Dvě portfolia českých akcií v roce 2001

Dvě portfolia českých akcií v roce 2001
Odhadnout délku medvědího trendu a najít jeho dno je téměř nemožné. Sledujeme-li však dlouhodobě kapitálové trhy, zjišťujeme, že akciové indexy vždy s předstihem ohlašují, někdy dosud jen tušené změny ekonomických trendů.

Koncem minulého roku se akciové trhy nacházely již 8 měsíců v hlubokém poklesu a světová ekonomika v čele s USA směřovala pomalu, ale jistě, do recese. Česká republika se po předcházející stagnaci nacházela sice na růstové trajektorii, ale náš akciový trh nemohl odolávat medvědí náladě svých významnějších kolegů a doprovázel je věrně na cestě do hlubin.

Strategie v roce 2001

Odhadnout délku medvědího trendu a najít jeho dno je téměř nemožné. Sledujeme-li však dlouhodobě kapitálové trhy, zjišťujeme, že akciové indexy vždy s předstihem ohlašují, někdy dosud jen tušené změny ekonomických trendů. Zlom býčích akciových trhů do medvědího poklesu, tak často přichází ještě v době vrcholící konjunktury a počátek znovuzrození býka nacházíme už v průběhu ekonomické recese. Jakou investiční strategii může zvolit v této situaci investor do českých akcií ? Je vůbec možné investičně využít oživení české ekonomiky, když naše významné a likvidní akcie jsou zcela pod vlivem sentimentu velkých světových trhů? V této době jistě není vhodné české "Blue Chips" prodávat, ale spíše je za poklesů dokupovat, nebo je přikupovat v pravidelných intervalech za stále stejnou částku (průměrování nákladů) a čekat až se světový býk probudí. To je ovšem správné, ale je to vždy běh na dlouhou trať. Byla zde však ještě jedna možnost.

Stranou zájmu velkých zahraničních i našich investorů se již delší dobu nachází trh českých akcií s malou tržní kapitalizací. Je to často způsobeno špatnou pověstí a chováním některých majitelů podniků a především malým počtem volných akcií na trhu. S oživením naší ekonomiky se však zlepšily hospodářské výsledky řady těchto společností, přičemž ceny jejich akcií jsou mnohdy fundamentálně velmi podhodnoceny. Navíc někteří vlastníci, ovšem převážně zahraniční, se již dnes nestydí podělit se o své zisky s drobnými akcionáři formou zajímavé dividendy. Většina těchto "malých" akcií patří k hodnotovým akciím tzv.staré ekonomiky, které jsou za recese odolnější a protože většinou nejsou zastoupeny v portfoliích globálních hráčů, není u nich velká korelace s významnými trhy.

Tyto skutečnosti mne vedly k tomu, že jsem koncem listopadu 2000 vytvořil portfolio "menších", dle mého názoru kvalitních, perspektivních, nebo fundamentálně výrazně podhodnocených českých akcií. Předpokládal jsem, že jejich tržní ceny budou spíše reagovat na zlepšené ekonomické výsledky, než na sentiment zahraničních trhů. Toto portfolio českých "Small Caps" jsem potom porovnával se simulovaným portfoliem českých "Blue Chips" a indexem PX50.

Výběr akcií

Portfolio ,,Blue Chips” obsahuje všechny naše, "spadové" akcie, kromě akcií tabákového výrobce Philip Morris, které jsem, vzhledem k jejich menší likviditě, zařadil do portfolia "Small Caps".

Portfolio ,,Small Caps”, tedy portfolio "menších" akcií, tvoří 10 titulů. Bylo přihlédnuto k fundamentální analýze akcií, k vlastníkům společností a také k možné dividendě. Zároveň bylo portfolio diverzifikováno i oborově. Proto jsem zařadil do tohoto portfolia i dva strojírenské, možná diskutabilní tituly. U nich jsem však očekával postupné zlepšování hospodářských výsledků. Všechny akcie byly postupně nakoupeny na RMS. Často mají bohužel malou likviditu a některé se na BCP ani neobchodují. Velký investor by měl s vytvořením podobného portfolia asi potíže, ale pro nás malé to zase takový problém není.

Srovnání portfolií

Každý titul měl v daném portfoliu na počátku stejnou váhu. Pro výpočty i graf byly použity týdenní uzavírací kurzy průběžné aukce trhu RMS. Dividendy jsou v kurzech zahrnuty. Počátek srovnávání byl stanoven na 1.12.2000. Po ročním držení vykazují obě portfolia a index výsledky uvedené v jednotlivých tabulkách:

1.12.2000-30.11.2001   Blue Chips   Small Caps   Index PX 50  
výnos (%)   -0,76   51,28   -6,64  
směr.odch. (%) p.a.   22,93   15,40  21,88  

Blue Chips   Č.Telecom   Č.radiokom.    Č.spořitelna   Komerční b.   ČEZ   Unipetrol  
obor   telekomun.   telekomun.   peněžnictví   peněžnictví   energetika   chemie  
výnos (%)   -21,62   -43,02   38,76   35,07   -3,93   -9,84  

Small Caps   Philip Morris   Ceva Prachov   SSŽ   M.Naft. doly  Severoč. doly  IVAX - CR   United Energy   Spolchemie   Česká zbrojov.   ŽĎAS 
obor   tabák   staveb.   staveb.  

těžba  

těžba  

farmacie   energet.   chemie   strojír.   strojír.  
výnos (%)   49,48   69,20   70,54   41,56   48,18   21,39   73,68   98,00   27,39   13,38  

Na počátku roku dochází k typickému oživení a obě portfolia se vydávají na cestu vzhůru. Postupně nastává další pokles vlivem amerických a evropských indexů, které reagují na rostoucí problémy světové ekonomiky. Květen a červen je obdobím určité konsolidace. Od této doby se však portfolio "Small Caps" zbavilo veškeré závislosti a vykazuje neustálý růst, který přetrvává až do dnešních dnů. Blue Chips jsou však nadále pod vlivem medvědího trendu na vedoucích světových burzách, což je ještě umocněno terorem v USA. Koncem září dochází i zde k obratu. Vliv dlouhodobého snižování amerických úrokových měr, poměrně příznivý vývoj války v Afghánistánu i zlepšení některých makroekonomických ukazatelů, to vše dává tušit světlo na konci tunelu. Protože středoevropský prostor se zdá být nejméně zasažen recesí a obavami z teroristických útoků, dostává se po delší době opět do pozornosti investorů a z toho těží i místní akciové trhy. V současnosti drží krok s maďarským a polským trhem i český.

Vyhodnocení

Portfolio českých "Small Caps" potvrdilo ve sledované roční expozici naděje do něj vkládané, ve větší míře než jsem sám očekával. Od počátku června do konce září roku 2001, tedy v období největších propadů světových indexů, byla jeho korelace s portfoliem "Blue Chips" vlastně záporná. Splnil se tak předpoklad jeho malé závislosti na vývoji velkých trhů. Pokud však oživení na světových trzích bude trvalejšího rázu, má do budoucna zřejmě větší růstový potenciál portfolio "Blue Chips", právě pro svou větší závislost na těchto trzích. Jsou zde zastoupeny dva agresivnější růstové tituly (telekomunikace) a svou roli může sehrát i pokračující privatizace. Nastává tedy zřejmě čas postupné realizace zisků, které přineslo portfolio "Small Caps". Rozhodně však bude vhodné, ponechat si i nadále část portfolia v kvalitních "menších" titulech na snížení celkového rizika.

Co si myslíte o českých "Small Caps"? Je podobně konstruované portfolio jen spekulací? Podělte se o své názory s ostatními.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 12. 2001 15:35, Miso S.

Prispevok povazujem za provokaciu. Ked ma niekto volnych 900 tisic, urcite sa nebude v diskusiach na i-nete radit o tom co s nimi. Ak ano a dokonca sa bude "dobre mienenymi radami" riadit, tak je to potom hlupak.

Zobrazit celé vlákno

+39
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 12. 2001 15:59

no,mna by skor zaujimalo, ako by si vyberal akcie na zaciatku tohto roku a nie az na jeho konci......jednak teraz sa to lepsie odhaduje a jednak sa realizovali nejake tie odkupy.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Partners Financial Services