Fondy: jen výš a dál

Tomáš Prouza | 11. 3. 2002
Fondy: jen výš a dál
Zatímco ještě loni na podzim fondy stíhala jedna špatná zpráva za druhou, od přelomu roku je vše jinak. I první březnový týden se nesl ve znamení optimismu - a rychlého růstu akciových trhů.

Stačí se podívat na tabulku výkonnosti jednotlivých kategorií fondů a vaše srdce bezpochyby zaplesá. Vždyť akciové fondy za minulý týden zhodnotily o 3,5 procenta, stejně jako fondy fondů, fondy smíšené si pak v průměru připsaly 1,8 procenta. Za uplynulých 30 dní si akciové fondy k dobru připsaly 4,6 procenta a pokud by tento růst ještě chvíli vydržel, dočkaly by se jistě i většího přílivu peněz.

Jak vidíte v tabulce prodejů kategorií fondů, nejvíce peněz stále plyne do fondů peněžního trhu a do fondů dluhopisových. Měřeno čistými prodeji, tedy saldem mezi vloženými a vybranými penězi, získaly tyto dvě kategorie 466 milionů korun. Ze smíšených fondů odteklo 113 milionů korun, zatímco akciové fondy získaly necelých 11 milionů a fondy fondů necelé tři miliony. Ovšem není pochyb o tom, že v okamžiku, kdy akciové fondy začnou vykazovat výnosy přesahující 15-20 procent, vykáží několikanásobně vyšší prodeje.

Co říkají čísla?

Nejvyšší týdenní výkonnost minulý týden vykázal technologický fond Akro Eurotech (profil, názory), a to plných 5,7 procenta. Více než pět procent investorům přinesly také Sporotrend (profil, názory), ŽB-akciový (profil, názory) a ČSOB evropský akciový (profil, názory). I dalších šest fondů z první desítky dokázalo překonat čtyřprocentní výnos. Zajímavé je, že v první desítce jsou i dva ze tří českých fondů fondů - IKS fond fondů (profil, názory) a Globaltrend (profil, názory), zatímco nejstarší z nich, fond fondů První investiční (profil, názory) se do top ten nedostal.

V tabulce fondů s nejnižší týdenní výkonností dominují fondy dluhopisové, i když na prvním místě je akciový Akro Svět (profil, názory) a na sedmém místě další akciový fond - farmacie a biotechnologie ČP Investu (profil, názory, koupit). Mimochodem, pětice nových fondů ČP Investu (profil, názory) minulý týden dovršila tři měsíce existence, takže se nezapomeňte podívat na jejich výsledky v našich žebříčcích.

Za pozornost jistě stojí i přehled změn postavení jednotlivých investičních společností. Minulý týden si ostatně jako téměř vždy nejvíce polepšily ISČS (profil, názory) a IKS KB (profil, názory), jimž majetek pod správou vzrostl o 355, respektive 231 milionů korun. Naopak pohoršily si především Citicorp (profil, názory) a ČSOB Invest (ISOBI). Podíváme-li se na uplynulý měsíc, vidíme, že nejvíce rostl majetek pod správou ISČS a IKS (1,2 a 0,9 miliardy korun). Na třetím místě se umístil ČSOB Invest (ISOBI) a na čtvrtém ŽB-Trust (profil, názory). Třetí místo ČSOB Investu je poměrně zajímavé, protože nikdy nešlo o příliš dynamickou a úspěšnou investiční společnost. Její letošní úspěch ovšem stojí na jediném fondu, ČSOB Výnosový (profil, názory), který je určen pro korporátní klientelu banky. Klesající křivka prodejů ovšem napovídá, že se potenciál tohoto fondu vyčerpal a nepřijde-li ČSOB Invest s něčím dalším, čelní místa tabulek opět brzy opustí.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Objem majetku ve správě jednotlivých investičních společností a nárůsty a poklesy za minulý týden, měsíc a rok

Myslíte, že akciové fondy porostou dál? Jakou výkonnost budou muset mít, aby přilákaly větší objem investic? Podělte se s námi o své názory!

A nezapomeňte, že své názory můžete připsat také k jednotlivým fondům! Řekněte ostatním investorům, co si o daném fondu a jeho manažerech myslíte!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

23. 9. 2022 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.