Fondy: To nám ten rok opravdu pěkně začíná

Fondy: To nám ten rok opravdu pěkně začíná
V titulku nehledejte ani špetku ironie. Je to fakt, podílové fondy se letos zřejmě staly módním a žádaným zbožím. Přesto zájem o ně v uplynulém druhém lednovém týdnu přeci jen vyrazil dech.

Novoroční předsevzetí ve stylu "nebudu tolik utrácet a více ušetřím" zřejmě nebylo letos ojedinělé. Těžko si jinak vysvětlit náhlý vzestup zájmu o investování do otevřených podílových fondů. Jen ty české, které se objevují ve statistikách UNIS ČR, nabraly za uplynulý týden více než tři čtvrtě miliardy nových investic. Celkem mohla být do fondů během týdne investována zhruba miliarda korun. Sami představitelé UNIS totiž odhadují, že k jejich členům plyne okolo osmdesáti procent všech peněz investovaných tuzemskými subjekty do fondů, zbývající pětina prý připadá na zahraniční subjekty.

Jak si stály fondy v polovině ledna

Nejvíce se o radostná čísla zasloužil ČSOB výnosový (OFOBICAK) - dříve známý pod jménem Český akciový. Za přílivem 200,5 milionu korun bude pravděpodobně jeden institucionální investor, není vyloučeno, že se jedná o peníze mateřské banky. Ještě více, 335 milionů čistých prodejů, získal Felix IKS KB, tedy IKS Dluhopisový (profil, názory) (+192 milionů korun) a IKS Peněžní trh (profil, názory) (+144 milionů korun). Šedesát procent peněz oproti IKS (profil, názory) získaly podobně koncipované fondy Investiční společnosti České spořitelny (profil, názory) – Sporoinvest (profil, názory) (+106 milionů) a Sporobond (profil, názory) (+90 milionů). ISČS má ale v desítce fondů s nejvyššími čistými prodeji ještě dva další zástupce, zatímco IKS kromě výše zmíněné dvojice již ani jednoho. Úplný Top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde.

Dalších více než 12 milionů korun odplynulo z Restitučního fondu (OFPISRES). Přes čtyři miliony korun "utekly" z ISČS Všeobecného (OFICSVSE) a o 3,2 milionu méně spravuje také IKS Globální (profil, názory). Investoři, kteří stáhli své prostředky z ISČS Všeobecného, budou možná brzy litovat. Fond má spolu s 2. OPF (OFICS2) těsně před změnou jména a investiční strategie. Oba se promění v moderní smíšené fondy, stopy nových investičních záměrů lze ostatně v jejich portfoliích najít již dnes. Podívejte se, které další fondy podílníci opouštěli . Celkově týdenní bilance skončila čistými prodeji za 775 milionů korun. Členové Unie investičních společností spravují dohromady 64 miliard korun. K pozitivním čistým prodejům nepřispěly fondy smíšené a fondy fondů. Více zjistíte ve statistice prodejů.


Chcete-li se podívat na statistiku prodejů a odkupů blíže, poslouží vám ještě:
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Akciové trhy a na nich investující fondy spíše klesaly, za týden padly kurzy v průměru o 0,58 procenta. Ještě o poznání hůře dopadla především "zásluhou" zástupce IKS kategorie fondů fondů (-1,46 procenta). Měsíční a čtvrtletní zhodnocení je u všech kategorií v průměru kladné. Proti polovině července minulého roku ale ztrácejí kurzy akciových fondů stále patnáct procent a fondy fondů jen o tři procentní body méně. Čelo tabulky fondů s nejnižším zhodnocením obsadil s více než 4,5 procentním propadem premiant předcházejícího týdne - Akro Eurotech (profil, názory). Nedařilo se ani Smíšenému fondu ČP Investu (profil, názory, koupit). Zde najdete kompletní desítku fondů s nejnižší týdenní výkonností.

Jako jediný zhodnotil majetek o více než jedno procento Sporotrend ISČS (profil, názory) (+1,7 procenta). Oslabování koruny pomohlo Akru Obligace (profil, názory). V desítce fondů s nejvyšší týdenní výkonností je většina dluhopisových fondů. Všechny "plusové" fondy najdete v tabulce nejvyšších výkonností.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Získávají členové UNIS ČR opravdu osmdesát procent všech prostředků investovaných do fondů? Stojí za přílivem majetku jen předsevzetí? Nebo něco jiného? Co? Napište svůj názor.

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň... celý článek

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela... celý článek

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

Pražská burza v posledních měsících přináší vysoké výnosy, ale investorům přidělává i vrásky, když z ní mizí další společnosti. Petr Koblic, dlouholetý šéf burzy, v rozhovoru vysvětluje,... celý článek

Investice do realit jako v e-shopu. Bezděkův startup hlásí restart

11. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Investice do realit jako v e-shopu. Bezděkův startup hlásí restart

Crowdfundingová služba CroFunGo, která lidem nabízí investice do developerských projektů, hlásí po roce fungování restart.

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

6. 10. 2021 | Martin Mašát

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za září, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.