Fondy: koktejly, šampaňské a další oslavy

Fondy: koktejly, šampaňské a další oslavy
Minulý týden byl tak trochu ve znamení oslav. Podávaly se dobré nápoje, sudičky se scházely nad kolébkami nových fondů a začaly se balit vánoční dárky. Co pro vás připravila vaše investiční společnost?

Největší slávou minulého týdne byly desáté narozeniny Investiční společnosti České spořitelny (profil, názory). V hotelu Ambassador se sešlo současné vedení největší české investičky s představiteli mateřské banky (včetně generálního ředitele Jacka Stacka), přáteli a bývalými manažery, mezi kterými nechyběli otec-zakladatel Miroslav Stehlík (dnes ředitel sekce majetkových účastí ČEZ), zimní král ISČS Pavel Kráčmar ani současný ředitel IKS KB (profil, názory) a bývalý šéfanalytik ISČS Pavel Pršala.

Večer to byl příjemný, mimo jiné i díky podávaným koktejlům s podivnými názvy. Nebyla by to totiž oslava investiční společnosti, kdyby každý host u příchodu neobdržel Test investiční odvahy, po jehož vyplnění zjistil, jaké koktejly jej večer čekají. Test s pěti otázkami ostatně vidíte o trochu níže a k dispozici je vám samozřejmě i vyhodnocení testu.

Pokud jste pravdivě odpověděli na výše uvedené otázky, podívejte se na vyhodnocení testu. Na zdraví!

Narodil se…

… možná velký konkurent dvěma dominantám českého fondového byznysu - ISČS a IKS KB. Obě společnosti letos prožily mnoho dobrého, včetně klidu od konkurence. Úspěšný lobbying Unie investičních společností zpozdil nástup zahraničních fondů, Pioneer (profil, názory) se potýkal s nepříjemnými výsledky svého fondu Pioneer Trust (profil, názory) a První investiční (profil, názory) skomírala na okraji zájmu mateřské ČSOB (profil, názory).

Velmi tiše a nenápadně se minulý týden na scéně objevila nová investiční společnost. Nová možná není úplně přesný výraz, protože jde o přemalovanou KIS - Kapitálovou investiční společnost České pojišťovny. Ale zatímco KIS si až dosud žila poklidným životem správce několika málo uzavřených a jednoho otevřeného fondu, nový ČP Invest (profil, názory) hodlá na trh razantně vtrhnout s osmi fondy a třemi investičními programy.

K novým fondům i strategii ČP Investu se brzy vrátíme, a proto jen několik málo vět. Jak jsme již psali minulý týden, tři z fondů ČP Investu vznikly přejmenováním nedávno otevřených fondů. Jde o smíšený fond, fond korporátních dluhopisů a fond globálních značek. Pět nových fondů tvoří standardní dvojice fondu peněžního trhu a fondu státních dluhopisů a tři fondy, které prozatím nemají mezi českými investičními společnostmi konkurenci: fond farmacie a biotechnologie, fond nové ekonomiky a fond ropného a energetického průmyslu. Pro řadu investorů by mohly být zajímavé i investiční programy, jednoduše pojmenované konzervativní, vyvážený a dynamický. Již brzy uvidíme, jak se podaří České pojišťovně (profil, názory) nabídnout tyto nové produkty svým klientům. Někdo má a někdo nemá - ale řada potenciálních klientů již má Felixe nebo Sporoplán a ČP Invest to nebude mít příliš jednoduché.

A teď trochu čísel

Minulý týden byl spíše smutný - většině fondů klesala výkonnost a lidé si začali vybírat peníze na vánoce. Jediný fond, Union vyvážený (profil, názory), dokázal vydělat více než čtyři procenta, všechny ostatní ziskové fondy svým podílníkům připsaly jen pár desetin či setin procenta. Naproti tomu agresivní fondy většinou ztrácely, nejvíce ČSOB evropský akciový (OFPATEA) s mínus 4,9 procenta, ISČS Eurotrend (profil, názory) s mínus čtyřmi procenty a Newton Euro (profil, názory) s mínus 3,7 procenta. Velmi zajímavá je také tabulka roční výkonnosti, kterou vede investAGe AG2000 (profil, názory) s 11,3 procenty před dlouho dominantním fondem IKS Dluhopisový (profil, názory) s 10,4 procenta.

Nedařilo se ani přilákat nové peníze. U všech kategorií fondů s výjimkou dluhopisových skončily čisté prodeje nehezkými zápornými čísly; nejvíce utrpěly smíšené fondy (mínus 108 milionů korun) a fondy peněžního trhu (mínus 92 milionů korun), a to zejména díky masivním výběrům ze Sporoinvestu (profil, názory). Z tohoto fondu si investoři vybrali 233 milionů korun (a vložili pouze 100 milionů korun), zatímco z druhého IKS Peněžní trh (profil, názory) pouze 96 milionů korun (ovšem vložili nových 115 milionů korun).

Slavit tak mohly pouze fondy dluhopisové, a především ty z rodiny Investiční společnosti České spořitelny (profil, názory). I když nejvyšší čisté prodeje vykázal jako obvykle IKS Dluhopisový (profil, názory) (78 milionů korun), o pouhé dva miliony za ním zůstal Sporobond (profil, názory) a na třetím místě se se ziskem 60 milionů korun umístil nejnovější fond ISČS, Trendbond (profil, názory). Čtvrtý fond, ŽB-Sporokonto (profil, názory), získal již jen 19 milionů korun a pátý IKS Peněžní trh (profil, názory) o šest set tisíc korun méně.

Toto i mnohem více najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Co byste popřáli ISČS k narozeninám? Co podle vás věští sudičky ČP Investu? A kolik bodů jste získali v koktejlovém testu? Podělte se s ostatními o své názory!

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

6. 12. 2023 | Tomáš Vranka

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

Nejvýznamnější kryptoměna, přezdívaná někdy digitální zlato, rychle posiluje. A cena skutečného zlata je vysoko jako nikdy. Co za tím je? Odpovědi v komentáři nabízí Tomáš Vranka, analytik... celý článek

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

5. 12. 2023 | PR text

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

Investování do zlata je jednou z nejstarších a nejstabilnějších forem uložení hodnoty. V posledních letech však přichází na trh s novinkou, která kombinuje tradiční hodnotu s moderními... celý článek

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Partners Financial Services