Nový způsob krádeží v bankomatech ČS?

Nový způsob krádeží v bankomatech ČS?
Přetiskujeme email, který dnes přišel do naší redakční schránky: "Zdravím všechny všechny oslovené a chci Vás varovat před nepříjemnostmi, které jsem na vlastní kůži včera zažila!"
Mám platební kartu České spořitelny, a tak jako v jiné dny jsem se včera rozhodla navštívit bankomat. Znalá varování z TV a ostatních médií vždy dávám pozor, zda se někdo nevyskytuje příliš blízko automatu ... V tu dobu se u bankomatu České spořitelny ve vestibulu metra Háje nikdo nevyskytoval, a tak jsem bez obav přistoupila, vložila kartu a zadala požadavek na výpis zůstatku účtu.

Zatímco se prováděly v bankomatu příslušné operace, kde se vzal, tu se vzal, objevil se asi 2 m ode mne chlapík v černých kalhotách a černé kožené bundě (cca 175 cm velký, střední postavy, černé vlnité vlasy) a oslovil mě otázkou, zda jsem už vložila kartu do bankomatu. Odpověděla jsem, že ano a on na to, že bankomat má rozbitý podavač karet, že ho právě s kolegou opravují a že než stačili bankomat dát mimo provoz, tak jsem tam tu kartu vložila. Ptám se: "Tak to budu mít problém s vrácením karty, že?" A on na to, že to třeba půjde a kdyby ne, tak že má u sebe klíč a že mi "sežranou" kartu zase vyndá a vrátí. Dle něj jsem neměla vybírat peníze a transakci ukončit tlačítkem "Storno".

S vykuleným výrazem v očích jsem tedy transakci ukončila (sama, bez jeho zásahu! ). V tu chvíli již stál ale chlapík zády k automatu a očividně se snažil zakrývat tu část bankomatu, která má podavač peněz. Jeho chování se mi zdálo podivné, ale neuměla jsem si ho vysvětlit, tak jsem sledovala hlášky na obrazovce a otvor, kde se měla objevit karta. Po chvilce známého "chrochtání" se objevila hláška, že transakce byla na přání zákazníka ukončena a já si oddychla, když se karta bez problémů objevila v podavači. V klidu jsem vytáhla kartu, uklidila ji do kabelky, pobrala odloženou igelitku a deštník a za neustáleho brebentění neznámého chlápka jsem bankomat opustila. Než jsem sešla na nástupiště metra ještě jsem se podívala, co ten chlapík dělá a on stál kus vedle bankomatu a telefonoval. V klidu jsem pokračovala dál a na celou záležitost během dne zapomněla.

Teprve večer, když jsem příhodu vyprávěla manželovi, se ozvaly pochybnosti, co že ten chlapík svým chováním skrýval. Zpočátku jsem se utěšovala tím, že transakce skončila normálně, vše jsem dělala sama, tak co "blbnu". Nicméně s pokročilejší večerní a noční hodinou se moje pochybnosti násobily do obrovských rozměrů, napadaly mě ty nejstrašnější varianty o nulovém stavu konta a následných potížích, které by tím vznikly. Takovou bezesnou noc nikomu nepřeji, a proto svůj příběh zveřejňuji, abych ostatní varovala. Rána jsem se nemohla dočkat a zčerstva jsem běžela k tomu samému bankomatu, abych vypsala zůstatek účtu, znovu si prošla celý "klikací" postup a v relativním klidu se snažila přijít na to, co se to vlastně včera dělo. Co se postupu týče, na nic nového a podezřelého jsem nepřišla, vše šlo jako na drátku, ale na výpisu chyběly 4 000 !!

Vydala jsem se na pobočku spořitelny, která vede můj účet, a chtěla jsem jim říct, co se stalo, ověřit si zůstatek účtu (resp. provedené transakce), zablokovat kartu a nechat si vystavit novou s omezenou výší výběru. Jaké bylo moje překvapení, když mě hned na začátku proslovu pracovnice přepážky přerušila, popsala mi postup, jako kdyby byla včera se mnou, a oznámila mi, že nejsem první, komu se to stalo, a že jsem jistě vybírala u bankomatu na nám.Míru. Naopak ona se podivila, že to bylo v Hájích. Oznámila mi, že už mají několik takových případů (vždy na nám.Míru), že je již předali policii a abych taktéž došla oznámit, co se mi stalo. Ke kartě mi řekla, že nemá smysl ji zablokovat, protože nedošlo k jejímu okopírování a že neoprávněný výběr se týkal jen té jedné transakce. Navíc patební karty jsou už prý všechny bez omezení !

Odkráčela jsem na policii. Po čekání téměř 2 hodin, kdy vyslechli pouze jednoho (!) nebožáka s odcizeným autem, jsem vylíčila svůj příběh. Policista, který oznámení sepisoval se netajil tím, že už jednou takový případ měl a že nevěřil, že se něco takového může stát, dokud si to na své vlastní kartě nevyzkoušel. Jak to tedy podvodník provedl? I když se ukončí transakce(hláška na obrazovce) a vyjede karta, je pak asi 10 kritických vteřin (podle mě víc) než se uvnitř bankomatu transakce skutečně ukončí. V této době lze prý stiskem jakéhokoliv tlačítka aktivovat obrazovku tak, že se objeví panel s nabídkou částek k výběru. To byla ta kritická doba, kdy neznámý pacholek přiskočil k automatu a za stálého odvádění mojí pozornosti naučeným chmatem aktivoval nejvyšší možný výběr 4000,- (tlačítko "jiný výběr" je pro něj nepoužitelné, protože by nestihl nenápadně vyťukat částku) a "přilepil" se na tu část, kde vyjíždí peníze. Pak si v klidu počkal až odkráčím a peníze měl v kapse ! Policista pravil, že je to nepříjemné a že se to může stát každému! Je to jen o bleskurychlé reakci a odvedení pozornosti, což je stejný trik jako u kapsářů. Já sama bych přísahala, že se chlápek klávesnice ani nedotkl ! V okamžiku, kdy se mi jeho chování zdálo podzřelé už skutečně nic nedělal a penízky už mu vyjely; potřeboval je jen skrýt před mými zraky, proto se tak tulil k bankomatu.

Dle mého názoru analytika jde jednoznačně o chybu bankovního software. Jak to, že dovolí zadat a vydat peníze po oznámení ukončení transakce??? Pracovnice na přepážce mi sdělila, že sice o těchto krádežích vědí, ale nemohou proti nim nic dělat. Máte někdo nějaký nápad, jak na molocha Českou spořitelnu, aby se více starala ?

Díky za pozornost všem, kteří to dočetli až do tohoto místa. Přeji vám, abyste se podobné bezesné noci a neoprávněného výběru z Vašeho konta nemuseli nikdy dočkat !
 

Reakce ČS na dopis najdete ZDE. Desatero správného použití karty podle ČS

Jaký je váš názor na tento druh podvodu? Podělte se s ostatními o své názory!

S pozdravem

Eva Matysková

Autorka svůj příběh potvrdila redakci Peníze.CZ též při telefonickém rozhovoru.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 3. 2002 9:45, m@jki/majki@email.com

Milý Fredy, zapomínáte jaksi na fakt, že pokud uživatel bankomatu jednou transakci stornuje, není možné, aby se on nebo kdokoli jiný ještě mohl na účet vrátit. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale to je díra jako prase a reakce ČS v tom smyslu, že servisní pracovníci nikdy nevstupují do transakcí klientů je prachsprosté svalování viny na někoho jiného. Nezakódované SMSky, díra v software bankomatů, o kvalitách autorizačního centra ani nemluvě. Čím nás ČS ještě (ne)překvapí?

Zobrazit celé vlákno

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 3. 2002 19:05

Také jsem zkusila jit k bankomatu CS, ale pote, co jsem dala storno, jiz nebylo mozne vybrat zadnou castku. Vzdy se objevil napis: predchozi transakce byla zrusena. A pote co vyjela karta ven, jiz neni vubec o cem hovorit. Bankomat mi doporucil, abych vlozila svoji kartu...
K clanku mam dve poznamky: 1, O jake chrochtani slo? Mate na mysli pocitani bankovek??? Bankomat vzdy vydava zvuky, kdyz pocita bankovky., musela jste to slyset... 2, Pravdepodobne pachatel zadal castku jeste pred stornovanim, takovych pripadu je v poslednich mesicich mnoho, proto pote stal u otvoru na vydej penez. Pachatel se vzdy vydava za pracovnika banky, bud jde doplnit penize nebo je pristroj "porouchan". Proto se ptal, jestli jiz byly penize vybrany...
A kdyz uz se bavime o zneuziti karet v bankomatu, pak bych chtela upozornit na tzv. Libanonskou smycku. Libanonskou smyckou pachatel ziska kartu z bankomatu. Kolem otvoru, kterym se karta zasouva do vnitr, pripevni lem z tvrdeho kartonu. Uprostred je spojen paskou, kterou strci do bankomatu. Nic netusici clovek zasune kartu, zjisti, ze bankomat nereaguje a kartu pohltil. Nastve se a jde si stezovat. Zlodej ho pozoruje, a jakmile odejde, zmocni se jeho karty. Libanonska se nazyva proto, ze byla poprve pouzita v Libanonu. Takze pozor na zlodeje! A kdyz prijde nejaky servisak z banky, tak at si pocka.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

28. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako... celý článek

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 5 komentářů

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.