Tady to podepište a ušetříte na daních!

Tady to podepište a ušetříte na daních!
Komu by se situace z titulku nelíbila? Pokud by však oním podpisem měl být váš autogram na životní pojistce, dejte si pozor, neuvážená touha ušetřit by vás totiž mohla přijít draho. Na pojištění svého života byste však určitě zanevřít neměli.

Důvody proč se pojistit pro případ vlastní smrti mohou být různé. Ač většina lidí okolo dvaceti let si myslí, že jde o naprostou zbytečnost svůj názor často změní během několika let. První situací může být chvíle, kdy si chtějí půjčit peníze v bance. Ta jako jeden z nástrojů zajištění úvěru požaduje i to, aby jste se pojistil. Důležitějším důvodem pro pojištění bývá založení rodiny. V případě vaší smrti či dlouhodobé pracovní neschopnosti by vaše žena a děti byly odkázány na dávky sociálního zabezpečení, což při stavu našich státních financí není rozhodně vítaný stav.

Pojistíte si jen smrt nebo i život?

Životní pojistky představují nejprodávanější produkt pojišťoven. Už jen jejich základních typů je několik a jejich podvariant jsou desítky.

Nejjednodušším a nejzákladnějším typem pojištění je riziková životní pojistka. Jediné, co vám poskytuje je slib výplaty pojistné částky v případě vaší smrti či invalidity. Její uzavření bývá často požadavkem banky při poskytování úvěru. Pojistné je nízké, po jejím skončení však nic nedostanete.

Lepší už je to s pojistkou na smrt či dožití, kdy už dochází k tvorbě tzv. kapitálové složky. To je část pojistného, která se vám spoří a po skončení pojistky je vám vyplacena i se zhodnocením, kterého dosáhla pojišťovna investováním vašich peněz. Současně jste pojištěni i pro případ smrti. V tom případě dostane pojistnou částku ten koho určíte vy v pojistné smlouvě. Pojistné se v tomto případě dělí na tzv. rizikovou (pojištění rizika, že zemřete) a kapitálovou složku (peníze, které se vám spoří a zhodnocují).

Sofistikovanější variantou pojistky na smrt a dožití je tzv. investiční životní pojištění. Jde v podstatě o kombinaci pojistky a podílového fondu. Na jejím začátku můžete vložit pojistné buď najednou nebo v podobě pravidelných plateb do vámi zvoleného fondu. Většinou jsou k dispozici peněžní trh, dluhopisy, smíšené fondy a u některých pojišťoven i akciové. V průběhu pojištění můžete samozřejmě strukturu svých investic měnit. Na začátku tak umístíte více peněz do akcií a s koncem pojištění můžete přesouvat své peníze z těchto rizikovějších produktů do stabilnějších dluhopisů a peněžního trhu.

Kromě správné volby typu pojistky je stejně důležitá i její částka. Pokud je zbytek vaší rodiny soběstačný, pojistná částka by měla krýt především všechny vaše závazky (úvěry v bance apod.). Jestliže musíte ještě myslet na rodinu, připočtěte částku zhruba odpovídající vašemu jedno až dvouletému příjmu.

A co ty daně?

S kapitálovou a investiční životní pojistkou je spojena na začátku článku zmiňovaná daňová výhoda. Její hlavní podmínkou je, aby šlo o pojistku tzv. kapitálového typu u které dochází ke vzniku úspor, které jsou vypláceny po uplynutí pojistné doby. Ta musí trvat nejméně pět let a v okamžiku jejího uplynutí musí klient dosáhnout šedesáti let. Pokud je vám tedy dnes třicet let, k tomu, abyste mohli využít daňového zvýhodnění, musíte uzavřít smlouvu na nejméně dalších třicet let. Maximální výše částky, kterou si můžete ročně odečíst od základu daně jako pojistné na výše popsanou životní pojistku je 12 tisíc korun. Pokud tedy patříte do nejvyšší příjmové skupiny, pak uspoříte necelé čtyři tisíce. Mnohem zajímavější může být zvýhodnění, které je na tento typ pojistky poskytováno zaměstnavatelům. Ten si může až osm tisíc korun, které vám přispěje na vaši životní pojistku odečíst jako daňový náklad a navíc vy jej nemusíte zdanit jako příjem, ani z něho platit zdravotní či sociální pojištění. Pokud má tedy váš zaměstnavatel s vámi takové úmysly, určitě se nebraňte, ani kdyby vám bylo pětadvacet. Nějakou dobu vám takovou pojistku totiž může platit zaměstnavatel, později si na ni můžete ještě připlácet sám.

Nezapomeňte na děti

Kromě vlastního života si můžete ještě pojistit své děti. U nich tím hlavním cílem bývá tvorba úspor pro období, kdy "vstoupí do života". Pokud pojistku uzavřete při jejich narození, můžete jim do jejich osmnáctin i při malém měsíčním pojistném naspořit zajímavou částku. Jen byste si měli svého potomka patřičně vychovat, aby vám pak v den jeho osmnáctin nebylo těch peněz líto.

Pokud na vaší práci kromě vás samotných závisí ještě někdo neváhejte a pojistěte se. Nemusí to však být s daňovými výhodami, ty jsou vhodnější pro ty, kteří chtějí pojistku na důchod. A než pojistku uzavřete, vše si dobře promyslete a pojišťováka vybírejte opatrně. Jeho rady totiž mohou někdy významně ovlivnit vaši finanční situaci.

Životní pojistku můžete uzavřít i na našem serveru.

Už máte daňově zvýhodněnou životní pojistku? Nebo si myslíte, že to jsou vyhozené peníze? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Psáno pro týdeník Redhot.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 135 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 1. 2002 8:23, Baronlempl

Zajímavý názor na problém -riziko-výnos-likvidita- ve vztahu ke KŽP.

Zobrazit celé vlákno

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 12. 2001 16:11, Jana

Tak teď je mi jasné, proč to divadlo. Vy jste úplně zbytečně, až trestuhodně prodělal. Vaše neuvážené extempore jste později jistě obrečel. Jednak jste asi nezvolil dobrou pojišťovnu, ani dobrou pojistku, ale zbrkle jste vyhodil peníze oknem. Proč ale k témuž nabádáte ostatní? Pokud by jste se poradil s dobrým finančním poradcem, tak jste mohl ztrátu takřka eliminovat. Tímto Vás již nepovažuji za odborníka, ale jen za vtipného snílka, který obohacuje finanční servery. Jen tak dál. Každopádně jsem zvědavá, kolik lidí se nechá od Vás nachytat. Ostatně, nějaké fronty před pojišťovnou by mohly být zajímavé. Jen si dejte pozor, aby Vás někdo nepovažoval za „autora“ poplašné zprávy. Jana

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (135 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

O2 vyplatí 21 korun na akcii. Potvrzeno

16. 6. 2021 | Petr Kučera

O2 vyplatí 21 korun na akcii. Potvrzeno

Valná hromada telekomunikační společnosti O2 ze společnosti PPF odsouhlasila návrh představenstva ohledně dividendy. Za standardní akcii vyplatí celkem 21 korun před zdaněním.

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

ČS nemovitostní fond prodal kancelářskou budovu Platinium v Brně. Ta byla nejdéle drženou nemovitost v portfoliu fondu. Kupcem je česká investiční skupina RSBC, která kromě jiného provozuje... celý článek

Conseq má první nákupní centrum

15. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Conseq má první nákupní centrum

Realitní fond české investiční skupiny Conseq koupil obchodní centrum Korso Karviná. Mezi jeho hlavní nájemce patří hypermarket Albert. Prodejcem byla společnost Bluehouse, která... celý článek

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

14. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 42 komentářů

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám... celý článek

Na pražskou burzu míří výrobce příslušenství k mobilům

11. 6. 2021 | Petr Kučera

Na pražskou burzu míří výrobce příslušenství k mobilům

Společnost Recall, výrobce mobilního příslušenství značky Fixed, chce v letošním roce vstoupit na trh Start pražské burzy. Ráda by vybrala 45 milionů korun na rozvoj nových produktů... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.