Hvězdné nebe má novou konstelaci

Hvězdné nebe má novou konstelaci
Jak si stojí vaše fondy? Zasloužil si jejich manažer pět hvězdiček nebo se stydí někde v koutku s hvězdičkou jedinou? Vše potřebné najdete v našem scoringu fondů.

Nejprve pro připomenutí: fondy pomocí jedné až pěti hvězdiček hodnotíme již téměř rok, a to na základě metodiky ratingové agentury CRA Rating Agency (kterážto je součástí celosvětové sítě Moody´s). V tuto chvíli hodnotíme fondy s domicilem v České republice, a to jak členy UNIS, tak i ostatní fondy, u nichž máme k dispozici relevantní údaje.

U fondů, rozdělených do skupin podle pravidel Unie investičních společností, hodnotíme tři základní údaje: výkonnost, volatilitu a rizikovost, která zohledňuje nezralost českého trhu. Podrobnosti o metodice a váze jednotlivých kategorií najdete na speciálních stránkách.

A jak dopadly jednotlivé fondy?

Akciové fondy

Tato skupina se díky více než jednoroční historii rozrostla o dva nové fondy, IKS fond světových indexů (profil, názory) a ISČS Eurotrend (profil, názory). Ve skupině je již vyhodnocováno celkem deset fondů, což dává slušnou jistotu věrohodnosti a stability. Nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení dosáhly dva fondy, jednak minule zařazený fond ČSOB český akciový (profil, názory) (který do této skupiny patří dle metodiky UNIS, ale struktura portfolia tomu neodpovídá, jelikož veškerá svá aktiva má uložena ve formě termínovaných vkladů) a nově zařazený IKS světových indexů. Propad v této skupině zaznamenaly fondy Akro Eurotech (profil, názory) a Citicorp OPF akcií (profil, názory), které shodně ztratily jednu hvězdičku. Mírné posílení o jednu hvězdičku zaznamenal po minulém propadu ČSOB světových akciový (profil, názory). Ostatní fondy získaly stejný počet hvězdiček jako v předchozím hodnocení. Kompletní výsledky akciových fondů.

Dluhopisové fondy

V této skupině je vyhodnocováno sedm fondů. Pětihvězdičkové hodnocení získalo duo fondů: stálice mezi dluhopisovými fondy IKS Dluhopisový (profil, názory) a ISČS Sporobond (profil, názory). Dalšímu propadu se díky propadu výkonnosti a zvýšení rizikovosti nevyhnul předminule pětihvězdičkový dluhopisový fond První investiční (profil, názory), který opět ztratil dvě hvězdičky a dostal se na hvězdičku jedinou. Zhoršení hodnocení zaznamenal ČSOB český dluhopisový (profil, názory), který ztratil jednu hvězdičku. Kompletní výsledky dluhopisových fondů.

Fondy peněžního trhu

Ve skupině, která obhospodařuje nejvíce majetku, je vyhodnocováno devět fondů. Stálicí s pěti hvězdičkami zůstává i nadále ŽB-Sporokonto (profil, názory), dále pak IKS Peněžní trh (profil, názory) a Union peněžní trh (profil, názory). Propad z hvězdného nebe postihl 1. IN fond peněžního trhu (profil, názory), který ztratil dvě hvězdičky a jednu hvězdičku ztratil minule také pětihvězdičkový fond ISČS Merkur (profil, názory). Ostatní fondy si udržely své hodnocení z minulého měsíce. Kompletní výsledky fondů peněžního trhu.

Smíšené fondy

Tato skupina se oproti minulému hodnocení zúžila - vypadly z ní tři fondy, a to fondy PIAS majetku, prosperity a pravidelných příjmů, které se sloučily do Středoevropského fondu První investiční (profil, názory). Hodnocená skupina smíšených fondů čítá celkem dvacet sedm fondů a je tudíž nejširší skupinou, kterou vyhodnocujeme. Fondy v této kategorii se vyznačují největší diverzifikací portfolia a řadu z nich by bylo možno podle aktuálního složení portfolia zařadit do jiných skupin. Přesto jsme se zatím rozhodli udržovat rozdělení UNISu.

Nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení si i nadále udržují ISČS Výnosový (profil, názory), ISČS Český (profil, názory), ŽB balancovaný fond nadací (profil, názory) a IKS Plus balancovaný (profil, názory). Z hodnocení je patrné, že i tato poměrně široká skupina fondů se stabilizovala. Ztrátu jedné hvězdičky zaznamenaly pouze tři fondy. Naopak jednu hvězdičku získaly dva fondy a ostatní fondy si udržely své minulé hodnocení. Kompletní výsledky smíšených fondů.

Zajímá vás kompletní přehled výsledků scoringu včetně historických údajů? Pak vše potřebné najdete na této stránce.

Podle čeho si vybíráte fond, kterému svěřujete své peníze? Měli by být portfolio manažeři hodnoceni podle výkonu svých fondů? Co myslíte?

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-88
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 10. 2001 17:32, Baronlempl

Zapomněl i nezapomněl, oni tak nějak již bezpoplatkové nejsou k mání. Přání spekulanta je samozřejmě poplatek nulový, s rozumným se však dokáže vypořádat. Ale pseudospekulanti na tom tvrdě hoří. Pozoruji je, dotují a dotují...

Zobrazit celé vlákno

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 10. 2001 11:07, Baronlempl

Pro část prostředků někdy na nějakou dobu využívám podílových fondů. Vybírám jednoduše: 1) Musí patřit největším či dlohodobě kladně hodnoceným správcům. 2) Je pokud možno velice nízko z historického pohledu.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

7. 6. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

Jaké dividendy letos vyplácí akciové společnosti na pražské burze a co od nich čekat v dalších letech? Kdy je ex-date a jaké je datum výplaty? Proč budou dividendy ČEZ a velkých bank... celý článek

Češi přišli na chuť investicím. Na důchod si ale spoří špatně

31. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Češi přišli na chuť investicím. Na důchod si ale spoří špatně

Počet spořících Čechů za poslední rok vzrostl o třetinu. Vzrostl také počet Čechů, kteří investují, ale bez dlouhodobé rezervy je stále téměř pětina obyvatel. Vyplývá to z analýzy České... celý článek

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

30. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

Nová mobilní aplikace s názvem Raiffeisen investice bude od 1. června dostupná pro všechny klienty. Raiffeisenbank ji představila už loni v září, dosud ji ale aktivně nepropagovala... celý článek

Na vysokou inflaci spoření neplatí. Jak hledat bezpečné investice?

30. 5. 2023 | Jana Divinová

Na vysokou inflaci spoření neplatí. Jak hledat bezpečné investice?

Podle statistik ČNB Češi za covidu rekordně šetřili. To je dobrá zpráva. Horší je, že valná část peněz zůstává ležet na bankovních účtech, odkud se úspory vypařují. Buď velmi rychle,... celý článek

ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

26. 5. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

Státem ovládaná společnost ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

Partners Financial Services