Japonci milují shorty

Japonci milují shorty
Na základě nového nařízení japonského regulátora kapitálových byla v březnu na tamním trhu omezena dosavadní možnost spekulace při poklesu trhu. Japonci tím přišli o svou oblíbenou spekulační strategii.

Princip spekulace short sell, tedy krátkého prodeje, spočívá v prodeji cenných papírů, které investor nevlastní, a předpokládá, že je později na trhu nakoupí levněji. Jedná se o klasický investiční nástroj, který je používán všude na vyspělých kapitálových trzích jako jedna z možností hedgování při poklesu trhu.

Osmdesát let po Americe

Nově zavedené Uptick pravidlo obecně spočívá v tom, že krátký prodej lze provést pouze v případě, že poslední cena od předchozí vzrostla. Toto pravidlo se také někdy nazývá Bid Test a např. americká komise pro cenné papíry ho zavedla již od roku 1934! (Rule10a-1). Na newyorské burze (NYSE) tedy můžeme provádět krátký prodej za poslední cenu jen, když předchozí byla nižší. A v případě NASDAQu nemůžeme provést krátký prodej na straně poptávky, když je momentální poptávka nižší než předchozí poptávková cena.

Kvůli tomuto pravidlu budou mít banky jistě těžší možnost hedgovat své akciové pozice, které tvoří nemalou součást jejich investičních portfolií. Možnost neregulovaných krátkých prodejů bude i nadále existovat, stejně jako i v případě jiných kapitálových trhů, na mimoburzovním trhu OTC (over the counter systém) Podíváme-li se na vývoj japonského akciové indexu Nikkei 225, zjistíme, že od zveřejnění zprávy výrazně posílil. Nelze však konstatovat, že tento vzrůst způsobilo pouze toto nové pravidlo, jedná se spíše o celkovou pozitivní reakci na celý balík antideflačních opatření.

Podle informací TSE (Tokijské burzy cenných papírů) je momentálně otevřeno short sell pozic za 1 bilión jenů (17,49 miliard dolarů), což je o 33 procent více než v minulém roce, přičemž informace o krátkých pozicích na OTC nejsou známy. Pro srovnání lze uvést, že průměrný denní objem obchodu na TSE v lednu byl 770 miliard jenů Podle asociace japonských obchodníků si v lednu obchodníci v Japonsku půjčili od ostatních institucí na své krátké pozice celkově akcie v hodnotě 3,34 bilionů jenů, což je o 62% více než ve stejném období minulého roku. Sami tito obchodníci půjčili akcie za více než 1,73 bilionů jenů ostatním subjektům jako např. hedgovým fondům, což je o 54% více v meziročním srovnáním. Největší rekord byl však zaznamenán v červnu minulého roku, kdy obchodníci půjčili akcie v celkové hodnotě za 1,91 bilionů jenů.

Na přípravu nebyl čas

Podle listu Wall Street Journal měli obchodníci pouze deset dní na to, aby se na tuto zásadní změnu připravili. To vše v době, kdy japonské banky mají svých starostí dost kvůli právě končícímu účetnímu období, které připadá na 31. březen. O tom, že čas potřebný k přizpůsobení obchodování na tyto nová pravidla je opravdu velice krátký, svědčí i slova některých obchodníků, kteří mají obavy, že se nestihnout včas připravit na aplikaci pravidla v praxi. Např. pro agenturu Reuters uvedl jeden top manager japonské brokerské firmy, který si nepřál být jmenován, že na plnou implementaci nových pravidel potřebují minimálně dva měsíce. Samotná TSE oznámila ústy svého tiskového mluvčího Shuya Iimurao, že její burzovní systémy budou plně připraveny na nové pravidlo nejdříve na začátku června letošního roku.

Co si myslíte o krátkých prodejích? vymaní se japonsko konečně po více než deseti letech z ekonomické recese a poklesu burz? Napište svůj názor!

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 3. 2002 11:20, <A href="mailto:ales.vavra@email.cz">Aleš Vávra</A>

omlouvám se, měl tam být http dokaz na Vltavu, takže : http://www.vltava.cz/Store/GoodsDetail.asp?sCGoodsID=SE00098839&nDepartmentID=170&nLanguageID=169&sCurrencyAbbreviation=CZK&nShopID=1

Zobrazit celé vlákno

+13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

23. 8. 2023 | Vladimír Weiss | 3 komentáře

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

Nejčastější chyby investorů shrnuje Vladimír Weiss, finanční poradce z Partners Financial Services.

Partners Financial Services