Fondy: To nám ten rok opravdu pěkně začíná

Fondy: To nám ten rok opravdu pěkně začíná
V titulku nehledejte ani špetku ironie. Je to fakt, podílové fondy se letos zřejmě staly módním a žádaným zbožím. Přesto zájem o ně v uplynulém druhém lednovém týdnu přeci jen vyrazil dech.

Novoroční předsevzetí ve stylu "nebudu tolik utrácet a více ušetřím" zřejmě nebylo letos ojedinělé. Těžko si jinak vysvětlit náhlý vzestup zájmu o investování do otevřených podílových fondů. Jen ty české, které se objevují ve statistikách UNIS ČR, nabraly za uplynulý týden více než tři čtvrtě miliardy nových investic. Celkem mohla být do fondů během týdne investována zhruba miliarda korun. Sami představitelé UNIS totiž odhadují, že k jejich členům plyne okolo osmdesáti procent všech peněz investovaných tuzemskými subjekty do fondů, zbývající pětina prý připadá na zahraniční subjekty.

Jak si stály fondy v polovině ledna

Nejvíce se o radostná čísla zasloužil ČSOB výnosový (OFOBICAK) - dříve známý pod jménem Český akciový. Za přílivem 200,5 milionu korun bude pravděpodobně jeden institucionální investor, není vyloučeno, že se jedná o peníze mateřské banky. Ještě více, 335 milionů čistých prodejů, získal Felix IKS KB, tedy IKS Dluhopisový (profil, názory) (+192 milionů korun) a IKS Peněžní trh (profil, názory) (+144 milionů korun). Šedesát procent peněz oproti IKS (profil, názory) získaly podobně koncipované fondy Investiční společnosti České spořitelny (profil, názory) – Sporoinvest (profil, názory) (+106 milionů) a Sporobond (profil, názory) (+90 milionů). ISČS má ale v desítce fondů s nejvyššími čistými prodeji ještě dva další zástupce, zatímco IKS kromě výše zmíněné dvojice již ani jednoho. Úplný Top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde.

Dalších více než 12 milionů korun odplynulo z Restitučního fondu (OFPISRES). Přes čtyři miliony korun "utekly" z ISČS Všeobecného (OFICSVSE) a o 3,2 milionu méně spravuje také IKS Globální (profil, názory). Investoři, kteří stáhli své prostředky z ISČS Všeobecného, budou možná brzy litovat. Fond má spolu s 2. OPF (OFICS2) těsně před změnou jména a investiční strategie. Oba se promění v moderní smíšené fondy, stopy nových investičních záměrů lze ostatně v jejich portfoliích najít již dnes. Podívejte se, které další fondy podílníci opouštěli . Celkově týdenní bilance skončila čistými prodeji za 775 milionů korun. Členové Unie investičních společností spravují dohromady 64 miliard korun. K pozitivním čistým prodejům nepřispěly fondy smíšené a fondy fondů. Více zjistíte ve statistice prodejů.


Chcete-li se podívat na statistiku prodejů a odkupů blíže, poslouží vám ještě:
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Akciové trhy a na nich investující fondy spíše klesaly, za týden padly kurzy v průměru o 0,58 procenta. Ještě o poznání hůře dopadla především "zásluhou" zástupce IKS kategorie fondů fondů (-1,46 procenta). Měsíční a čtvrtletní zhodnocení je u všech kategorií v průměru kladné. Proti polovině července minulého roku ale ztrácejí kurzy akciových fondů stále patnáct procent a fondy fondů jen o tři procentní body méně. Čelo tabulky fondů s nejnižším zhodnocením obsadil s více než 4,5 procentním propadem premiant předcházejícího týdne - Akro Eurotech (profil, názory). Nedařilo se ani Smíšenému fondu ČP Investu (profil, názory, koupit). Zde najdete kompletní desítku fondů s nejnižší týdenní výkonností.

Jako jediný zhodnotil majetek o více než jedno procento Sporotrend ISČS (profil, názory) (+1,7 procenta). Oslabování koruny pomohlo Akru Obligace (profil, názory). V desítce fondů s nejvyšší týdenní výkonností je většina dluhopisových fondů. Všechny "plusové" fondy najdete v tabulce nejvyšších výkonností.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Získávají členové UNIS ČR opravdu osmdesát procent všech prostředků investovaných do fondů? Stojí za přílivem majetku jen předsevzetí? Nebo něco jiného? Co? Napište svůj názor.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.