Téměř sto miliard korun cizích peněz...

Téměř sto miliard korun cizích peněz...
...tři pojišťovny, dvě banky, dvě investiční společnosti, dva obchodníci s cennými papíry, leasingová společnost, společnost splátkového prodeje, penzijní fond... tak nějak začíná soupis majetku a firem, které jsou úplně ovládány skupinou PPF poté, co jí FNM a Komerční banka prodaly svůj čtyřicetiprocentní podíl v České pojišťovně.

Finanční instituce ovládané skupinou PPF
 • Česká pojišťovna
 • Česká životní
 • Česká pojišťovna Zdraví
 • eBanka
 • První městská banka
 • PPF investiční společnost
 • Kapitálová investiční společnost ČP
 • PPF burzovní společnost
 • Alpha broker
 • ČP leasing
 • Homecredit
 • Penzijní fond České pojišťovny

Získání podílu FNM a Komerční banky znamenalo pro PPF nejen dokončení snahy o privatizaci pojišťovny započaté před pěti lety za tajemných okolností, ale i "konečné ovládnutí" peněz mnoha klientů a významné pozice v celém českém finančním sektoru. Jen samotná pojišťovna (profil, názory) je ve svém oboru jedničkou a její technické rezervy (které přibližně odpovídají hodnotě závazků pojišťovny vůči klientům) činily ke konci roku 2000 více než 75 miliard korun, jen životních pojistek vede pojišťovna více než tři miliony. Z dalších společností skupiny je také významná pozice Penzijního fondu ČP (profil, názory), který spravuje 4,3 miliardy korun od více než tří set tisíc klientů, což znamená třetí místo mezi českými penzijními fondy. Mezi významné firmy patří i společnost ČP leasing (profil, názory), která je se svými více než třemi miliardami objemu financovaného zboží devátou největší leasingovou společností u nás. Jeho sestra Home Credit (profil, názory) nabízející spotřebitelské úvěry loni poskytla úvěry za více než 2,2 miliardy korun.

Hodnota majetku klientů společností ovládaných skupinou PPF (v mld. korun)
Česká pojišťovna 75,2
První městská banka 8,4
eBanka 5,9
fondy spravované PPF investiční společností 2,3
fondy spravované Kapitálovou investiční společností ČP 2,1
Penzijní fond České pojišťovny 4,3
Celkem

98,3

Poznámka: u bank jde o bilanční sumu, u pojišťovny o tzv. technické rezervy, všechna data ke konci roku 2000

Myslíte si, že PPF je vhodným dlouhodobým partnerem pro Českou pojišťovnu? Považujete za problém, že PPF je vlastněna několika fyzickými osobami? Podělte se o své názory s ostatními.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-183
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 10. 2001 9:06

Nechápu proč nikomu ve státě nevadí, že se neví, jaký je vztah mezi Cespo Holdings B.V. a CESPO B.V. na straně jedné a skupinou PPF na straně druhé. Jsou to sesterské firmy, Cespo vlastní PPF nebo obráceně?
Podle mého soukromého názoru by marketingový výzkum názorů české veřejnosti (včetně jejich pojišťovacích poradců) na akcionářskou strukturu ČP dopadl takto:

20% ČP je státní podnik
40% je to akciovka, ale stát má majoritu
30% stát má minoritní podíl (dnes už žádný)
10% největší podíl má nějaá česká firma
0,000001% by vědělo, komu největší akcionář patří

Mě osobně mrzí, že se málo ví, komu patří ČP a už vůbec se neví, jestli PPF, a.s. patří Petru Kellnerovi. Nikde se nevysvětluje, za co to skupina PPF koupila, jestli ji na to někdo půjčil nebo jde o peníze ruské nebo jiné mafie (jak se v odborných kruzích spekuluje) nebo celá PPF jsou jen nastrčené figurky někoho solidnějšího, kdo si je najmul na špinavou práci (nákup od DIKů, jiných fondů a pomocí Kočárníka také od státu) a pak to do nich jako odkoupí za férovou cenu.
Také se nikde neprezentuje, co je smyslem existence PPF (Cyprus) Ltd. a jestli ji fakt vlastní ruská mafie nebo ano.
No prostě PR ČP a skupiny PPF zvládají (zatím) oblbovat obyčejné lidi, ale zasvěcení mají přinejmenším pochybnosti o průhlednosti. Podezřelá je už jenom výroční zpráva, která v češtině píše, že vlastníkem s kvalifikovanou většinou je Ing.Petr Kellner, ale anglická verze říká, že majoritní podíl vlastní fyzické osoby. Asi sami tuší, že zahraničním partnerům by se nemělo naznačovat, že největší vlastník největší pojišťovny v ČR je vlastně jeden muž, který se veřejně vůbec neprezentuje.

Tímto prosím o odtajnění naznačených otázek. Myslím si, že 4,2 mil. klientů životního pojištění s ČP má právo znát odpovědi na tyto otázky. Také by to měla vědět KCP, MF a možná také ČNB a Finančně analytický útvar Ministerstva financí ČR, protože tato firma spravuje více než 70 mld. Kč technických rezerv, jejichž vytunelování by definitivně pohřbilo důvěru v český kapitálový trh.

Tyto otázky jsem posílal mluvčímu PPF i ČP, výkonnému řediteli ČP a jiným vysokým představitelům ČP. Nikdo neodpověděl. Asi souhlasí.

+20
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Bitcoin za milion a stíhané Xixoio. Týden v kryptu

9. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin za milion a stíhané Xixoio. Týden v kryptu

Bitcoin pořídíte za milion, policie stíhá lidi z XIXOIO, ve Švýcarsku zaplatíte bitcoinem i daně, pokrytci z JPMorgan si nevidí do pusy a Do Kwon bude vydán do USA. Je tu další Týden... celý článek

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

6. 12. 2023 | Tomáš Vranka | 1 komentář

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

Nejvýznamnější kryptoměna, přezdívaná někdy digitální zlato, rychle posiluje. A cena skutečného zlata je vysoko jako nikdy. Co za tím je? Odpovědi v komentáři nabízí Tomáš Vranka, analytik... celý článek

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

5. 12. 2023 | PR text

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

Investování do zlata je jednou z nejstarších a nejstabilnějších forem uložení hodnoty. V posledních letech však přichází na trh s novinkou, která kombinuje tradiční hodnotu s moderními... celý článek

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Partners Financial Services