Schlingova nová auta

Schlingova nová auta
Populistický návrh ministra dopravy na dotaci na nákup nových aut má sice mizivou šanci na přijetí, nicméně vedle majitelů ojetin ho uvítají i výrobci automobilů a různí vynalézaví obchodníčci. Je to tak jednoduché. Sešrotovat vrak, dostat dotaci, koupit auto a honem s ním do bazaru.

 automobil

 cena (Kč)
 Škoda Fabia Junior  249 900 
 Renault Twingo  231 900
 Citroen Saxo  239 000
 Suzuki Swift  219 900
 Daewoo Matiz  210 900
 Fiat Seicento  219 900

Až jednu miliardu korun ze státního rozpočtu je připraven ministr dopravy Jaromír Schling věnovat na podporu tohoto projektu. Ministerstvo vychází z toho, že návrh by se měl týkat zhruba jedenácti tisíc automobilů starších patnáct let a nenávratná dotace na jejich výměnu za nové má činit až devadesát tisíc korun. Finanční příspěvek bude poskytnut jen těm, kteří zakoupí nový automobil v ceně do 250 000 korun. Dlužno podotknout, že v této cenové kategorii se výrazně pohybovaly domácí automobily. Jaké vozy si budete moci koupit, ukazuje tabulka.

Myšlenka je to krásná. Budeme motivovat lidi, aby své vraky zamořující ovzduší vysokými emisemi, vyměnili za moderní automobily. Jenže na tuto bohulibou činnost mají daňoví poplatníci věnovat částku, která se přibližně rovná jedné šestině vybrané sumy ze silniční daně. Již jsme si zvykli, že stát přerozděluje. Nyní chce dát peníze těch, kteří buď mají nová auta (pokud je stroj starý 14 let považován za nový) nebo nemají žádná, těm, kdo mají štěstí vlastnit patnáctiletý vrak. Budiž, ať mají nové vozítko. Co se však také může stát?

Hody pro překupníky

Představme si, že každý s patnáct let starým autem dostane dotaci 90 000 korun při nákupu nového. Není nádherný způsob, jak zdvojnásobit, ztrojnásobit či dokonce zečtyřnásobit hodnotu vaší staré škodovky aniž byste museli natankovat plnou nádrž? Již vidím pány v obleku obcházející domky nebo inzeráty v novinách nabízející výhodný odkup vašeho starého automobilu. Buďte si jisti, že zájem o veterány nevznikl diky jejich výborným jízdním vlastnostem.

Postup chytrého podnikavce by mohl být následující. Za pár tisícovek koupí vaši starou šunku (milovanou stodvacítku nebo ruského dravce Moskviče), bez morálních výčitek ji nechá sešrotovat a s potvrzením v kapse si půjde na ministerstvo pro dotaci. Pak koupí třeba Škodu Fabii Junior 1,0 (pozn. jedna z mála Fabií pod 250 000 Kč) a se ziskem ji prodá v autobazaru. Informovali jsme se o cenách nových ojetin a například bazar AAA Auto Praha by za výše zmíněnou škodovku dal zhruba 210 tisíc korun. Tedy o čtyřicet tisíc méně než stojí nový vůz. Nákup starého a jeho likvidace bude stát mezi 10 a 20 tisíci. Jenže je zde devadesát tisíc od státu, což znamená čistý zisk 20 – 30 tisíc korun.

Nemám nic proti zisku různých překupníků, i když o morální stránce jejich obchodů se dá s úspěchem pochybovat. Již jen proto, že jejich čachry jsou založeny na asymetrii informací. V případě auta nebude mít stará babička představu o reálné hodnotě svého starého vozítka v garáži a pro chytrého obchodníka nebude problém ji přesvědčit o ceně. Zaplatí například hodnotu, kterou sice auto má, ale jaksi zapomene započíst „vnitřní hodnotu“, kterou je část státní dotace. Překupníci pouze využívají možností, které jim situace na trhu nabízí. V případě zmiňované dotace by to též mohli zkusit. Ministr Schling jim dá příležitost a navíc z našich daní.

Komu to pomůže?

Pomineme–li různé překupníky, kdo bude na této dotaci profitovat? Podle ministerstva dopravy by to měli být občané České republiky. Tisková mluvčí ministerstva Ludmila Roubcová říká, že návrh je především v zájmu občanů. Umožní jim totiž nahradit staré auta novými, nikoli ojetinami. Alespoň doufejme. Nabízí se totiž otázka. Má ten, kdo vlastní 15 let staré auto, dostatek financí na nové a pomůže mu 90 tisíc? V případě leasingu by to neměl být problém, jenže opět otázka. Budou stačit příjmy těchto lidí na úhradu splátek? A navíc, podle Ludmily Roubcové je na leasingových společnostech, jestli chtějí na systému participovat.

Majitelé autobazarů však připravované změny příliš nevítají. Podle Romana Šuberta ze společnosti Media Action, která mediálně zastupuje největší český autobazar AAA Auto, se nejedná o příliš šťastný návrh. Důvodem je jednostranné zvýhodnění prodejců nových aut.

Zapláčou možná pracovníci technické kontroly (STK), ubude vraků na silnicích a tím i různých dárků za další razítko do technického průkazu. Majitelé autoopraven se spíše zaradují. Staré vraky sice byly samá porucha, ale většinu z nich si majitel opravil sám. Opravu nového vozu laik nezvládne a ceny za práci jsou podstatně vyšší.

Otázkou je, jak budou reagovat samotní úředníci ministerstva dopravy. Přibyly by jim peníze, o kterých mohou rozhodovat. Na druhé straně jim přibude práce. Podle teorie byrokracie úředník přivítá změnu, jen pokud mu zvýší užitek. Že nedostane v důsledku tohoto opatření přidáno, je jasné. Pak by podle této teorie mělo být jeho cílem udělat pravidla co nejvíce komplikovaná a svůj příjem zvýšit formou různých dárků nebo obálek.

Přivítali byste i vy návrh ministra dopravy? Máte doma staré auto? Myslíte, že devadesát tisíc korun stačí většině majitelů vraků na koupi nového auta? Zdá se vám ministrův plán reálný? Podělte se s námi o své názory.

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 32 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 3. 2002 10:08, ipotesil

Jakkoliv nejsem příznivcem vlády starců, pravověrnost diskutujících mne zaráží... Všem, kdo se chtějí vystěhovat bych radil Španělsko. Minulý rok jsem měl příležitost mluvit s našinci z této evropské země. Docela se divili, proč máme 17 let starou rachotinu a říkali, že u nich bych měl možnost o nějaký příspěvek na malé auto v rámci sociálních programů na podporu mladých rodin požádat. Opravdu nevím podrobnosti, třeba by někdo zjistil...
Jinak si ovšem myslím, že "Schlingova auta" jsou samozřejmě předvolební slib z kategorie nesplnitelných vějiček typu "Klausových dvacetitisícových platů k roku 2000" s tím rozdílem, že tady by šlo o použití prostředků ze státního rozpočtu. A proto, i kdyby byla upřímná vůle eventuální příští vlády ČSSD tento slib splnit, těžko by s ním prorazila přes pravověrné...

+33
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 3. 2002 12:46, Phill

Tuto sbirku bych si urcite zakoupil!!!!!!!!!!

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (32 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

O2 vyplatí 21 korun na akcii. Potvrzeno

16. 6. 2021 | Petr Kučera

O2 vyplatí 21 korun na akcii. Potvrzeno

Valná hromada telekomunikační společnosti O2 ze společnosti PPF odsouhlasila návrh představenstva ohledně dividendy. Za standardní akcii vyplatí celkem 21 korun před zdaněním.

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

ČS nemovitostní fond prodal kancelářskou budovu Platinium v Brně. Ta byla nejdéle drženou nemovitost v portfoliu fondu. Kupcem je česká investiční skupina RSBC, která kromě jiného provozuje... celý článek

Conseq má první nákupní centrum

15. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Conseq má první nákupní centrum

Realitní fond české investiční skupiny Conseq koupil obchodní centrum Korso Karviná. Mezi jeho hlavní nájemce patří hypermarket Albert. Prodejcem byla společnost Bluehouse, která... celý článek

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

14. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 44 komentářů

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám... celý článek

Na pražskou burzu míří výrobce příslušenství k mobilům

11. 6. 2021 | Petr Kučera

Na pražskou burzu míří výrobce příslušenství k mobilům

Společnost Recall, výrobce mobilního příslušenství značky Fixed, chce v letošním roce vstoupit na trh Start pražské burzy. Ráda by vybrala 45 milionů korun na rozvoj nových produktů... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.