Počátkem ledna 2002 vstoupil v platnost zákon 321 ze 17. srpna 2001, který mimo jiné nově upravuje, jakým způsobem má být spotřebitel informován o nákladech spotřebitelských úvěrů, určuje jednotný vzorec pro výpočet tzv. Roční procentní sazby nákladů (RPSN), kde je zahrnut nejen roční úrok u úvěru, ale i další poplatky, které zatíží zájemce o půjčky, ať od společností zabývajících se splátkovým prodejem, tak i od bankovních ústavů. Cílem je samozřejmě zjednodušit občanovi orientaci v bludišti čísel, kde s ním tyto firmy a banky ne vždy hrály úplně fér hru.
Ve sdělovacích prostředcích byly a jsou hojně přetřásány především firmy splátkového prodeje a firmy leasingové. Trošku se pozapomnělo na banky, kde bylo uvádění ročního úroku pravda již dříve standardem a úvěry tak byly snáze porovnatelné. Nicméně i u bank existují další poplatky, které mohou celkové náklady úvěru řádně pozvednout, a i pro banky samozřejmě zmiňovaný zákon platí.
V §3 zákona se říká: „Jestliže je nabízen spotřebitelský úvěr nebo zprostředkování smlouvy, ve které se sjednává spotřebitelský úvěr, reklamou nebo nabídkou zboží nebo služby obsahující úrokovou sazbu nebo jakékoli údaje týkající se nákladů na úvěr, musí být jejich součástí roční procentní sazba nákladů na spotřebitelský úvěr nebo příklad jejího výpočtu…“ Celkem jasná definice, bezezbytku se vztahující i na internetové prezentace bank. Jenže většinu z největších bankovních ústavů u nás, zdá se, zákon nevzrušuje a neobtěžují se vyhovět jeho liteře. Pěkná ukázka úcty k právu v naší republice. Stačí si internetové stránky jednotlivých bankovních domů prohlédnout.
Do malého průzkumu byly zahrnuty stránky těchto bank: HVB (profil, názory), Česká spořitelna (profil, názory), Komerční banka (profil, názory), eBanka (profil, názory), Union banka (profil, názory), GE Capital Bank (profil, názory), ČSOB (profil, názory), Citibank (profil, názory) a Raiffeisen (profil, názory). Ačkoliv je konec ledna, vyhovují znění zmiňovaného zákona jen stránky dvou bankovních domů: GE Capital Bank a ČSOB. Obě kromě běžně uváděných úroků mají přesně jak má být uvedenu i RPSN – Ge Capital Bank v jedné tabulce, ČSOB pak má úplně dole na stránce s úrokovými sazbami dosti malinký odkaz, který otevře stránku s příklady úvěrů a jejich nákladovosti včetně RPSN. Klobouk dolů, i když by to měla být samozřejmost. Zákonu vyhovují i stránky Komerční banky, která pro jistotu o úrocích informuje způsobem, který sice nevyžaduje uvedení RPSN, ale taky případnému zájemci o úvěr nesdělí informace, které jsou asi vždy při úvěru nejpodstatnější, tedy kolik navíc zaplatí. Takové "informace" jsou k ničemu. Velmi obdobně informuje o svých půjčkách i Raiffeisen bank, neuvádí konkrétně ani úrokové sazby, ani RPSN, rovněž tedy zákonu vyhovuje.
Další bankovní ústavy mají stránky v nezměněné podobě z minulého roku, a tedy odporující zákonu. HVB, Česká spořitelna, eBanka, Union banka, Citibank, všechno velké banky, které bohužel nedovedou ohlídat své internetové stránky a včas je dát do souladu s platným zákonem. Zastavil bych se ještě u Citibank – tak má u svých úrokových sazeb šalamounsky uveden nadpis "roční procentní sazba", což jsem nejprve považoval za zmiňovanou RPSN. Pro jistotu jsem zavolal na infolinku této banky, kde mne vyvedly z omylu – na stránkách mají klasicky uvedeny roční úroky, takže opět špatně.
Jak vidno, renomovaným bankovním domům povětšinou asi nezáleží na jejich image, nezajímá je zákon a zřejmě ho považují jen za drobnost, která není hodna jejich pozoronosti. Dohled nad dodržováním zákona včetně možnosti sankcí má Česká obchodní inspekce. Určitě by neškodilo, kdyby zmíněným bankám vysvětlila, že zákon musí dodržovat každý.
Co nakonec přiměje banky vyhovět zákonu? Spotřebitelé? Nebo inspekce? Nebo budou dlouhodobě literu zákona ignorovat? Podělte se s námi o zkušenosti a názory!
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
31. 1. 2002 9:27, SkrivanekT
To že jednou GE něco dodržuje jako první mne opravdu překvapuje, čest jim a hanba tajičům :-)
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
7. 2. 2002 10:04
A to jste zjistil jak? Je vidět, že systému fungování OK karty vůbec nerozumíte, jinak byste něco takového nemohl vůbec napsat.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.