Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pěkně nudný týden

Pěkně nudný týden
Portfolio manažeři minulý týden úspěchy zrovna nehýřili, ovšem nové peníze do fondů přichází dále. Většina ovšem bohužel teče do peněžního trhu - i když minulý týden to byla nejvýnosnější investice.

Podíváme-li se totiž na výkonnost jednotlivých kategorií fondů, uvidíme sice záplavu červených čísel - ovšem fondy peněžního trhu byly nejméně špatné. Zatímco tyto konzervativní fondy ztratily jen pět setin procenta, fondy dluhopisové ztratily 0,14 procenta a fondy akciové dokonce přes jedno procento. Zdá se vám divné, že fondy peněžního trhu ztrácí byť jen pár setin procenta? Ano, divné to rozhodně je a ve světě to nebývá právě zvykem.

V čem je problém? Fond peněžního trhu má být ta nejkonzervativnější investice, jejíž hodnota by měla (třeba jako u termínovaného vkladu) v podstatě jen růst - sice pomalu, ale jistě. Fond peněžního trhu by tedy alespoň teoreticky neměl mít v portfoliu investice, které by měly klesat, a to ať už investice v cizích měnách nebo třeba korporátní dluhopisy, u kterých hrozí riziko nesplacení.

Tolik teorie. V civilizovaných zemích bývá zvykem, že investiční strategii najdete velmi podrobně popsánu ve statutu fondu i v dalších informačních materiálech a že její naplňování sleduje také profesní organizace (u nás je to Unie investičních společností ČR). Ovšem na malém začínajícím trhu je vše trošku jinak. Investiční strategie jsou v prospektech definovány až neuvěřitelně široce a vágně (hlavně aby to nebylo příliš složité na Komisi pro cenné papíry, která prospekty schvaluje, praví zlé jazyky), takže portfolio manažeři mají velmi volnou ruku. Svým způsobem je to pochopitelné, neboť existuje jediný způsob, jak přetáhnout úspory lidí z bank - nabídnout jim vyšší výnosy, což ovšem znamená jedno jediné - akceptovat vyšší riziko.

Je ale smutné, že se v portfoliích toto vyšší riziko objevuje bez vědomí investorů. Pro investiční společnosti je to samozřejmě velmi pohodlné, takže se většina z nich příliš nesnaží o nápravu situace, která neprospívá investorům. Přitom by například stačilo povinně zveřejňovat detailní složení portfolia, což je ale věc, které se téměř všechny společnosti brání. Proč? Investoři by totiž mohli zjistit, že v údajně konzervativním fondu jsou velmi rizikové cenné papíry a nebo by mohli klást nepříjemné otázky. Notoricky známým příkladem je Pioneer Trust (profil, názory), kdysi jeden z nejpopulárnějších fondů na českém trhu. Tento údajně středně rizikový smíšený fond ovšem na konci bubliny nastoupil do technologických akcií a po jejich pádu v podstatě na dně tyto tituly vyměnil za velmi konzervativní aktiva. Pioneer (profil, názory) ovšem tyto změny aspoň občas komunikuje - na rozdíl od řady jiných společností, které složení portfolií zveřejňují třeba s měsíčním zpožděním nebo je dokonce považují za firemní tajemství. A UNIS, který by měl dbát na průhlednost trhu? Raději nic, protože shoda v této otázce opravdu nepanuje…

Co pravila čísla?

Podívejme se ale na výsledky minulého týdne. Kdo vydělal? Alespoň trochu se dařilo fondům PPF smíšený (OFPPFSMI) a ČSOB světový akciový (profil, názory), které podílníkům přinesly půl procenta. Další zisky se již pohybovaly jen okolo jedné či dvou desetin procenta, což oproti ztrátám jiných fondů není nejvíce. Takový Sporotrend (profil, názory) prodělal 3,3 procenta a mezi dvěma a třemi procenty ztratily také Citicorp OPF akcií (OFCITAKC), akciový fond První investiční (profil, názory) a fond farmacie a biotechnologie ČP Investu (profil, názory, koupit).

Pády výkonností vedou i ke smutnému pohledu na tabulku fondů s nejvyšší roční výkonností. Zatímco ještě nedávno byl v čele fond s výkonností přes deset procent, dnes na první místo stačí fondu investAGe AG2000 (profil, názory) procent šest. Na druhém místě je Newton YSE akcionářů (profil, názory) s 5,6 procenta a teprve třetí IKS Dluhopisový (profil, názory) s 5,4 procenta. Navíc jej pomalu začínají dohánět Bondinvest (profil, názory) a Sporobond (profil, názory).

A jak dopadl minulý týden z pohledu majetku? Víc než dobře - čisté prodeje přesáhly 554 milionů korun, a to především díky fondům peněžního trhu, které si připsaly 443 milionů. Více než polovinu této sumy má přitom "na svědomí" Sporoinvest (profil, názory), fond peněžního trhu z dílny ISČS (profil, názory). Na druhém místě s odstupem skončil kolega Sporoinvestu, IKS Peněžní trh s 95 miliony. Na třetím místě je Sporobond (profil, názory) se 76 miliony a na čtvrtém IKS Dluhopisový s miliony šedesáti. Padesát pět milionů si připsal také korporátní fond peněžního trhu, ČSOB výnosový (profil, názory).

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Objem majetku ve správě jednotlivých investičních společností a nárůsty a poklesy za minulý týden, měsíc a rok

Je pro vás důležité znát portfolio svého fondu nebo plně důvěřujete portfolio manažerovi? Podělte se s námi o své názory!

A nezapomeňte, že své názory můžete připsat také k jednotlivým fondům! Řekněte ostatním investorům, co si o daném fondu a jeho manažerech myslíte!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 3. 2002 11:16

Vážená redakce,
jak počítáte průměrnou výkonnost fondů? Pokud se podívám na jednotlivé fondy peněžního trhu, tak (již druhý týden po sobě) mají zápornou výkonost jen dva - AKRO obligace a ČPI OPF peněžní, jejichž objem je vůči celému segmentu fondů peněžního trhu marginální. To samé platí o měsíční výkonnosti. Jistě je pravda, že správci udržují duraci a ne maturitu pod jeden rok a tím je umožněn pokles fondu při změně tvaru výnosové křivky (nebo nedokonalé práci porfoliomanagera i při paralelním posunu), ale váš soud je příliš kategorický a nezakládá se příliš na detailní analýze. Největší fondy peněžního trhu neklesaly, pouze málo rostly.

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 4. 2002 11:02, Nespokojený podílník Pioneer Trust

Pane Janečku,

mám to chápat tak, že souhlasíte s druhou částí věty autora článku "Tento údajně středně rizikový smíšený fond ovšem na konci bubliny nastoupil do technologických akcií a po jejich pádu v podstatě na dně tyto tituly vyměnil za velmi konzervativní aktiva." Tedy souhlasíte s tím, že v době velkého poklesu těchto akcií jste je prodali a nakoupili konzervativní portfolio ?
Tím jste realizovali ztrátu a naděje na vymazání velkých ztrát (z 1,70 na 0,95) není žádná. Respektive je stejná jako kdybych Pioneer Trust prodal a vložil je do jiného podobného fondu.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 25. 03. 2002 11:12)

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

3. 4. 2002 | 19:27 | pjt

Bohužel nedokážu dost přesně definovat pojem "konzervativnost", který navíc může být pro každěho jiný. A ani se nechci pouštet do oblastí, kde si nejsem příliš jistý. Pouze jsem konstatoval fakta. více

2. 4. 2002 | 11:35 | TGP

No, pokud byste Pioneer Trust prodal a sel jinam, tak mate sanci spise vetsi nez v pripade, ze setrvate... více

2. 4. 2002 | 11:02 | Nespokojený podílník Pioneer Trust

Pane Janečku,
mám to chápat tak, že souhlasíte s druhou částí věty autora článku "Tento údajně středně rizikový smíšený fond ovšem na konci bubliny nastoupil do technologických akcií a po jejich pádu v podstatě na dně...
více

26. 3. 2002 | 16:23 | TGP

Slyšel jste někdy nějakého schopného dealera? Ten umí mluvit tak dobře, že mu uvěříte úplně cokoliv... více

26. 3. 2002 | 15:08 | ja

Vite, lidi jsou zvykly, ze se jim nemuze nic stat, nebo prinejhorsim dostanou od statu penize zpatky. Pokud nemaj zakladni znalosti o fungovani tohohle segmentu, je to sebevrazda. nemuseji bejt zrovna geniove, aby si uvedomili,...více

Oblíbená témata

1. IN akciový fond, Akcie, Akciové fondy, akciový fond, Aktiva, Aktivum, banky, bublina, Cenné papíry, Cenný papír, ČESKÁ SPOŘITELNA, ČP Invest Fond farmacie a biotechnologie, ČSOB, ČSOB světový akciový, ČSOB výnosový, data, datum, dluhopis, Dluhopisy, Fond, Fond farmacie a biotechnologie, fondy, Fondy dluhopisové, Fondy peněžního trhu, hodnota, hodnoty, horizont, IKS, IKS Dluhopisový, invest, investAGe AG2000, Investice, investiční, Investiční společnosti, investiční strategie, investor, investoři, ISČS Bondinvest, ISČS Sporobond, ISČS Sporoinvest, ISČS Sporotrend, jazyk, kapitálové, kategorie, komentář, komentáře, komise, Komise pro cenné papíry, konzervativní, konzervativní fond, koruna, koupě, majetek, malus, manažer, manažeři, materiál, měna, Měny, Moje banka, nárůst, Newton YSE akcionářů, OB Invest, objem, odkup, odstup, organizace, otázky, Peněžní trh, peněžního trhu, Pioneer, Podílník, Podílové fondy, Podílový fond, pokles, Portfolio, pravidelné, problémy, procenta, procento, prodej, prodeje, prospekt, První investiční, příklad, rady, Riziko, rozdíl, růst, situace, Smíšené fondy, Smíšený fond, spořitelna, Spořitelny, správa, stát, strategie, svět, tabulka, tabulky, Termínované vklady, Termínovaný vklad, titul, trh, trhy, Trust, Unie investičních společností, UNIS, úspora, Úspory, vklad, vklady, výkonnost, výnos, výsledek, záplavy, země, zisk, změna, změny, zpoždění, ztráta, ztráty, zvyky

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK