Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jako na houpačce

Jako na houpačce
Minulý týden se akciové fondy pokusily dohnat ztráty z týdne předchozího. Fondy, především ty ve správě obou lídrů trhu, spokojeně přijímaly nové peníze investorů a překvapil snad jen ČSOB Invest.

O ČSOB Investu (ISOBI) jsme psali již častokrát, obvykle ve spojení s První investiční (profil, názory) a nejasným osudem těchto dvou společností pod křídly ČSOB (profil, názory). Pro banku, která se vždy soustředila především na distribuci zahraničních fondů, je vlastnictví dvou investičních společností s velmi rozdílným uvažováním poměrně nepříjemné. Zatímco ČSOB Invest vždy býval ve skupině ČSOB trpěnou popelkou, od které nikdo nic neočekával a která existovala především kvůli péči o kupónové fondy, nikoliv kvůli generování nových peněz, První investiční byla úplně jiná. Měla za sebou řadu úspěchů, především dobře načasované i realizované uvedení prvního fondu fondů (profil, názory) na český trh, ale i řadu skvrn. Mateřská IPB přes První investiční prováděla řadu svých pochybných transakcí, některé tak nevýhodné, že První investiční dokonce musela podílníkům nahradit způsobenou škodu a Komise pro cenné papíry málem První investiční odebrala licenci. Velký rozruch a mnoho otázek vzbudil také nedávný prodej akcií společnosti ETA, který většina analytiků považuje za podezřele nevýhodný a neoficiálně jej označuje za transakci provedenou "v nejlepším duchu IPB". Sloučit tyto dvě firemní kultury bude velmi obtížné a i to je jeden z důvodů, proč se tento proces stále odkládá.

Každá dobrá zpráva o ČSOB Investu proto potěší. Velkým úspěchem se stal korporátní fond peněžního trhu ČSOB Výnosový (profil, názory), který vyplácí firemní klientele dividendy každý týden. Jde sice pouze o vylepšenou kopii fondu Merkur (profil, názory) z dílny ISČS (profil, názory), ale každotýdenní vysoké vklady do tohoto fondu svědčí o tom, že řada klientů ČSOB pochopila jeho výhody. Velmi neobvyklý je také úspěch fondů ČSOB Investu v tabulce fondů s nejvyšší týdenní výkonností. První je ČSOB světový akciový (profil, názory) s týdenním zhodnocením 2,9 procenta, následovaný fondem ČSOB evropský akciový (profil, názory) s 2,7 procenta. Na třetím místě se umístil fond Newton Euro (profil, názory) s 2,6 procenta, zatímco o desetinu procenta méně svým podílníkům přinesl fond Akro Eurotech (profil, názory). I přes tento skok je roční zhodnocení fondu zaměřeného na evropské technologické akcie (respektive fondy investující do těchto akcií) stále pod hranicí mínus padesát procent.

Nepočítáme-li nešťastný fond Akro Svět (profil, názory), který o majetek přišel díky krachu Private Investors, je Akro Eurotech (profil, názory) výrazně nejhorším fondem na českém trhu. Ročnímu výnosu mínus padesát procent nelze konkurovat. Fondu ČSOB světový akciový (profil, názory) na druhé místo v tabulce nejhorších fondů "stačí" mínus 24 procent, třetí a čtvrtý Eurotrend (profil, názory) a Globaltrend (profil, názory) z dílny ISČS za rok podílníky připravily o 22 procent. Na dalších místech najdete ČSOB evropský akciový (profil, názory), 1.IN akciový (profil, názory), IKS fond fondů (profil, názory) či Pioneer Trust (profil, názory). Ten meziročně ztrácí již jen 16 procent, zatímco ještě před několika málo měsíci se tato ztráta pohybovala okolo 30 procent.

Ztráty postihly také přehled fondů s nejvyšším ročním výnosem. Stále sice vede IKS Dluhopisový (profil, názory), ovšem již jen s necelými sedmi procenty - ještě nedávno se ale u tohoto fondu skvělo číslo deset. Druhým nejvýnosnějším fondem je meziročně investAGe AG2000 (profil, názory) s 5,4 procenta a pětiprocentní hranici překonávají ještě Bondinvest (profil, názory) a Sporobond (profil, názory), přímí konkurenti IKS Dluhopisového.

A když už jsme u konkurenčních vztahů, jak dopadl každotýdenní souboj IKS versus ISČS? Celkem do fondů minulý týden přiteklo 386 milionů korun (měřeno čistými prodeji, tedy rozdílem mezi penězi vloženými a vybranými). Jak vidíte i v této tabulce, tentokráte zvítězila ISČS, které majetek pod správou vzrostl o 241 milionů korun, zatímco IKS "jen" o 192 milionů korun. Ale i takový výsledek by jí mohli ostatní závidět - u třetí ŽB-Trust (profil, názory) majetek pod správou narostl o 53 milionů korun, čtvrtý Pioneer (profil, názory) spravuje o 41 milionů více a pátý ČSOB Invest již jen o 21 milionů více, tedy méně než desetinu toho, co dokázala přilákat ISČS.

A které fondy se na těchto výsledcích podílely především? Nejvyšší čisté prodeje vykázal Sporoinvest (profil, názory), a to 137 milionů korun, druhý Sporobond (profil, názory) získal 102 milionů. O milion méně si připsal IKS Peněžní trh (profil, názory), čtvrtý IKS Dluhopisový (profil, názory) získal 93 milionů. Pátý fond, ŽB-Sporokonto (profil, názory), získal 39 milionů korun.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Objem majetku ve správě jednotlivých investičních společností a nárůsty a poklesy za minulý týden, měsíc a rok

Měly by se ČSOB Invest a První investiční spojit nebo by bylo lepší, aby ČSOB První investiční prodala? Kdo by ji mohl koupit? Podělte se s námi o své názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-52
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 3. 2002 8:27, TGP

PIAS? Co nejrychleji prodat nebo zavřít, v té firmě je prostě zvykem podvádět. ETA je jenom vršek ledovce.

Reagovat

 

+13
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

4. 3. 2002 | 14:41 | Harpagon

Nejsem, jen jsem k předchozímu příspěvku zapomněl připojit smajlíka :o)) více

4. 3. 2002 | 14:13

Poté, co dnes vidím, jak "funguje" spojený podnik IPB-ČSOB, tak moje ohodnocení tohoto know-how ČSOB je 0 (nula). Nejste vy náhodou něco jako CSDefense u ČS, tedy ČSOBDefense? více

4. 3. 2002 | 13:21 | Harpagon

Nechme se překvapit. ČSOB má know-how s převzetím podniku IPB. více

4. 3. 2002 | 11:51 | TGP

Jsem rád, že aspoň někdo je optimistou. Mluvil jsem o této fúzi se spoustou lidí a jen málokdo ji považuje za alespoň trochu reálnou a proveditelnou (tedy pokud to má být opravdová fúze a nikoliv jen spojení dvou značek při...více

4. 3. 2002 | 11:16 | Harpagon

Přesněji: 1. prodej obstarávalo Quorum Pro 2. kupec s vyšší cenou nebyl s to doložit finanční krytí a pokud se s prodejem spěchalo ... 3. při srovnání IPB a ČSOB si prostudujte účetní výkazy; hospodářské výsledky jsou...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK