Jako na houpačce

Jako na houpačce
Minulý týden se akciové fondy pokusily dohnat ztráty z týdne předchozího. Fondy, především ty ve správě obou lídrů trhu, spokojeně přijímaly nové peníze investorů a překvapil snad jen ČSOB Invest.

O ČSOB Investu (ISOBI) jsme psali již častokrát, obvykle ve spojení s První investiční (profil, názory) a nejasným osudem těchto dvou společností pod křídly ČSOB (profil, názory). Pro banku, která se vždy soustředila především na distribuci zahraničních fondů, je vlastnictví dvou investičních společností s velmi rozdílným uvažováním poměrně nepříjemné. Zatímco ČSOB Invest vždy býval ve skupině ČSOB trpěnou popelkou, od které nikdo nic neočekával a která existovala především kvůli péči o kupónové fondy, nikoliv kvůli generování nových peněz, První investiční byla úplně jiná. Měla za sebou řadu úspěchů, především dobře načasované i realizované uvedení prvního fondu fondů (profil, názory) na český trh, ale i řadu skvrn. Mateřská IPB přes První investiční prováděla řadu svých pochybných transakcí, některé tak nevýhodné, že První investiční dokonce musela podílníkům nahradit způsobenou škodu a Komise pro cenné papíry málem První investiční odebrala licenci. Velký rozruch a mnoho otázek vzbudil také nedávný prodej akcií společnosti ETA, který většina analytiků považuje za podezřele nevýhodný a neoficiálně jej označuje za transakci provedenou "v nejlepším duchu IPB". Sloučit tyto dvě firemní kultury bude velmi obtížné a i to je jeden z důvodů, proč se tento proces stále odkládá.

Každá dobrá zpráva o ČSOB Investu proto potěší. Velkým úspěchem se stal korporátní fond peněžního trhu ČSOB Výnosový (profil, názory), který vyplácí firemní klientele dividendy každý týden. Jde sice pouze o vylepšenou kopii fondu Merkur (profil, názory) z dílny ISČS (profil, názory), ale každotýdenní vysoké vklady do tohoto fondu svědčí o tom, že řada klientů ČSOB pochopila jeho výhody. Velmi neobvyklý je také úspěch fondů ČSOB Investu v tabulce fondů s nejvyšší týdenní výkonností. První je ČSOB světový akciový (profil, názory) s týdenním zhodnocením 2,9 procenta, následovaný fondem ČSOB evropský akciový (profil, názory) s 2,7 procenta. Na třetím místě se umístil fond Newton Euro (profil, názory) s 2,6 procenta, zatímco o desetinu procenta méně svým podílníkům přinesl fond Akro Eurotech (profil, názory). I přes tento skok je roční zhodnocení fondu zaměřeného na evropské technologické akcie (respektive fondy investující do těchto akcií) stále pod hranicí mínus padesát procent.

Nepočítáme-li nešťastný fond Akro Svět (profil, názory), který o majetek přišel díky krachu Private Investors, je Akro Eurotech (profil, názory) výrazně nejhorším fondem na českém trhu. Ročnímu výnosu mínus padesát procent nelze konkurovat. Fondu ČSOB světový akciový (profil, názory) na druhé místo v tabulce nejhorších fondů "stačí" mínus 24 procent, třetí a čtvrtý Eurotrend (profil, názory) a Globaltrend (profil, názory) z dílny ISČS za rok podílníky připravily o 22 procent. Na dalších místech najdete ČSOB evropský akciový (profil, názory), 1.IN akciový (profil, názory), IKS fond fondů (profil, názory) či Pioneer Trust (profil, názory). Ten meziročně ztrácí již jen 16 procent, zatímco ještě před několika málo měsíci se tato ztráta pohybovala okolo 30 procent.

Ztráty postihly také přehled fondů s nejvyšším ročním výnosem. Stále sice vede IKS Dluhopisový (profil, názory), ovšem již jen s necelými sedmi procenty - ještě nedávno se ale u tohoto fondu skvělo číslo deset. Druhým nejvýnosnějším fondem je meziročně investAGe AG2000 (profil, názory) s 5,4 procenta a pětiprocentní hranici překonávají ještě Bondinvest (profil, názory) a Sporobond (profil, názory), přímí konkurenti IKS Dluhopisového.

A když už jsme u konkurenčních vztahů, jak dopadl každotýdenní souboj IKS versus ISČS? Celkem do fondů minulý týden přiteklo 386 milionů korun (měřeno čistými prodeji, tedy rozdílem mezi penězi vloženými a vybranými). Jak vidíte i v této tabulce, tentokráte zvítězila ISČS, které majetek pod správou vzrostl o 241 milionů korun, zatímco IKS "jen" o 192 milionů korun. Ale i takový výsledek by jí mohli ostatní závidět - u třetí ŽB-Trust (profil, názory) majetek pod správou narostl o 53 milionů korun, čtvrtý Pioneer (profil, názory) spravuje o 41 milionů více a pátý ČSOB Invest již jen o 21 milionů více, tedy méně než desetinu toho, co dokázala přilákat ISČS.

A které fondy se na těchto výsledcích podílely především? Nejvyšší čisté prodeje vykázal Sporoinvest (profil, názory), a to 137 milionů korun, druhý Sporobond (profil, názory) získal 102 milionů. O milion méně si připsal IKS Peněžní trh (profil, názory), čtvrtý IKS Dluhopisový (profil, názory) získal 93 milionů. Pátý fond, ŽB-Sporokonto (profil, názory), získal 39 milionů korun.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Objem majetku ve správě jednotlivých investičních společností a nárůsty a poklesy za minulý týden, měsíc a rok

Měly by se ČSOB Invest a První investiční spojit nebo by bylo lepší, aby ČSOB První investiční prodala? Kdo by ji mohl koupit? Podělte se s námi o své názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-52
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 3. 2002 8:27, TGP

PIAS? Co nejrychleji prodat nebo zavřít, v té firmě je prostě zvykem podvádět. ETA je jenom vršek ledovce.

+13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.