Kapitálové trhy v týdnu od 11. do 15. 2.

Kapitálové trhy v týdnu od 11. do 15. 2.
Kapitálovým trhům se v uplynulém týdnu dařilo. Vlna obav z účetních machinací již pominula.

Spojené státy
V pondělí
pokračoval pozitivní vývoj, který částečně korigoval ztráty v důsledku obav z účetních machinací. Nejlépe se tento den vedlo společnostem Qualcomm, Cisco a Ciena. První z výše jmenovaných byla dokonce po podpoře od CSFB a upgradu hlavním faktorem růstu bezdrátového sektoru. Růst v networkingovém sektoru zapřičiňila zpráva, že společnost AT&T bude používat zařízení společnosti Cisco a Ciena. Také upgrady společností v polovodičovém sektoru vedly k jeho růstu. Kladně se však nevyvíjely pouze technologie, ale také cyklické tituly (papír, těžké strojírenství, letecké společnosti, maloobchod). Nejisté ovšem zůstává, nakolik jde o korekci ztrát kvůli účetním machinacím a na jakých hodnotách se růst ustálí.

Úterní obchodování se na počátku díky komentářům společnosti Nortel vyvíjelo negativním směrem. Ta oznámila, že kvůli přetrvávající nízké poptávce po jejich produktech bude mít problémy s dosažením očekávaných hospodářských výsledků za 1Q. Tato zpráva ovlivnila celý telekomunikační sektor. Obrat nastal poté, co se začaly realizovat nákupní příkazy, kdy tahounem růstu byly především biotechnologie, které získávaly díky pozitivním komentářům společnosti Merrill Lynch a nízkým cenám mnohých titulů.

Ve středu šel vývoj obchodování kladným směrem, kdy nákupní vlna byla především v první hodině obchodování po otevření a většina titulů v tu dobu dosáhla svých denních maxim. Poté došlo k ustálení a pohybu kurzů v úzkém koridoru. Tento růst byl ovlivněn několika pozitivními zprávami. V lednu vzrostly maloobchodní tržy bez automobilů o neuvěřitelných 1,2 procenta, přičemž se očekával růst o pouhých 0,2 procenta. Kladně zapůsobila na vývoj také ohlášení hospodářských výsledků společností Applid Materials a Network Appliance. Negativně můžeme hodnotit vývoj objemu obchodu, který se drží na nízké úrovni.

Čtvrteční obchodování zakončil Nasdaq v červených číslech, a to díky propadu technologických akcií, který nastal asi dvě hodiny před koncem obchodování. Chování investorů bylo ovlivněno několika negativními zprávami - bankovní sektor oslaboval po opětovném zabýváním se ztrátami kvůli Enronu, dále se spekulovalo o nelehkém vývoji společnosti Hewlett-Packard v příštím čtvrtletí a mnoho dalších. Na druhou stranu byla oznámena makrodata, která se vyvíjela velice pozitivně. Došlo k poklesu žádostí o podporu, poklesu obchodních zásob atd. DJIA překonal tento den 10 000 bodů poprvé od 11. ledna.
Trhy v pátek i přes počáteční pozitivní informace začaly brzy po zahájení obchodování klesat. Důvodem bylo oznámení hodnoty spotřebitelské důvěry pro měsíc únor sestavovaný U. of Michigan, jehož hodnota klesla o 2,1 b. na 90,9 b. Po oznámení tohoto údaje nastal na trhu vytvalý prodejní tlak a zájem investorů se obrátil především na defenzivní sektory jako např. zlato a farmacie. DJIA klesal hlavně díky společnosti IBM, kde panují problémy s účetnictvím. U Nasdaqu byl pokles způsoben společností Qwest Comm. Ta nedokázala navýšit své fondy z prodeje cenných papírů a musela tak využít kreditní linku ve výši $4 mld.

Evropa
Vývoj v Evropě byl již tradičně kopií vývoje v USA, kdy se zprávy z amerických trhů okamžitě promítly na trzích evropských. Mezi sektory, které výrazně působily na celý trh, patřily technologie. Změny jejich pozice byly důvodem k růstu nebo poklesu trhu. Uvést můžeme např. Deutsche Telekom. Ve čtvrtek byla v Německu oznámena hodnota maloobchodních prodejů za prosinec, která klesla o 3,4 procenta. Důvodem je růst úspor obyvatelstva ze strachu před ztrátou zaměstnání, což se pozitivně projevilo v bankovním sektoru.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.