Euro a Češi

Euro a Češi
Ačkoliv je podle politiků vstup České republiky do Evropské unie na spadnutí, informovanost obyvatelstva o unii není nijak velká. Zatímco devět z deseti Čechů ví, že v USA se platí americkým dolarem, podstatně méně lidí tuší, jaké peníze používají evropské státy.

Zavedení společné měny euro ve dvanácti členských zemích Evropské unie 1.1.2002 bylo i u nás provázeno řadou vysvětlujících kampaní ve sdělovacích prostředcích. Deníky a časopisy zařadily do svých vydání zvláštní přílohy k přechodu na novou měnu, pozornost euru věnovaly rozhlas i televize, přechod na novou měnu se stal tématem mnoha diskusí veřejnosti. Mohlo by se zdát, že po takto silné propagandě je informovanost obyvatelstva o nové měně vysoká.

Závěrem ledna provedla agentura RCA Research zajímavý výzkum, který zjišťoval povědomí o měnách tří zemí eurozóny – Německa, Portugalska, Velké Británie – a pro porovnání USA. Zatímco drtivá většina české populace ví, že měnou Spojených států je americký dolar, situace v evropských zemích již tak jednoznačná není. Ačkoliv zavedení eura provázela mediální kampaň, příliš jasno v této otázce Češi nemají. I přes často uváděnou neúčast Velké Británie na projektu společné měny označily libru za její platidlo jen necelé tři čtvrtiny respondentů. Každý desátý dotázaný považuje Británii ze člena eurozóny.

Ani o situaci v Německu, u našeho nejbližšího a z ekonomického hlediska nejvýznamnějšího souseda, nejsou lidé informováni zcela dokonale: třetina respondentů nezaznamenala existenci eura a domnívá se, že platným platidlem je stále marka. Nízkou informovanost české populace o Evropské unii dokreslují odpovědi na dotaz týkající se měny Portugalska. Eurem by v této zemi správně platila jen třetina Čechů, ostatní uváděli chybné odpovědi nebo nedokázali odpovědět. Escuda uvedla jen tři procenta dotázaných.

Podle Davida Ulbricha z agentury RSA Research se lze domnívat, že podobně nízká informovanost by byla zaznamenána i u ostatních "méně známých či významných" států EU, jako Řecko, Finsko aj. Výsledky u Švédska a Dánska, jako nečlenů eurozóny, by pravděpodobně byly horší než u Británie, jejíž význam je přece jen větší.

Vše, co potřebujete vědět o evropské společné měně, naleznete ve zvláštní sekci věnované euru. Platné i neplatné bankovky evropských zemí si můžete prohlédnout v našem Atlasu bankovek. Pokud si myslíte, že vaši známí a přátelé nevědí o euru, pošlete jim jakoukoliv euro bankovku jako pohlednici. Zajímavé variace na téma euro najdete také mezi bankovkami s erotickou tématikou.

A jak jste vy informováni o evropských měnách? Zajímáte se o Evropskou unii? Myslíte si, že vláda dostatečně vysvětluje veřejnosti výhody vstupu do EU? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.