Fondy: Kéž by se počátek listopadu opakoval

Fondy: Kéž by se počátek listopadu opakoval
Velmi úspěšný byl počátek listopadu pro tuzemské fondy. O tři procenta vzrostla v průměru za týden výkonnost akciových fondů a prodeje převýšily odkupy podílových listů o celých 95,5 milionu korun.

Snížení amerických a následně i evropských úrokových sazeb o půl procentního bodu, rostoucí akciové trhy a úterní znovuzavedení tříprocentního vstupního poplatku přivedlo investory v nevídané míře do akciových fondů IKS KB. Fond světových indexů (profil, názory) IKS KB získal 44 milionů nových investic, fond fondů (profil, názory) necelých deset milionů. Jen setinou majetku získaného konkurencí se mohou pochlubit fondy Globaltrend FF (OFSISFF) a Eurotrend (OFSISEUR) Investiční společnosti České spořitelny (ISSIS), přesto se také udržely v první desítce fondů s největšími čistými prodeji. Čelo tabulky obsadil, jak je již přes půl roku zvykem IKS Dluhopisový (profil, názory). Top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde.

Fond s kreditní kartou

Nejvíce - 65,5 milionu korun - odplynulo ze Sporoinvestu ISČS (OFSISSPI). Největší fond peněžního trhu podléhá více než konkurence cyklům, lidé do něj odkládají peníze na dovolenou a na vánoce a následně je vybírají. A příští rok bude z pohledu správcovské společnosti ještě hůř – cykly se prohloubí. V ISČS totiž oprášili plány na zavedení kreditní karty propojené s fondy. Zatímco před třemi lety, kdy se záměr poprvé objevil na scéně, vše ztroskotalo na nepropojenosti informačních systémů mateřské banky s dceřinnou investiční společností, nyní by to již neměl být problém. Tisková mluvčí skupiny České spořitelny (profil, názory) Klára Gajdůšková slíbila uvést novinku na trh do konce roku.

Přes 11,5 milionu korun uteklo z Restitučního fondu IPB (profil, názory). V závěsu za ním následuje IKS Globální (profil, názory). Podívejte se, které další fondy se na úbytku majetku pod správou podílely.

Chcete-li se podívat na prodeje a odkupy blíže, poslouží vám ještě:
statistika prodejů
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Růst v recesi

Akciové trhy již několik týdnů rostou, i když ekonomika USA vstoupila do recese. Týdenní výkonnosti všech kategorií se pohybují, na rozdíl od venkovních teplot, vysoko nad nulou. Na druhou stranu v dlouhodobějším horizontu akciové fondy stále dost ztrácejí, od května například v průměru dvacet jedna procent a meziročně dokonce více než třicet procent. Zde najdete přehled výkonností podle kategorií.

Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadil se 7,5 procenty ČSOB světový akciový (profil, názory) a Akro Eurotech (profil, názory). Rekordman minulých týdnů - Sporotrend (OFSISSPT) tentokrát tabulku úspěšných s tříprocentním nárůstem výkonnosti uzavírá. Zde najdete kompletní desítku fondů s nejvyšší týdenní výkonností.

Nejvíce, okolo půl procenta, ztrácel v důsledku pokračujícího posilování koruny Akro Obligace (profil, názory) – fond krátkých dluhopisů zainvestovaný v euru. Ostatní nejnižší výkonnosti minulého týdne nejsou vůbec špatné - posuďte sami.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Považujete kreditní kartu propojenou s fondem peněžního trhu za dobrý nápad? Pomůže tato novinka, bude-li skutečně zavedena, získat ISČS zpět ztracené pozice? Bude růst pokračovat majetku pod správou a výkonnosti pokračovat? Napište svůj názor.

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.