Koupíte si červený nebo modrý Mauricius?

Petr Vykoukal | 24. 10. 2001 | 4 komentáře
Koupíte si červený nebo modrý Mauricius?
Modrý Mauricius, sen mnoha sběratelů, by mohl být krásnou ukázkou „investiční známky“. Pokud chcete kupovat známky jako investici, budete se muset řídit úplně jinými pravidly, než kdybyste je chtěli do sbírky.

Zájem sběratelů je většinou zaměřen na sestavení kompletní sbírky známek některé země, často pouze z nějakého období. Ti, kteří chtějí do známek investovat však musí zacílit ještě přesněji. Prohlížení sbírky známek sice může být příjemnou kratochvílí, ale její prodej (a realizace případného zisku) je mnohem obtížnější než u několika pečlivě vybraných kvalitních kousků. Kupujícími totiž stále bývají hlavně sběratelé a ti již to, co ve většině sbírek je, mají. Hledají spíše vzácné exempláře, jejichž nalezení a koupě může být díky nízkému počtu v jakém byly vydány otázkou několika let. Modrý a červený Mauricius existují pouze v desítkách exemplářů a jejich cena dosahuje milionových částek, existují však "obyčejnější" známky - saská trojka, rakouské merkury, pětidolar z americké kolumbovské série a mnoho dalších, jejichž ceny dosahují mnohem přijatelnější úrovně v řádu desetitisíců až statisíců korun. Při jejich nákupu je třeba vybírat velice kvalitní kusy, které se nejlépe prodávají a dosahují nejvyšších cen. Nezoubkované známky tak nesmí být "ostříhané" až přesně s obrázkem, ale musí mít dostatečně velké okraje, zoubkovaným zase nesmí chybět zoubky, použité známky musí mít "lehké" a nepříliš výrazné razítko. Tyto nároku mohou sice na první pohled vzbuzovat úsměv, u známek, které jsou staré více než sto let a existují pouze v tisících kusů však nebývá splnění těchto nároků snadné. Exempláře, které dosahují těchto požadavků dosahují vysoce nadprůměrných cen. Známky, které dosahují nejvyšších cen u sběratelů většinou pocházejí z hospodářsky vyspělých zemí. Největší zájem o ně je totiž mezi domácími sběrateli, kteří jsou (díky svým příjmům) schopni za ně dobře zaplatit a svým velkým zájmem tlačí ceny nahoru. Již po mnoho let tak mezi nejvíce ceněné patří známky Spojených států amerických, Velké Británie, některých jejích kolonií, starých německých států a mnoha dalších bohatých zemí. Na výsluní se však v posledních letech derou například i staré čínské známky, o které je zájem mezi novými čínskými zbohatlíky. České známky jsou sbírány především u nás, i když o období tzv. první republiky (1918-1939) je zájem i v zahraničí.

Nejvhodnějším místem k nákupu a prodeji vzácných známek bývají aukce a specializovaní obchodníci. Nákupu i prodeji známek je nutno věnovat dostatek času, protože uspěchaný nákup, ale i prodej by místo zisku mohl přinést spíše ztráty.

Považujete známky za vhodnou investici? Kolik byste byli ochotni do nich investovat? Podělte se o své názory s ostatními.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

1. 12. 2020 | Petr Kučera

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

Digitální měna, za jejíž přípravou stojí Facebook, se nově jmenuje Diem. Latinské slovo má zdůraznit „nový den projektu“. Měna se původně měla jmenovat libra, a to – na rozdíl od britské... celý článek

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

30. 11. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

Po skoro třech letech překonala hodnota bitcoinu svůj dosavadní rekord. Zatím jenom těsně – a krátce poté zamířila zase dolů.

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.