Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

UNIS: pomalé probouzení z letargie

UNIS: pomalé probouzení z letargie
Jednou z hlavních rolí Unie investičních společností by mělo být prosazování etiky. A zdá se, že to pomalu začíná brát vážně. Ale jen na první pohled…

Mnohokrát jsme kritizovali, že UNIS svým členům trpí zařazování fondů do kategorií, do kterých podle svých portfolií vůbec nepatří. Na jednu stranu se Unie snaží lidem vysvětlit, jaký je rozdíl mezi dluhopisovým a akciovým fondem a na stranu druhou svým členům trpí, aby nabízely akciové fondy, jejichž portfolio je uloženo v termínovaných vkladech. Velmi často jsme o tomto problému, který mate (a potenciálně i poškozuje) investory, s různými členy UNISu mluvili a reakce obvykle byla - to teď není důležité a navíc by bylo obtížné to prosadit, protože jde o obchodní politiku jednotlivých členů.

Nyní jako by se začalo blýskat na lepší časy. S pátečními daty o výkonnostech a prodejích fondů přišlo také oznámení, ve kterém se praví: "Bude zavedena nová kategorie fondů z hlediska investičního zaměření. Půjde o fondy, u nichž aktuální struktura portfolia fondu dočasně neodpovídá klasifikaci fondu podle statutu." Rozhodnutí jistě pozitivní, ale zároveň tak trochu připomíná přísloví o nažraném vlkovi a celé koze. Proč?

Struktura portfolia totiž statutu fondu neodpovídá pouze u jediného z 57 fondů členů UNIS, ČSOB českého akciového (profil, názory). To ale není žádné překvapení, protože jde v podstatě o umrtvený fond, který ČSOB Invest (profil, názory) aktivně nenabízí a třeba na jeho webových stránkách o tomto fondu nenajdete ani zmínku. A není se co divit, protože zájem o investice do českých akcií je mizivý a fond tak přežívá v hibernaci s vlastním jměním 350 tisíc korun. Není se tedy co divit, že tyto peníze leží v bance místo toho, aby byly zainvestovány do akcií dle statutu.

Problém je totiž někde jinde - v příliš širokých statutech. UNIS je členem Evropské federace investičních společností (FEFSI), která pro rozdělení fondů do kategorií stanovila určitá pravidla. Fondy peněžního trhu by měly nakupovat krátké papíry s maximální durací jeden rok, dluhopisové fondy by měly mít v dluhopisech minimálně 66 procent portfolia a fondy akciové minimálně 66 procent portfolia v akciích. Někde mezi nimi jsou fondy smíšené, fondy fondů by pak měly nakupovat především podílové listy jiných fondů.

Hříšníků je víc než dost

Jako vždy je vše v Čechách trochu jinak. U fondů peněžního trhu se podmínka roční durace vztahuje na průměr celého portfolia, takže je v něm možno držet dluhopisy i s několikaletou splatností a vše vyvažovat krátkodobými papíry. Z dluhopisových fondů se mírně pod dvoutřetinovou hranicí dluhopisů v portfoliu pohybuje pouze IKS Dluhopisový (profil, názory), ale tady jde spíše o krátkodobý výkyv; u akciových fondů je situace již poněkud horší. Méně než 66 procent portfolia mají v akciích a podílových listech zainvestováno fondy Živnobanka MAF (profil, názory) a ČSOB evropský akciový (profil, názory), Akro Eurotech (profil, názory) má dvě třetiny portfolia uloženy v podílových listech a UNIS by jej měl proto řadit do kategorie fond fondů.

Nejproblematičtější jsou ovšem smíšené fondy. Ty by měly představovat jakousi zlatou střední cestu mezi dluhopisovými a akciovými fondy - a právě tak je UNIS propaguje. Jenže mezi (teoreticky) smíšenými fondy najdeme i Newton Euro (profil, názory), který má podle UNIS 89 procent portfolia uloženo v akciích. Naproti tomu tři fondy lze považovat za dluhopisové: investAGe AG7 (profil, názory), Balancovaný fond nadací ŽB-Trustu (profil, názory) a investAGe AGB (profil, názory). Pokud bychom do konzervativní části portfolia započetli i prostředky na termínovaných vkladech, spadaly by do konzervativnější kategorie i ISČS Český (profil, názory), IKS Plus balancovaný (profil, názory), Živnobanka-Interkonto (profil, názory), 1.IN Výnosový (profil, názory), 1.IN Restituční (profil, názory), Akro Český (profil, názory), investAGe AG2000 (profil, názory), IKS Globální (profil, názory) a ČSOB smíšený (profil, názory).

Co s tím?

Možnosti jsou v podstatě dvě - švejkovská a odvážná. Buďto bude UNIS v duchu nejlepší české tradice investovat prostředky a energii do toho, aby investory naučil vybírat si kategorie fondů podle potřeby a zároveň se bude tvářit, že nevidí chování svých členů. A nebo si vzpomene na proklamace o potřebě etiky na českém trhu a bude důrazněji prosazovat ve světě obvyklá pravidla.

Podobné projekty, které by investory upozornily na fondy, dlouhodobě se chovající jinak, než by napovídala jejich kategorie, již jednou na půdě UNISu vznikaly, byly ale smeteny ze stolu jako něco, co příliš omezuje členskou základnu. Možná by se ale k nim měl UNIS vrátit sám. Jinak by se totiž mohla do věci vložit Komise pro cenné papíry a zavést velmi přísná pravidla.

Nezapomeňte také na výsledky minulého týdne

Výsledky a zajímavosti z minulého týdne již jen stručně: celkové čisté prodeje byly sice stále záporné, ale nyní šlo již jen o mínus 316 tisíc korun, nikoliv o desítky milionů. Nejlépe na tom byly dluhopisové fondy a fondy fondů, naopak ztrácely (jako obvykle) smíšené fondy a poněkud překvapivě i fondy peněžního trhu. Nejvíce peněz získaly jako již řadu týdnů IKS Dluhopisový (profil, názory) a IKS Peněžní trh (profil, názory): 39 a 31 milionů. Sporobond (profil, názory) získal třináct milionů, stejně jako IKS fond fondů (profil, názory), páté ŽB-Sporokonto (profil, názory) přitáhlo milionů jedenáct.

Výkonnostně se dařilo v podstatě všem, negativní výkonnost vykázalo pouze pět fondů, nejvyšší (4,2 procenta) pak Sporotrend (profil, názory), následovaný fondy PKIS Růstový (profil, názory), PPF smíšený (profil, názory), ČSOB světový akciový (profil, názory) a Citicorp OPF akcií (profil, názory).

Toto i mnohem více najdete také v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Je pro vás při výběru fondů důležitá jeho kategorie nebo se řídíte něčím jiným? Měl by být UNIS na své členy přísnější? Podělte se s ostatními o své názory a zkušenosti!

A nezapomeňte, že své názory můžete připsat také k jednotlivým fondům! Řekněte ostatním investorům, co si o daném fondu a jeho manažerech myslíte!

Pomožte nám vybrat nejlepší českou banku.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 10. 2001 11:44, TGP

Myslím, že se mýlíte - oproti všem ostatním asociacím a sdružením UNIS minimálně dokázal prosadit velmi rozsáhlou informační povinnost svých členů a jenom díky UNISu jsou fondy na tom v očích médií tak dobře, jak na tom jsou.

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 29. 10. 2001 11:37)

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

29. 10. 2001 | 15:18 | TGP

Souhlasím, ono na českém trhu je stejně místo jen pro několik širokých fondů, kdy přesný statut nehraje roli a mnohem důležitější je jméno správce. Pro speciální fondy, kdy se člověk rozhoduje podle investiční strategie,...více

29. 10. 2001 | 14:33 | TGP

Vážená paní Klučková, děkuji za komentář - není totiž právě jednoduché od UNISu k čemukoliv získat stanovisko :-) Na osud kdysi připravovaného projektu přísnějšího pohledu na kategorie fondů jsem se ptal, výsledek zmiňuji...více

29. 10. 2001 | 13:36 | TGP

To sice ano, ale stejně mám pocit, že zůstávají na půll cesty. Činnost UNIS sleduji asi dva roky a mám pocit, že stále prožívají konflikt, zdali být vzdělávací organizací pro veřejnost a nebo lobbyistickou firmou pro své...více

29. 10. 2001 | 13:27 | SYROVY

UNIS je dle mého názoru profesní sdružení, které si přisvojuje pravomoci, které nemá a KCP je někdy(když by měla) přehlíží a někdy (tj. když příjdou s nějakou prkotinou) na ní bazírují. Sama politika UNIS je jednoznačně ve...více

29. 10. 2001 | 12:19 | Vendulka

Osobně si myslím, že jste pane Prouzo tentokrát udělal částečně z komára velblouda a přitom zároveň nepoukázal na hlavní problém - či nedostatek - v kategorizaci fondů. Nejprve mi dovolte komentář k podle mého názoru důležitějšímu...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK