Vánoce bohaté nebudou

Tomáš Prouza | 17. 12. 2001 | 1 komentář
Vánoce bohaté nebudou
Člověk má nejvyšší čas nakoupit dárky - ale zdá se, že na rozdíl od minulých let jich tolik nebude. Předvánoční výběry z fondů jsou totiž minimální.

Oficiální statistika dokonce tvrdí, že čisté prodeje za minulý týden dosáhly 692 milionů korun. Zatímco odkupy činily mírně nadprůměrných 456 milionů, prodeje dosáhly 1,15 miliardy korun. Že by si lidé brali úvěry jen na to, aby mohli uložit peníze do fondů? Nikoliv. Plných 700 milionů korun v těchto statistikách prodejů připadá na nově založené fondy ČP Investu, které u nich "do začátku" vložila mateřská společnost. Pokud tedy odečteme tyto peníze ČP Investu, budou čisté prodeje za minulý týden činit mínus osm milionů korun - na předvánoční období v podstatě velmi pozitivní výsledek.

Nejvíce peněz jako obvykle přiteklo do IKS Dluhopisového (profil, názory), a to 82 milionů korun. Je vidět, že nálepka "nejvýkonnější fond" opravdu táhne, zvláště když druhý nejvýkonnější fond - aktuálně Citicorp OPF dluhopisů (OFCITDL) - za ním v ročním horizontu zaostává o dvě procenta. Dluhopisy ale táhnou i u jiných investičních společností - druhým nejžádanějším byl Sporobond (profil, názory), třetím IKS Peněžní trh (profil, názory) a čtvrtým nedávno založený Trendbond (profil, názory).

Nejnižší čisté prodeje - mínus 102 milionů korun - opět jako obvykle potkaly Sporoinvest (profil, názory), který se pro klienty spořitelny stává náhradou termínovaného vkladu. To možná těší banku, ale bezpochyby to výrazně ztěžuje práci portfolio manažerovi, který již tak zaostává za svými kolegy spravujícími fondy peněžního trhu v jiných společnostech. Větší negativní saldo zaznamenal již jen restituční fond První investiční (profil, názory), a to mínus 37 milionů korun, u dalších fondů byla záporná salda již jen v jednotkách milionů.

Minulý týden byl velmi nešťastný také z pohledu výkonnosti, která padala ještě rychleji než rtuť teploměru. Akciové fondy minulý týden ztratily 4,6 procenta, fondy fondů 2,9 procenta a fondy smíšené 1,8 procenta. Průměry přitom ještě pořád vypadají dobře, konkrétní fondy na tom jsou o poznání hůř. Nejvíce, 7,9 procenta, ztratil ČSOB světový akciový (profil, názory) a o půl procenta méně pak jeho stájový kolega, ČSOB evropský akciový (OFPATEA). Šest a půl procenta ztratil smolař roku Akro Eurotech (profil, názory), jehož roční výkonnost opět klesla pod mínus šedesát procent. Šest procent za minulý týden ztratil také ISČS Eurotrend (profil, názory), mírně přes pět procent pak ŽB - akciový (profil, názory).

Radostné zprávy investorům přinesly především dluhopisové fondy. Citicorp OPF dluhopisů (OFCITDL) dokázal vydělat 1,2 procenta a Sporobond (profil, názory) mírně nad jedno procento. Další fondy již připisovaly méně než jedno procento.

Mírně se také změnila tabulka fondů s nejvyšší roční výkonností. V čele je stále IKS Dluhopisový s výnosem přes deset procent. Následují Citicorp OPF dluhopisů (OFCITDL) s 8,4 procenta a Bondinvest (profil, názory) se 7,8 procenta (pokud byste náhodou chtěli někomu dát pod stromeček podílové listy, Bondinvest je jednou z nejlepších voleb). Celou první desítku nejvýkonnějších fondů najdete zde, za zajímavost stojí především to, že rozdíl mezi prvním a desátým fondem - ŽB-Sporokonto (profil, názory) - je více než pět procent.

Toto i mnohem více ostatně jako vždy najdete i v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Co budete nakupovat na vánoce? Jak za dárky zaplatíte - budete vybírat ze svého fondu? Koupili byste někomu podílové listy? Podělte se s ostatními o své názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

4. 10. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

Akcionáři Komerční banky by ještě před Vánoci – od 22. prosince – mohli dostat další dividendu. Návrh na mimořádnou výplatu nerozděleného zisku zveřejnilo představenstvo banky.

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

30. 9. 2022 | Dominik Stroukal

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

Jak a kam investovat eura, aby to dávalo smysl? Investiční možnosti nabízejí tuzemské i zahraniční banky, ale také fintechové aplikace.

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

29. 9. 2022 | Petra Nová | 1 komentář

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

Investiční společnost Conseq nově spustila Repofond. Fond peněžního trhu, jehož výnos závisí na klíčové úrokové sazby ČNB. „Fond bereme jako alternativu ke spořicím účtům,“ říká Richard... celý článek

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.