Novoroční předsevzetí ve stylu "nebudu tolik utrácet a více ušetřím" zřejmě nebylo letos ojedinělé. Těžko si jinak vysvětlit náhlý vzestup zájmu o investování do otevřených podílových fondů. Jen ty české, které se objevují ve statistikách UNIS ČR, nabraly za uplynulý týden více než tři čtvrtě miliardy nových investic. Celkem mohla být do fondů během týdne investována zhruba miliarda korun. Sami představitelé UNIS totiž odhadují, že k jejich členům plyne okolo osmdesáti procent všech peněz investovaných tuzemskými subjekty do fondů, zbývající pětina prý připadá na zahraniční subjekty.
Jak si stály fondy v polovině ledna
Nejvíce se o radostná čísla zasloužil ČSOB výnosový (OFOBICAK) - dříve známý pod jménem Český akciový. Za přílivem 200,5 milionu korun bude pravděpodobně jeden institucionální investor, není vyloučeno, že se jedná o peníze mateřské banky. Ještě více, 335 milionů čistých prodejů, získal Felix IKS KB, tedy IKS Dluhopisový (profil, názory) (+192 milionů korun) a IKS Peněžní trh (profil, názory) (+144 milionů korun). Šedesát procent peněz oproti IKS (profil, názory) získaly podobně koncipované fondy Investiční společnosti České spořitelny (profil, názory) – Sporoinvest (profil, názory) (+106 milionů) a Sporobond (profil, názory) (+90 milionů). ISČS má ale v desítce fondů s nejvyššími čistými prodeji ještě dva další zástupce, zatímco IKS kromě výše zmíněné dvojice již ani jednoho. Úplný Top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde.
Dalších více než 12 milionů korun odplynulo z Restitučního fondu (OFPISRES). Přes čtyři miliony korun "utekly" z ISČS Všeobecného (OFICSVSE) a o 3,2 milionu méně spravuje také IKS Globální (profil, názory). Investoři, kteří stáhli své prostředky z ISČS Všeobecného, budou možná brzy litovat. Fond má spolu s 2. OPF (OFICS2) těsně před změnou jména a investiční strategie. Oba se promění v moderní smíšené fondy, stopy nových investičních záměrů lze ostatně v jejich portfoliích najít již dnes. Podívejte se, které další fondy podílníci opouštěli . Celkově týdenní bilance skončila čistými prodeji za 775 milionů korun. Členové Unie investičních společností spravují dohromady 64 miliard korun. K pozitivním čistým prodejům nepřispěly fondy smíšené a fondy fondů. Více zjistíte ve statistice prodejů.
Chcete-li se podívat na statistiku prodejů a odkupů blíže, poslouží vám ještě:
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy
Akciové trhy a na nich investující fondy spíše klesaly, za týden padly kurzy v průměru o 0,58 procenta. Ještě o poznání hůře dopadla především "zásluhou" zástupce IKS kategorie fondů fondů (-1,46 procenta). Měsíční a čtvrtletní zhodnocení je u všech kategorií v průměru kladné. Proti polovině července minulého roku ale ztrácejí kurzy akciových fondů stále patnáct procent a fondy fondů jen o tři procentní body méně. Čelo tabulky fondů s nejnižším zhodnocením obsadil s více než 4,5 procentním propadem premiant předcházejícího týdne - Akro Eurotech (profil, názory). Nedařilo se ani Smíšenému fondu ČP Investu (profil, názory, koupit). Zde najdete kompletní desítku fondů s nejnižší týdenní výkonností.
Jako jediný zhodnotil majetek o více než jedno procento Sporotrend ISČS (profil, názory) (+1,7 procenta). Oslabování koruny pomohlo Akru Obligace (profil, názory). V desítce fondů s nejvyšší týdenní výkonností je většina dluhopisových fondů. Všechny "plusové" fondy najdete v tabulce nejvyšších výkonností.
Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů
Získávají členové UNIS ČR opravdu osmdesát procent všech prostředků investovaných do fondů? Stojí za přílivem majetku jen předsevzetí? Nebo něco jiného? Co? Napište svůj názor.