Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Životní pojištění jako daňový nástroj

Životní pojištění jako daňový nástroj
Novela zákona o daních z příjmů přinesla možnost odečítat zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění od základu daně z příjmu. Pokud včas uzavřete smlouvu, můžete tak učinit už v daňovém přiznání za tento rok.

Se životním pojištěním se můžeme setkat v mnoha podobách. Kapitálové životní pojištění kombinuje pojistnou ochranu se zhodnocováním prostředků. Klient je tedy pojištěn a ještě se mu zhodnocuje rezerva, kterou mu po skončení pojistné doby pojišťovna vyplatí. Investiční pojištění je na druhou stranu typické možností pravidelných příspěvků, které se klientovi zhodnocejí v závislosti na tom, kam jsou investovány. Samotná volba fondu většinou závisí na volbě klienta.

Všechny varianty životní pojištění však mají od letošního roku jednu nezanedbatelnou výhodu. Zaplacené pojistného lze do určité míry odečíst z daní. Toto plus se ale nevztahuje na všechny životní pojistky. Jednou z těch, které v sobě kloubí pojištění a daňové zvýhodnění, je WinTax od pojišťovny Winterthur.

Chcete si snížit daňový základ?

WinTax je určen především těm, kteří si chtějí snížit základ daně. Pokud tedy nebudete chtít uzavřít životní pojištění právě z tohoto důvodu, můžete se vsadit, že vám obchodní zástupce docela jistě nabídne jiný produkt. Z tohoto je také patrné, kdo si WinTax nejčastěji kupuje. Jsou to lidé se zájmem o daňové úlevy. Podle zástupců Winterthur pojišťovny prodej WinTaxu postupně roste, hlavně díky jednoduchosti při sjednání. Druhým důvodem je blížící se konec roku, kdy se klienti více zajímají o možnost snížení daňového základu.

WinTax je životní pojištění pro případ smrti a dožití, jehož pojistná doba je minimálně pět let. Tato podmínka plyne přímo ze zákona – výplata pojistného plnění musí být sjednána až po šedesáti kalendářních měsících a současně až poté, co účastník dosáhl věku šedesáti let. Tyto podmínky některé životní pojištění nedodržují (umožňují vyplatit nějakou sumu peněz ještě před šedesátým rokem věku), a proto se na ně výhody odpočtu nevztahují.

Kolik ušetříte na daních?

Přímá daňová úspora při uzavření tohoto produktu činí 1800 až 3800 korun za rok dle příslušného daňového pásma klienta. Jak se tato úspora vypočítá názorně ukáže modelový příklad pro hrubý příjem 16 tisíc korun měsíčně, což je 192 tisíc ročně.

  Bez životní pojistky  S životní pojistkou 
Hrubý příjem

192 000

 192 000

Daňový základ

129 960

 117 960

Daň

20 532

 18 132

Daňová úspora  

 2 400

WinTax je produkt výhodný také pro zaměstnavatele, pro kterého je daňově uznatelným nákladem přízpěvek až do osmi tisíc korun ročně.

Jako důležitý ukazatel hraje při rozhodování o volbě pojistného produktu výše ročního zhodnocení. Což je vlastně část výnosů pojišťovy, která je připsána klientovi na jeho účet u pojišťovny a počítá se vždy zpětně. Velmi šikovně ji používají pojišťovací poradci, když se snaží přesvědčit klienta k uzavření pojistky. Při modelacích totiž používají předpokládanou výši připsaných výnosů v celém období trvání pojištění. Fakt, že za deset let bude aktuální hodnota mnohem nižší než tato předpokládaná, už vám však nesdělí. Vždyť jejich hlavním cílem je získat dalšího klienta.

Letos plánuje Winterthur pojišťovna zhodnocení podstatně vyšší, než je jeho minimální garanovaná výše schválená Ministerstvem financí, která činí pro 4,5 procenta. O konečné cifře letošního zhodnocení však nechce nikdo v pojišťovně spekulovat. V roce 1999 zhodnotila pojišťovna prostředky klientů o osm procent, v roce 2000 pak o sedm procent.

Kromě Winterthuru nabízí životní pojištění s daňovými úlevami i další pojišťovny, například Allianz, Česká pojišťovna, Pojišťovna České spořitelny či ING. Každá pojistka má své výhody a nevýhody, v zásadě je však možno říci, že se produkty s daňovým zvýhodněním jednotlivých pojišťoven příliš neliší. Pokud byste tedy uvažovali o něčem takovém, projděte si pár pojišťoven, nechte si všechno vysvětlit a pak se rozhodněte. Již teď je jasné, že určitě neproděláte.

Myslíte si, že by výše daňových výhod životních pojistek měla být benevolentnější? Jak by podle vás měla vypadat? Podělte se o své názory s ostatními.

Životní pojistku si můžete koupit také na stránkách Peníze.cz.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-40
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 11. 2001 14:28

V cem vidite problem?
Ten clanek jsem na fincentrum.cz nenasel.
Dekuji Prokop

Reagovat

 

+20
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Boucek Antonin 15. 11. 2001 11:39)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 11. 2001 15:33, Antonin Boucek

Clanek se jmenuje "Kapitalove zivotni pojisteni v praxi" a pan Safranek tam mimo jine pise o danovych vyhodach, ktere se mohou byt ve skutecnosti jinak, nez jak je agenti podavaji (napriklad zalezi na tom, od kdy jste pojisteni uzavrel, protoze v danem roce muzete uplatnit jen jeho pomernou cast). Mate-li investicni zivotni (tedy unit linked) pojisteni, mozna mate uplnou smulu, ale prectete si radeji komentare k clanku.

Reagovat

 

-12
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 15. 11. 2001 14:28)

Další příspěvky v diskuzi (22 komentářů)

20. 11. 2001 | 11:12 | Baronlempl

1) Přesně tak, pane. Odečíst od daňového základu jsou pouze dudy, lidé si však představují, vedeni zločinnou propagandou, odečtení z daní, tedy nebe. 2) Nikdo jim také při lapání ptáčků nesdělí, že až se dokodrcají, sešlí...více

20. 11. 2001 | 10:29 | Katerinka

Odpočet z daní Zde je samozřejmě v dalším textu uvedeno, že se jedná o odpočet z daňového základu, ale často Vám pojišťovací agent neznalý věci nebo možná záměrně tvrdí, že si to prostě odečtete z daní - což je velmi zavádějící....více

19. 11. 2001 | 21:27 | zevloun

Když jste u vytržení, tak radši nepište. více

19. 11. 2001 | 20:48 | Petr

Lemplové na jakékoli úrovni mi nevadí,ale blbost v jakékoli podobě,to jsem u vytržení. více

19. 11. 2001 | 16:26 | pepa

Nechejte pana Barona na pokoji. To jste ještě nepochopili, že je dealerem pohřebních ústavů a krematorií? Je známo, že lidé, kteři se pojistí, mají většinou delší život. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK