Životní pojištění jako daňový nástroj

Životní pojištění jako daňový nástroj
Novela zákona o daních z příjmů přinesla možnost odečítat zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění od základu daně z příjmu. Pokud včas uzavřete smlouvu, můžete tak učinit už v daňovém přiznání za tento rok.

Se životním pojištěním se můžeme setkat v mnoha podobách. Kapitálové životní pojištění kombinuje pojistnou ochranu se zhodnocováním prostředků. Klient je tedy pojištěn a ještě se mu zhodnocuje rezerva, kterou mu po skončení pojistné doby pojišťovna vyplatí. Investiční pojištění je na druhou stranu typické možností pravidelných příspěvků, které se klientovi zhodnocejí v závislosti na tom, kam jsou investovány. Samotná volba fondu většinou závisí na volbě klienta.

Všechny varianty životní pojištění však mají od letošního roku jednu nezanedbatelnou výhodu. Zaplacené pojistného lze do určité míry odečíst z daní. Toto plus se ale nevztahuje na všechny životní pojistky. Jednou z těch, které v sobě kloubí pojištění a daňové zvýhodnění, je WinTax od pojišťovny Winterthur.

Chcete si snížit daňový základ?

WinTax je určen především těm, kteří si chtějí snížit základ daně. Pokud tedy nebudete chtít uzavřít životní pojištění právě z tohoto důvodu, můžete se vsadit, že vám obchodní zástupce docela jistě nabídne jiný produkt. Z tohoto je také patrné, kdo si WinTax nejčastěji kupuje. Jsou to lidé se zájmem o daňové úlevy. Podle zástupců Winterthur pojišťovny prodej WinTaxu postupně roste, hlavně díky jednoduchosti při sjednání. Druhým důvodem je blížící se konec roku, kdy se klienti více zajímají o možnost snížení daňového základu.

WinTax je životní pojištění pro případ smrti a dožití, jehož pojistná doba je minimálně pět let. Tato podmínka plyne přímo ze zákona – výplata pojistného plnění musí být sjednána až po šedesáti kalendářních měsících a současně až poté, co účastník dosáhl věku šedesáti let. Tyto podmínky některé životní pojištění nedodržují (umožňují vyplatit nějakou sumu peněz ještě před šedesátým rokem věku), a proto se na ně výhody odpočtu nevztahují.

Kolik ušetříte na daních?

Přímá daňová úspora při uzavření tohoto produktu činí 1800 až 3800 korun za rok dle příslušného daňového pásma klienta. Jak se tato úspora vypočítá názorně ukáže modelový příklad pro hrubý příjem 16 tisíc korun měsíčně, což je 192 tisíc ročně.

  Bez životní pojistky  S životní pojistkou 
Hrubý příjem

192 000

 192 000

Daňový základ

129 960

 117 960

Daň

20 532

 18 132

Daňová úspora  

 2 400

WinTax je produkt výhodný také pro zaměstnavatele, pro kterého je daňově uznatelným nákladem přízpěvek až do osmi tisíc korun ročně.

Jako důležitý ukazatel hraje při rozhodování o volbě pojistného produktu výše ročního zhodnocení. Což je vlastně část výnosů pojišťovy, která je připsána klientovi na jeho účet u pojišťovny a počítá se vždy zpětně. Velmi šikovně ji používají pojišťovací poradci, když se snaží přesvědčit klienta k uzavření pojistky. Při modelacích totiž používají předpokládanou výši připsaných výnosů v celém období trvání pojištění. Fakt, že za deset let bude aktuální hodnota mnohem nižší než tato předpokládaná, už vám však nesdělí. Vždyť jejich hlavním cílem je získat dalšího klienta.

Letos plánuje Winterthur pojišťovna zhodnocení podstatně vyšší, než je jeho minimální garanovaná výše schválená Ministerstvem financí, která činí pro 4,5 procenta. O konečné cifře letošního zhodnocení však nechce nikdo v pojišťovně spekulovat. V roce 1999 zhodnotila pojišťovna prostředky klientů o osm procent, v roce 2000 pak o sedm procent.

Kromě Winterthuru nabízí životní pojištění s daňovými úlevami i další pojišťovny, například Allianz, Česká pojišťovna, Pojišťovna České spořitelny či ING. Každá pojistka má své výhody a nevýhody, v zásadě je však možno říci, že se produkty s daňovým zvýhodněním jednotlivých pojišťoven příliš neliší. Pokud byste tedy uvažovali o něčem takovém, projděte si pár pojišťoven, nechte si všechno vysvětlit a pak se rozhodněte. Již teď je jasné, že určitě neproděláte.

Myslíte si, že by výše daňových výhod životních pojistek měla být benevolentnější? Jak by podle vás měla vypadat? Podělte se o své názory s ostatními.

Životní pojistku si můžete koupit také na stránkách Peníze.cz.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 11. 2001 14:28

V cem vidite problem?
Ten clanek jsem na fincentrum.cz nenasel.
Dekuji Prokop

Zobrazit celé vlákno

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 11. 2001 15:33, Antonin Boucek

Clanek se jmenuje "Kapitalove zivotni pojisteni v praxi" a pan Safranek tam mimo jine pise o danovych vyhodach, ktere se mohou byt ve skutecnosti jinak, nez jak je agenti podavaji (napriklad zalezi na tom, od kdy jste pojisteni uzavrel, protoze v danem roce muzete uplatnit jen jeho pomernou cast). Mate-li investicni zivotni (tedy unit linked) pojisteni, mozna mate uplnou smulu, ale prectete si radeji komentare k clanku.

Zobrazit celé vlákno

-12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.