Skříň po babičce

Skříň po babičce
Zdědili jste skříň po babičce, která pamatuje alespoň druhou světovou válku? Potřebujete vybavit kancelář nebo domácnost nábytkem? Pak neváhejte navštívit některý z četných bazarů, můžete tím získat či ušetřit docela dost peněz.

Proč do bazaru

Bazary navštěvují lidé, které zajímá především cena. Je možné v nich pořídit téměř jakýkoliv nábytek do bytu, chalupy nebo kanceláře – židle (100-400 Kč), stoly, skříně (1500-3000 Kč), komody, police (600-1500 Kč), postele i s matracemi (700-1500 Kč), sedací soupravy (2000-3000 Kč) či obývací stěny. Kromě nábytku lze koupit další drobné vybavení, od lampiček, přes sušáky na prádlo a žehlící prkna, až po sporáky či kamna. To vše především použité, při troše štěstí zánovní.

Za tři tisíce je možné zakoupit například následující komplet: šatní skříň (160×80×60 – 1900 Kč), knihovnu se čtyřmi policemi (140×80×40 – 700 Kč) a skříňku se dvěma policemi (60×80×45 – 400 Kč), tedy základní vybavení pro uložení věcí do právě pronajatého, nezařízeného bytu.

Problémem je odvoz

Nákup se prodraží tomu, kdo nemá auto nebo ochotné kamarády, kteří pomohou s odvozem. Do taxíku či autobusu se koupená skříň nevměstná a smluvní dopravce s avií si za odvoz účtuje od 500 do 1000 korun, dle vzdálenosti (50 až 250 Kč za naložení a vyložení, 13 až 20 Kč za kilometr).

Kamarád se Škodou Felicíí Combi nebo podobně prostorově dimenzovaným autem zvládne zmiňovanou šatní skříň, polici a skříňku na jeden zátah, pomůže s naložením i vyložením a na benzín mu bude stačit jedna či dvě stokoruny.

Jak to v bazarech probíhá

Bazary nábytku fungují jako zprostředkovatelé. Prodávající přiveze „svůj kousek nábytku“ a představu o ceně. Pokud se při ocenění shodnou s nákupčím bazaru, může být daný předmět přijat do komise a vystaven. Komisní poplatek činí obvykle 30 % z prodejní ceny (rozmezí 25 až 50 %). Pokud se věc do jednoho měsíce neprodá, většinou je zlevněna o 10 %, nebo si ji může prodávající vzít zpět – pak je mu účtován poplatek 3 % za skladování. Pro prodej je dobré být starší 18 let, vzít si s sebou občanský průkaz a mít na paměti, že v některých bazarech končí příjem do komise hodinu před zavírací dobou.

Pro nákup není žádný osobní doklad třeba, stačí peníze v hotovosti. Nábytku chtivý kupující navštíví bazar v otevírací době, projde se po prodejní ploše a pokud ho některý vystavený kus zaujme, může ho okamžitě zaplatit a odvézt domů. Zamluvit si vybranou věc není až na výjimky možné; pokud si ji kupující nechce vzít hned, musí zaplatit minimálně zálohu (v řádu stokorun), obvykle však celou prodejní cenu. Otálet s odvozem po zaplacení se nevyplatí. Uschování věci je zdarma pouze jeden až tři dny, za další dny se platí skladné 10 až 50 korun za kus a den.

Bazary v Praze

Pražským rájem bazarů je Libeňský ostrov, nachází se tu pět rozlehlých hal s bazary nábytku. Některé z nich věnují část prodejní plochy novému, případně stylovému nábytku – v bazaru "Vališ" je to nový sektorový nábytek stažený z prodejen, v bazaru "Antik KNY" pak nový nábytek z masivu a starožitný nábytek. Kdo si chce zařídit chalupu ve stylu našich babiček nebo masivním, dřevem vonícím nábytkem, měl by Libeňský ostrov navštívit. Stejně tak zděděný nábytek z první poloviny 20. století je výhodnější tady prodat za cenu tři až jedenáct tisíc za kus, než rozštípat a spálit na zahradě.

Dva bazary s dobrými cenami se nacházejí v Ďáblicích u konečné zastávky tramvají. Výběr tu sice není tak široký a zboží utříděné, jako v bazarech na Libeňském ostrově, ceny jsou však v porovnání více než příznivé. Kdo bydlí na Praze 3, měl by se zastavit v jednom z bazarů v Koněvově ulici. Oba patří stejnému majiteli a nabízejí dopravu po okolí zdarma.

Podrobný přehled vybraných pražských bazarů 

název   lokalita   1)m2   otvírací doba   sortiment   ceny   hodnocení  
Areál - AUTOAVANT RENAULT   Ďáblice   200   po-čt 9-17
pá 8-15  
kuchyňské linky, sedací soupravy, ledničky, kancelářský nábytek, obývací stěny   bez dopravy od třetího dne skladné 10 Kč/kus a den   dobré ceny  
Bazar nábytek - Nákup, Prodej
Ďáblice   400   po-pá 9-17   nábytek, drobné zboží   500 Kč Avie do Vršovic (cca 10 km)   dobré ceny, slušný výběr, zamluvení zdarma  
Bazar Antik KNY Libeň    1500   po-pá 8-17
so 9-13 
nábytek i nový z masivu, starožitný nábytek    20 Kč za naložení, 510 Kč do Vršovic (cca 7,5 km), 100 Kč odnosné do 3. patra   dražší bohatý výběr  
Vališ   Libeň   750
600 1500  
po-st 8-18 čt 9-18 pá 8-18 so 9-13 příjem končí hodinu před zavřením   sedací soupravy, židle, matrace, postele, skříně, drobné spotřebiče, nový nábytek, vybavení kanceláří a penziónů   od čtvrtého dne skladné 50 Kč/kus a den   dražší bohatý výběr  
Nábytek – použitý i nový 

Žižkov 

300   po-pá 9-18
so 9-13  
skříně, obývací stěny, sedací soupravy, sporáky   rozvoz po Praze 3 zdarma, do ostatních částí Prahy 100 Kč + 6 Kč/km   dobré prostředí  
Žlutá pyramida Michle   400   po-pá 11-18  levný nábytek z dovozu, bytové doplňky, el. spotřebiče, matrace, sklo, porcelán   doprava do druhého dne 13 Kč/km   průměrná kvalita zboží
Poznámka: 1)odhad

Závěrem

Kdo jde nakupovat do bazaru levný nábytek, měl by mít zajištěnou výhodnou dopravu nebo volit bazar nabízející odvoz zdarma, částka zaplacená smluvnímu dopravci může jinak dosáhnout ceny koupeného zboží. Před definitivní nákupem je také dobré obejít několik bazarů v okolí a získat povědomí o nabízeném sortimentu a cenách. U některých komodit se nevyplatí s koupí váhat, například černé šatní skříně jsou velmi žádané a v bazarech se příliš neohřejí. Prodej se vyplatí vždy, pokud utržená částka přesáhne náklady na dopravu a obětovaný čas.

Nakupujete v obchodech s použitým zbožím? Jaké s tím máte zkušenosti? Podělte se o své názory s ostatními.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

1. 12. 2020 | Petr Kučera

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

Digitální měna, za jejíž přípravou stojí Facebook, se nově jmenuje Diem. Latinské slovo má zdůraznit „nový den projektu“. Měna se původně měla jmenovat libra, a to – na rozdíl od britské... celý článek

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

30. 11. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

Po skoro třech letech překonala hodnota bitcoinu svůj dosavadní rekord. Zatím jenom těsně – a krátce poté zamířila zase dolů.

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.