Kapitálové trhy ve dnech 1. – 5. 4. 2002

David Petráček | 8. 4. 2002
Kapitálové trhy ve dnech 1. – 5. 4. 2002
Co indexy v první polovině týdne ztratily, v druhé půlce zase nabraly. Jasný trend by člověk ani lupou nenašel. Takový byl uplynulý týden na kapitálových trzích.

Spojené státy

V pondělí se akciové trhy ocitly po otevření v záporných číslech, a to hlavně díky negativním komentářům analytiků. Důvodem propadů byly také snížená doporučení pro Nokii a Ford. Po půl sedmé však došlo k neočekávanému obratu a akcie začaly růst a tento trend jim vydržel až do poslední hodiny, kdy došlo k mírné korekci. Tento pozitivní vývoj se však vyhnul leteckým společnostem, automobilkám a také General Electric a Wal-Martu, u kterých bylo sníženo doporučení. To způsobilo, že Dow Jonesův index nakonec uzavřel v mírně červených číslech (-0,4 %). Na pokles DJIA měl též velký vliv vývoj na Středním východě, který vyvolal obavy o cenu ropy. Naopak technologický index Nasdaq si v pondělí polepšil o 0,94 %. Nasdaq za tento růst vděčí hlavně akciím společnosti Sun Microsystems, které výrazně vzrostly po ohlášení podpisu smlouvy a rozvoji a podpoře prodeje (marketingu).

V úterý podlehly kapitálové trhy tlaku, který vyvolal růst cen ropy na šestiměsíční maximum. Silnější propad zaznamenaly technologické tituly (Nasdaq –3,12 %), a to díky již zmiňované ceně ropy a také pochybnému očekávání zisků společností. Např. analytici společnosti Goldman Sachs předpokládají nižší než očekávané zisky společnosti Microsoft během příštího fiskálního roku. Toto prohlášení výrazně ovlivnilo akcie této společnosti. Ovšem i analytici ostatních renomovaných společností varují před větším optimismem ohledně ziskovosti firem. V úterý rostly díky vývoji cen ropy tituly petrochemického a plynárenského průmyslu. Naopak společnost IBM si nevedla dobře a její rating byl snížen. Příčinou byl špatný start v 1.Q a snížené očekávání tržeb a zisků.

Ve středu se zpočátku zdálo, že dnešní obchodování se ponese v optimističtějším duchu než v předchozích dnech. Ovšem po oznámení hodnot indexu ISM ve službách za březen (očekávala se lepší hodnota než 57,3 b., v únoru 58,7 b.) začaly indexy oslabovat. Prohloubení propadu způsobily opět technologie, když varovná prohlášení (I2 Technologies, Interwoven, Commerce One) způsobovala prodejní tlak zejména mezi softwarovými tituly. Výraznější změnu nepřineslo ani pozitivní předohlášení výsledku chemického koncernu DuPont. Pokles nastal i mezi bankovními tituly díky downgradu od Lehman pro Bank of New York. Nejistota na trhu s ropou způsobená situací na Blízkém a Středním východě a nezájem investorů o technologické tituly způsobily, že obchodování se zpočátku neslo v negativním duchu. Nicméně s postupem času se situace vyjasnila a i index Dow Jones se po čtyřdenním oslabování dostal do kladných čísel. Ani tento den se trhu nevyhnuly varování některých významných společností. Farmaceutický sektor byl negativně zasažen zprávou společnosti Bristol-Myers Squibb ohledně snížení předpokládaného zisku. Technologický sektor zaznamenal ztrátu hlavně díky společnostem Check Point Software, Compuware a Inktomi.

Ve čtvrtek byl též oznámen počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který vzrostl o neočekávaných 66tis. na úroveň 460tis. Tento překvapivý růst byl způsoben opakovanými žádostmi o zvýšené dávky pro již propuštěné osoby. I páteční obchodování začalo mírně optimisticky a trhy zpočátku rostly. Makroekonomickou informací dne byla míra nezaměstnanosti, která v březnu vzrostla na 5,7 % (očekávalo se 5,6 %) oproti únorové 5,5 %.

V pátek byly také zveřejňovány výsledky za 1. Q. Jedni z prvních byly společnosti Alcoa a 3M, které pomohly indexu Dow Jones v počátku obchodování vzhůru (Nasdaq naopak po krátkém růstu klesal). První v pořadí oznámila, že její zisk bude 26 centů na akcii, což je podle očekávání trhu. Strach před růstem ceny ropy byl mírně rozptýlen poté, co v Londýně klesla cena černého zlata o 24 centů na 26,57 dolarů za barel.

Evropa

V pondělí byly burzy v Londýně a ve Frankfurtu ještě uzavřené, ovšem v úterý se už vrhly do víru obchodování, jehož vývoj předznamenal už pondělní trend v USA. Ceny ropy a silné propady technologických titulů (tak jako na amerických trzích) spojené ještě s obavami o zvýšení úrokových sazeb ECB způsobily úterní pokles. ECB a CEB Velké Británie ponechaly nakonec úrokové míry na stejné úrovni s odůvodněním, že jsou nutné hmatatelnější důkazy ekonomického oživení. Mírného růstu se evropské trhy dočkaly na konci týdne reagující tak na vývoj v USA.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Partners Financial Services