Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hvězdné nebe má novou konstelaci

Hvězdné nebe má novou konstelaci
Jak si stojí vaše fondy? Zasloužil si jejich manažer pět hvězdiček nebo se stydí někde v koutku s hvězdičkou jedinou? Vše potřebné najdete v našem scoringu fondů.

Nejprve pro připomenutí: fondy pomocí jedné až pěti hvězdiček hodnotíme již téměř rok, a to na základě metodiky ratingové agentury CRA Rating Agency (kterážto je součástí celosvětové sítě Moody´s). V tuto chvíli hodnotíme fondy s domicilem v České republice, a to jak členy UNIS, tak i ostatní fondy, u nichž máme k dispozici relevantní údaje.

U fondů, rozdělených do skupin podle pravidel Unie investičních společností, hodnotíme tři základní údaje: výkonnost, volatilitu a rizikovost, která zohledňuje nezralost českého trhu. Podrobnosti o metodice a váze jednotlivých kategorií najdete na speciálních stránkách.

A jak dopadly jednotlivé fondy?

Akciové fondy

Tato skupina se díky více než jednoroční historii rozrostla o dva nové fondy, IKS fond světových indexů (profil, názory) a ISČS Eurotrend (profil, názory). Ve skupině je již vyhodnocováno celkem deset fondů, což dává slušnou jistotu věrohodnosti a stability. Nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení dosáhly dva fondy, jednak minule zařazený fond ČSOB český akciový (profil, názory) (který do této skupiny patří dle metodiky UNIS, ale struktura portfolia tomu neodpovídá, jelikož veškerá svá aktiva má uložena ve formě termínovaných vkladů) a nově zařazený IKS světových indexů. Propad v této skupině zaznamenaly fondy Akro Eurotech (profil, názory) a Citicorp OPF akcií (profil, názory), které shodně ztratily jednu hvězdičku. Mírné posílení o jednu hvězdičku zaznamenal po minulém propadu ČSOB světových akciový (profil, názory). Ostatní fondy získaly stejný počet hvězdiček jako v předchozím hodnocení. Kompletní výsledky akciových fondů.

Dluhopisové fondy

V této skupině je vyhodnocováno sedm fondů. Pětihvězdičkové hodnocení získalo duo fondů: stálice mezi dluhopisovými fondy IKS Dluhopisový (profil, názory) a ISČS Sporobond (profil, názory). Dalšímu propadu se díky propadu výkonnosti a zvýšení rizikovosti nevyhnul předminule pětihvězdičkový dluhopisový fond První investiční (profil, názory), který opět ztratil dvě hvězdičky a dostal se na hvězdičku jedinou. Zhoršení hodnocení zaznamenal ČSOB český dluhopisový (profil, názory), který ztratil jednu hvězdičku. Kompletní výsledky dluhopisových fondů.

Fondy peněžního trhu

Ve skupině, která obhospodařuje nejvíce majetku, je vyhodnocováno devět fondů. Stálicí s pěti hvězdičkami zůstává i nadále ŽB-Sporokonto (profil, názory), dále pak IKS Peněžní trh (profil, názory) a Union peněžní trh (profil, názory). Propad z hvězdného nebe postihl 1. IN fond peněžního trhu (profil, názory), který ztratil dvě hvězdičky a jednu hvězdičku ztratil minule také pětihvězdičkový fond ISČS Merkur (profil, názory). Ostatní fondy si udržely své hodnocení z minulého měsíce. Kompletní výsledky fondů peněžního trhu.

Smíšené fondy

Tato skupina se oproti minulému hodnocení zúžila - vypadly z ní tři fondy, a to fondy PIAS majetku, prosperity a pravidelných příjmů, které se sloučily do Středoevropského fondu První investiční (profil, názory). Hodnocená skupina smíšených fondů čítá celkem dvacet sedm fondů a je tudíž nejširší skupinou, kterou vyhodnocujeme. Fondy v této kategorii se vyznačují největší diverzifikací portfolia a řadu z nich by bylo možno podle aktuálního složení portfolia zařadit do jiných skupin. Přesto jsme se zatím rozhodli udržovat rozdělení UNISu.

Nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení si i nadále udržují ISČS Výnosový (profil, názory), ISČS Český (profil, názory), ŽB balancovaný fond nadací (profil, názory) a IKS Plus balancovaný (profil, názory). Z hodnocení je patrné, že i tato poměrně široká skupina fondů se stabilizovala. Ztrátu jedné hvězdičky zaznamenaly pouze tři fondy. Naopak jednu hvězdičku získaly dva fondy a ostatní fondy si udržely své minulé hodnocení. Kompletní výsledky smíšených fondů.

Zajímá vás kompletní přehled výsledků scoringu včetně historických údajů? Pak vše potřebné najdete na této stránce.

Podle čeho si vybíráte fond, kterému svěřujete své peníze? Měli by být portfolio manažeři hodnoceni podle výkonu svých fondů? Co myslíte?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-88
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 10. 2001 17:32, Baronlempl

Zapomněl i nezapomněl, oni tak nějak již bezpoplatkové nejsou k mání. Přání spekulanta je samozřejmě poplatek nulový, s rozumným se však dokáže vypořádat. Ale pseudospekulanti na tom tvrdě hoří. Pozoruji je, dotují a dotují...

Reagovat

 

+16
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (pjt 10. 10. 2001 15:53)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 10. 2001 11:07, Baronlempl

Pro část prostředků někdy na nějakou dobu využívám podílových fondů. Vybírám jednoduše: 1) Musí patřit největším či dlohodobě kladně hodnoceným správcům. 2) Je pokud možno velice nízko z historického pohledu.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

11. 10. 2001 | 11:29 | TGP

Není číslo 100 příliš pesimistické? Já bych doufal, že by jich mohl být alespoň tisíc či dva... více

10. 10. 2001 | 18:55 | Baronlempl

Já také. více

10. 10. 2001 | 18:54 | Baronlempl

Třeba tak, že již koupil podílový fond peněžního trhu, dluhopisový, akciový, zkusil si koupit akcie, pobyl v této společnosti rok, dva; podle toho, jak se to mlelo, se snažil zjistit rozdíly... Přemýšlel. více

10. 10. 2001 | 18:41 | TGP

Já jsem rád, že dotují. Aspoň něco pozitivního, co marginálně vylepšuje špatnou výkonost :-) Být portfolio manažerem, tak si říkám - díky bohu za každou tisícinku nahoru. více

10. 10. 2001 | 18:40 | TGP

Jak poznáte zkušeného investora od nezkušeného? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK