Je porodné dostatečnou pomocí?

Je porodné dostatečnou pomocí?
V posledních letech má vývoj porodnosti u nás k optimismu daleko. Chmurné prognózy přináší především pohled do budoucnosti, kdy se současný důchodový systém stane neudržitelným, neboť počet pracujících a zejména výše jimi odváděných daní zdaleka nebude postačovat na důstojnou výši důchodů.
Neustále klesající počet novorozenců nutí stát, aby přišel s něčím, co porodnost podpoří. Daří se to státu? Statistiky zatím ukazují, že nepříliš. Přesto snaha je - jednou z forem snahy státu o zvýšení porodnosti je porodné. Pokud právě očekáváte příchod miminka, můžete se těšit i na nějakou tu korunku. Tato dávka je poskytována podle zákona o státní sociální podpoře. Výše této podpory byla naposledy upravena 1. října 2001. Výše porodného závisí především na výši částky na osobní potřeby dítěte a na tom, kolik dětí se narodí.

Základem pro výpočet je zmíněná částka pro osobní potřeby dítěte do 6 let, ta je nyní stanovena na 1 690 korun. Tato částka se při jednom dítěti násobí koeficientem 5, což znamená, že ke svému potomkovi dostanete do začátku 8 450 korun. Ještě veselejší to je při narození dvojčat. 1690 korun se počítá jako základ každému z nich a navíc koeficient je zvýšen na 6. To znamená, že porodné, které obdržíte, bude ve výši 20280 korun. Pokud budete mít trojčata, nebo dokonce ještě více miminek najednou, je koeficient stanoven už na hodnotu 10. Kdyby se vám tedy narodili čtyřčata, dostanete už docela zajímavých 67 600 korun.

Otázkou je, zda porodnost klesá jen z ekonomických důvodů. Ani Německo se nemůže chlubit zrovna vysokou porodností, a těžko můžeme tvrdit, že by na tom Němci byli ekonomicky špatně. V našich podmínkách je ovšem narození dítěte pro rodinu velkou ekonomickou zátěží. Je dobře, že se stát snaží pomoci. Je však tato pomoc dostatečná?

Další informace naleznete v naší sekci dítě.

Myslíte si, že by se porodné mělo zvýšit? Nebo je úplně jedno jak je vysoké? Co říkáte na znovuzavedení plošných přídavků na děti? Podělte se s ostatními o své názory!

Líbil se vám článek?

-36
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 42 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 3. 2002 16:48, SYROVY

Jasně, zaveďme ještě na děti daň z přepychu, tzv. pravicový odborníku. Jedná se o to, že v současné době je velmi složité pořídít si dítě, když společenské i politické klima je velmi nejisté, kdy neexistuje žádná koncepce ve vzdělávání, sociální politice, zaměstnanosti apod.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 3. 2002 8:26

Naprostý souhlas! Je to nezodpovědnost přivádět na svět potomky, když jim jejich rodiče nejsou schopni zajistit rozumnou existenci. Díky přídavkům se tak děti stávají předmětem kupčení. Navíc se tímto způsobem zvyšuje počet ekonomicky slabých, což roztáčí spirálu žádostí o příspěvky a dále zvyšuje požadavky na stát a jeho náklady.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (42 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Dluhopisy se splašily. Kolik vydělaly podílové fondy v únoru

5. 3. 2021 | Martin Mašát | 3 komentáře

Dluhopisy se splašily. Kolik vydělaly podílové fondy v únoru

Letošní únor nepotěšil konzervativní investory v dluhopisových fondech. Výnosy dluhopisů stouply ze strachu z budoucí inflace, což u dluhopisových fondů znamená, že utrpěly ztráty.... celý článek

Kouzelná Pilulka. Akcie posílí o dalších 100 %, věří fanoušek

4. 3. 2021 | Jaroslav Šura | 2 komentáře

Kouzelná Pilulka. Akcie posílí o dalších 100 %, věří fanoušek

Jaroslav Šura patří na Twitteru k nejvýraznějším tvářím mezi českými investory. Ve svém nadšení pro akcie Pilulky nemá konkurenci. Kdo ho v říjnu poslechl a nakoupil za 424 Kč, mohl... celý článek

Soud jako byznys. Pojďme vyhrát spor

4. 3. 2021 | Renata Lichtenegerová

Soud jako byznys. Pojďme vyhrát spor

Odměna až z toho, co dokážeme vysoudit. Ve sporech, které za své klienty vede společnost LitFin, se právě teď hraje o víc než miliardu. Eur.

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

3. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 29 komentářů

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

Jak zhodnotit úspory, které vám na bankovních vkladech požírá inflace? Zkuste se naučit investovat. Jestli vám to připadá složité, ze začátku to můžete vzít jako hru. Vysvětlíme její... celý článek

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

1. 3. 2021 | Radim Zelený | 13 komentářů

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

Raketový růst ceny bitcoinu přináší pozornost kryptoměnovým a blockchainovým projektům z celého světa. Jedna z tuzemských technologických firem, která se chce prosadit, je Platon Finance... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.