Vánoce bohaté nebudou

Tomáš Prouza | 17. 12. 2001 | 1 komentář
Vánoce bohaté nebudou
Člověk má nejvyšší čas nakoupit dárky - ale zdá se, že na rozdíl od minulých let jich tolik nebude. Předvánoční výběry z fondů jsou totiž minimální.

Oficiální statistika dokonce tvrdí, že čisté prodeje za minulý týden dosáhly 692 milionů korun. Zatímco odkupy činily mírně nadprůměrných 456 milionů, prodeje dosáhly 1,15 miliardy korun. Že by si lidé brali úvěry jen na to, aby mohli uložit peníze do fondů? Nikoliv. Plných 700 milionů korun v těchto statistikách prodejů připadá na nově založené fondy ČP Investu, které u nich "do začátku" vložila mateřská společnost. Pokud tedy odečteme tyto peníze ČP Investu, budou čisté prodeje za minulý týden činit mínus osm milionů korun - na předvánoční období v podstatě velmi pozitivní výsledek.

Nejvíce peněz jako obvykle přiteklo do IKS Dluhopisového (profil, názory), a to 82 milionů korun. Je vidět, že nálepka "nejvýkonnější fond" opravdu táhne, zvláště když druhý nejvýkonnější fond - aktuálně Citicorp OPF dluhopisů (OFCITDL) - za ním v ročním horizontu zaostává o dvě procenta. Dluhopisy ale táhnou i u jiných investičních společností - druhým nejžádanějším byl Sporobond (profil, názory), třetím IKS Peněžní trh (profil, názory) a čtvrtým nedávno založený Trendbond (profil, názory).

Nejnižší čisté prodeje - mínus 102 milionů korun - opět jako obvykle potkaly Sporoinvest (profil, názory), který se pro klienty spořitelny stává náhradou termínovaného vkladu. To možná těší banku, ale bezpochyby to výrazně ztěžuje práci portfolio manažerovi, který již tak zaostává za svými kolegy spravujícími fondy peněžního trhu v jiných společnostech. Větší negativní saldo zaznamenal již jen restituční fond První investiční (profil, názory), a to mínus 37 milionů korun, u dalších fondů byla záporná salda již jen v jednotkách milionů.

Minulý týden byl velmi nešťastný také z pohledu výkonnosti, která padala ještě rychleji než rtuť teploměru. Akciové fondy minulý týden ztratily 4,6 procenta, fondy fondů 2,9 procenta a fondy smíšené 1,8 procenta. Průměry přitom ještě pořád vypadají dobře, konkrétní fondy na tom jsou o poznání hůř. Nejvíce, 7,9 procenta, ztratil ČSOB světový akciový (profil, názory) a o půl procenta méně pak jeho stájový kolega, ČSOB evropský akciový (OFPATEA). Šest a půl procenta ztratil smolař roku Akro Eurotech (profil, názory), jehož roční výkonnost opět klesla pod mínus šedesát procent. Šest procent za minulý týden ztratil také ISČS Eurotrend (profil, názory), mírně přes pět procent pak ŽB - akciový (profil, názory).

Radostné zprávy investorům přinesly především dluhopisové fondy. Citicorp OPF dluhopisů (OFCITDL) dokázal vydělat 1,2 procenta a Sporobond (profil, názory) mírně nad jedno procento. Další fondy již připisovaly méně než jedno procento.

Mírně se také změnila tabulka fondů s nejvyšší roční výkonností. V čele je stále IKS Dluhopisový s výnosem přes deset procent. Následují Citicorp OPF dluhopisů (OFCITDL) s 8,4 procenta a Bondinvest (profil, názory) se 7,8 procenta (pokud byste náhodou chtěli někomu dát pod stromeček podílové listy, Bondinvest je jednou z nejlepších voleb). Celou první desítku nejvýkonnějších fondů najdete zde, za zajímavost stojí především to, že rozdíl mezi prvním a desátým fondem - ŽB-Sporokonto (profil, názory) - je více než pět procent.

Toto i mnohem více ostatně jako vždy najdete i v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Co budete nakupovat na vánoce? Jak za dárky zaplatíte - budete vybírat ze svého fondu? Koupili byste někomu podílové listy? Podělte se s ostatními o své názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Partners Financial Services