Většina z velkých bank nedodržuje nový zákon

Většina z velkých bank nedodržuje nový zákon
Od ledna vstoupil v platnost zákon, který mimo jiné nově upravuje, jakým způsobem má být spotřebitel informován o nákladech spotřebitelských úvěrů. Banky bohužel zatím zákon ve své většině ignorují.

Počátkem ledna 2002 vstoupil v platnost zákon 321 ze 17. srpna 2001, který mimo jiné nově upravuje, jakým způsobem má být spotřebitel informován o nákladech spotřebitelských úvěrů, určuje jednotný vzorec pro výpočet tzv. Roční procentní sazby nákladů (RPSN), kde je zahrnut nejen roční úrok u úvěru, ale i další poplatky, které zatíží zájemce o půjčky, ať od společností zabývajících se splátkovým prodejem, tak i od bankovních ústavů. Cílem je samozřejmě zjednodušit občanovi orientaci v bludišti čísel, kde s ním tyto firmy a banky ne vždy hrály úplně fér hru.

Ve sdělovacích prostředcích byly a jsou hojně přetřásány především firmy splátkového prodeje a firmy leasingové. Trošku se pozapomnělo na banky, kde bylo uvádění ročního úroku pravda již dříve standardem a úvěry tak byly snáze porovnatelné. Nicméně i u bank existují další poplatky, které mohou celkové náklady úvěru řádně pozvednout, a i pro banky samozřejmě zmiňovaný zákon platí.

V §3 zákona se říká: „Jestliže je nabízen spotřebitelský úvěr nebo zprostředkování smlouvy, ve které se sjednává spotřebitelský úvěr, reklamou nebo nabídkou zboží nebo služby obsahující úrokovou sazbu nebo jakékoli údaje týkající se nákladů na úvěr, musí být jejich součástí roční procentní sazba nákladů na spotřebitelský úvěr nebo příklad jejího výpočtu…“ Celkem jasná definice, bezezbytku se vztahující i na internetové prezentace bank. Jenže většinu z největších bankovních ústavů u nás, zdá se, zákon nevzrušuje a neobtěžují se vyhovět jeho liteře. Pěkná ukázka úcty k právu v naší republice. Stačí si internetové stránky jednotlivých bankovních domů prohlédnout.

Do malého průzkumu byly zahrnuty stránky těchto bank: HVB (profil, názory), Česká spořitelna (profil, názory), Komerční banka (profil, názory), eBanka (profil, názory), Union banka (profil, názory), GE Capital Bank (profil, názory), ČSOB (profil, názory), Citibank (profil, názory) a Raiffeisen (profil, názory). Ačkoliv je konec ledna, vyhovují znění zmiňovaného zákona jen stránky dvou bankovních domů: GE Capital Bank a ČSOB. Obě kromě běžně uváděných úroků mají přesně jak má být uvedenu i RPSN – Ge Capital Bank v jedné tabulce, ČSOB pak má úplně dole na stránce s úrokovými sazbami dosti malinký odkaz, který otevře stránku s příklady úvěrů a jejich nákladovosti včetně RPSN. Klobouk dolů, i když by to měla být samozřejmost. Zákonu vyhovují i stránky Komerční banky, která pro jistotu o úrocích informuje způsobem, který sice nevyžaduje uvedení RPSN, ale taky případnému zájemci o úvěr nesdělí informace, které jsou asi vždy při úvěru nejpodstatnější, tedy kolik navíc zaplatí. Takové "informace" jsou k ničemu. Velmi obdobně informuje o svých půjčkách i Raiffeisen bank, neuvádí konkrétně ani úrokové sazby, ani RPSN, rovněž tedy zákonu vyhovuje.

Další bankovní ústavy mají stránky v nezměněné podobě z minulého roku, a tedy odporující zákonu. HVB, Česká spořitelna, eBanka, Union banka, Citibank, všechno velké banky, které bohužel nedovedou ohlídat své internetové stránky a včas je dát do souladu s platným zákonem. Zastavil bych se ještě u Citibank – tak má u svých úrokových sazeb šalamounsky uveden nadpis "roční procentní sazba", což jsem nejprve považoval za zmiňovanou RPSN. Pro jistotu jsem zavolal na infolinku této banky, kde mne vyvedly z omylu – na stránkách mají klasicky uvedeny roční úroky, takže opět špatně.

Jak vidno, renomovaným bankovním domům povětšinou asi nezáleží na jejich image, nezajímá je zákon a zřejmě ho považují jen za drobnost, která není hodna jejich pozoronosti. Dohled nad dodržováním zákona včetně možnosti sankcí má Česká obchodní inspekce. Určitě by neškodilo, kdyby zmíněným bankám vysvětlila, že zákon musí dodržovat každý.

Co nakonec přiměje banky vyhovět zákonu? Spotřebitelé? Nebo inspekce? Nebo budou dlouhodobě literu zákona ignorovat? Podělte se s námi o zkušenosti a názory!

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 1. 2002 9:27, SkrivanekT

To že jednou GE něco dodržuje jako první mne opravdu překvapuje, čest jim a hanba tajičům :-)

+38
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 2. 2002 10:04

A to jste zjistil jak? Je vidět, že systému fungování OK karty vůbec nerozumíte, jinak byste něco takového nemohl vůbec napsat.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Můžeme kritizovat bitcoin? Jak to vidí Vávra, Stroukal a Pilař

2. 8. 2021 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Můžeme kritizovat bitcoin? Jak to vidí Vávra, Stroukal a Pilař

Jaká jsou největší úskalí investice do kryptoměn? Co by se stalo, kdyby bitcoin stál milion dolarů? Budeme s ním opravdu někdy platit? Poslechněte si záznam debaty.

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

27. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

Co v praxi znamená ESG investování, které se zaměřuje na společenskou odpovědnost? Petr Šimčák, ředitel investic v Amundi, v rozhovoru vysvětluje, proč to podle něj celé dává smysl.... celý článek

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

24. 7. 2021 | Daniel Tácha | 9 komentářů

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

Pandemie, rostoucí inflace a nejistota z budoucího vývoje ještě víc rozhýbala hypoteční i realitní trh. Nemovitosti zejména ve velkých městech, kde poptávka významně převyšuje nabídku,... celý článek

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

22. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

Dominik Stroukal je další z řady známých osobností, jejichž jméno podvodníci zneužívají, aby z lidí dostali peníze. A jsou úspěšní, jak ukazují příběhy mnoha podvedených, kteří se na... celý článek

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

21. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

Investiční platforma Fondee dostala licenci obchodníka s cennými papíry od České národní banky. „Spolu s ní získáváme i právo takzvaného EU passportu, které hodláme využít pro expanzi... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.