Zamyšlení Emila Dočkala

Emil Dočkal | 16. 1. 2002 | 1 komentář
Zamyšlení Emila Dočkala
Řekneme-li ekonomika, vybaví se většině lidí nepříjemnosti okolo daní a účetnictví. Intelektuálnější menšině v uších zazní HDP, monetární politika, fiskál, OECD a celá řada důstojných - protože v minulosti zavržených - pojmů.
Přidáme-li prestižní osobnosti, Adamem Smithem počínaje a Alanem Greenspanem konče, stojíme najednou, alespoň si to mnozí myslí, mezi "vyvolenými" a těmi "tam dole". Skutečná ekonomie však není ani o daních, ani o účetnictví (které, mimochodem, čekají v roce 2002 velké změny), ani o anglických slovíčkách a dokonce ani o V.I.P. Zabývá se nejrůznějšími, veskrze praktickými tématy, které souvisí s péčí a trvalým zlepšováním podmínek života na zemi. Usiluje o pochopení a vysvětlení toho, jak se chovají občané, domácnosti, výrobní podniky, firmy a vlády v neustále se měnících životních podmínkách. Pokouší se najít odpovědi na tisíc a jednu otázku každodenního života.

Proč jsou někteří lidé bohatí a jiní chudí? Proč na jaře 2000 splaskla bublina dotcomů a nadhodnocených technologických akcií? Proč se vůbec nafoukla? Proč přes všechny svízele roste ve světě obliba kolektivního investování a převážná většina Američanů ukládá část svých úspor do akcií a podílových listů a my ne? Proč dramatizujeme případ zloděje v krámu, ale akceptujeme vysvětlení "co po mně chcete, vždyť já tam byl jenom generálním ředitelem", které dnes tak často slýcháváme v souvislosti s hrubými přehmaty, kdy se ztrácely - dnes tolik potřebné - miliardy?

Před několika málo lety stačilo porovnat výši úroků v jednotlivých bankách a uložit peníze na termínovaný vklad. Každý kdo věděl, že 14 procent je více než 13 procent už byl ekonom. Dnes to nestačí. A protože vklady nic nevynáší, myslet bolí, jak říkával T.G.Masaryk a peněz je stále dost, utrácíme. Je to ta nejsnazší cesta při rozhodování co s penězi; ostatně daleko rozumnější než spořit a tratit. Jenže, co až nebude utrácet z čeho, statistici zaznamenali ve třetím čtvrtletí roku 2001 pokles úspor z 9,6% na 5,8%? Co s penězi - očekáváme 7 až 8 procentní růst mezd - tak zní správná otázka pro rok 2002?

Nedávno se strhl velký povyk okolo silné koruny, prý zahubí exportéry. Více než silná koruna by nás však měly v roce 2002 trápit nefunkčnost a nepochopení kapitálových trhů, nepodařené privatizace a s nimi spojené zmanipulované ekonomické analýzy. Pomohly možná několika jednotlivcům k tučným prebendám, ale domácí ekonomice většinou ublížily. Devadesátá léta jsou pryč a s nimi i ekonomika typu "co Čech, to ekonom". Nové časy chápou lépe, díky bohu, mladí lidé, starší "kampeličkáři" stále sází na "pevnost postojů a charakterů" - do ulic, stávkovat, tu za vyhozené peníze v pochybných investicích, tu za mzdy a výhody!

Aby investiční společnosti a jimi spravované otevřené podílové fondy, penzijní fondy, pojišťovny, hypoteční banky a další finanční instituce mohly vůbec fungovat a plnit svou základní funkci - starat se o naše peníze! - musí především fungovat kapitálové a akciové trhy. A potřebují je samozřejmě i drobní investoři. Pokud dlouhodobě nefungují ekonomiky stagnují. Do nekonečna totiž nemůžeme pořád utrácet, majetek se musí i smysluplně zvětšovat, rodiny musí být zámožnější a ne pouze vybavenější. V roce 2002 určitě dojde k celosvětovému hospodářskému oživení a je v tuto chvíli jedno, kdy přesně to bude, jistě čím dříve, tím lépe. Důležitější je abychom byli připraveni a mohli peníze dobře investovat (uložit), například do kvalitních akcií, které - až budeme potřebovat hotové peníze - opět s výnosem prodáme. Je to daleko efektivnější způsob využití peněz, než překotné nákupy, které sice zlepší a zpříjemní naše prostředí, ale většinou nejsou tak účinné jako cílevědomé investování. Nevíme kam investovat? Možná to ví Bill Gates: "Prvních deset let XXI. století bude digitální dekádou." Doma bude heslem první dekády kvalitní investování, začněme tedy už v roce 2002!

Tento a mnoho dalších článků autora si můžete přečíst v sekci české akcie, kterou pro vás Emil Dočkal připravuje.

Dojde letos k oživení? Kdy a kde? Jaký to bude mít dopad na Českou republiku a vaše peníze? Podělte se o své názory s ostatními.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Efekt Trump pomohl i investorům v podílových fondech

9. 12. 2024 | Martin Mašát | 1 komentář

Efekt Trump pomohl i investorům v podílových fondech

Po vítězství Donalda Trumpa můžou slavit i akcioví investoři, tedy minimálně ti, kteří kupují – třebas i přes podílové fondy – americké firmy. Ve zisku jsou ale i fondy zaměřené na... celý článek

Rohlík zvyšuje kvůli velkému zájmu objem emise třetí vlny dluhopisů

9. 12. 2024 | Anna Kubešková

Rohlík zvyšuje kvůli velkému zájmu objem emise třetí vlny dluhopisů

Ze tří miliard na čtyři – společnost Rohlík během necelých tří týdnů upsala dluhopisy za tři miliardy. Rozhodla se proto emisi navýšit o další miliardu.

Bitcoin překročil magickou mez a poslanci se do něj zamilovali. Týden v kryptu

7. 12. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin překročil magickou mez a poslanci se do něj zamilovali. Týden v kryptu

Bitcoin konečně překonal sto tisíc dolarů a v Česku prošlo daňové zrovnoprávnění krypta s jinými investicemi. Šéfem americké Komise pro cenné papíry bude fanoušek krypta. Podle šéfa... celý článek

Prodali jste bitcoin? O daňové úlevy už nepřijdete, rozhodli poslanci

6. 12. 2024 | Petr Kučera

Prodali jste bitcoin? O daňové úlevy už nepřijdete, rozhodli poslanci

Při prodeji kryptoměn bude možné využít stejné limity pro osvobození od daně jako u akcií nebo podílových fondů. Tedy pro příjmy do 100 tisíc korun ročně (hodnotový test) nebo při prodeji... celý článek

Bitcoin poprvé překonal 100 tisíc dolarů

5. 12. 2024 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Bitcoin poprvé překonal 100 tisíc dolarů

Nejstarší a nejznámější digitální měna bitcoin dnes ráno poprvé překonala hranici sta tisíc dolarů (2,4 milionu Kč) za jednu minci.

Zjistěte zdarma cenu fotovoltaiky pro váš dům

Nezávislý srovnavač fotovoltaik Řešímto.cz

Partners Financial Services