Fondy: koktejly, šampaňské a další oslavy

Fondy: koktejly, šampaňské a další oslavy
Minulý týden byl tak trochu ve znamení oslav. Podávaly se dobré nápoje, sudičky se scházely nad kolébkami nových fondů a začaly se balit vánoční dárky. Co pro vás připravila vaše investiční společnost?

Největší slávou minulého týdne byly desáté narozeniny Investiční společnosti České spořitelny (profil, názory). V hotelu Ambassador se sešlo současné vedení největší české investičky s představiteli mateřské banky (včetně generálního ředitele Jacka Stacka), přáteli a bývalými manažery, mezi kterými nechyběli otec-zakladatel Miroslav Stehlík (dnes ředitel sekce majetkových účastí ČEZ), zimní král ISČS Pavel Kráčmar ani současný ředitel IKS KB (profil, názory) a bývalý šéfanalytik ISČS Pavel Pršala.

Večer to byl příjemný, mimo jiné i díky podávaným koktejlům s podivnými názvy. Nebyla by to totiž oslava investiční společnosti, kdyby každý host u příchodu neobdržel Test investiční odvahy, po jehož vyplnění zjistil, jaké koktejly jej večer čekají. Test s pěti otázkami ostatně vidíte o trochu níže a k dispozici je vám samozřejmě i vyhodnocení testu.

Pokud jste pravdivě odpověděli na výše uvedené otázky, podívejte se na vyhodnocení testu. Na zdraví!

Narodil se…

… možná velký konkurent dvěma dominantám českého fondového byznysu - ISČS a IKS KB. Obě společnosti letos prožily mnoho dobrého, včetně klidu od konkurence. Úspěšný lobbying Unie investičních společností zpozdil nástup zahraničních fondů, Pioneer (profil, názory) se potýkal s nepříjemnými výsledky svého fondu Pioneer Trust (profil, názory) a První investiční (profil, názory) skomírala na okraji zájmu mateřské ČSOB (profil, názory).

Velmi tiše a nenápadně se minulý týden na scéně objevila nová investiční společnost. Nová možná není úplně přesný výraz, protože jde o přemalovanou KIS - Kapitálovou investiční společnost České pojišťovny. Ale zatímco KIS si až dosud žila poklidným životem správce několika málo uzavřených a jednoho otevřeného fondu, nový ČP Invest (profil, názory) hodlá na trh razantně vtrhnout s osmi fondy a třemi investičními programy.

K novým fondům i strategii ČP Investu se brzy vrátíme, a proto jen několik málo vět. Jak jsme již psali minulý týden, tři z fondů ČP Investu vznikly přejmenováním nedávno otevřených fondů. Jde o smíšený fond, fond korporátních dluhopisů a fond globálních značek. Pět nových fondů tvoří standardní dvojice fondu peněžního trhu a fondu státních dluhopisů a tři fondy, které prozatím nemají mezi českými investičními společnostmi konkurenci: fond farmacie a biotechnologie, fond nové ekonomiky a fond ropného a energetického průmyslu. Pro řadu investorů by mohly být zajímavé i investiční programy, jednoduše pojmenované konzervativní, vyvážený a dynamický. Již brzy uvidíme, jak se podaří České pojišťovně (profil, názory) nabídnout tyto nové produkty svým klientům. Někdo má a někdo nemá - ale řada potenciálních klientů již má Felixe nebo Sporoplán a ČP Invest to nebude mít příliš jednoduché.

A teď trochu čísel

Minulý týden byl spíše smutný - většině fondů klesala výkonnost a lidé si začali vybírat peníze na vánoce. Jediný fond, Union vyvážený (profil, názory), dokázal vydělat více než čtyři procenta, všechny ostatní ziskové fondy svým podílníkům připsaly jen pár desetin či setin procenta. Naproti tomu agresivní fondy většinou ztrácely, nejvíce ČSOB evropský akciový (OFPATEA) s mínus 4,9 procenta, ISČS Eurotrend (profil, názory) s mínus čtyřmi procenty a Newton Euro (profil, názory) s mínus 3,7 procenta. Velmi zajímavá je také tabulka roční výkonnosti, kterou vede investAGe AG2000 (profil, názory) s 11,3 procenty před dlouho dominantním fondem IKS Dluhopisový (profil, názory) s 10,4 procenta.

Nedařilo se ani přilákat nové peníze. U všech kategorií fondů s výjimkou dluhopisových skončily čisté prodeje nehezkými zápornými čísly; nejvíce utrpěly smíšené fondy (mínus 108 milionů korun) a fondy peněžního trhu (mínus 92 milionů korun), a to zejména díky masivním výběrům ze Sporoinvestu (profil, názory). Z tohoto fondu si investoři vybrali 233 milionů korun (a vložili pouze 100 milionů korun), zatímco z druhého IKS Peněžní trh (profil, názory) pouze 96 milionů korun (ovšem vložili nových 115 milionů korun).

Slavit tak mohly pouze fondy dluhopisové, a především ty z rodiny Investiční společnosti České spořitelny (profil, názory). I když nejvyšší čisté prodeje vykázal jako obvykle IKS Dluhopisový (profil, názory) (78 milionů korun), o pouhé dva miliony za ním zůstal Sporobond (profil, názory) a na třetím místě se se ziskem 60 milionů korun umístil nejnovější fond ISČS, Trendbond (profil, názory). Čtvrtý fond, ŽB-Sporokonto (profil, názory), získal již jen 19 milionů korun a pátý IKS Peněžní trh (profil, názory) o šest set tisíc korun méně.

Toto i mnohem více najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Co byste popřáli ISČS k narozeninám? Co podle vás věští sudičky ČP Investu? A kolik bodů jste získali v koktejlovém testu? Podělte se s ostatními o své názory!

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

18. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

V dalším díle investičního seriálu se dostáváme k rizikovým spekulacím pro zkušené. Vysvětlíme, proč většina lidí při sázkách na krátké trendy prodělává. A ukážeme, kdy se hodí využít... celý článek

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

16. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

Novým přírůstkem fondu kvalifikovaných investorů ZDR Investments SICAV je retail park Gatterederstraße ve Vídni. Nemovitost v hodnotě 400 milionu koupil fond od rakouského privátního... celý článek

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

9. 11. 2021 | Jitka Šorfová

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

Před dvěma lety se Vít Endler postavil do čela tehdy málo známé crowdfundingové platformy finGOOD. Minulý rok s ním fintechový startup navzdory covidu vyrostl o 150 procent a letos... celý článek

Alternativa? Proč investovat do veteránů nebo umění

7. 11. 2021 | Martin Jaroš

Alternativa? Proč investovat do veteránů nebo umění

Alternativní investování například do veteránů, sběratelských předmětů nebo uměleckých děl je dnes otevřené i malým investorům. Spolu s dalšími se na klasické auto nebo hodnotný obraz... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.