Koupit ječmen, prodat žito

Koupit ječmen, prodat žito
Chtěli byste vydělávat na růstu cen pomerančové šťávy, niklu, obilí nebo raději ropy? Připravte si hodně peněz a jděte s nimi za hranice. Česká legislativa totiž spekulantům s komoditami moc nepřeje.

Většina surovin je na světových trzích obchodována ve formě tzv. derivátů – odvozených cenných papírů, jejichž podkladovým aktivem je příslušná komodita. Pokud někdo na komoditním trhu nakupuje obilí, většinou pouze skládá malou zálohu z kupní ceny a získává závazek prodávajícího dodat ve smluveném okamžiku obilí ve standardní kvalitě. Díky tomu můžete obchodovat třeba s americkým obilím, aniž byste disponovali skladem do kterého byste toto obilí uložili. Můžete také velice snadno prodat něco co nevlastníte a ani si to nemusíte půjčovat, pouze se zavazujete to dodat k nějakému datu v budoucnu. Ani pak ale nebudete muset shánět třeba ingoty hliníku, stačí stejný kontrakt koupit a váš závazek se vynuluje.

Princip obchodování je jednoduchý, mnohem obtížnější je volba, kam vložit své peníze. Pokud byste o tom chtěli rozhodovat sami, potřebujete aktuální informace týkající se jednotlivých komodit a také schopnost je správně vyhodnotit. Pro získání informací můžete využít služeb některé ze zpravodajských agentur, abyste však byli schopni jich využít na maximum, měli byste obchodovat "na plný úvazek". Mnohem jednodušší bývá svěřit obchodování se svými penězi makléřům. Tady však nastává problém. Česká legislativa zná obchodování s deriváty a svěřuje jej pod dohled Komise pro cenné papíry, ta ale zatím neudělila žádnou licenci obchodníkovi k provádění transakcí s deriváty (a tudíž i komoditami). Těm, kteří se obchody s komoditami chtěli zabývat tak nezbylo, než to dělat pokoutně. Většina z nich figurovala pouze jako zprostředkovatelé smluv pro zahraniční brokery. Mnozí z nich však časem měli problémy s Komisí a trh rychle opustili. Pokud budete chtít s někým takovým obchodovat, dobře si jej prověřte. Zkontrolujte, zda-li existuje zahraniční broker, přes kterého se bude obchodovat. Sami si na něj najděte spojení, pokud nebudete úspěšní, do žádného obchodu se nepouštějte. Solidní obchodník je k nalezení v telefonním seznamu a bude mít alespoň jednoduché stránky na internetu. Pokud je vše v pořádku, obchodník existuje a vašeho českého partnera zná, budete si muset ještě prověřit toho, kdo se bude starat o vaše peníze. Jaké má zkušenosti s obchodováním, jaké jsou jeho výsledky? Obchody s deriváty jsou rizikové a nezkušení makléři vám velice snadno a rychle všechny vložené peníze prodělají.

Zkusili jste už investovat do komodit? Jak to dopadlo? Doporučili byste to také ostatním? O své názory a zkušenosti se můžete podělit s ostatními.

Psáno pro týdeník Redhot.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

1. 12. 2020 | Petr Kučera

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

Digitální měna, za jejíž přípravou stojí Facebook, se nově jmenuje Diem. Latinské slovo má zdůraznit „nový den projektu“. Měna se původně měla jmenovat libra, a to – na rozdíl od britské... celý článek

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

30. 11. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

Po skoro třech letech překonala hodnota bitcoinu svůj dosavadní rekord. Zatím jenom těsně – a krátce poté zamířila zase dolů.

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.