Neplač pro mne, Argentino…

Neplač pro mne, Argentino…
Argentina se definitivně přihlásila k platební neschopnosti, když oznámila, že nezaplatila splatnou částku 28 miliónů dolarů u jednoho ze svých dluhopisů denominovaných v italských lirách.

Argentina jednoduše neustála především expansivní úvěrovou politiku tamních vlád. Celkový dluh Argentiny činí 141 miliard dolarů a vyhlášení platební neschopnosti této země je tak největším státním bankrotem ve světové historii. Vzápětí poté prohlásil ministr ekonomiky Jorge Remes Lenicov: "Je to zlé, ale nemůžeme jinak. Devalvujeme. Zkolabovali jsme. Argentina zkrachovala."

Plán na záchranu argentinské ekonomiky – dle agentury AP:

MĚNA:

1. Opuštění vazby pesa na americký dolar v kursu 1:1

2. Devalvace pesa o 29 %

3. Stanovení pevného kursu (1,40 USD) pro obchodní výměnu

4. Souběžné zavedení plovoucího směnného kursu

DLUHY:

1. Úvěry do 100 tis. USD budou převedeny na peso v kursu 1:1

2. Ostatní úvěry zůstávají v amerických dolarech
3. Bankám byla přislíbena úhrada ztrát z nedobytných úvěrů

ÚSPORY:


1. Veškeré vklady v bankách jsou zmrazeny

2. Stát si vyhrazuje dvouleté právo na jejich použitíPři svých rozhovorech s investory se často podivuji, jak vzdáleně tuto krizi vnímají. Napadlo mne. Dovede si vůbec občan České republiky představit osobní dopady, které má tato krize na obyvatele tak vzdáleného koutu světa?

Je to jednoduché, prostě ráno vstanete a jdete do práce. U brány vašeho podniku však zjistíte, že firma zbankrotovala a vy jste se stal dalším příslušníkem téměř dvacetiprocentní armády nezaměstnaných. Vracíte se tedy smutně domů. Cestou se zastavíte v bance, kde je vám suše sděleno, že veškeré vaše úspory byly zmrazeny a vy si můžete pouze vyzvednout vládou taxativně stanovený týdenní limit ve výši 250 amerických dolarů. Vaše těžce vydělané peníze si prostě půjčili státní úředníci.

Již notně rozladěn studujete v novinách index Merval a dlouhodobé propady vašich akcií na argentinské burze cenných papírů, když vás upoutá informace o státním zásahu v soukromých penzijních fondech. Vládním nařízením byla stažena veškerá disponibilní hotovost shromážděná ve vašem penzijním fondu a vyměněna za tržně takřka bezcenné dlouhodobé vládní dluhopisy. Jistota klidného stáří mizí před očima. K tomu všemu přidejte asi třicetiprocentní devalvaci a prudký růst cen zboží v obchodech. Pokud vás i tato vize ponechá zcela klidným, máte právo nárokovat si označení flegmatik.

"No a co. Z Argentiny znám stejně jenom Maradonu", řeknou si mnozí a otočí na další stránku novin, která se zabývá domácí ekonomikou. Tam stojí: "Státní dluh České republiky se v roce 2001 zvýšil ze 289,3 miliardy korun na konci roku 2000 na 345,1 miliardy korun na konci roku 2001. Jeho podíl na hrubém domácím produktu se tak zvýšil ze 14,8 procenta na 16,2 procenta." Meziroční tempo růstu zadlužení naší země tedy činí téměř 20 procent.

Co byste udělali, kdyby popsaná situace v České republice nastala? Šli byste rabovat obchody? Křičeli byste před Strakovou akademií, nebo před Hradem? Podělte se s ostatními o své názory!

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 43 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 1. 2002 18:11, Katerinka

To Modrý klokan(nebo co to je)

Škoda, že internet umožňuje psát komentáře přes hranice i moře. Jinak by bylo fajn, kdyby si lidé vám podobní zajistili letenku, pas a odjeli tam, kde jim budelíp.

Zobrazit celé vlákno

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 1. 2002 18:30

Trestuhodné přehánení ! Naše závazky jsou podloženy prací dělnické třídy,
za námi stojí neporazitelný Sovětský svaz a celá RVHP a dovede si někdo
představit, že by mohli zkrachovat - jen blázen !

Zobrazit celé vlákno

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (43 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

6. 12. 2023 | Tomáš Vranka

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

Nejvýznamnější kryptoměna, přezdívaná někdy digitální zlato, rychle posiluje. A cena skutečného zlata je vysoko jako nikdy. Co za tím je? Odpovědi v komentáři nabízí Tomáš Vranka, analytik... celý článek

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

5. 12. 2023 | PR text

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

Investování do zlata je jednou z nejstarších a nejstabilnějších forem uložení hodnoty. V posledních letech však přichází na trh s novinkou, která kombinuje tradiční hodnotu s moderními... celý článek

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Partners Financial Services