Japonci milují shorty

Japonci milují shorty
Na základě nového nařízení japonského regulátora kapitálových byla v březnu na tamním trhu omezena dosavadní možnost spekulace při poklesu trhu. Japonci tím přišli o svou oblíbenou spekulační strategii.

Princip spekulace short sell, tedy krátkého prodeje, spočívá v prodeji cenných papírů, které investor nevlastní, a předpokládá, že je později na trhu nakoupí levněji. Jedná se o klasický investiční nástroj, který je používán všude na vyspělých kapitálových trzích jako jedna z možností hedgování při poklesu trhu.

Osmdesát let po Americe

Nově zavedené Uptick pravidlo obecně spočívá v tom, že krátký prodej lze provést pouze v případě, že poslední cena od předchozí vzrostla. Toto pravidlo se také někdy nazývá Bid Test a např. americká komise pro cenné papíry ho zavedla již od roku 1934! (Rule10a-1). Na newyorské burze (NYSE) tedy můžeme provádět krátký prodej za poslední cenu jen, když předchozí byla nižší. A v případě NASDAQu nemůžeme provést krátký prodej na straně poptávky, když je momentální poptávka nižší než předchozí poptávková cena.

Kvůli tomuto pravidlu budou mít banky jistě těžší možnost hedgovat své akciové pozice, které tvoří nemalou součást jejich investičních portfolií. Možnost neregulovaných krátkých prodejů bude i nadále existovat, stejně jako i v případě jiných kapitálových trhů, na mimoburzovním trhu OTC (over the counter systém) Podíváme-li se na vývoj japonského akciové indexu Nikkei 225, zjistíme, že od zveřejnění zprávy výrazně posílil. Nelze však konstatovat, že tento vzrůst způsobilo pouze toto nové pravidlo, jedná se spíše o celkovou pozitivní reakci na celý balík antideflačních opatření.

Podle informací TSE (Tokijské burzy cenných papírů) je momentálně otevřeno short sell pozic za 1 bilión jenů (17,49 miliard dolarů), což je o 33 procent více než v minulém roce, přičemž informace o krátkých pozicích na OTC nejsou známy. Pro srovnání lze uvést, že průměrný denní objem obchodu na TSE v lednu byl 770 miliard jenů Podle asociace japonských obchodníků si v lednu obchodníci v Japonsku půjčili od ostatních institucí na své krátké pozice celkově akcie v hodnotě 3,34 bilionů jenů, což je o 62% více než ve stejném období minulého roku. Sami tito obchodníci půjčili akcie za více než 1,73 bilionů jenů ostatním subjektům jako např. hedgovým fondům, což je o 54% více v meziročním srovnáním. Největší rekord byl však zaznamenán v červnu minulého roku, kdy obchodníci půjčili akcie v celkové hodnotě za 1,91 bilionů jenů.

Na přípravu nebyl čas

Podle listu Wall Street Journal měli obchodníci pouze deset dní na to, aby se na tuto zásadní změnu připravili. To vše v době, kdy japonské banky mají svých starostí dost kvůli právě končícímu účetnímu období, které připadá na 31. březen. O tom, že čas potřebný k přizpůsobení obchodování na tyto nová pravidla je opravdu velice krátký, svědčí i slova některých obchodníků, kteří mají obavy, že se nestihnout včas připravit na aplikaci pravidla v praxi. Např. pro agenturu Reuters uvedl jeden top manager japonské brokerské firmy, který si nepřál být jmenován, že na plnou implementaci nových pravidel potřebují minimálně dva měsíce. Samotná TSE oznámila ústy svého tiskového mluvčího Shuya Iimurao, že její burzovní systémy budou plně připraveny na nové pravidlo nejdříve na začátku června letošního roku.

Co si myslíte o krátkých prodejích? vymaní se japonsko konečně po více než deseti letech z ekonomické recese a poklesu burz? Napište svůj názor!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 3. 2002 11:20, <A href="mailto:ales.vavra@email.cz">Aleš Vávra</A>

omlouvám se, měl tam být http dokaz na Vltavu, takže : http://www.vltava.cz/Store/GoodsDetail.asp?sCGoodsID=SE00098839&nDepartmentID=170&nLanguageID=169&sCurrencyAbbreviation=CZK&nShopID=1

Zobrazit celé vlákno

+13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.