Co stojí volný čas?

Co stojí volný čas?
Jsou před námi dva dny volna, a tak by možná neškodilo se zamyslet, jak je vlastně strávit. Kdysi se říkávalo: "Záleží na vkusu každého soudruha", v dnešní kapitalistické době je nutno dodat "…a na jeho peněžence".

Zábava, ostatně jako většina příjemných věcí, není zadarmo. Je samozřejmé, že se člověk pro jednotlivé činnosti rozhoduje hlavně podle toho, co ho baví. Ale spočítali jste si někdy, kolik vás vlastně vaše záliby stojí?

Vynecháme-li opravdu luxusní záležitosti a budeme uvažovat spíše o těch běžnějších, patří mezi nejdražší formy trávení času extrémní sporty. Seskok ze Zvíkovského mostu, tedy záležitost několika vteřin, stojí 700 korun. Pokud se člověku pobyt ve vzduchu zalíbí, může si objednat lekce rekreačního létání – jedna letová hodina přijde přibližně na 1800 korun. I další sporty mohou způsobit průvan v peněžence – za hodinu tenisu v hale zaplatíte mnohdy přes 400 korun, levnější variantou je squash nebo badminton, kde se hodina hrací doby pohybuje od 50 do 400 korun v závislosti na čase a místě (ceny v Praze se pohybují v horních částkách). Tím nejlevnějším sportovním vyžitím je pravděpodobně běhání – platíte jen svou námahou a počáteční investicí do dobré obuvi (500 až 5000 korun). Když chcete sportovat a ještě u toho šetřit, stačí nazout boty a posbírat zbytky energie. Běhu zdar!

Kultura za pět set

Pro ne zrovna sportovně založené typy je tu stručný přehled kultury. Ani ta není v řadě případů "za hubičku". Muzikál shlédnete za 200 – 500 korun, divadelní představení můžete sehnat od neuvěřitelných dvaceti korun za roztomilé loutkové představení pro děti až po tisícovku za výpravnou operu. Nářky provozovatelů kin, že lidé chodí na filmy oproti minulosti výrazně méně, mohou mít svůj původ v ceně vstupného. Celorepublikový průměr je 68 korun, ale není výjimkou, že ceny v multiplexech přesahují i 150 Kč. U milovníků výstav a muzeí všeho druhu jsou výdaje víc než různorodé – místní národopisné muzeum vám představí svou expozici za pouhých deset korun, Národní muzeum za sedmdesát, různé velkovýstavy vás vyjdou i na několik set korun.

Kde tedy vzít kulturu (téměř) zadarmo? Odpověď je až trapně jednoduchá - čtěte. Ale pozor, pro knihy si nesmíte chodit do knihkupectví (v průměru vás knížka přijde na dvě stovky), vašim cílem musí být knihovna. Za přibližně 60 korun ročně můžete číst a číst a je jen na vás, jak nízko stlačíte náklady na jednu hodinu čtení. Správný spořínek a náruživý čtenář v jedné osobě má šanci dopracovat se téměř k nule.

Mámo, přepni to!

Zábavou veskrze lidovou je televize. Za tu veřejnoprávní zaplatíte měsíčně 75 korun. Pokud ale v její nabídce postrádáte přehlídku hollywoodských hvězd, hektolitry krve (oproti pouhým litrům) nebo naopak prahnete po větší romantice či erotice, budete muset kohoutkem rodinného penězovodu výrazně pootočit. Nabídka UPC zahrnující filmový kanál HBO, Romantiku a Private Gold (slibující sex bez cenzury) stojí měsíčně téměř to, co ČT za celý rok (817 Kč).

Užívám si a šetřím

Co je potom levnou zábavou? Přestože existuje řada možností, jako nejlevnější, i když trochu kuriózní, se jeví tato: obléknete si slušivou sportovní soupravu, nazujete boty a vyběhnete ven. Trasu zvolíte tak, abyste běželi kolem knihovny. Zaplatíte členský poplatek, vypůjčíte si pár desítek knih a značně obtížení běžíte zpět. Odměnou vám bude zvýšený výdej energie a udivené pohledy kolemjdoucích. Doma vysílení klesnete k literatuře, chvilku si počtete a potom smrtelně unaveni usnete bez jediné šance jakkoli dál utrácet. Úsporný víkendový program je na světě.

A co vy? Jak trávíte svůj volný čas? Máte už plán na víkend? A na kolik vás přijde?

Líbil se vám článek?

-14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 10. 2001 15:12, Martin

Ja nejradeji travim cas s partnerkou. Nejake naklady tam sice jsou, ale stoji to za to! :-)

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 10. 2001 17:22

nejvic utracim prave za volny cas, ale stoji to za to

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

22. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

Co jsou to správcovské, obhospodařovací nebo manažerské poplatky u fondů a jak se liší od vstupních? A jak je to při přímém nákupu akcií?

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

14. 9. 2021 | Martin Tománek | 11 komentářů

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

Zatímco někteří piloti dopravních letadel jsou kvůli útlumu letectví stále na neplaceném volnu, piloty finančních letadel pandemie nezasáhla. Tento sektor zažívá dlouhotrvající boom,... celý článek

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

13. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

Policie obvinila mladého podnikatele z investičního podvodu za 1,5 miliardy korun. Měl přes čtyři tisíce klientů. Čemu byste se měli vyhnout, abyste příště nenaletěli vy?

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

10. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

Česká národní banka už v dalším období nebude plošně omezovat výši dividend bank. Doporučuje však zvažovat další výplatu až po oznámení konečných hospodářských výsledků za rok 2021... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.