Chodí do sběrny jen bezdomovci?

Chodí do sběrny jen bezdomovci?
Doby, kdy jsme povinně nosili do školy starý papír jsou už za námi, sběrny druhotných surovin už nebývají obklopeny lidmi, kteří by si chtěli sběrem starého papíru či železného šrotu přivydělat. Je opravdu sběr těchto surovin dobrý jen pro bezdomovce?
Kdyby druhotné suroviny nikdo nechtěl zpracovávat, sběrny by zanikly - tak praví zákon trhu. Ale ony tady stále jsou, pouze se přeorientovaly na jiné zákazníky než jsou studenti a důchodci. Prim nyní hraje sběr železného šrotu a drahých kovů. Vše pokud možno ve velkém, protože nejdražší je doprava.

Z výnosů náklad

Dříve se suroviny sbíraly za účelem přivýdělku. Lidé shromažďovali papír a odváželi jej do sběrny. Ti pracovitější chodili po skládkách a odváželi šrot. Vykupovaly se i plasty, hadry a kosti. Teď již ne, protože se to nevyplatí sběrnám ani lidem. Z drahého papíru se stal odpadek. Firmám i jednotlivcům jde nyní zejména o levnou likvidaci svého odpadu. Většinou to řeší popelnice nebo – v lepším případě – kontejner na tříděný odpad. Ze sběru surovin za účelem zisku se tak klíčovým problémem stalo řešení otázky jak ekologicky odpad znehodnotit. Firmy profitují zejména na odvozu komunálního či stavebního odpadu (skládkování je stále nejlevnější) a likvidaci nebezpečného odpadu. Pokud budete hledat kontakt na takové firmy na internetu, uspějete.

Začnete-li ale na internetu shánět někoho, kdo vám odkoupí dvojkolák starých novin, narazíte sotva na dvě firmy: Středočeské sběrné suroviny a Sběrné suroviny Hodonín. Pokud nechcete jezdit na druhou stranu republiky, raději zalistujte Zlatými stránkami a dopadnete lépe.

Co se vykupuje

Opravdu se nevyplatí chodit do sběrny? Je nutno říci, že výkupny si vybírají. Nevezmou od vás všechno (třeba hadry) a pokud ano, tak zadarmo (telefonní seznamy). Zato kovy mají rády. Vezmou od vás různé druhy železa (plech, trubky, dráty, motory), ocel, mosaz, hliník, litinu, zinek, olovo a měď. Kolik ale za to dostanete záleží na konkrétní sběrně a kvalitě suroviny. U kovů hraje roli čistota a rozměry. Např. pokud dovezete pračku, která se skládá z různých příměsí, dostanete méně než za čistě litinový motor. Pračku budou totiž muset sami rozebrat nebo prodat jako směs. Ve svých konkrétních požadavcích se výkupny liší. Oslovil jsem několik firem a zjistil, kolik dostanete za některé suroviny.

Sběrna
Sídlo
Cena v korunách za 1 kg suroviny
Papír
Kovy
noviny
časopisy
lepenka
mix
tlf. seznamy
železo
měď
litina
Středočeské sběrné suroviny Praha - Chodov 1,40 0,40 0,50 0,10 - 0,60 - 1,30 36,00 1,00
M - cyklus Praha 9 - Běchovice 1,10 0,70 0,60 0,60 0,50 - - -
Odin Praha 9 - Běchovice - - - - - 1,00 - 2,00 30 - 40 1,60
Morávek Praha 9 - Miškovice 1,30 0,30 0,50 0,30 - 0,80 0,30 - - -
Papkov s.r.o. Praha 10 - Strašnice 1,20 0,50 0,80 0,20 0,20 0,80 - 1,20 37,00 1,00
Havelka Kolín 0,90 0,60 0,70 - - 0,80 - 1,50 35 - 42 1,60
Metalia Říčany u Prahy 1,00 zdarma 0,30 zdarma zdarma 0,20 - 1,50 25 - 45 1,00

Přesné údaje si raději zjistěte těsně před odvozem podle toho, jaké suroviny máte. Někteří výkupčí nechtějí sdělovat ceny více surovin najednou, protože se obávají zneužití této informace v konkurenčním boji. Výkupní ceny nejsou tedy odvozeny jen z nákladů, ale i podle toho, kolik dává konkurence. Negativní vliv má i špatná platební morálka papíren a případný dovoz starého papíru ze zahraničí.

Za měď 35 korun nebo 2 roky nepodmíněně?

Nejhodnotnější na prodej jsou barevné kovy (hliník, měď). To vysvětluje proč mizí měděné dráty z kolejí nebo kanalizační poklopy z našich ulic, přestože je zcizení obojího trestné. Pachatel se dopouští trestného činu krádeže v kombinaci s veřejným ohrožením nebo poškozováním cizí věci. Za to může dostat až dva roky.

Existuje předpis, který říká, že při výkupu drahých surovin je sběrna povinna získat od prodejce osobní údaje, jinak se vystavuje postihu za spoluúčast trestného konání. Přesto se měděné vodiče ztrácejí nadále a zloději tak vážně ohrožují životy cestujících po železnici.

Vyplatí se to?

Pokud máte sběrnu za rohem, zřejmě ano. Musíte-li jet dál, asi ne. Jestli vaše škodovka hltá osm litrů na sto kilometrů, při dnešních cenách benzínu a jízdě do dvacet kilometrů vzdálené sběrny, vás přijde na cca 45 korun, tj. musíte odvézt alespoň 37kg novin, 75kg lepenky nebo 150kg netřízeného papíru…

Připočítejte si ještě čas strávený tříděním papíru (netříděný papír nemá smysl vozit) a svazováním. Je zřejmé, že domácnost nebo malá firma na tom nevydělá. Význam třídění odpadu a jízdy do sběrny je zejména ekologický. Pokud jste líní sázet v lese stromečky, zkuste třídit a odvážet papír, je to stejně dobrý skutek.

Vozíte své staré noviny do sběru? Myslíte si, že je to dobrý skutek pro přírodu? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-54
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 11. 2001 22:13, Robert Chumchal / rchum@volny.cz

Pro autora (nebo jazykového editora): Oceňuji s jakou rychlostí jste opravil chyby v článku. To jsem nečekal.

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.