Je porodné dostatečnou pomocí?

Je porodné dostatečnou pomocí?
V posledních letech má vývoj porodnosti u nás k optimismu daleko. Chmurné prognózy přináší především pohled do budoucnosti, kdy se současný důchodový systém stane neudržitelným, neboť počet pracujících a zejména výše jimi odváděných daní zdaleka nebude postačovat na důstojnou výši důchodů.
Neustále klesající počet novorozenců nutí stát, aby přišel s něčím, co porodnost podpoří. Daří se to státu? Statistiky zatím ukazují, že nepříliš. Přesto snaha je - jednou z forem snahy státu o zvýšení porodnosti je porodné. Pokud právě očekáváte příchod miminka, můžete se těšit i na nějakou tu korunku. Tato dávka je poskytována podle zákona o státní sociální podpoře. Výše této podpory byla naposledy upravena 1. října 2001. Výše porodného závisí především na výši částky na osobní potřeby dítěte a na tom, kolik dětí se narodí.

Základem pro výpočet je zmíněná částka pro osobní potřeby dítěte do 6 let, ta je nyní stanovena na 1 690 korun. Tato částka se při jednom dítěti násobí koeficientem 5, což znamená, že ke svému potomkovi dostanete do začátku 8 450 korun. Ještě veselejší to je při narození dvojčat. 1690 korun se počítá jako základ každému z nich a navíc koeficient je zvýšen na 6. To znamená, že porodné, které obdržíte, bude ve výši 20280 korun. Pokud budete mít trojčata, nebo dokonce ještě více miminek najednou, je koeficient stanoven už na hodnotu 10. Kdyby se vám tedy narodili čtyřčata, dostanete už docela zajímavých 67 600 korun.

Otázkou je, zda porodnost klesá jen z ekonomických důvodů. Ani Německo se nemůže chlubit zrovna vysokou porodností, a těžko můžeme tvrdit, že by na tom Němci byli ekonomicky špatně. V našich podmínkách je ovšem narození dítěte pro rodinu velkou ekonomickou zátěží. Je dobře, že se stát snaží pomoci. Je však tato pomoc dostatečná?

Další informace naleznete v naší sekci dítě.

Myslíte si, že by se porodné mělo zvýšit? Nebo je úplně jedno jak je vysoké? Co říkáte na znovuzavedení plošných přídavků na děti? Podělte se s ostatními o své názory!

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-36
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 42 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 3. 2002 16:48, SYROVY

Jasně, zaveďme ještě na děti daň z přepychu, tzv. pravicový odborníku. Jedná se o to, že v současné době je velmi složité pořídít si dítě, když společenské i politické klima je velmi nejisté, kdy neexistuje žádná koncepce ve vzdělávání, sociální politice, zaměstnanosti apod.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 3. 2002 8:26

Naprostý souhlas! Je to nezodpovědnost přivádět na svět potomky, když jim jejich rodiče nejsou schopni zajistit rozumnou existenci. Díky přídavkům se tak děti stávají předmětem kupčení. Navíc se tímto způsobem zvyšuje počet ekonomicky slabých, což roztáčí spirálu žádostí o příspěvky a dále zvyšuje požadavky na stát a jeho náklady.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (42 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.