Nu što, děngi nada

Nu što, děngi nada
Když 11. září narazila dvě letadla do Dvojčat a celý svět se začal dívat pouze tímto směrem, odešel z politiky Miroslav Macek. Odrovnalo ho pár milionů za prodej České spořitelny. Tenkrát jsem si říkala,…

…jak mu to díky této katastrofě lehce prošlo. Nenašel se jediný novinář, který by ho rozemlel na kusy, jak by se stalo normálně. Na hlavních stránkách deníků chyběly bonmoty Miloše Zemana i plamenné názory KSČM a já se bála, že této situace bude chtít využít nejen spousta malých podvodníčků, ale i vláda. A stalo se.

Netrvalo to ani měsíc a najednou, bez většího poprasku v médiích, vláda představila naprosto neznámou firmu Falkon Capital jako spasitele ruského dluhu. O dluh by se měla starat především česká strana (jsou to přece naše peníze), ale Falkon navrhla a prosadila strana ruská.

Vláda se tváří, jak je pro naši zemi super výhodné, že z 93 miliard korun dostaneme miliard dvacet, a to ještě kdoví jestli. A když už je dostaneme, tak je okamžitě zahrne do státního rozpočtu. Jsem pouze laik a nevím, co je pro naši krásnou vlast nejlepší, ale nějak mi to nejde na rozum. A to bych nebyla ženská, abych se v tom nezačala vrtat.

Nejdříve jsem si vyjela firmu v obchodním rejstříku. Firma podle rejstříku funguje jako realitní kancelář, nabízí zprostředkování kulturních a společenských akcí, provozuje galerie a zajišťuje směnárenskou činnost. Figurují v ní jména Mamaladze, Alaverdian, Kiknavelidze, Moser I, Moser II, Požár a Čimbora. Poslední čtyři jsou stále činní.

Sídlo společnosti: Praha 3, Husova 8. Doporučuji jít se tam podívat. Nikde žádná společnost, pouze fara. Na uvedených adresách v Čechách z vyjmenovaných pánů nikdo nebydlí, ba dokonce je ani nikdo nezná. Firma není na internetu, nemá registrované žádné telefonní číslo u Telecomu a tak by se dalo ještě chvíli pokračovat. V Registru ekonomických subjektů je další zajímavý údaj v kolonce Velikostní kategorie dle počtu zaměstnanců: Bez zaměstnanců.

Nebudu se zabývat otázkou, jestli je tento obchod pro náš stát výhodný. Nejsem ekonom a těmto věcem nerozumím. Mně když někdo bude dlužit deset tisíc, tak se nespokojím se dvěma. Na druhou stranu, když někomu budu deset tisíc dlužit já a on přistoupí na to, že mu někdo za mě dá dva a já se s třetí osobou dohodnu, že jí dám čtyři, tak to beru. Ale jak jsem již řekla, nerozumím tomu.

Ovšem zajímalo by mě, jak se bude chovat vláda, když se stane následující věc: podepíše se smlouva a Falkon slíbí zaplatit 20 miliard. Vznikem smlouvy zaniká Rusku dluh 93 miliard. Ovšem Falkon nezaplatí a tudíž se stane dlužníkem státu. Základní jmění má 2,5 milionu. Z čeho zaplatí 20 miliard? Nebo co když krachne? Stát, jenž chce samozřejmě získat vytoužených 20 miliard, se kterými už několik měsíců počítá do státního rozpočtu, se rozhodne pro soudní spor. Otázkou je: jak seženou zastupitele Falkonu? To je takový malý rébus s otevřených koncem. Jak dopadne?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-138
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 36 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 10. 2001 10:01, Katerinka

.. blábol !!! ...
Co se týče zániku dluhů, tak je to blábol. Teprve po zaplacení!!! těch 20 miliard bude převeden dluh Ruska (a to jen jeho část) na Falkon. Tedy nezanikne dluh (ta část) vůči ČR jen podpisem smlouvy, ale až po uhrazení oněch 20 miliard!!!!
A autorka zřejmě teprve včera spadla z višně, protože jinak by věděla (to, co každý), že dostat aspoň část dluhu z Ruska je naprostý zázrak, který se nepodařil minulým vládám a ani slavnému "nobl" Pařížskému klubu. L. J. Doctor,

+9
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 10. 2001 10:09, Katerinka

Kdo jiný?

Falcon, a pouze Falcon, doporučila ruská vláda. Takže vybírat prostě nešlo. Zeman minule na 7 tvrdil, že výnosnost bude cca 22% s tím, že průměrná výnosnost u podobných pohledávek je 10%. Kdyby to byla pravda, tak je to asi O.K. Uvidíme.
"Vstřícný" postup ruské vlády může být ovšem ve spojitosti s privatizací v ČR (Transgas versus Gazprom, Unipetrol atd.)

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (36 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie. Vedení ve vazbě

29. 11. 2022 | Gabriel Pleska

U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie. Vedení ve vazbě

Společnost Xixoio, která loni a na začátku roku zaujala reklamou na investiční tokeny, má zřejmě problémy. V úterý ráno do sídla firmy přijela policie, vyžádala si dokumenty a podle... celý článek

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

24. 11. 2022 | Veronika Hejná

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

Venture kapitálové fondy investují do inovativních projektů, kterým věří a které mají šanci uspět. Důležitý je správně nastavený právní a obchodní model a hlavně kontakty, shodují se... celý článek

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

16. 11. 2022 | Jitka Šorfová

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

Českou společnost SOLEK Holding založil Zdeněk Sobotka před dvanácti lety. V Evropě se ale podmínky pro fotovoltaické podnikání ukázaly jako nestálé, a tak se přesunul do Jižní Ameriky,... celý článek

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

15. 11. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

Kdo nechce, aby jeho peníze ztrácely na hodnotě, musí investovat. Že jsou investice jen pro bohaté, je mýtus. Investovat může každý a i stovka měsíčně se počítá. „Ideální čas, kdy s... celý článek

O rozvoj investic v Air Bank se postará Petr Žabža

14. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

O rozvoj investic v Air Bank se postará Petr Žabža

Vedoucím nově vytvořeného oddělení Investice v Air Bank se stal sedmačtyřicetiletý Petr Žabža.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.