. Tentokrát se za zmínku o tomto správci nezasloužil ČSOB výnosový (profil, názory), ale novinka – ČSOB nadační. Jedná se o další variaci na fond peněžního trhu – tentokrát uzpůsobenou tak, aby fond splňoval současné relativně striktní limity pro investování prostředků nadací. Zatímco v případě ČSOB výnosového přišel OB Invest s produktem, který na trhu doposud nikdo jiný nenabízí, nadační fond není na trhu sám. Podobný – Balancovaný fond nadací (profil, názory, koupit) – má již další dobu ve svém portfoliu ŽB – Trust.

Vše pro korporáty

Ani nadační fond OB Investu není zdaleka poslední novinkou letošního jara. Jak se podle kusých informací zdá, s fondy pro institucionální investory přijdou ještě během jara i další. Jsem zvědav, jak brzy na vznik korporátních fondů zareaguje Unie investičních společností ČR. Ono totiž porovnávat korporátní fondy s retailovými v jedněch statistikách, je jako sčítat jablka a hrušky. V zahraničí bývá obvyklé vyjadřovat výsledky těchto kategorií odděleně. Podaří se rozdělení ještě v letošním roce?

ISČS získává náskok

Nejvíce peněz – 167 milionů korun - získal Sporoinvest ISČS (profil, názory), následovaný s notným odstupem IKS peněžní trh (profil, názory). Též souhrnný ukazatel přírůstku peněz pod správu investiční společnosti za týden vede s notným náskokem ISČS. Od podílníků získala 212 milionů nových peněz, zatímco IKS KB jen 45 milionů korun. Náskok má ISČS také v dalším horizontu. V kategorii největšího růstu majetku za měsíc vede před IKS KB o 311 milionů korun se 402 miliony korun nových investic.

Nejvíce peněz, 117 milionů korun, odplynulo z Restitučního fondu (OFPISRES), PIF První investiční (profil, názory) a z ČSOB výnosového (profil, názory). Mezi pěticí fondů s největším úbytkem majetku najdete ještě Fond korporátních dluhopisů ČP Investu (profil, názory, koupit) a IKS Globální (profil, názory). Podívejte se na další fondy s nejnižšími týdenními čistými prodeji.

Klesají i fondy peněžního trhu

Týdenní výkonnosti všech kategorií fondů s výjimkou dluhopisových jsou záporné. Není třeba připomínat, že pokles výkonnost fondů peněžního trhu je anomálií, svědčící o dlouhé duraci jejich portfolií.

Akciové fondy za poslední týden poklesly o 2,48 procenta. V měsíčním horizontu znehodnotily majetek připadající na jeden podíl v průměru o minus 5,54 procenta, za poslední čtvrt rok ale poklesl majetek každého podílníka v průměru o 7,32 procenta a za rok propadl o plných 26 procent. Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadil s 2,95 procenta Sporotrend ISČS před Citicorp OPF akcií (OFCITAKC) a Středoevropským fondem První investiční (profil, názory). Nejvíce, přes 5,9 procenta, ztrácel ČSOB světový akciový (profil, názory), následovaný s minus 5,51 procenty svým bratrem - ČSOB evropským akciovým (profil, názory).

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Měly by být fondy ve statistikách rozdělené na korporátní a retailové? Kam investovat, když dluhopisové fondy se nyní nevyplatí? Je nejlepší volbou v současnosti peněžní trh? Podělte se s ostatními o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

16. 4. 2002 | 15:34 | Bouček Antonín

Myslím si, že hlavním důvodem letošní nízké výkonnosti IKS dluhopisového (ale i ostatních korunových dluhopisových fondů) není silná koruna, ale fakt, že první kvartál 2002 byl pro dluhopisy všeobecně dost mizernej (cemy...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK