Tyto průzkumy, dostupné dvakrát ročně pro 129 měst v 89 zemích, sledují cenu více než 160 položek, od jídla či oblečení přes nájem a služby až po cenu městské dopravy nebo jídla v restauraci. Obvykle se používají pro úpravu platů manažerů a konzultantů vyslaných do zahraničí, ale neškodí se na ně podívat jen tak.

Základem pro srovnání je "cena života" v New Yorku s indexem 100. Z dat, které The Economist Intelligence Unit uvěřejnila (kompletní výsledky jsou k dispozici pouze platícím zákazníkům, a to včetně Prahy), jako nejlevnější město vychází novozélandský Auckland s indexem mírně přesahujícím 60 procent newyorkských cen. Sedmdesát procent newyorkských příjmů vám bude stačit v Madridu, necelých osmdesát procent v Bruselu, Berlíně či Milánu.
Někoho možná překvapí, že Moskva je dražší než Amsterdam (ale levnější než Vídeň) a že život v Paříži vás vyjde dráž než život v Pekingu. Dražší než New York jsou v Evropě pouze tři města - Curych, Londýn a Oslo. Ještě dráž než Oslo vás ovšem vyjde Asie - život v Hong Kongu je téměř o pětinu dražší než v New Yorku a na zachování životního standardu v Ósace a Tokiu budete potřebovat o téměř čtyřicet procent více než v New Yorku.
Ve kterém městě byste rádi žili? Máte takový plat, abyste si to mohli dovolit? Je dobré strávit několik let v cizí kultuře? Podělte se s ostatními o své názory!
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
30. 1. 2002 9:26, TGP
Nemám na to :-(
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
30. 1. 2002 15:46, Karófek
Když na to nemáš,seď doma na prdeli a pěj chválu na profesora Klause!
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.