Akcie nahoru, akcie dolů a trápení nových fondů

Akcie nahoru, akcie dolů a trápení nových fondů
Akciové fondy dominují tabulkám fondů s nejvyšším týdenním růstem, ale jiné akciové fondy najdete i v přehledu fondů nejhorších. Jako by se vytratil jakýkoliv trend - a jediné, co zůstává, jsou dlouhodobá červená čísla dynamických fondů.

Po dlouhé době se může radovat portfolio manažer Sporotrendu (profil, názory), fondu ze stáje ISČS (profil, názory), který se kdysi zaměřoval na české akcie a později do portfolia přidal i střední Evropu. Jeho týdenní výkonost poskočila o téměř 2,4 procenta, ovšem i tak je tento fond stále 25 procent pod nominálem a jen málokdo by byl ochoten vsadit si na návrat na nominál alespoň do roka a do dne. A to především v okamžiku, kdy český akciový trh zůstane tím hlavním, na který bude Sporotrend investovat. Článků o pomalé smrti pražské burzy už jsme všichni četli desítky, ale události posledních týdnů naznačují, že smrt je možná blíže, než si myslíme. Debaty o stažení akcií Českých radiokomunikací (profil, názory) a nabídka veřejného odkupu akcií České spořitelny (profil, názory) by znamenaly jedno jediné - z těch málo obchodovaných titulů na pražské burze jich zůstane ještě méně a fungující burza opravdu nemůže stát na akciích Telecomu (profil, názory), Komerční banky (profil, názory), ČEZu (profil, názory) a Unipetrolu (profil, názory), nemluvě o tom, že je možné, že noví vlastnící těchto firem přijdou dříve či později se stejnou nabídkou jako Erste v případě České spořitelny.

Ale zanechme pochmurných scénářů a podívejme se, komu se ještě minulý týden dařilo. Sázka na české akcie vyšla také akciovému fondu společnosti Citicorp (OFCITAKC), jehož podílníci si připsali 1,6 procenta. O dvě desetiny méně pak získali podílníci fondu ČSOB evropský akciový (profil, názory). Další fondy z top ten již rostly o méně než jedno procento.

Citicorp akciovému (OFCITAKC) patří ještě jedna gratulace: tento týden se stává fondem s nejvyšší roční výkonností. Za rok svým investorům přinesl 8,5 procenta, zatímco druhý fond v pořadí, investAGe AG2000 (profil, názory), jen 7,5 procenta a třetí IKS Dluhopisový (profil, názory), který dlouho této tabulce dominoval, již vykazuje meziroční zhodnocení pouze pět procent. Čtvrtý Bondinvest (profil, názory) konkurenční ISČS za rok investorům vydělal 4,3 procenta a pátý IKS Peněžní trh (profil, názory) o setinku méně.

A jak se změnila tabulka fondů s nejhorší roční výkonností? Vzhledem k dlouhodobému propadu akciových trhů již nevypadají roční znehodnocení tak hrozně - místo mínus třiceti až čtyřiceti procent to je "jen" mínus patnáct až dvacet procent. Pokud bychom ale prodloužili sledované období, bez problémů se k mínus třiceti a více procentům vrátíme… V čele tabulky setrvává (a ještě dlouho setrvávat bude) Akro Eurotech (profil, názory) s mínus 41,5 procenta. S velkým odstupem za ním je ČSOB světový akciový (profil, názory) s mínus 18,9 procenta a ČSOB evropský akciový (profil, názory) s mínus 17,5 procenta. Na čtvrtém místě je jedna z novinek konce roku 2000, fond fondů ISČS Globaltrend (profil, názory) s mínus 17,2 %. Následují akciový fond První investiční (profil, názory), ISČS Eurotrend (profil, názory), IKS fond fondů (profil, názory), Pioneer Trust (profil, názory) a Akro mezinárodní akciový (profil, názory).

Jak dopadl předvelikonoční týden z hlediska prodejů? Ne tak dobře, jako většina únorových a březnových týdnů, ale kladné čisté prodeje ve výši 102 milionů korun rozhodně nejsou k zahození. Peníze přitékaly do fondů peněžního trhu a fondů dluhopisových (104 a 61 milionů korun), naopak fondy ostatní vykázaly odliv o celkem 64 milionů korun.

A jak si stály jednotlivé fondy? Nejvyšší čisté prodeje měly jako vždy "lepší termíňáky", tedy fondy peněžního trhu dvou hegemonů trhu, Sporoinvest (profil, názory) a IKS Peněžní trh (profil, názory) s 93 a 76 miliony korun, následované ŽB Balancovaným fondem nadací (profil, názory) se 47 miliony korun a IKS Dluhopisovým (profil, názory) s 36 miliony korun. Větší objem peněz (19 a 17 milionů) minulý týden získaly ještě Sporobond (profil, názory) a ŽB-Sporokonto (profil, názory).

Naopak nejvíce peněz odteklo z korporátního fondu ČSOB výnosový (profil, názory), a to 89 milionů korun. Druhým fondem v tomto žebříčku je Eurotrend (profil, názory) s mínus 37 miliony, následovaný výnosovým fondem První investiční (profil, názory) s mínus 33 miliony a Globaltrendem (profil, názory) s mínus 12 miliony korun.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Objem majetku ve správě jednotlivých investičních společností a nárůsty a poklesy za minulý týden, měsíc a rok

Myslíte si, že růst akciových fondů vydrží nebo šlo jen o chvilkový záchvěv? Kam byste uložili své volné peníze vy? Podělte se s námi o své názory!

A nezapomeňte, že své názory můžete připsat také k jednotlivým fondům! Řekněte ostatním investorům, co si o daném fondu a jeho manažerech myslíte!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 4. 2002 10:16, TGP

Zhodnocení akciového fondu za šest měsíců? Nedejte se vysmát. V pětiletém horizontu budete stále v mínusu. Pokud samozřejmě chcete krátkodobě spekulovat, tak je to OK, ale jako dlouhodobá investice? Ne, díky.

Zobrazit celé vlákno

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 4. 2002 11:45, Socka

Koupil jsem ho-tedy sporotrend začátkem 2. pol. 1998 jako dlouhodobou investici tehdy snad jediného dle mého názoru ser. správce a podívám li-se dnes spláču nad výdělkem, ještě že ty peníze nutně nepotřebuji, nezbývá mi než doufat. Se spekulacemi správce na západ od nás- kriminálními činy naprosto souhlasím!

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

27. 10. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

Tři čtvrtiny Čechů si v investování nevěří. Osobně se považují za „nepříliš zkušeného a znalého investora“ (46 %) nebo „zcela nezkušeného a neznalého“ (28 %). Ukázal to průzkum agentury... celý článek

Nemovitosti jako zbraň proti inflaci. Investovat může každý

27. 10. 2021 | Radim Zelený | 1 komentář

Nemovitosti jako zbraň proti inflaci. Investovat může každý

Rostoucí inflace luxuje úspory na bankovních účtech a nutí Čechy hledat jiný bezpečný přístav pro jejich peníze. Existuje dnes jen málo nízkorizikových investic, které by nenasytnou... celý článek

Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

26. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

Tři čtvrtiny Čechů vnímají takzvané zodpovědné investování (známé pod zkratkou ESG) pozitivně. Ukazuje to průzkum, který pro Amundi a Komerční banku uskutečnila agentura Ipsos na vzorku... celý článek

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

26. 10. 2021 | Olga Skalková, Petr Kučera | 12 komentářů

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

Že je posílání peněz do ciziny – mimo eurových plateb v rámci SEPA prostoru – drahé, nejspíš tušíte. Zaskočit vás ale může i výše poplatků za převod dolarů z jedné české banky do jiné,... celý článek

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.