Zamyšlení Emila Dočkala

Emil Dočkal | 16. 1. 2002 | 1 komentář
Zamyšlení Emila Dočkala
Řekneme-li ekonomika, vybaví se většině lidí nepříjemnosti okolo daní a účetnictví. Intelektuálnější menšině v uších zazní HDP, monetární politika, fiskál, OECD a celá řada důstojných - protože v minulosti zavržených - pojmů.
Přidáme-li prestižní osobnosti, Adamem Smithem počínaje a Alanem Greenspanem konče, stojíme najednou, alespoň si to mnozí myslí, mezi "vyvolenými" a těmi "tam dole". Skutečná ekonomie však není ani o daních, ani o účetnictví (které, mimochodem, čekají v roce 2002 velké změny), ani o anglických slovíčkách a dokonce ani o V.I.P. Zabývá se nejrůznějšími, veskrze praktickými tématy, které souvisí s péčí a trvalým zlepšováním podmínek života na zemi. Usiluje o pochopení a vysvětlení toho, jak se chovají občané, domácnosti, výrobní podniky, firmy a vlády v neustále se měnících životních podmínkách. Pokouší se najít odpovědi na tisíc a jednu otázku každodenního života.

Proč jsou někteří lidé bohatí a jiní chudí? Proč na jaře 2000 splaskla bublina dotcomů a nadhodnocených technologických akcií? Proč se vůbec nafoukla? Proč přes všechny svízele roste ve světě obliba kolektivního investování a převážná většina Američanů ukládá část svých úspor do akcií a podílových listů a my ne? Proč dramatizujeme případ zloděje v krámu, ale akceptujeme vysvětlení "co po mně chcete, vždyť já tam byl jenom generálním ředitelem", které dnes tak často slýcháváme v souvislosti s hrubými přehmaty, kdy se ztrácely - dnes tolik potřebné - miliardy?

Před několika málo lety stačilo porovnat výši úroků v jednotlivých bankách a uložit peníze na termínovaný vklad. Každý kdo věděl, že 14 procent je více než 13 procent už byl ekonom. Dnes to nestačí. A protože vklady nic nevynáší, myslet bolí, jak říkával T.G.Masaryk a peněz je stále dost, utrácíme. Je to ta nejsnazší cesta při rozhodování co s penězi; ostatně daleko rozumnější než spořit a tratit. Jenže, co až nebude utrácet z čeho, statistici zaznamenali ve třetím čtvrtletí roku 2001 pokles úspor z 9,6% na 5,8%? Co s penězi - očekáváme 7 až 8 procentní růst mezd - tak zní správná otázka pro rok 2002?

Nedávno se strhl velký povyk okolo silné koruny, prý zahubí exportéry. Více než silná koruna by nás však měly v roce 2002 trápit nefunkčnost a nepochopení kapitálových trhů, nepodařené privatizace a s nimi spojené zmanipulované ekonomické analýzy. Pomohly možná několika jednotlivcům k tučným prebendám, ale domácí ekonomice většinou ublížily. Devadesátá léta jsou pryč a s nimi i ekonomika typu "co Čech, to ekonom". Nové časy chápou lépe, díky bohu, mladí lidé, starší "kampeličkáři" stále sází na "pevnost postojů a charakterů" - do ulic, stávkovat, tu za vyhozené peníze v pochybných investicích, tu za mzdy a výhody!

Aby investiční společnosti a jimi spravované otevřené podílové fondy, penzijní fondy, pojišťovny, hypoteční banky a další finanční instituce mohly vůbec fungovat a plnit svou základní funkci - starat se o naše peníze! - musí především fungovat kapitálové a akciové trhy. A potřebují je samozřejmě i drobní investoři. Pokud dlouhodobě nefungují ekonomiky stagnují. Do nekonečna totiž nemůžeme pořád utrácet, majetek se musí i smysluplně zvětšovat, rodiny musí být zámožnější a ne pouze vybavenější. V roce 2002 určitě dojde k celosvětovému hospodářskému oživení a je v tuto chvíli jedno, kdy přesně to bude, jistě čím dříve, tím lépe. Důležitější je abychom byli připraveni a mohli peníze dobře investovat (uložit), například do kvalitních akcií, které - až budeme potřebovat hotové peníze - opět s výnosem prodáme. Je to daleko efektivnější způsob využití peněz, než překotné nákupy, které sice zlepší a zpříjemní naše prostředí, ale většinou nejsou tak účinné jako cílevědomé investování. Nevíme kam investovat? Možná to ví Bill Gates: "Prvních deset let XXI. století bude digitální dekádou." Doma bude heslem první dekády kvalitní investování, začněme tedy už v roce 2002!

Tento a mnoho dalších článků autora si můžete přečíst v sekci české akcie, kterou pro vás Emil Dočkal připravuje.

Dojde letos k oživení? Kdy a kde? Jaký to bude mít dopad na Českou republiku a vaše peníze? Podělte se o své názory s ostatními.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

1. 12. 2020 | Petr Kučera

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

Digitální měna, za jejíž přípravou stojí Facebook, se nově jmenuje Diem. Latinské slovo má zdůraznit „nový den projektu“. Měna se původně měla jmenovat libra, a to – na rozdíl od britské... celý článek

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

30. 11. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

Po skoro třech letech překonala hodnota bitcoinu svůj dosavadní rekord. Zatím jenom těsně – a krátce poté zamířila zase dolů.

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.