Dobrý auditor se před ničím nezastaví

Dobrý auditor se před ničím nezastaví
O pružnosti auditorů se mluví poměrně často. Ukázkovým případem byly audity IPB i některých strojírenských firem a zdá se, že s rostoucí konkurencí budou auditoři ochotni orazítkovat cokoliv.

Byly doby, kdy audit od Velké pětky (Andersen, Deloitte & Touche, Ernst & Young, KPMG nebo PricewaterhouseCoopers) znamenal, že vše je ve vaší firmě v pořádku. Tehdy se ale také tyto firmy jmenovaly auditorské a kontrola účetnictví firem byla jejich hlavním byznysem. Dnes jsou z nich firmy poradenské a audit tvoří jen menší část jejich příjmu.

Jenže pořád ještě je razítko od Velké pětky pro řadu firem důležité - a pro poradensko-auditorské firmy se stává velmi mocným nástrojem pro prodej dalších služeb. Chcete výrok bez výhrad? Klidně, ale přeci potřebujete poradit, jak změnit to či ono a implementovat tenhle superdrahý systém. Ne, tak prvoplánovitě asi poradenské firmy nejednají, i když historek o vztahu mezi výrokem auditora a nákupem různých poradenských služeb existuje mnoho (stejně jako historky o výhrůžkách klienta, že nedostanou-li výrok "bez výhrad", příští rok si audit objednají u konkurence).

Soudit samozřejmě nelze, protože většina historek neuvádí jména a Komora auditorů se nevěnuje ani těm, u kterých jsou jména k dispozici. Každý si ale může projít výroční zprávy a hledat pozoruhodné výroky auditorů. Jednou ze známých perel, o kterých se již několikrát mluvilo, je výrok Jiřího Poskera z ostravské kanceláře PwC, vyjadřující se ke společnosti MSA. A mimochodem - minoritní akcionáři MSA podali v létě (tedy v době, kdy se finalizoval prodej majoritního balíku akcií společnosti) Komisi pro cenné papíry žádost o prošetření postupu statutárních orgánů MSA při tvorbě mimořádných opravných položek ve výši téměř poloviny základního jmění společnosti. Minoritní akcionáři také zvažovali podání žalob na statutární orgány a auditora společnosti.

ZPRÁVA NEZÁVISLÝCH AUDITORŮ AKCIONÁŘŮM SPOLEČNOSTI MSA, a.s.

Audit zpracovala firma PricewaterhouseCoopers Audit, s.r.o., Kancelář Ostrava

Provedli jsme audit přiložené rozvahy společnosti MSA, a.s., k 31. prosinci 2000, souvisejícího výkazu zisků a ztrát a přílohy, včetně výkazu peněžních toků, za rok 2000 ( dále "účetní závěrka"). Za sestavení účetní závěrky a za vedení účetnictví odpovídá představenstvo "Společnosti". Naší úlohou je vydat na základě auditu výrok k této účetní závěrce. Audit účetní závěrky Společnosti k 31. prosinci 1999 byl proveden jiným auditorem, jehož výrok z 13. března 2000 obsahoval výrok – bez výhrad.

Audit jsme provedli v souladu se zákonem o auditorech a auditorskými směrnicemi Komory auditorů České republiky. Tyto normy požadují, aby byl audit naplánován a proveden tak, aby auditor získal přiměřenou jistotu, že účetní závěrka neobsahuje významné nesprávnosti. Audit zahrnuje výběrovým způsobem provedená ověření průkaznosti částek a informací uvedených v účetní závěrce. Audit rovněž zahrnuje posouzení použitých účetních postupů a významných odhadů učiněných vedením společnosti a zhodnocení celkové prezentace účetní závěrky. Jsme přesvědčeni, že provedený audit poskytuje přiměřený podklad pro vydání výroku.

Protože jsme byli jmenováni auditory Společnosti až v průběhu roku 2000, nezúčastnili jsme se fyzické inventury zásob k 31. prosinci 1999 a nebyli jsme se schopni přesvědčit o stavu zásob 31. prosinci 1999. Vzhledem k tomu, že počáteční stavy zásob ovlivňují výsledek hospodářské činnosti, nebyli jsme pro rok 2000 schopni posoudit nutnost úprav hospodářského výsledku a počátečního stavu hospodářského výsledku minulých let.

Vzhledem k významné skutečnosti uvedené v předchozím odstavci ve vztahu k výsledkům hospodářské činnosti Společnosti k 31. prosinci 2000 se nemůžeme vyjádřit, a tudíž nevyjadřujeme výrok o výsledku hospodaření a peněžních tocích za rok 2000.

Podle našeho názoru, s výhradou případných úprav, které by mohly být nezbytné v případě, že bychom byli schopni ověřit stav zásob k 31. prosinci 1999, přiložená rozvaha zobrazuje věrně ve všech významných ohledech majetek, závazky a vlastní jmění společnosti MSA, a.s., k 31. prosinci 2000 v souladu se zákonem o účetnictví a ostatními příslušnými předpisy České republiky.

Aniž bychom vyjadřovali další výhradu, dovolujeme si upozornit na bod 2(K) a bod 18 přílohy účetní závěrky. Vedení společnosti provedlo v roce 2000 prověrku užitné hodnoty jednotlivých aktiv Společnosti. Výsledkem této prověrky byla identifikace řady aktiv, jejichž ocenění v účetnictví bylo výrazně vyšší než jejich užitná hodnota, a to v celkové výši 250 milionů Kč. Na základě rozboru snížení hodnoty aktiv bylo zjištěno, že k poklesu jejich hodnoty docházelo v předchozích obdobích, aniž by toto snížení bylo zohledněno v účetních závěrkách za tato období. Vzhledem k těmto skutečnostem Společnost provedla v účetní závěrce úpravy, jejichž důsledek je podrobně popsán v bodě 18 přílohy účetní závěrky.

27. dubna 2001

PricewaterhouseCoopers Audit, s.r.o., zastoupený ing. Jiří Posker, auditor, osvědčení č. 1459

Jaké máte zkušenosti s auditory vy? Jakou roli by měli plnit na kapitálovém trhu? Myslíte si, že jsou výroky auditorů opravdu nezávislé? Jsou auditoři tématem, kterému se máme věnovat? Podělte se s námi o své názory a zkušenosti!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 10. 2001 13:01, TGP

A proč by se měl zastavit? Je to přece klasická firma, které jde o zisk - a tak využívá všechny nástroje, které má k dispozici.

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

23. 9. 2022 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

12. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes zahájil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů chce získat peníze na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření závodu... celý článek

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

6. 9. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v srpnu?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.