Fondy: jen výš a dál

Tomáš Prouza | 11. 3. 2002
Fondy: jen výš a dál
Zatímco ještě loni na podzim fondy stíhala jedna špatná zpráva za druhou, od přelomu roku je vše jinak. I první březnový týden se nesl ve znamení optimismu - a rychlého růstu akciových trhů.

Stačí se podívat na tabulku výkonnosti jednotlivých kategorií fondů a vaše srdce bezpochyby zaplesá. Vždyť akciové fondy za minulý týden zhodnotily o 3,5 procenta, stejně jako fondy fondů, fondy smíšené si pak v průměru připsaly 1,8 procenta. Za uplynulých 30 dní si akciové fondy k dobru připsaly 4,6 procenta a pokud by tento růst ještě chvíli vydržel, dočkaly by se jistě i většího přílivu peněz.

Jak vidíte v tabulce prodejů kategorií fondů, nejvíce peněz stále plyne do fondů peněžního trhu a do fondů dluhopisových. Měřeno čistými prodeji, tedy saldem mezi vloženými a vybranými penězi, získaly tyto dvě kategorie 466 milionů korun. Ze smíšených fondů odteklo 113 milionů korun, zatímco akciové fondy získaly necelých 11 milionů a fondy fondů necelé tři miliony. Ovšem není pochyb o tom, že v okamžiku, kdy akciové fondy začnou vykazovat výnosy přesahující 15-20 procent, vykáží několikanásobně vyšší prodeje.

Co říkají čísla?

Nejvyšší týdenní výkonnost minulý týden vykázal technologický fond Akro Eurotech (profil, názory), a to plných 5,7 procenta. Více než pět procent investorům přinesly také Sporotrend (profil, názory), ŽB-akciový (profil, názory) a ČSOB evropský akciový (profil, názory). I dalších šest fondů z první desítky dokázalo překonat čtyřprocentní výnos. Zajímavé je, že v první desítce jsou i dva ze tří českých fondů fondů - IKS fond fondů (profil, názory) a Globaltrend (profil, názory), zatímco nejstarší z nich, fond fondů První investiční (profil, názory) se do top ten nedostal.

V tabulce fondů s nejnižší týdenní výkonností dominují fondy dluhopisové, i když na prvním místě je akciový Akro Svět (profil, názory) a na sedmém místě další akciový fond - farmacie a biotechnologie ČP Investu (profil, názory, koupit). Mimochodem, pětice nových fondů ČP Investu (profil, názory) minulý týden dovršila tři měsíce existence, takže se nezapomeňte podívat na jejich výsledky v našich žebříčcích.

Za pozornost jistě stojí i přehled změn postavení jednotlivých investičních společností. Minulý týden si ostatně jako téměř vždy nejvíce polepšily ISČS (profil, názory) a IKS KB (profil, názory), jimž majetek pod správou vzrostl o 355, respektive 231 milionů korun. Naopak pohoršily si především Citicorp (profil, názory) a ČSOB Invest (ISOBI). Podíváme-li se na uplynulý měsíc, vidíme, že nejvíce rostl majetek pod správou ISČS a IKS (1,2 a 0,9 miliardy korun). Na třetím místě se umístil ČSOB Invest (ISOBI) a na čtvrtém ŽB-Trust (profil, názory). Třetí místo ČSOB Investu je poměrně zajímavé, protože nikdy nešlo o příliš dynamickou a úspěšnou investiční společnost. Její letošní úspěch ovšem stojí na jediném fondu, ČSOB Výnosový (profil, názory), který je určen pro korporátní klientelu banky. Klesající křivka prodejů ovšem napovídá, že se potenciál tohoto fondu vyčerpal a nepřijde-li ČSOB Invest s něčím dalším, čelní místa tabulek opět brzy opustí.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Objem majetku ve správě jednotlivých investičních společností a nárůsty a poklesy za minulý týden, měsíc a rok

Myslíte, že akciové fondy porostou dál? Jakou výkonnost budou muset mít, aby přilákaly větší objem investic? Podělte se s námi o své názory!

A nezapomeňte, že své názory můžete připsat také k jednotlivým fondům! Řekněte ostatním investorům, co si o daném fondu a jeho manažerech myslíte!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.