Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: Nic neříkající názvy mizí

Fondy: Nic neříkající názvy mizí
Víte, do čeho investuje Thesaurus, AAA nebo Alpha Effect? Ani to nezjišťujte, podle nových názvů již jejich investiční strategii bezpečně poznáte. První dva změnily dokonce i formu a zaměření.

Letošní listopad je bez nadsázky měsícem nových jmen. Sotva jsme v minulém týdnu informovali o změně investičního zaměření a jména ČSOB českého akciového fondu na fond peněžního trhu pro korporace - ČSOB Výnosový (OFOBICAK), jsou tu další novinky, všechny z dílny Kapitálové investiční společnost České pojišťovny (ISKIS). Její Alpha Effect (OFKISALP) se přejmenoval na KIS Smíšený. Tomu, že KIS se zřejmě chystá začít agresivněji bojovat o místo na slunci, nasvědčuje i fakt, že doposud tisícikorunové podílové listy se rozštěpily na běžnější jednokorunové. Jednokorunový nominál mají nově i KIS Globálních značek a KIS Korporátních dluhopisů, dva fondy vzniklé otevřením dříve uzavřených fondů AAA a Thesaurus.

Reinkarnace ČSOB českého akciového fondu si vyžádala změny pravidel UNIS ČR. Ten doposud své členy zavazoval k přechodu na denní oceňování podílových listů nejpozději od počátku roku 2002. ČSOB Výnosový ale nově oceňuje majetek jednou týdně a stejně často hodlá svým podílníkům vyplácet dividendu. V tiskové zprávě rozeslané po zasedání předsednictva tohoto spolku dne 20.11. proto čteme: V poslední době se navíc začínají objevovat specializované fondy zaměřené například pouze na institucionální klientelu nebo její segment. U takových fondů lze považovat denní oceňování za nadbytečné a týdenní periodicita, kterou stanoví zákon, je podle názoru předsednictva zcela dostačující.

Trendbond je trefou do černého

Přes sedmdesát milionů nových investic přibylo v průběhu týdne do tuzemských fondů k dříve obhospodařovaným 63 miliardám korun. Pravda – dvacet milionů dodala mateřská banka do již zmiňovaného ČSOB Výnosového. Nové peníze proudily ale i jinam. Nejvyšší čisté přílivy vkladů oznámil tradičně IKS Dluhopisový (profil, názory) (+ 91 milionů korun) a IKS Peněžní trh (profil, názory) (+66 milionů korun). Jejich přírůstky jsou tento týden, zřejmě kvůli probíhajícímu druhému kolu reklamní kampaně na Felix, ještě vyšší než obvykle. Snižování obhospodařovaného majetku je však, zdá se, zažehnáno také v Investiční společnosti České spořitelny. Sporobond (OFSISSPB) získal čtyřicet čtyři milionů korun, teprve měsíc starý Trendbond (OFSISTB) dvacet čtyři milionů. Výsledky prodejů a výkonnosti Trendbondu za první měsíc nasvědčují, že fond by mohl být po všech stránkách úspěšný. Za měsíc získal 56 milionů korun a se Spořitelnou svěřenými 200 miliony tak spravovaný majetek převýšil čtvrt miliardy. Měsíční výkonnost 1,56 procenta je skoro dvou a půl násobkem nejúspěšnějšího konkurenta – IKS Dluhopisového. Top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde.

Nejvíce – 67,5 milionu korun - odplynulo ze Sporoinvestu ISČS (OFSISSPI). O dvacet pět milionů méně uteklo z 2. OPF ISČS (OFSIS2). Třetí je s odlivem 15,6 milionu Restituční fond IPB (OFPISRES). Podívejte se, které další fondy se na úbytku majetku pod správou podílely.

Chcete-li se podívat na prodeje a odkupy blíže, poslouží vám ještě:
statistika prodejů
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Akciové trhy opět posilovaly. Výkonnosti se u akciových fondů pohybují v černých číslech v týdenním, měsíčním i čtvrt ročním horizontu. Více najde v přehledu výkonností podle kategorií.

Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadil s 2,9 procenty PKIS Růstový (profil, názory) a Citicorp akcií (OFCITAKC). Zde najdete kompletní desítku fondů s nejvyšší a nejnižší týdenní výkonností.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Začne Česká pojišťovna "tlačit" na prodej podílových fondů? Má její dceřinná správcovská společnost naději na úspěch? Bude ČSOB Výnosový úspěšný? Které fondy byste doporučili přejmenova? Podělte se o své názory s ostatními.

Nezapomeňte, že své názory můžete připsat také k jednotlivým fondům! Řekněte ostatním investorům, co si o daném fondu a jeho manažerech myslíte!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-11
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 11. 2001 10:34, TGP

Pojišťovna jenom zase vyhodí peníze z okna jako to už dělá dlouho. MYslím, že tlačit se do fondů je nesmysl, ten trh je plný. Pokud něco, tak spíš zahraniční fondy.

Reagovat

 

+12
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

19. 12. 2001 | 23:49

K poplatkům: ano, při malých objemech nejsou nízké, ale s rostoucím objemem investice výrazně klesají. Oproti americkým indexovým fondům mají fondy společnosti ČP INVEST výraznou výhodů - investice zajišťujeme proti potenciální...více

6. 12. 2001 | 9:49 | TGP

Díval jsem se na poplatky a ty zrovna nízké nejsou... Ve většině případů jsou nad průměrem trhu a výrazně výše, než mají indexové fondy v USA. Čím to? více

5. 12. 2001 | 20:45

... ještě pro doplnění - představu o mé odborné způsobilosti si můžete udělat čtením komentářů v rubrice B.I.G. Expert v HN (měny a úrokové míry a zahraniční trhy), kam přispívám. D.Kukačka více

5. 12. 2001 | 20:42

Rád bych Vám upřesnil pár věcí: 1.Název přesně popisuje zaměření fondů. 2.Každý fond může investovat pouze do akcií z odpovídajících akciových indexů, správa je pasívní (indexový fond), takže náklady budou nízké a korelace...více

26. 11. 2001 | 20:13 | Gekko99

Nevidim nic pozoruhodneho ani na CSOB vynosovy-zvlaste pokud chcou pokracovat v vstupnich poplatcich ,ale ani na merkuru. Vynos pres tri procenta to teda neni nic moc. To radsi dejte penize na terminovany vklad,pokud jich...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK