Kapitálové trhy ve dnech 23. – 29. 3. 2002

David Petráček | 1. 4. 2002
Kapitálové trhy ve dnech 23. – 29. 3. 2002
Minulý týden se trhy díky nervozitě a čekání na výsledky pohybovaly převážně směrem dolů. Kdo prodělal nejvíc - a byly obory, na kterých šlo vydělat?

Spojené státy

Vstup do nového týdne se nevydařil a indexy Nasdaq a Dow Jones se v pondělí vydaly záporným směrem. Na trhu panovala nervozita a obavy o zisky společností, které se objevily po informacích o možném zvýšení sazeb. To vedlo k prodejnímu tlaku na trhu. Investoři spíše čekali na odhady, popřípadě už výsledky, hospodaření firem za první čtvrtletí, které by se měly začít zveřejňovat tento týden. Nedařilo se hlavně technologiím, ovšem po špatných zprávách také leteckým společnostem. Negativní vývoj tento den měly i telekomunikace a automobilky.

V úterý byl začátek obchodování ve znamení mírného poklesu díky hodnotě objednávek dlouhodobé spotřeby, která nevykázala očekávaný růst nevolatilních složek, vyšetřování SEC u internetové společnosti Network Associates a downgradu pro WorldCom a Applied Materials. Mohutný růst odstartovala až překvapivá hodnota spotřebitelské důvěry, jehož index vzrostl na neuvěřitelných 110,2 b. (očekávalo se 98 b.) z 95,0 b. v měsíci únoru a navrátil se tak na úroveň před útoky z 11. září loňského roku. Největší zájem se soustředil na blue chips, technologie a cyklické tituly. U technologií to byly zejména výrobci chipů a software, mezi ostatními pak letecké společnosti, maloobchod a bankovní tituly, které těžily z lepších než očekávaných výsledků společnosti Morgan Stanley.

I ve středu americké kapitálové trhy mírně posílily, když výrazněji se dařilo indexu Dow Jones. Důvodem k růstu byl opět makro ukazatel, a to nově prodané domy, který vykázal další mírný růst. I z toho je patrné, že ekonomika se opravdu začíná oživovat. To, zda opravdu dochází k vylepšení ekonomiky, se dovíme už v brzké době, kdy začnou firmy zveřejňovat své hospodářské výsledky za 1Q. Důvodem k optimismu je též hodnota inflace, která je zatím pod kontrolou.

Pozitivní informace před začátkem obchodování se ve čtvrtek postaraly o růst akciových indexů (hlavně Nasdaqu, DJIA nakonec uzavřel mírně v záporných číslech). Mezi technologiemi se o největší vzrušení postarala společnost Taiwan Semi, která ohlásila zvýšení svých kapitálových výdajů pro aktuální rok na $ 2,5-2,6 mld. z předchozích $ 1.65 mld. Dalším motivem růstu bylo množství makroekonomických zpráv (finální hodnota GDP za rok 2001 na úrovni +1,7% namísto +1,4%; lepší než očekávané hodnoty chicagského PMI za březen s nejvyšší úrovní nových objednávek za posledních 26 měsíců; spotřebitelská důvěra dle University of Michigan vzrostla za březen o 5,7 bodu na 95,7 bodu), které byly převážně pozitivní (mimo mírného nárůstu mezitýdenních žádostí o pracovní podpory o 17 tisíc na 394 tisíc). Nejistota o dalším směřování trhů a ekonomiky a neochota otevírat nové pozice před nastávajícími svátky způsobily ve čtvrtek nízké objemy obchodů.

V pátek se na kapitálových trzích v USA neobchodovalo.

Evropa

Tak jako v USA, i v Evropě začíná vládnout optimismus o dalším vývoji ekonomiky. Příkladem může být údaj číslo jedna minulého týdne v Německu, což byl index podnikatelské nálady IFO. Podnikatelské klima se zlepšilo z 88,5 bodu v únoru na 91,8 bodu. IFO tak vzrostlo již pátý měsíc za sebou. Vzrostl především index očekávání, z čehož je patrné, že podnikatelé hledí pozitivně do budoucna, index současných podmínek vzrostl jen mírně. Převážnou část uplynulého týdne se nedařilo hlavně automobilkám a bankovním titulům (komentář Deutsche Bank o stavu bankovnictví zapříčinil pondělní pokles indexu DAX). Také v Evropě byl konec týdne ve znamení prodlouženého víkendu, a tedy neochoty k výraznější aktivitě.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak nespálit peníze v dluhopisech. Varovné signály

21. 6. 2021 | Tomáš Kálal

Jak nespálit peníze v dluhopisech. Varovné signály

Drtivá většina dluhopisů, které označujeme jako high yield, česky vysoce výnosové, se dočká splacení. Že čtete o těch, jejichž vydavatelé krachují a nesplácejí, je spíš povahou zpravodajství... celý článek

O2 vyplatí 21 korun na akcii. Potvrzeno

16. 6. 2021 | Petr Kučera

O2 vyplatí 21 korun na akcii. Potvrzeno

Valná hromada telekomunikační společnosti O2 ze společnosti PPF odsouhlasila návrh představenstva ohledně dividendy. Za standardní akcii vyplatí celkem 21 korun před zdaněním.

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

ČS nemovitostní fond prodal kancelářskou budovu Platinium v Brně. Ta byla nejdéle drženou nemovitost v portfoliu fondu. Kupcem je česká investiční skupina RSBC, která kromě jiného provozuje... celý článek

Conseq má první nákupní centrum

15. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Conseq má první nákupní centrum

Realitní fond české investiční skupiny Conseq koupil obchodní centrum Korso Karviná. Mezi jeho hlavní nájemce patří hypermarket Albert. Prodejcem byla společnost Bluehouse, která... celý článek

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

14. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 44 komentářů

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.