Japonci milují shorty

Japonci milují shorty
Na základě nového nařízení japonského regulátora kapitálových byla v březnu na tamním trhu omezena dosavadní možnost spekulace při poklesu trhu. Japonci tím přišli o svou oblíbenou spekulační strategii.

Princip spekulace short sell, tedy krátkého prodeje, spočívá v prodeji cenných papírů, které investor nevlastní, a předpokládá, že je později na trhu nakoupí levněji. Jedná se o klasický investiční nástroj, který je používán všude na vyspělých kapitálových trzích jako jedna z možností hedgování při poklesu trhu.

Osmdesát let po Americe

Nově zavedené Uptick pravidlo obecně spočívá v tom, že krátký prodej lze provést pouze v případě, že poslední cena od předchozí vzrostla. Toto pravidlo se také někdy nazývá Bid Test a např. americká komise pro cenné papíry ho zavedla již od roku 1934! (Rule10a-1). Na newyorské burze (NYSE) tedy můžeme provádět krátký prodej za poslední cenu jen, když předchozí byla nižší. A v případě NASDAQu nemůžeme provést krátký prodej na straně poptávky, když je momentální poptávka nižší než předchozí poptávková cena.

Kvůli tomuto pravidlu budou mít banky jistě těžší možnost hedgovat své akciové pozice, které tvoří nemalou součást jejich investičních portfolií. Možnost neregulovaných krátkých prodejů bude i nadále existovat, stejně jako i v případě jiných kapitálových trhů, na mimoburzovním trhu OTC (over the counter systém) Podíváme-li se na vývoj japonského akciové indexu Nikkei 225, zjistíme, že od zveřejnění zprávy výrazně posílil. Nelze však konstatovat, že tento vzrůst způsobilo pouze toto nové pravidlo, jedná se spíše o celkovou pozitivní reakci na celý balík antideflačních opatření.

Podle informací TSE (Tokijské burzy cenných papírů) je momentálně otevřeno short sell pozic za 1 bilión jenů (17,49 miliard dolarů), což je o 33 procent více než v minulém roce, přičemž informace o krátkých pozicích na OTC nejsou známy. Pro srovnání lze uvést, že průměrný denní objem obchodu na TSE v lednu byl 770 miliard jenů Podle asociace japonských obchodníků si v lednu obchodníci v Japonsku půjčili od ostatních institucí na své krátké pozice celkově akcie v hodnotě 3,34 bilionů jenů, což je o 62% více než ve stejném období minulého roku. Sami tito obchodníci půjčili akcie za více než 1,73 bilionů jenů ostatním subjektům jako např. hedgovým fondům, což je o 54% více v meziročním srovnáním. Největší rekord byl však zaznamenán v červnu minulého roku, kdy obchodníci půjčili akcie v celkové hodnotě za 1,91 bilionů jenů.

Na přípravu nebyl čas

Podle listu Wall Street Journal měli obchodníci pouze deset dní na to, aby se na tuto zásadní změnu připravili. To vše v době, kdy japonské banky mají svých starostí dost kvůli právě končícímu účetnímu období, které připadá na 31. březen. O tom, že čas potřebný k přizpůsobení obchodování na tyto nová pravidla je opravdu velice krátký, svědčí i slova některých obchodníků, kteří mají obavy, že se nestihnout včas připravit na aplikaci pravidla v praxi. Např. pro agenturu Reuters uvedl jeden top manager japonské brokerské firmy, který si nepřál být jmenován, že na plnou implementaci nových pravidel potřebují minimálně dva měsíce. Samotná TSE oznámila ústy svého tiskového mluvčího Shuya Iimurao, že její burzovní systémy budou plně připraveny na nové pravidlo nejdříve na začátku června letošního roku.

Co si myslíte o krátkých prodejích? vymaní se japonsko konečně po více než deseti letech z ekonomické recese a poklesu burz? Napište svůj názor!

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 3. 2002 11:20, <A href="mailto:ales.vavra@email.cz">Aleš Vávra</A>

omlouvám se, měl tam být http dokaz na Vltavu, takže : http://www.vltava.cz/Store/GoodsDetail.asp?sCGoodsID=SE00098839&nDepartmentID=170&nLanguageID=169&sCurrencyAbbreviation=CZK&nShopID=1

Zobrazit celé vlákno

+13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

Air Bank od 1. dubna sníží úrok na spořicím účtu o 0,2 procentního bodu. Základní úrok zůstane na 0,1 %, bonusová sazba klesne z 0,6 na 0,4 %.

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

S akciemi společnosti SAB Finance Radomíra Lapčíka se na pražské burze začne obchodovat 28. ledna. Obchodování bude zahájeno na ceně 10 560 Kč. Za tuto cenu jsou akcie nabízeny v rámci... celý článek

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

21. 1. 2021 | Dominik Stroukal | 60 komentářů

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

Během koronavirové krize to mohlo zapadnout, ale loni „zbankrotovalo“ hned pět zemí. Další státy balancují na hraně. Pro srovnání: během poslední finanční recese se to stalo jen u tří... celý článek

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

Komerční banka nabízí spořicí účet, na němž do konce roku 2021 garantuje úrokovou sazbu 3 % ročně. Má to ale dvě podmínky. Mít v KB běžný účet nebo si ho založit. A hlavně: nově s KB investovat... celý článek

Značka Axa v Česku končí, pobočky mají nové logo

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Značka Axa v Česku končí, pobočky mají nové logo

Z českého finančního trhu mizí značka Axa. Všechny pobočky společností, které loni koupila Uniqa, už mají nové logo, tedy Uniqa místo Axa.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.