Fondy: vstupní nebo výstupní?

Fondy: vstupní nebo výstupní?
Příliv peněz do fondů neustal ani v polovině února. Čisté týdenní prodeje dosáhly bezmála 600 milionů korun. Mezi deseti nejžádanějšími fondy jsou čtyři peněžního trhu, pět dluhopisových a jeden akciový.

Přes půl miliardy nových peněz týden co týden pro všechny dohromady, okolo jedné miliardy pro každou ze dvou největších investičních společností. Na takové, v předchozích dvou letech nerealizovatelně optimistické výsledky tuzemských fondů si v posledních týdnech začínáme zvykat, stejně jako na fakt, že nové peníze již nepřicházejí jen do fondů peněžního trhu, ale přibližně se stejnou intenzitou také do fondů dluhopisových.

Na poplatky vede ISČS

Dluhopisové fondy, na rozdíl od fondů peněžního trhu, investiční společnosti zatěžují, nebo v budoucnu zatěžovat plánují prodejními poplatky. Jak se liší poplatková politika největších rivalů – ISČS a IKS Komerční banky?

Jednoznačně příznivější strukturu poplatků má v současnosti ISČS. Sporobond (profil, názory) i Trendbond (profil, názory) jsou od vstupních i výstupních poplatků zatím osvobozeny. Slůvko zatím u Trendbondu nepřekvapí, u Sporobondu s bezmála čtyřletou historií a stejně dlouhou tradicí bezpoplatkovosti je ale novinkou. Lze předpokládat, že u obou fondů se poplatky objeví až poté, co trhy naberou severní směr a budou jím alespoň půl roku kráčet. Ani pak sražená částka nebude nikterak fatální (do 1,5 %). ISČS má poplatkový strop na 1,75 procentech, právě tolik loni stanovila na svých akciových fondech Sporotrend (profil, názory), Globaltrend (profil, názory) a Eurotrend (profil, názory). V dalším horizontu na rostoucím trhu se ale tento strop zřejmě zvýší, protože ISČS vrátí poplatky akciových fondů na tři procenta, kde byly do počátku léta minulého roku.

Nepřehlednější poplatkovou politiku má IKS Komerční banky. Dlužno zároveň dodat, že všechny její fondy jsou pro podílníka dražší. Za vstup do fondu fondů (profil, názory) a fondu světových indexů (profil, názory) účtuje na vstupu tři procenta, u fondu Dluhopisového (profil, názory) a Plus bondového (profil, názory) naopak zaplatíte na výstupu. U prvního jmenovaného jedno procento, u druhého dvojnásobek. Zdá se, že výstupní poplatky jsou strategií stávajícího managementu IKS, zatímco poplatky vstupní jsou na fondech založených Romanem Pospíšilem a spol., předchozí manažerskou garniturou IKS KB. O sjednocení poplatkové strategie v IKS KB zatím neuvažují.

Vyrovnané síly

Nejvíce peněz – 169 milionů korun - sice získal IKS peněžní trh (profil, názory), celkově ale získala více peněz ISČS (321,6 milionu korun proti 305,2 milionům IKS KB). V podstatě jsou ale síly obou investičních společností velmi vyrovnané. V kategorii největšího růstu majetku za měsíc stále vede o 100 milionů korun s více než miliardou nových investic IKS KB.

Nejvíce – 10,3 milionu korun - odplynulo z Restitučního fondu (profil, názory). Během šestnácti měsíců, jež uběhly od otevření, poklesl majetek pod správou fondu o bezmála sedm miliard korun. (Graf vývoje majetku pod správou Restitučního fondu najdete zde. O 8,3 milionu korun poklesl majetek také ve Výnosovém fondu První investiční (OFPISVYN). V desítce fondů s největším úbytkem majetku najdete ještě ISČS Český (profil, názory) a čtyři další fondy ISČS, dva zástupce má také IKS Komerční banky a jednoho První investiční.

Rostou i akciové fondy

Týdenní výkonnosti akciových a smíšených fondů jsou kladné (+1,5 %). Za poslední měsíc poklesl majetek připadající na jeden podíl v akciovém fondu v průměru o 3,35 procent, za poslední čtvrt rok poklesl majetek každého podílníka v průměru o 6,4 procenta a za rok o plných 29 procent. Týdenní výsledky v černých, tedy kladných, číslech zapsaly ještě fondy fondů a fondy smíšené. Fondy dluhopisové a peněžního trhu tentokrát stagnovaly, respektive mírně ztrácely.

Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadil s 2,64 procenty ŽB akciový (profil, názory) a ČSOB evropský akciový (profil, názory). Nejvíce, přes jedno procento, ztrácel Akro OPF Český (profil, názory) a Středoevropský fond První investiční (profil, názory).

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Proč se fondům letos tak daří? Je vám sympatičtější vstupní nebo výstupní poplatek? Podělte se s ostatními o své názory!

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 2. 2002 15:32, jadr

Ano samozřejmě tak si lze představit ideální stav, není to nic nového, jak to bylo s odměnami felčarů u panovníků? Dokud panovník hýřil zdravím, tak i felčar hýřil, třeba i majetkem, ale to bych chtěl asi moc.

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 2. 2002 19:13, GEKKO 99

Celkem logicke a spravne mi pripadaji poplatky za spravu. Fondem se totiz pochopitelne nekdo musi zaobirat a tedy logicky by za to mel dostat zaplaceno. Castecne lze akceptovat i poplatky na vstupu u akciovych fondu pokud nepresahnou max.1-2 procenta! Vystupni poplatky povazuji za nehoraznost. poplatkovou politiku lze napr akceptovat u SIS a snad u PIAS ci u IKS. Ostudou jsou napr fondy zivnobanky nebo Pioneer !! Vysoke vstupni ci vystupni polatky pouze charakterizuji neschopnost a nenazranost managementu!!!
Vstupni ci dokonce vystupni poplatky a peneznich a dluhopisovych trhu povazuji za naprostou nehoraznost.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

30. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Ministerstvo financí varuje před takzvanými investičními tokeny.

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

18. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

V dalším díle investičního seriálu se dostáváme k rizikovým spekulacím pro zkušené. Vysvětlíme, proč většina lidí při sázkách na krátké trendy prodělává. A ukážeme, kdy se hodí využít... celý článek

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

16. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

Novým přírůstkem fondu kvalifikovaných investorů ZDR Investments SICAV je retail park Gatterederstraße ve Vídni. Nemovitost v hodnotě 400 milionu koupil fond od rakouského privátního... celý článek

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

9. 11. 2021 | Jitka Šorfová

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

Před dvěma lety se Vít Endler postavil do čela tehdy málo známé crowdfundingové platformy finGOOD. Minulý rok s ním fintechový startup navzdory covidu vyrostl o 150 procent a letos... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.