Kapitálové trhy ve dnech 23. – 29. 3. 2002

| 1. 4. 2002
Kapitálové trhy ve dnech 23. – 29. 3. 2002
Minulý týden se trhy díky nervozitě a čekání na výsledky pohybovaly převážně směrem dolů. Kdo prodělal nejvíc - a byly obory, na kterých šlo vydělat?

Spojené státy

Vstup do nového týdne se nevydařil a indexy Nasdaq a Dow Jones se v pondělí vydaly záporným směrem. Na trhu panovala nervozita a obavy o zisky společností, které se objevily po informacích o možném zvýšení sazeb. To vedlo k prodejnímu tlaku na trhu. Investoři spíše čekali na odhady, popřípadě už výsledky, hospodaření firem za první čtvrtletí, které by se měly začít zveřejňovat tento týden. Nedařilo se hlavně technologiím, ovšem po špatných zprávách také leteckým společnostem. Negativní vývoj tento den měly i telekomunikace a automobilky.

V úterý byl začátek obchodování ve znamení mírného poklesu díky hodnotě objednávek dlouhodobé spotřeby, která nevykázala očekávaný růst nevolatilních složek, vyšetřování SEC u internetové společnosti Network Associates a downgradu pro WorldCom a Applied Materials. Mohutný růst odstartovala až překvapivá hodnota spotřebitelské důvěry, jehož index vzrostl na neuvěřitelných 110,2 b. (očekávalo se 98 b.) z 95,0 b. v měsíci únoru a navrátil se tak na úroveň před útoky z 11. září loňského roku. Největší zájem se soustředil na blue chips, technologie a cyklické tituly. U technologií to byly zejména výrobci chipů a software, mezi ostatními pak letecké společnosti, maloobchod a bankovní tituly, které těžily z lepších než očekávaných výsledků společnosti Morgan Stanley.

I ve středu americké kapitálové trhy mírně posílily, když výrazněji se dařilo indexu Dow Jones. Důvodem k růstu byl opět makro ukazatel, a to nově prodané domy, který vykázal další mírný růst. I z toho je patrné, že ekonomika se opravdu začíná oživovat. To, zda opravdu dochází k vylepšení ekonomiky, se dovíme už v brzké době, kdy začnou firmy zveřejňovat své hospodářské výsledky za 1Q. Důvodem k optimismu je též hodnota inflace, která je zatím pod kontrolou.

Pozitivní informace před začátkem obchodování se ve čtvrtek postaraly o růst akciových indexů (hlavně Nasdaqu, DJIA nakonec uzavřel mírně v záporných číslech). Mezi technologiemi se o největší vzrušení postarala společnost Taiwan Semi, která ohlásila zvýšení svých kapitálových výdajů pro aktuální rok na $ 2,5-2,6 mld. z předchozích $ 1.65 mld. Dalším motivem růstu bylo množství makroekonomických zpráv (finální hodnota GDP za rok 2001 na úrovni +1,7% namísto +1,4%; lepší než očekávané hodnoty chicagského PMI za březen s nejvyšší úrovní nových objednávek za posledních 26 měsíců; spotřebitelská důvěra dle University of Michigan vzrostla za březen o 5,7 bodu na 95,7 bodu), které byly převážně pozitivní (mimo mírného nárůstu mezitýdenních žádostí o pracovní podpory o 17 tisíc na 394 tisíc). Nejistota o dalším směřování trhů a ekonomiky a neochota otevírat nové pozice před nastávajícími svátky způsobily ve čtvrtek nízké objemy obchodů.

V pátek se na kapitálových trzích v USA neobchodovalo.

Evropa

Tak jako v USA, i v Evropě začíná vládnout optimismus o dalším vývoji ekonomiky. Příkladem může být údaj číslo jedna minulého týdne v Německu, což byl index podnikatelské nálady IFO. Podnikatelské klima se zlepšilo z 88,5 bodu v únoru na 91,8 bodu. IFO tak vzrostlo již pátý měsíc za sebou. Vzrostl především index očekávání, z čehož je patrné, že podnikatelé hledí pozitivně do budoucna, index současných podmínek vzrostl jen mírně. Převážnou část uplynulého týdne se nedařilo hlavně automobilkám a bankovním titulům (komentář Deutsche Bank o stavu bankovnictví zapříčinil pondělní pokles indexu DAX). Také v Evropě byl konec týdne ve znamení prodlouženého víkendu, a tedy neochoty k výraznější aktivitě.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.