Vánoční zvyky

Tajemnou atmosféru Vánoc dotváří řada starých lidových zvyků a obřadů. Některé z nich se stále dodržují, jiné již upadly v zapomnění.

V pohanské době připadala na dobu dnešních Vánoc oslava zimního slunovratu (21. prosince). V tento den se slavilo znovuzrození slunce, věštilo se, co přinese následující rok, prováděly se magické praktiky, které měli zajistit bohatou sklizeň a plodnost domácích zvířat. Řada zvyků z předkřesťanské doby přetrvala do dnešních dnů.

Lodičky

Pouštění lodiček zhotovených ze skořápky vlašského ořechu a kousku svíčky. Výroba skořápky je snadná, stačí rozpůlit vlašský ořech, vydlabat jádro a do očistěné skořápky připevnit kousek svíčky. Podle tradice by svíčky měly být získané v kostele při ranní mši. Důležité je, aby si lodičku každý zhotovil sám. Takto vyrobené lodičce smíte položit otázku týkající se lásky, rodiny, podnikání, zaměstnání, studia apod. Dobře si rozmyslete na co se lodičky zeptáte, protože smíte položit jen jednu otázku a to v okamžiku, kdy budete v lodičce zapalovat svíčku a spouštět ji na vodu.

Lití olova

Vánoční zvyk lití olova pochází od Keltů. Ještě na začátku 20. století se olovo lilo o Vánocích v každé rodině. Nedostatek olova za obou světových válek však vedl k zapomenutí zvyku. Někdy se jako náhražka používal bílek a rozehřátý vosk, ale ty nedokázaly vytvořit odlitky vykreslené do sebemenších detailů. Pokud chcete zpestřit Vánoce o tento zvyk zakupte si v prodejně rybářských potřeb olůvka, které se zde prodávají jako zátěž na vlasec. Připravte si kovovou nádobu se studenou vodou. Do naběračky dejte rybářská olůvka a roztavte je nad plamenem svíčky. Roztavené olovo lijte do nádoby s vodou, naběračku dejte, co nejblíže vodní hladině, nelijte olovo z výšky! Zhruba po pěti minutách olovo ztuhne, pomocí polévkové lžíce vyjměte kousky odlitky a můžete začít s věštěním (polámané a zlomené odlitky se k věštbě nehodí). Důležité je, aby si každý sám zhotovil svůj odlitek (dětem by odlitky měli zhotovit rodiče). Při odlévání olova buďte opatrní, rozžhavený kov může způsobit popáleniny.

Rozkrojená jablka

Rozkrojíte-li na Štědrý den podélným řezem jablko, můžete zjistit z rozložení jader, co vás čeká následující rok. Pokud najdete hvězdičku budete v příštím roce zdraví (čím hezčí hvězdička, tím lepší zdraví). Jestliže se objeví křížek v příštím roce zemřete.

Házení pantoflem

Máte-li nevdanou dceru můžete pomocí tohoto zvyku zjistit, kdy opustí společnou domácnost. Dívka se otočí zády ke vchodovým dveřím, do ruky vezme pantoflíček a se zavřenými očima jej hodí přes hlavu. Pokud špička boty bude natočena ke dveřím do roka odejde z domu, jinak příští rok zůstane s vámi.

Jste pro dodržování vánočních tradic? Jaké zvyky dodržujete ve vaší rodině? Vyplnila se vám někdy věštba. Podělte se o své názory a zážitky s ostatními.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-57
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Vánoční stůl

4. 12. 2001 | Tomáš Hampl

Vánoce jsou svátky štědrosti a hojnosti. Tomu by měl odpovídat také vánoční stůl a to zejména na Štědrý večer. Pokud nevíte jak na to, podívejte se na několik našich receptů.

Vánoční koledy

4. 12. 2001 | Tomáš Hampl

S koledníky se dnes setkáte jen málokde, přesto koledy patří neodmyslitelně k tradici Vánoc. Zazpívejte si na Štědrý den některou z tradičních koled.

Partners Financial Services