Kapitálové trhy v týdnu od 11. do 15. 2.

Kapitálové trhy v týdnu od 11. do 15. 2.
Kapitálovým trhům se v uplynulém týdnu dařilo. Vlna obav z účetních machinací již pominula.

Spojené státy
V pondělí
pokračoval pozitivní vývoj, který částečně korigoval ztráty v důsledku obav z účetních machinací. Nejlépe se tento den vedlo společnostem Qualcomm, Cisco a Ciena. První z výše jmenovaných byla dokonce po podpoře od CSFB a upgradu hlavním faktorem růstu bezdrátového sektoru. Růst v networkingovém sektoru zapřičiňila zpráva, že společnost AT&T bude používat zařízení společnosti Cisco a Ciena. Také upgrady společností v polovodičovém sektoru vedly k jeho růstu. Kladně se však nevyvíjely pouze technologie, ale také cyklické tituly (papír, těžké strojírenství, letecké společnosti, maloobchod). Nejisté ovšem zůstává, nakolik jde o korekci ztrát kvůli účetním machinacím a na jakých hodnotách se růst ustálí.

Úterní obchodování se na počátku díky komentářům společnosti Nortel vyvíjelo negativním směrem. Ta oznámila, že kvůli přetrvávající nízké poptávce po jejich produktech bude mít problémy s dosažením očekávaných hospodářských výsledků za 1Q. Tato zpráva ovlivnila celý telekomunikační sektor. Obrat nastal poté, co se začaly realizovat nákupní příkazy, kdy tahounem růstu byly především biotechnologie, které získávaly díky pozitivním komentářům společnosti Merrill Lynch a nízkým cenám mnohých titulů.

Ve středu šel vývoj obchodování kladným směrem, kdy nákupní vlna byla především v první hodině obchodování po otevření a většina titulů v tu dobu dosáhla svých denních maxim. Poté došlo k ustálení a pohybu kurzů v úzkém koridoru. Tento růst byl ovlivněn několika pozitivními zprávami. V lednu vzrostly maloobchodní tržy bez automobilů o neuvěřitelných 1,2 procenta, přičemž se očekával růst o pouhých 0,2 procenta. Kladně zapůsobila na vývoj také ohlášení hospodářských výsledků společností Applid Materials a Network Appliance. Negativně můžeme hodnotit vývoj objemu obchodu, který se drží na nízké úrovni.

Čtvrteční obchodování zakončil Nasdaq v červených číslech, a to díky propadu technologických akcií, který nastal asi dvě hodiny před koncem obchodování. Chování investorů bylo ovlivněno několika negativními zprávami - bankovní sektor oslaboval po opětovném zabýváním se ztrátami kvůli Enronu, dále se spekulovalo o nelehkém vývoji společnosti Hewlett-Packard v příštím čtvrtletí a mnoho dalších. Na druhou stranu byla oznámena makrodata, která se vyvíjela velice pozitivně. Došlo k poklesu žádostí o podporu, poklesu obchodních zásob atd. DJIA překonal tento den 10 000 bodů poprvé od 11. ledna.
Trhy v pátek i přes počáteční pozitivní informace začaly brzy po zahájení obchodování klesat. Důvodem bylo oznámení hodnoty spotřebitelské důvěry pro měsíc únor sestavovaný U. of Michigan, jehož hodnota klesla o 2,1 b. na 90,9 b. Po oznámení tohoto údaje nastal na trhu vytvalý prodejní tlak a zájem investorů se obrátil především na defenzivní sektory jako např. zlato a farmacie. DJIA klesal hlavně díky společnosti IBM, kde panují problémy s účetnictvím. U Nasdaqu byl pokles způsoben společností Qwest Comm. Ta nedokázala navýšit své fondy z prodeje cenných papírů a musela tak využít kreditní linku ve výši $4 mld.

Evropa
Vývoj v Evropě byl již tradičně kopií vývoje v USA, kdy se zprávy z amerických trhů okamžitě promítly na trzích evropských. Mezi sektory, které výrazně působily na celý trh, patřily technologie. Změny jejich pozice byly důvodem k růstu nebo poklesu trhu. Uvést můžeme např. Deutsche Telekom. Ve čtvrtek byla v Německu oznámena hodnota maloobchodních prodejů za prosinec, která klesla o 3,4 procenta. Důvodem je růst úspor obyvatelstva ze strachu před ztrátou zaměstnání, což se pozitivně projevilo v bankovním sektoru.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Investujte bez vybírání. ČSOB zjednodušuje fondy

12. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Investujte bez vybírání. ČSOB zjednodušuje fondy

ČSOB má novou službu, pomocí které chce prodávat investice do podílových fondů svým klientům. Produkt nazvaný ČSOB NaMíru startuje s akcí, během níž do konce června odpouští vstupní... celý článek

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

12. 4. 2021 | Lucie Kretková | 4 komentáře

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

V předchozím článku jsme si vysvětlili základní pravidla, jak zdanit příjmy z prodeje akcií či podílových listů, co se počítá do limitu pro osvobození nebo jak funguje časový test.... celý článek

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

9. 4. 2021 | Martin Mašát | 12 komentářů

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

Akciové fondy se zaměřením na vyspělé trhy si od začátku letošního roku připsaly v průměru 7,3 %. Za posledních deset let se dalo vydělat kolem 110 %.

ETF, nebo aktivně řízený fond? Kombinujte, jsme na hraně

8. 4. 2021 | Adam Erler | 5 komentářů

ETF, nebo aktivně řízený fond? Kombinujte, jsme na hraně

Vyplatí se peníze svěřit portfoliovému manažerovi podílového fondu, nebo je lepší jen kopírovat index? Adam Erler z investiční společnosti Conseq v komentáři vysvětluje, proč si myslí,... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Jenom dva neporazily inflaci

8. 4. 2021 | Jan Traxler | 5 komentářů

Výsledky nemovitostních fondů: Jenom dva neporazily inflaci

Šestnáct z osmnácti sledovaných nemovitostních fondů v roce 2020 porazilo inflaci. Ale až na jednu výjimku jejich výnosy oproti roku 2019 mírně poklesly. Letošní rok bude podobný.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.