Hvězdné nebe má novou konstelaci

Hvězdné nebe má novou konstelaci
Jak si stojí vaše fondy? Zasloužil si jejich manažer pět hvězdiček nebo se stydí někde v koutku s hvězdičkou jedinou? Vše potřebné najdete v našem scoringu fondů.

Nejprve pro připomenutí: fondy pomocí jedné až pěti hvězdiček hodnotíme již téměř rok, a to na základě metodiky ratingové agentury CRA Rating Agency (kterážto je součástí celosvětové sítě Moody´s). V tuto chvíli hodnotíme fondy s domicilem v České republice, a to jak členy UNIS, tak i ostatní fondy, u nichž máme k dispozici relevantní údaje.

U fondů, rozdělených do skupin podle pravidel Unie investičních společností, hodnotíme tři základní údaje: výkonnost, volatilitu a rizikovost, která zohledňuje nezralost českého trhu. Podrobnosti o metodice a váze jednotlivých kategorií najdete na speciálních stránkách.

A jak dopadly jednotlivé fondy?

Akciové fondy

Tato skupina se díky více než jednoroční historii rozrostla o dva nové fondy, IKS fond světových indexů (profil, názory) a ISČS Eurotrend (profil, názory). Ve skupině je již vyhodnocováno celkem deset fondů, což dává slušnou jistotu věrohodnosti a stability. Nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení dosáhly dva fondy, jednak minule zařazený fond ČSOB český akciový (profil, názory) (který do této skupiny patří dle metodiky UNIS, ale struktura portfolia tomu neodpovídá, jelikož veškerá svá aktiva má uložena ve formě termínovaných vkladů) a nově zařazený IKS světových indexů. Propad v této skupině zaznamenaly fondy Akro Eurotech (profil, názory) a Citicorp OPF akcií (profil, názory), které shodně ztratily jednu hvězdičku. Mírné posílení o jednu hvězdičku zaznamenal po minulém propadu ČSOB světových akciový (profil, názory). Ostatní fondy získaly stejný počet hvězdiček jako v předchozím hodnocení. Kompletní výsledky akciových fondů.

Dluhopisové fondy

V této skupině je vyhodnocováno sedm fondů. Pětihvězdičkové hodnocení získalo duo fondů: stálice mezi dluhopisovými fondy IKS Dluhopisový (profil, názory) a ISČS Sporobond (profil, názory). Dalšímu propadu se díky propadu výkonnosti a zvýšení rizikovosti nevyhnul předminule pětihvězdičkový dluhopisový fond První investiční (profil, názory), který opět ztratil dvě hvězdičky a dostal se na hvězdičku jedinou. Zhoršení hodnocení zaznamenal ČSOB český dluhopisový (profil, názory), který ztratil jednu hvězdičku. Kompletní výsledky dluhopisových fondů.

Fondy peněžního trhu

Ve skupině, která obhospodařuje nejvíce majetku, je vyhodnocováno devět fondů. Stálicí s pěti hvězdičkami zůstává i nadále ŽB-Sporokonto (profil, názory), dále pak IKS Peněžní trh (profil, názory) a Union peněžní trh (profil, názory). Propad z hvězdného nebe postihl 1. IN fond peněžního trhu (profil, názory), který ztratil dvě hvězdičky a jednu hvězdičku ztratil minule také pětihvězdičkový fond ISČS Merkur (profil, názory). Ostatní fondy si udržely své hodnocení z minulého měsíce. Kompletní výsledky fondů peněžního trhu.

Smíšené fondy

Tato skupina se oproti minulému hodnocení zúžila - vypadly z ní tři fondy, a to fondy PIAS majetku, prosperity a pravidelných příjmů, které se sloučily do Středoevropského fondu První investiční (profil, názory). Hodnocená skupina smíšených fondů čítá celkem dvacet sedm fondů a je tudíž nejširší skupinou, kterou vyhodnocujeme. Fondy v této kategorii se vyznačují největší diverzifikací portfolia a řadu z nich by bylo možno podle aktuálního složení portfolia zařadit do jiných skupin. Přesto jsme se zatím rozhodli udržovat rozdělení UNISu.

Nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení si i nadále udržují ISČS Výnosový (profil, názory), ISČS Český (profil, názory), ŽB balancovaný fond nadací (profil, názory) a IKS Plus balancovaný (profil, názory). Z hodnocení je patrné, že i tato poměrně široká skupina fondů se stabilizovala. Ztrátu jedné hvězdičky zaznamenaly pouze tři fondy. Naopak jednu hvězdičku získaly dva fondy a ostatní fondy si udržely své minulé hodnocení. Kompletní výsledky smíšených fondů.

Zajímá vás kompletní přehled výsledků scoringu včetně historických údajů? Pak vše potřebné najdete na této stránce.

Podle čeho si vybíráte fond, kterému svěřujete své peníze? Měli by být portfolio manažeři hodnoceni podle výkonu svých fondů? Co myslíte?

Líbil se vám článek?

-88
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 10. 2001 17:32, Baronlempl

Zapomněl i nezapomněl, oni tak nějak již bezpoplatkové nejsou k mání. Přání spekulanta je samozřejmě poplatek nulový, s rozumným se však dokáže vypořádat. Ale pseudospekulanti na tom tvrdě hoří. Pozoruji je, dotují a dotují...

Zobrazit celé vlákno

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 10. 2001 11:07, Baronlempl

Pro část prostředků někdy na nějakou dobu využívám podílových fondů. Vybírám jednoduše: 1) Musí patřit největším či dlohodobě kladně hodnoceným správcům. 2) Je pokud možno velice nízko z historického pohledu.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

26. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

Loni zlato trhlo rekord. Jak to s ním bude letos? Chtěli byste se jím jistit, ale nevíte jak na to? Nechejte si poradit od expertů.

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

26. 2. 2021 | Renata Lichtenegerová | 1 komentář

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

Bitcoin jede jak šinkanzen. Chcete se svézt? Vojtěch Machek a Matěj Bajer ve svém webovém magazínu Finex.cz mapují výhody i nástrahy moderních finančních nástrojů a varují před podvodníky.... celý článek

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

25. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

Nemovitosti mají Češi rádi a my jim nabízíme snadnou možnost, jak s nimi zhodnotit své peníze nad inflaci. Vše si mohou vyzkoušet už od tisícikoruny, říká Lukáš Blažek, obchodní ředitel... celý článek

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

19. 2. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

Fintechová firma Revolut oznámila další omezení svých služeb, respektive zvýšení poplatků. Týkají se hlavně výběrů nižších částek z bankomatu, převodů peněz mimo oblast SEPA a investic. celý článek

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

18. 2. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

ING se stáhne z osobního bankovnictví v Česku. Exkluzivní právo oslovit její klienty se svou nabídkou získala Raiffeisenbank, přímo je ale nepřevezme.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.