Euro a Češi

Euro a Češi
Ačkoliv je podle politiků vstup České republiky do Evropské unie na spadnutí, informovanost obyvatelstva o unii není nijak velká. Zatímco devět z deseti Čechů ví, že v USA se platí americkým dolarem, podstatně méně lidí tuší, jaké peníze používají evropské státy.

Zavedení společné měny euro ve dvanácti členských zemích Evropské unie 1.1.2002 bylo i u nás provázeno řadou vysvětlujících kampaní ve sdělovacích prostředcích. Deníky a časopisy zařadily do svých vydání zvláštní přílohy k přechodu na novou měnu, pozornost euru věnovaly rozhlas i televize, přechod na novou měnu se stal tématem mnoha diskusí veřejnosti. Mohlo by se zdát, že po takto silné propagandě je informovanost obyvatelstva o nové měně vysoká.

Závěrem ledna provedla agentura RCA Research zajímavý výzkum, který zjišťoval povědomí o měnách tří zemí eurozóny – Německa, Portugalska, Velké Británie – a pro porovnání USA. Zatímco drtivá většina české populace ví, že měnou Spojených států je americký dolar, situace v evropských zemích již tak jednoznačná není. Ačkoliv zavedení eura provázela mediální kampaň, příliš jasno v této otázce Češi nemají. I přes často uváděnou neúčast Velké Británie na projektu společné měny označily libru za její platidlo jen necelé tři čtvrtiny respondentů. Každý desátý dotázaný považuje Británii ze člena eurozóny.

Ani o situaci v Německu, u našeho nejbližšího a z ekonomického hlediska nejvýznamnějšího souseda, nejsou lidé informováni zcela dokonale: třetina respondentů nezaznamenala existenci eura a domnívá se, že platným platidlem je stále marka. Nízkou informovanost české populace o Evropské unii dokreslují odpovědi na dotaz týkající se měny Portugalska. Eurem by v této zemi správně platila jen třetina Čechů, ostatní uváděli chybné odpovědi nebo nedokázali odpovědět. Escuda uvedla jen tři procenta dotázaných.

Podle Davida Ulbricha z agentury RSA Research se lze domnívat, že podobně nízká informovanost by byla zaznamenána i u ostatních "méně známých či významných" států EU, jako Řecko, Finsko aj. Výsledky u Švédska a Dánska, jako nečlenů eurozóny, by pravděpodobně byly horší než u Británie, jejíž význam je přece jen větší.

Vše, co potřebujete vědět o evropské společné měně, naleznete ve zvláštní sekci věnované euru. Platné i neplatné bankovky evropských zemí si můžete prohlédnout v našem Atlasu bankovek. Pokud si myslíte, že vaši známí a přátelé nevědí o euru, pošlete jim jakoukoliv euro bankovku jako pohlednici. Zajímavé variace na téma euro najdete také mezi bankovkami s erotickou tématikou.

A jak jste vy informováni o evropských měnách? Zajímáte se o Evropskou unii? Myslíte si, že vláda dostatečně vysvětluje veřejnosti výhody vstupu do EU? Podělte se o své názory s ostatními čtenáři

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 5 komentářů

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

12. 5. 2022 | Jana Divinová | 15 komentářů

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase, kde mají účty s bitcoinem a dalšími kryptoměnami i mnozí Češi, během včerejšího dne ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty. Vykázala totiž... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.