Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jsou trhy všemocné, nebo iracionální?

Jsou trhy všemocné, nebo iracionální?
Hypotéza efektivních trhů, jeden ve základních stavebních kamenů moderní teorie financí, říká ve své silné verzi, že veškeré relevantní známé informace jsou okamžitě zohledňovány v cenách veřejně obchodovaných cenných papírů. Nová zpráva se objeví na monitoru obchodníků a BANG!, cena se změní.

Investor tedy nemůže systematicky získávat větší výnos než trh, protože informace, které jsou relevantní a známé jsou již v ceně zohledněny. Tato teorie byla zformulována v šedesátých letech na základě mnoha statistických testů, které ukazovaly, že v čase neexistuje žádná významná závislost mezi cenami akcií. Ceny akcií se podle těchto testů z hlediska svého minulého vývoje pohybují náhodně, jejich budoucí pohyb závisí pouze na nových informacích.

Naivní extrapolace krátkodobých minulých trendů zbavená jakýchkoliv smysluplných kauzálních vysvětlení, která je často typická pro technickou analýzu, dostala právem těžkou trhlinu. Jaké další implikace vyplývaly z této teorie pro investory? Jelikož pokoušet se "porazit trh" je prakticky nemožné, to nejlepší co investor může udělat je na základě své současné a budoucí očekávané finanční situace, rizikové preference a délky investičního horizontu sestavit diverzifikované portfolio, která bude držet po celou dobu investice. Existuje velké množství faktické evidence, které hovoří ve prospěch tohoto doporučení pro většinu investorů. Vezměme si kupříkladu skutečnost, že většina výnosů je koncentrována ve velmi malém množství dnů, nebo že v každém roce většina portfolio manažerů (asi 90%) nedosahuje výnosu trhu.

Samotná formulace hypotézy efektivních trhů je však absurdní. Zpracovat novou informaci vyžaduje čas, nelze to provádět "okamžitě" bez dopadu na kvalitu zpracování této informace. V každém odvětví a oboru existují lidé, kteří mají větší zkušenosti, znalosti, schopnosti či lepší teorie než průměrný investor či analytik, proto mají reálný předpoklad k překonání trhu. Budou-li tito potenciální či skuteční výjimeční investoři své znalosti rozvíjet se stejnou motivací i do budoucna a udržovat si tak náskok, mají šanci i v budoucnu dosáhnout nadprůměrných výnosů. Jedná se však o velmi těžký úkol. Mnoho dobrých portfolio manažerů v okamžiku dosažení úspěchu přestane svou specifickou konkurenční schopnost rozvíjet, ze specialisty např. na malé banky se s růstem objemu jím zpravovaných aktiv najednou stane "odborník" na biotechnologie, z fondu, který ve dvou předchozích letech překonal trh o pět procent, se stane fond průměrný.

Nebo z vynikajícího odborníka na začínající růstové hi-tech firmy z množstvím kontaktů v Silicon Valley, jehož klienti mají velmi dlouhý investiční horizont a nedbají tolik o roční výkyvy, se najednou pod tlakem ekonomického cyklu stane nezkušený podprůměrný market timer. Další příčinou časové nekonzistence výkonu, kdysi výjimečných portfolio manažerů je ztráta motivace, která může přijít s prvními úspěchy. Z "hladového", nadšeného a mnoho hodin denně pracujícího začínajícího manažera se postupem času spokojený udržovatel status quo, neschopný udržet svou konkurenční výhodu před konkurenty (a tedy trhem).

Praktické dopady

Hypotéza efektivních trhů přinesla mnoho dobrého, avšak její nerealistická formulace měla a má také nepříznivé důsledky. Pomohla vyvolat reakci přesně opačným směrem, jelikož efektivita trhů znamená okamžité zpracování informace do ceny akcií, což je očividně nemožné, tak pravdou je přesný opak, řekli si někteří jako nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2001 Joseph Stiglitz. Jelikož trhy tuto schopnost nemají, tak jsou nedokonalé a vyžadují státní regulace jako státní regulace účetnictví a zveřejňovací povinnost firem, které ve svém důsledku vedou k povinnému a vysoce nákladnému zveřejňování množství neužitečných informací, vytvářejí falešný dojem bezpečnosti a úsilí firem při snaze získat a udržet si důvěryhodnost investorů nahrazují vyplňováním státem předepsaných kolonek.

Nerealističnost definice efektivních trhů také pomohla vyvolat zájem o behaviorální finance, které se snaží studovat finanční trhy na základě emocí a psychologie, ceny akcií a cenných papírů obecně, pak spíše než ekonomickou hodnotu odrážejí emoce. Od této teorie je jen krůček k dalším státním regulacím a zásahům, Alan Greenspan a jeho kolegové z Fedu mohou zase v budoucnu zvýšit úrokové sazby, až si budou myslet, že ceny jsou nadhodnocené emocemi neukázněných investorů. Proč také ne? Vždyť jen opravují neukázněné "děti", a jak víme pozorná výchova dětem prospívá.

Falešná alternativa

Trhy jsou racionální a efektivní, ale racionalita neznamená všemohoucnost. Racionalita znamená zvažování faktů pomocí logiky a jednání na základě faktů. Investoři vedeni ziskovým motivem mají tendenci zvažovat všechny dostupné informace a dělat co nejlepší analýzy v kontextu svých schopností. Na základě těchto analýz pak obchodují. Ceny odrážejí názory investorů a v dlouhém období odrážejí reálná fakta, protože s postupem času přicházejí nové informace, které potvrzují či popírají názory minulé a nutí investory v případě chyb měnit své pozice.

V krátkém období jsou ceny ovlivněny těmi, kteří mají nejvíce peněz, což jsou ve světě investování, ti kteří v minulosti byli nejvíce úspěšní, takže ceny i v krátkém období mají tendenci odrážet skutečná ekonomická fakta. Ceny na trzích mají tendenci odrážet "pravou" hodnotu, protože dlouhodobě je ovlivňují racionální investoři, kteří tím vydělávají peníze a vytlačují méně schopné investory. Státní regulace nedělají trhy bezpečnějšími, protože v nich pracují vesměs lidé, kteří nijak nevyčnívají svými schopnostmi nad průměrných analytiky, proč by tedy měly odhalit podvod na investory a tedy nadhodnocenou cenu dříve než sami investoři? Trhy jsou historicky založené na důvěře a reputaci, státní regulace je nemohou nahradit, pouze vytvářejí falešný dojem bezpečí a morálního hazardu.

Co o teorii efektivních trhů myslíte vy? Souhlasíte s autorovou tezí, že ceny v krátkodobém horizontu jsou "pravdivější" než v horizontu dlouhém? Napište svůj názor!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-30
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 4. 2002 14:56, petrblaha1

Děkuji za typ ale já jsem myslel stránky podobné tehle a ne společnost která mě vypracuje strategický plán investování. Já jsem se svým ziskem nadprůmněrně spokojen a likvidita je uplně suprová. Dovedl jsem si vybrat osobního makléře a ne někoho kdo śe na mě bude snažit zbohatnout, můj finanční makléř plně vyhovuje mím požadavkům a na všem se domluvíme. začínal jsem ze 300,- usd a za tyhle peníze bych do akciového trhu jít nemohl. nyní mám samozřejmě o hodně větší porfolio.

Reagovat

 

+10
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Vavřinec Kryzánek 12. 04. 2002 14:38)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 4. 2002 7:41

Z predchozich prispevku nebylo zrejme, ze jste cizinec. Aspon ja jsem to nepoznal.

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (petrblaha1 15. 04. 2002 14:52)

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

16. 5. 2002 | 8:36

Souhlasím s Vámi, že "při nereálných bublinách a výprodejích je výhodné realizovat zisky a následně nakoupit za výhodnější ceny". Jen mi prosím poraďte (i ostatním čtenářům), jak poznat nereálnou bublinu, výprodej a kdy je...více

16. 5. 2002 | 7:22

Chování kapitálových trhů je do značné míry závislé na všeobecné náladě investorů. Ať už pozitivní nebo negativní sentiment trhu lze vyvolat zcela iracionálními důvody (tzv. stádovost), kdy drtivá většina investorů raději...více

21. 4. 2002 | 14:45

Trhy jsou naprosto narmální a chovají se podle svých klientů. Nevidím v tom nic iracionálního a ani všemocného. Jendá se pouze o to, která skupina investorů v daný okamžik na trhu převládá. Zda ta, která si kupuje akcie...více

16. 4. 2002 | 7:41

Z predchozich prispevku nebylo zrejme, ze jste cizinec. Aspon ja jsem to nepoznal. více

15. 4. 2002 | 14:52 | petrblaha1

omlouvám se za svůj pravopis, ale jsem v CR poměrně krátce a český jazyk je opravdu náročny a k svému jménu jmenuji se opravdu Holup. Mam pro vas takovou otázku: proč jsou češi netolerantní k cizincům? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK