Životní pojištění jako daňový nástroj

Životní pojištění jako daňový nástroj
Novela zákona o daních z příjmů přinesla možnost odečítat zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění od základu daně z příjmu. Pokud včas uzavřete smlouvu, můžete tak učinit už v daňovém přiznání za tento rok.

Se životním pojištěním se můžeme setkat v mnoha podobách. Kapitálové životní pojištění kombinuje pojistnou ochranu se zhodnocováním prostředků. Klient je tedy pojištěn a ještě se mu zhodnocuje rezerva, kterou mu po skončení pojistné doby pojišťovna vyplatí. Investiční pojištění je na druhou stranu typické možností pravidelných příspěvků, které se klientovi zhodnocejí v závislosti na tom, kam jsou investovány. Samotná volba fondu většinou závisí na volbě klienta.

Všechny varianty životní pojištění však mají od letošního roku jednu nezanedbatelnou výhodu. Zaplacené pojistného lze do určité míry odečíst z daní. Toto plus se ale nevztahuje na všechny životní pojistky. Jednou z těch, které v sobě kloubí pojištění a daňové zvýhodnění, je WinTax od pojišťovny Winterthur.

Chcete si snížit daňový základ?

WinTax je určen především těm, kteří si chtějí snížit základ daně. Pokud tedy nebudete chtít uzavřít životní pojištění právě z tohoto důvodu, můžete se vsadit, že vám obchodní zástupce docela jistě nabídne jiný produkt. Z tohoto je také patrné, kdo si WinTax nejčastěji kupuje. Jsou to lidé se zájmem o daňové úlevy. Podle zástupců Winterthur pojišťovny prodej WinTaxu postupně roste, hlavně díky jednoduchosti při sjednání. Druhým důvodem je blížící se konec roku, kdy se klienti více zajímají o možnost snížení daňového základu.

WinTax je životní pojištění pro případ smrti a dožití, jehož pojistná doba je minimálně pět let. Tato podmínka plyne přímo ze zákona – výplata pojistného plnění musí být sjednána až po šedesáti kalendářních měsících a současně až poté, co účastník dosáhl věku šedesáti let. Tyto podmínky některé životní pojištění nedodržují (umožňují vyplatit nějakou sumu peněz ještě před šedesátým rokem věku), a proto se na ně výhody odpočtu nevztahují.

Kolik ušetříte na daních?

Přímá daňová úspora při uzavření tohoto produktu činí 1800 až 3800 korun za rok dle příslušného daňového pásma klienta. Jak se tato úspora vypočítá názorně ukáže modelový příklad pro hrubý příjem 16 tisíc korun měsíčně, což je 192 tisíc ročně.

  Bez životní pojistky  S životní pojistkou 
Hrubý příjem

192 000

 192 000

Daňový základ

129 960

 117 960

Daň

20 532

 18 132

Daňová úspora  

 2 400

WinTax je produkt výhodný také pro zaměstnavatele, pro kterého je daňově uznatelným nákladem přízpěvek až do osmi tisíc korun ročně.

Jako důležitý ukazatel hraje při rozhodování o volbě pojistného produktu výše ročního zhodnocení. Což je vlastně část výnosů pojišťovy, která je připsána klientovi na jeho účet u pojišťovny a počítá se vždy zpětně. Velmi šikovně ji používají pojišťovací poradci, když se snaží přesvědčit klienta k uzavření pojistky. Při modelacích totiž používají předpokládanou výši připsaných výnosů v celém období trvání pojištění. Fakt, že za deset let bude aktuální hodnota mnohem nižší než tato předpokládaná, už vám však nesdělí. Vždyť jejich hlavním cílem je získat dalšího klienta.

Letos plánuje Winterthur pojišťovna zhodnocení podstatně vyšší, než je jeho minimální garanovaná výše schválená Ministerstvem financí, která činí pro 4,5 procenta. O konečné cifře letošního zhodnocení však nechce nikdo v pojišťovně spekulovat. V roce 1999 zhodnotila pojišťovna prostředky klientů o osm procent, v roce 2000 pak o sedm procent.

Kromě Winterthuru nabízí životní pojištění s daňovými úlevami i další pojišťovny, například Allianz, Česká pojišťovna, Pojišťovna České spořitelny či ING. Každá pojistka má své výhody a nevýhody, v zásadě je však možno říci, že se produkty s daňovým zvýhodněním jednotlivých pojišťoven příliš neliší. Pokud byste tedy uvažovali o něčem takovém, projděte si pár pojišťoven, nechte si všechno vysvětlit a pak se rozhodněte. Již teď je jasné, že určitě neproděláte.

Myslíte si, že by výše daňových výhod životních pojistek měla být benevolentnější? Jak by podle vás měla vypadat? Podělte se o své názory s ostatními.

Životní pojistku si můžete koupit také na stránkách Peníze.cz.

Líbil se vám článek?

-40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 11. 2001 14:28

V cem vidite problem?
Ten clanek jsem na fincentrum.cz nenasel.
Dekuji Prokop

Zobrazit celé vlákno

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 11. 2001 15:33, Antonin Boucek

Clanek se jmenuje "Kapitalove zivotni pojisteni v praxi" a pan Safranek tam mimo jine pise o danovych vyhodach, ktere se mohou byt ve skutecnosti jinak, nez jak je agenti podavaji (napriklad zalezi na tom, od kdy jste pojisteni uzavrel, protoze v danem roce muzete uplatnit jen jeho pomernou cast). Mate-li investicni zivotni (tedy unit linked) pojisteni, mozna mate uplnou smulu, ale prectete si radeji komentare k clanku.

Zobrazit celé vlákno

-12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

8. 5. 2021 | Martin Mašát | 2 komentáře

Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za duben, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset let?

Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

6. 5. 2021 | Michal Stupavský | 2 komentáře

Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

Zatímco mnoho ekonomů a investorů věří, že akcie – hlavně díky státním stimulům – dál porostou, Michal Stupavský ze společnosti Conseq je dlouhodobě skeptičtější. Tady je jeho čerstvý... celý článek

Byt jako investice. Správná doba je vždycky právě teď

6. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 44 komentářů

Byt jako investice. Správná doba je vždycky právě teď

Bydlení v Česku nezlevní, říká David Bureš, který vyhledává, kupuje a spravuje investiční byty. V rozhovoru mimo jiné vysvětluje, proč je to podle něj výhodnější než třeba investice... celý článek

Zonky mění poplatky u Rentiéra. Vstupní končí, průběžný roste

4. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Zonky mění poplatky u Rentiéra. Vstupní končí, průběžný roste

Zonky mění poplatky u své služby Rentiér. Pro nové smlouvy uzavřené od dneška ruší vstupní poplatek ve výši 1,9 % a naopak zvyšuje poplatek za správu z 2,4 na 2,9 %. Podmínky pro stávající... celý článek

Investown startuje drobné investice do bytů

30. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Investown startuje drobné investice do bytů

Investiční služba Investown zahájila ostrý provoz. Zájemci zatím mohou investovat do dvou pražských bytů. První slibuje aktuální roční výnos 4,2 %, druhý 4,64 %. Lidé už do nich investovali... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.